aA
Retas kuris nėra patyręs didesnio ar mažesnio galvos skausmo. Vyresnio amžiaus žmogui jis gali būti ne tik nuovargio pasekmė, bet ir daug rimtesnių ligų pranašas.
© Shutterstock

Įvertinti skausmo pradžią

Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Galvos skausmo centro vadovės prof. Dianos Obelienienės, kalbant apie vidutinio – 50–60 metų – amžiaus ir vyresnių asmenų galvos skausmą, labai svarbu įvertinti, ar skausmas atsirado naujai pirmą kartą, ar kitoks skausmas atsirado šalia senojo, ar pasikeitė senojo galvos skausmo pobūdis – jis sustiprėjo, padažnėjo, pailgėjo ir t.t.

„Vienas dalykas, jei skausmas kaip šleifas lydi visą gyvenimą nuo jaunystės, tuomet greičiausiai tai yra pirminis galvos skausmas, pavyzdžiui, migrena. Tačiau jei galvos skausmas atsirado, labai pablogėjo ar pasikeitė sulaukus penkiasdešimties, tai jau gali būti pavojaus signalas. Tai greičiausiai gali būti antrinis arba simptominis galvos skausmas ir naujai prasidėjusios rimtos ligos pranašas“, – įspėjo gydytoja neurologė.

Antrinių galvos skausmų rūšių yra labai įvairių. Kokie patys pavojingiausi?

„Jei naujai atsiradęs galvos skausmas vargina mėnesį ir daugiau, pažadina naktį, sustiprėja paryčiui, kosint ar stanginantis, būtinai reikėtų nedelsiant apsilankyti pas gydytoją. Tokio skausmo priežastimi gali būti galvos smegenų auglys (tumoras), šią ligą dažnai lydi ir psichikos sutrikimai. Tuomet būtinas išsamus neurologinis ištyrimas, reikalui esant skiriamas kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimas“, – aiškino D.Obelienienė.

Gali būti grėsmė gyvybei

Į skubiosios pagalbos skyrių profesorė patarė vykti nedelsiant, jei labai stiprus galvos skausmas trenkia lyg perkūnas iš giedro dangaus. „Dažnai penkiasdešimt procentų tokių atvejų žmogus ir nualpsta. Tuomet įtariama gyvybei pavojinga situacija – galvos smegenų kraujagyslės aneurizmos plyšimas“, – kalbėjo gydytoja.

Kita skubaus reagavimo reikalaujanti situacija – kai ūminis stiprus galvos skausmas yra lydimas karščiavimo, pykinimo ir/ar vėmimo, arba pasireiškia sergant tokiomis ligomis kaip gripas, angina ar plaučių uždegimas. Tokiu atveju tai galimas galvos smegenų infekcinių susirgimų – meningito arba encefalito – ženklas.

Gydytoja įvardijo ir trečią grupę galvos skausmų, kurie kaip lydimas simptomas atsiranda dėl labai įvairių priežasčių. „Jie gali atsirasti persirgus insultu, esant galvos smegenų kraujotakos nepakankamumui. Galima paminėti ir kardiovaskulinės sistemos ligas, ypač širdies nepakankamumą, taip pat – inkstų nepakankamumą ir dar daug kitų situacijų, galinčių sukelti galvos skausmą“, – sakė D.Obelienienė.

Prireikia ir psichiatro pagalbos

Bet kuriuo atveju, tiek esant pirminiams, tiek simptominiams galvos skausmams, medikė patarė nesiimti savigydos. „Priklausomai nuo skausmo tipo ir priežasties gali būti skiriami visai skirtingi preparatai. Epizodinis galvos skausmas, kuris pasireiškia retai ir yra priskiriamas prie kitų ligų, pavyzdžiui, – lėtinės galvos smegenų išemijos, simptomiškai gali būti malšinamas nuskausminamaisiais vaistais. Tačiau būtų patartina, kad šeimos gydytojas, pirmiausia įvertinęs bendrą sveikatos būklę, ypač galvos skausmams prasidėjus vyresniame amžiuje, nukreiptų pacientą neurologo konsultacijai“, – aiškino D.Obelienienė.

Gydytojos teigimu, lengvesniais atvejais, kai galvos skausmas nėra pavojingų gyvybei ligų simptomas, galbūt žmogui reikia tik susireguliuoti darbo-poilsio režimą, išmokti pailsėti, labiau paisyti sveikos mitybos, pavartoti organizmą stiprinančias priemones, tuomet pagerės ir sveikata bei bendra būklė.

Kartais, esant psichogeninės kilmės skausmams gali prireikti ir gydytojo psichiatro ar psichologo pagalbos. „Tai dažniau pasitaiko jaunesniems žmonėms, vyresnieji geriau išmoksta valdyti psichinę būseną“, – sakė gydytoja.

Verta žinoti

Dažna vyresnio amžiaus žmonių bėda – galvos svaigimas. Vieniems jis atsiranda dėl periferinio-vestibulinio aparato sutrikimo. Kitai grupei žmonių – dėl centrinio vestibiulinio aparato pažeidimo, kuris gali atsirasti esant tokiems neurologiniams sutrikimams kaip lėtinė smegenų išemija (galvos smegenų aterosklerozė), išsėtinė sklerozė, galvos smegenų insultas ir daug kitų centrinės nervų sistemos lėtinių ligų. Svaigimas kaip lydintis simptomas gali pasireikšti ir sergant įvairiomis kitomis lėtinėmis somatinėmis ligomis.

Migrena moterys serga tris kartus dažniau nei vyrai. 70 proc. moterų po menopauzės migreniniai galvos skausmai praeina, bet trečdaliui jie gali likti ar net sustiprėti.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Praėjus 700 m. nuo Gedimino laiškų Skvernelis bando tą patį. Ar jam pavyks? (12)

Pastaruoju metu visuomenės dėmesio centre yra kainų klausimas. Vyriausybė rugsėjo 26 d....

Kaimyninės šalies privalumus atradęs lietuvis: ne latviai, o lenkai yra mums artimiausia tauta (31)

Žinau, kad apie Krokuvą visur yra rašyta, perrašyta, po to vėl rašyta, ir dar kartą perrašyta....

Kodėl legendinis Sergejus Bubka savo sunkiausią pergalę atšventė Vilniuje su krepšininkais? interviu

Lietuvoje rugsėjo pradžioje viešėjęs ir kartu su buvusios SSRS krepšinio rinktinės nariais...

Netikėti paramos būstui rezultatai: išsikelti į regioną panoro šimtai miestiečių kreiptis dar nevėlu (39)

Regionų atgaivinimas ir emigracijos mažinimas – tokie yra pagrindiniai paramos jaunų šeimų...

Šių dalykų Ušackas dabar nenorėtų prisiminti: Pavilionis priminė jo kalbas apie Rusiją papildyta Ušacko komentaru  (217)

Savo ketinimų dalyvauti prezidento rinkimuose atsisakęs parlamentaras Žygimantas Pavilionis...

Lauko reklama sukėlė didžiulį pasipiktinimą: ar tai butai naktinėms plaštakėms? (38)

Nekilnojamojo turto vystytojai ieško pačių įvairiausių reklamos sprendimų, kad tik patrauktų...

Sinoptikų prognozė – be šviesių akimirkų: rytoj ryte pasiruoškite gramdyti ledą (39)

Sinoptikė Izolda Marcinonienė perspėja, kad ateinanti naktis gali atnešti dar didesnių...

Stilistė atsakė į subtilų klausimą: ar padoru po drabužiais nesegėti liemenėlės? (33)

Stilistė Viktorija Šaulytė sostinėje vykusiame mados renginyje dalijosi stiliaus patarimais ir...

Bogušienė kirto ministerijai: turime išsaugotą susirašinėjimą, po kurio ir margarinas virto sveiku produktu papildyta SAM komentaru (208)

Maisto technologė Raminta Bogušienė antradienį išplatino spaudos pranešimą, kuriame kaltina...

Italas lietuviams išdavė skaniausio pesto receptus (3)

Genujiečiai jau daug metų stengiasi, kad ryškiai žalias ir kvapnus bazilikų padažas patektų į...