Sergančiųjų krūties vėžiu išgyvenamumas, palyginti su paliestųjų kitų lokalizacijų navikų, yra aukštas. Tik, deja, kartais vėžys sugrįžta. Naujas tyrimas atskleidė pagrindinius principus, kurių turėtų laikytis sirgusieji krūties vėžiu, kad sumažintų jo pasikartojimo tikimybę, – skelbiama medicalnewstoday.com.
© Shutterstock nuotr.

Didžioji dalis krūties vėžio atvejų yra nustatomi ankstyvų stadijų ir jų prognozė gera. Daugiau nei 90 proc. susirgusiųjų diagnozė nustatoma tuomet, kada iškart pritaikius gydymą išgyvenamumas yra 83 procentai.

Vis dėlto būna, jog vėžys atsinaujina, o kartais antrąkart smogia dar didesne jėga. Tyrėjai teigia, kad iš viso beveik 30 proc. moterų, kurioms buvo diagnozuotas ankstyvos stadijos krūties vėžys, gyvenimo eigoje atsirado metastazių.

Naujo tyrimo tikslas buvo išsiaiškinti gyvenimo būdo veiksnių įtaką krūties vėžio atsikartojimo dažniui. Mokslininkų iš Kanados (The Sunnybrook Health Sciences Centre) gauti rezultatai buvo publikuoti Kanados medicinos asociacijos žurnale (The Canadian Medical Association Journal, CMAJ). Atlikta 67 mokslinių darbų, kuriuose tirta gyvenimo būdo pasirinkimų, tokių kaip fiziniai pratimai, svorio kontrolė, dieta, rūkymas, alkoholio vartojimas, metaanalizė.

Apžvalgoje aptartos pastebėtos gyvensenos pokyčių ir vėžio atsinaujinimo sąsajos. Svarbu paminėti, jog tyrimo autoriai pabrėžia, kad jų gauti rezultatai nėra panacėja ir nebūtinai tiks kiekvienam pacientui. Kai kurios vėžio formos yra agresyvios ir linkusios atsinaujinti nepaisant žmogaus pastangų ar esminių gyvenimo būdo pokyčių.

„Pacientai neturėtų galvoti, jog „neteisinga“ gyvensena yra veiksnys, nulėmęs vėžio atsinaujinimą. Vis dėlto pastebėjome, kad ji turi įtakos – būtent fizinis aktyvumas turėjo didžiausios reikšmės vėžio baigtims. Svorio padidėjimas daugiau nei 10 proc. po krūties vėžio diagnozės nustatymo padidina mirštamumą“, – komentavo mokslininkai.

Pastebėta, kad turinčios antsvorį ar nutukusios moterys turi mažesnes išgyvenamumo galimybes. Ir priešingai: moterys, kiekvieną dieną, 5 dienas per savaitę 30 minučių užsiimančios vidutinio intensyvumo fizine veikla arba 75 minutes per savaitę skiriančios intensyviai fizinei veiklai, statistiškai reikšmingai sumažina krūties vėžio atsinaujinimo bei mirties nuo jo riziką.

Dieta, tyrimo duomenimis, tokio poveikio neturi. Nepastebėta jokių mitybos ypatumų, kurie sumažintų riziką. Taip pat tyrimo autoriai pamini, jog sojos produktų vartojimas nėra žalingas, o netgi priešingai – jais pakeitus mėsą galime turėti dar vieną priemonę kovoje su svorio padidėjimu.

Nors metaanalizė parodė, kad vartojusieji vitaminą C 15 proc. sumažino mirties riziką, tačiau šie duomenys nėra pakankamai pagrįsti, todėl tyrimo autoriai teigia, jog būtina atlikti išsamesnius tyrimus šiuo klausimu. Nustatyta, kad papildų su vitaminu D vartojimas padeda palaikyti kaulų tvirtumą ir tankį po chemoterapinio ir hormoninio gydymo.

Taip pat mokslininkai ragina visus atsisakyti rūkymo. Tiesa, tyrimo metu nepastebėta ryšio tarp šio žalingo įpročio ir vėžio atsinaujinimo rizikos, tačiau jau seniai žinoma neigiama rūkymo įtaka sveikatai savaime yra pakankamas argumentas nerūkyti.

„Teigiami gyvenimo pokyčiai veikia psichologiškai, leidžia pacientams pajusti, kad jie kontroliuoja situaciją, kuomet susidūrus su tokia liga atrodo, kad žemė nesustabdomai slysta iš po kojų. Įprastai daugelis pacientų, kuriems nustatyta krūties vėžio diagnozė, sumažina savo fizinį aktyvumą. Taigi mes norime pabrėžti, kad verta juos paskatinti neatsisakyti vidutinio intensyvumo ar intensyvios mankštos“, – komentavo mokslininkai.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Santuokos sakramento auka: už norą tuoktis prestižinėje bažnyčioje pakloja įspūdingas sumas (250)

Vienas iš didžiausių galvos skausmą keliančių klausimų jaunavedžiams – kiek aukoti...

Rusijoje lietuvis surado keisčiausią pasaulyje viešąjį tualetą (43)

Norite sysiuko ar dar rimčiau? Eikite į tam skirtą autobusą – jums pasakytų...

Šuns apkandžiota kaunietė: jo šeimininkė net nemėgino sudrausminti keturkojo – spruko, palikusi vaikus (147)

Į portalo „Kas vyksta Kaune“ redakciją kreipėsi svetimo šuns sužalota ir įbauginta...

Žaibo iškrova - vis dar už pažinimo ribų: gali nutrenkti ir mieste, ir net namuose (81)

Nidos kurorte praėjusį savaitgalį žaibas nutrenkė 1986 metais gimusią moterį. Pasak...

Putinas atvyko į Austrijos užsienio reikalų ministrės vestuves (268)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį atvyko į Gamlico kaimą Austrijoje, kur...

Eksperimentas pažinčių svetainėje: tinderio princų pasiūlymai ir gvazdikų pasimatymas (41)

Turbūt dažnas vyras turi draugę/kolegę/sesę, kuri yra ištarusi frazę panašią į „Tinderis...

9 klaidos, kurias kepdami šašlykus daro net patyrę šefai (11)

Šašlykų kokybei turi įtakos daug veiksnių – marinatas, mėsos rūšis ir t. t. Ir vis tik daug...

Žavi Izraelio karė pikantiškomis nuotraukomis užkariavo daugybės gerbėjų simpatijas (3)

Savo nuotraukas su labai menkai kūną dengiančiu bikiniu ėmusi skelbti žavinga Izraelio karė tapo...

Kūdikiai, kurių šarmui atsispirti tiesiog neįmanoma (3)

Kai kuriems iš mūsų nepasisekė ir nepaisant įdėtų pastangų, galbūt niekada nebūsime kieti,...

Kaip rasti tinkamiausią vietą skalbimo mašinai? (3)

Didelė buitinė technika, pavyzdžiui, skalbimo mašina namuose turi turėti jai skirtą vietą. Tai...