Dalinamės naudingais patarimais, kaip iš maisto gauti kuo daugiau natūralių vitaminų ir mineralų. Mat maisto papilduose esančios biologiškai aktyvios medžiagos dažnai pagamintos sintetiniu būdu, tad organizmui jas žymiai sunkiau įsisavinti ir panaudoti savo fiziologinėms reikmėms.

Pagrindinė taisyklė – maitinkitės sveikai ir įvairiai. Rinkitės liesą mėsą, liesesnius (ir tik pasterizuotus) pieno produktus, įvairias kruopas, sėklas bei riešutus, nerafinuotus produktus (pilno grūdo miltus ir dribsnius, nerafinuotą aliejų).

Pasirūpinkite, kad kasdien suvalgytumėte ir daržovių, ir vaisių.

Ypatingu maistingumu išsiskiria kepenėlės (būtina stengtis gauti patikimai užaugintų gyvulių kepenų, nes jos „švaresnės“), švieži kiaušiniai, riebi žuvis, riešutai, linų sėmenys – nepamirškite šių produktų įtraukti į savo valgiaraštį, jei juos valgote.

Kad būtų geriau įsisavinami riebaluose tirpūs vitaminai, stenkitės pagardinti jų turinčius maisto produktus ar patiekalus naudingaisiais augaliniais riebalais, pavyzdžiui, morkų salotos tampa daug vertingesnės, kai į jas įpilate linų sėmenų ar alyvuogių aliejaus. O jei dar pagardinsite šias salotas česnaku ir šviežiais krapais?

Stebėkite organizmo ženklus ir supraskite, ko jam trūksta. Silpnumas, odos ir gleivinių blyškumas, apatija, galvos svaigimas, dirglumas, nuovargis, oro trūkumas ir greitas širdies plakimas (tachikardija; ypač šiek tiek daugiau pajudėjus), trapūs nagai, slenkantys plaukai ir netgi depresija gali būti anemijos požymiai. Žinoma, tikslią diagnozę gali patvirtinti tik gydytojas, tačiau jei esate linkę į mažakraujystę ir tai Jums ne naujiena, stenkitės savo mitybą papildyti geležies ir B grupės vitaminais turtingu maistu. Valgykite daugiau liesos raudonos mėsos, kepenėlių ir tamsios (ypatingai žalios) spalvos daržovių bei vaisių (puikūs pavyzdžiai yra granatai, burokėliai, špinatai, petražolės, brokoliai). Daug geležies turi grikiai, rugiai, lęšiai, avinžirniai. Netgi galite retkarčiais pasilepinti juoduoju šokoladu! Žinoma, rimtiems sutrikimams gydyti gali prireikti ilgalaikio geležies ir B grupės vitaminų preparatų vartojimo. Bet nepamirškite, kad pilnavertiškai maitinantis anemijos tikimybė stipriai sumažėja.

Geležis lengviau įsisavinama kartu su vitaminu C, tad gardinkite raudoną mėsą šiuo naudingu vitaminu turtingomis daržovėmis, prieskoniniais augalais ir vaisiais, pavyzdžiui, negailėkite šviežių petražolių, paprikos, o lapines daržoves smulkinkite (plėšykite) rankomis – taip išsaugosite daugiau vertingų medžiagų, be to, salotos atrodys estetiškiau.

Domėkitės, kokius vitaminus ir mineralus kaupia tam tikri maisto produktai. Galite įsigyti netgi specialią knygą – tokios žinios labai naudingos ir tikrai padės iš maisto gauti daugiau tų vitaminų ir mineralų, kurių Jūsų organizmui labiausiai trūksta.

Žinoma, visur svarbus saikas, mat vištų kiaušinių daug suvalgyti negalima dėl didelio cholesterolio kiekio. Vis dėlto, kiaušinio trynyje gausu vitaminų ir mineralų, o baltyme – Jūsų organizmui svarbių baltymų. Stenkitės vadovautis individualiomis gydytojo ir mitybos specialisto rekomendacijomis.

Jei pasirinkote vegetaro kelią, ypatingai daug dėmesio turite skirti tam, kad organizmas gautų visų reikalingų vitaminų ir mineralų. Rekomenduojama remtis maistinės vertės lentelėmis ir atidžiai stebėti savo mitybą tam, kad būtų gaunama ne tik visų reikalingų vitaminų ir mineralų, bet ir nepakeičiamųjų baltymų, nesočiųjų riebalų rūgščių ir kitų organizmui svarbių medžiagų (mitybos raciono ir suvalgomo kiekio sekimas naudingas kiekvienam savo sveikata besirūpinančiam žmogui). Kai kurie produktai pasižymi ypatinga maistine verte ir vegetarai jų paprastai valgo žymiai daugiau. Būtina paminėti riešutus, sėklas, ankštines daržoves, pilno grūdo produktus.