Kai taip šilta, atrodo, neturiu, kur dėtis, gausiai prakaituoju, nemalonu, ant drabužių matosi prakaito dėmės... Patarkite, kas padėtų? Jonė, 29 metai
© Shutterstock

Atsako specialistė

Šeimos gydytoja Emilija Trumpaitė:

Kada įtarti ligą

Kai karšta, prakaitavimas paprastai būna padidėjęs ir tai yra normali organizmo reakcija. Nesergantiems žmonėms per parą fiziologiškai gali pasigaminti net iki 10, kartais ir – 14 litrų prakaito. Kada išties reikėtų susirūpinti? Kai užsitęsus karščiams ar kaip tik atvėsus orams, organizmas neprisitaiko ir prakaitavimas išlieka gausus. Taip pat kai su prakaitu netenkama per daug elektrolitų, ypač natrio. Su gydytoju tikrai reikėtų pasikonsultuoti, kai prakaitavimas yra toks stiprus, jog tenka po nakties keisti drabužius ir patalynę.

Už gausaus prakaitavimo gali „slėptis“ endokrininės, vadinamosios hormonų sistemos ligos, paprastai – skydliaukės sutrikimai. Padidėjęs prakaitavimas vargina cukriniu diabetu sergančius žmones, ypač kai stipriai nukrenta cukraus kiekis kraujyje (vadinamoji hipoglikeminė būklė). Tokie žmonės turėtų itin stebėti savijautą, nes vasarą esant mažesniam apetitui kartais išgeriama daugiau nei norisi skysčių, dėl to gali dažniau pasitaikyti hipoglikeminė būklė. Juo labiau šiuo metu atostogaujama, pamirštama vartoti vaistus arba jie vartojami pertekliškai siekiant kompensuoti praleistus kartus. Tai irgi turi įtakos.

Emilija Trumpaitė
Emilija Trumpaitė
© DELFI / Andrius Ufartas

Rečiau pasitaikančios, bet tiek pat aktualios ligos mūsų kraštuose – tuberkuliozė, kai kurie onkologiniai susirgimai, rečiau – neurologiniai sutrikimai. Taip pat alkoholio ar kofeino ir kitų narkotinių medžiagų vartojimas gali paskatinti per didelį prakaitavimą. Tereikia suvartoti didesnį nei įprasta alkoholinių gėrimų arba kofeino kiekį ar tiesiog išgerti kitokios rūšies pupelių (stipresnės) kavos ir tai jau gali atsiliepti.

Pasitelkia ir lazerį

Jei prakaitavimas padidėjęs dėl fiziologinių priežasčių, svarbu suvokti, kad jokiu būtų jo slopinti negalima. Pirmiausia reikėtų pasirūpinti pakankama higiena, dažnai praustis, naudoti antiperspirantus. Rinktis tokias priemones, kurių sudėtyje būtų kuo mažiau aliuminio, kad nebūtų užkemšamos poros. Galima rinktis tiek augalinius, tiek sintetinius preparatus.

Dar vienas pagalbos būdų esant itin dideliam diskomfortui – chirurginis arba lazerinis metodas, kai šalinamos prakaito liaukos tiek delnuose, paduose, tiek pažastyse. Aišku, kaip ir bet koks chirurginis įsikišimas, tai gali nepraeiti be pasekmių – pastebima, kad tokiu būdu prakaitavimą mažinusiems žmonėms gali būti padidėjusi Alzheimerio ir kitų ligų rizika.

Bendri patarimai – rinktis natūralaus audinio drabužius, tokių spalvų, raštų, kad prakaitas ne taip matytųsi. Sportuojant galima vilkėti sintetinio audinio drabužius, kurie yra laidūs prakaitui ir jį garina. Šiandien sukurta pažangių sintetinių medžiagų ir jų tikrai nereikėtų bijoti.

Be to, jokiu būdu net gausiai prakaituojant nereikėtų atsisakyti vartoti skysčių. Nuo to, kiek jų išgersime, mažiau prakaituoti nepradėsime, bet gali atsirasti stiprus troškulio jausmas, sumažėti darbingumas. Taigi gerti būtina, galima rintis vėsius skysčius.

Organizmas turi tokią savybę, kad prisitaiko prie aukštos temperatūros ir tuomet mažiau prakaituojama, bet būtent skysčių gėrimas, vėsinimasis ir padeda greičiau tą padaryti.

Tarp kitko, tai, ką vadiname pertekliniu prakaitavimu, dažnai būna kultūriniai dalykai. Mums nėra priimtina matyti šlapias pažastis, tai atrodo nevalyvumo ženklas, nors fiziologiškai yra visiškai normalus dalykas. Didelis visuomenės spaudimas, kaip mes turime atrodyti, sukelia antrinį stresą ir psichologinį diskomfortą.

Verta žinoti

Skiriamas pirminis ir antrinis gausus prakaitavimas. Pirminis (be priežasties) prakaitavimas gali būti židininis ir generalizuotas. Židininio metu stipriai drėksta delnai, pėdos, pažastys, veidas – kuri nors viena iš minėtų vietų arba kelios. Kodėl tai vyksta, nėra aišku. Manoma, kad ten esančios prakaito liaukos tiesiog labai aktyvios ar jautrios. Generalizuoto metu gausiai prakaituoja visas kūnas. Antrinis prakaitavimas paprastai turi savo priežastį – ligą (onkologinę, infekcinę), dėl jo gali būti kaltas tam tikrų vaistų vartojimas. Kad paaiškėtų, kur šuo pakastas, žmogui reikia nuosekliai išsitirti ir atlikti specialius testus.

Kiek vandens gerti?

Bendra rekomendacija – 2 l, bet tai yra individualu, priklauso nuo fizinio aktyvumo, temperatūros, kūno svorio. Bendra rekomendacija smulkaus sudėjimo žmogui – 1,5 l. Stambesniam, maždaug 2 metrų aukščio, sveriančiam apie 100 kg gali prireikti ir 2,5 l vandens.

Jei nesinori gerti, nereikia savęs versti tą daryti. Geriausias indikatorius yra troškulys. Tačiau nereikia ir vienu ypu išgerti pusės litro, tą daryti galima po truputį.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Duris į NBA užkulisius pravėręs Motiejūnas: „Rockets“ šiemet žengė didelį žingsnį atgal (25)

Penki sezonai, 248 rungtynės ir 1826 pelnyti taškai. Tokiais pasiekimais per savo NBA karjerą...

Užkalnis liko alkanas (9)

Vienas dalykas, kurio Lietuvai (ir Europai) reikia mokytis iš Amerikos, tai didelės porcijos...

Rusų žurnalistas: dideliame regione Europoje – Putino pralaimėjimas (106)

Rusija pralaimėjo kovą dėl įtakingumo Balkanuose – devynios iš 12 valstybių (ir Kosovas ,...

Vieno emigranto istorija, arba kai visi keliai veda į Lietuvą (86)

Emigrantai pagaliau grįžta namo ir ne tuščiomis rankomis – užsienyje įgytos patirtys ir...

Agnė Jagelavičiūtė su vyru pakrikštijo savo sūnų: krikštatėviu tapo Kęstas Rimdžius

Šiandien, liepos 22 d., stilistei Agnei Jagelavičiūtei ir jos vyrui, verslininkui Mantui Volkui...

Varėnos rajone aidėjo šūviai: vyriškis kėsinosi į brolio ir jo žmonos gyvybes (14)

Policijos departamentas informavo, kad Varėnos rajone aidėjo šūviai . Vyriškis kelis kartus...

Reforma renka iš tėvų vaikus (253)

Pertvarkius vaiko teisių apsaugos sistemą Lietuvoje, per reformos pirmąsias dešimt dienų iš...

Lietuvių kilmės politikas Kolumbijos Kongrese kolegas auklėjo apnuogindamas užpakalį (7)

Lietuvių kilmės garsus Kolumbijos politikas Antanas Mockus penktadienį Kongrese kolegas paauklėti...

JAV sprendimas kelia sumaištį Europoje: mes atsisakome derėtis su į galvą įremtu šautuvu (115)

Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės Europos Sąjungoje šeštadienį atsidūrė prekybos...

Atsakė į svarbiausius klausimus apie apsaugą nuo saulės: ar galima naudoti praėjusių metų produktus? (7)

Ar galima naudoti pernykštį kremą nuo saulės? Kiek turėtų kainuoti geras kremas su SPF ?...