Pasak specialistų, klasikinės medicinos atžvilgiu fitoterapija priskiriama papildančiajai arba alternatyviajai medicinai, o jos veiksmingumas vis labiau pripažįstamas, todėl ne veltui gydymasis augaliniais preparatais sparčiai populiarėja visame pasaulyje, sakoma pranešime spaudai.
Renkasi augalinius preparatus
Fitoterapija įgauna pagreitį ir sparčiai populiarėja daugelyje šalių. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, JAV beveik ketvirtadalis suaugusiųjų renkasi augalinius preparatus ar maisto papildus kaip prevencines priemones organizmui stiprinti. Azijoje ir Afrikoje net apie 80 proc. žmonių vartoja augalinius preparatus.
Vienintelio tik fitoterapinių produktų gamintojo Lietuvoje „Innovative Pharma Baltics“ (IPB) direktorė Kristina Golovanova teigia, kad fitoterapiniai preparatai vis labiau populiarėja ir Lietuvoje bei kitose Europos šalyse. „Kai kurių tyrimų duomenimis, Lietuvoje apie 80 proc. pajutusių peršalimo simptomus renkasi vaistažolių arbatas, o vidutiniškai 60 proc. gyventojų augalinius preparatus vartoja ir norėdami sustiprinti imuninę sistemą, atmintį, įveikti stresą, nerimą ar nemigą, padėti širdies ar kraujagyslių sistemai“, – tendencijas vardija IPB direktorė K. Golovanova.
„Prancūzijoje ir Vokietijoje gyventojai, pirkdami paskirtus receptinius vaistus, įsigyja ir eterinių aliejų, ekstraktų ar arbatų. Gydymasis augaliniais preparatais populiarus, dažnai juos gyventojai renkasi ir be gydytojo rekomendacijų. Didžiojoje Britanijoje kaip gydymo metodas naudojamas ir augalinis arba aromaterapinis masažas“, – priduria K. Golovanova.
Augalinius vaistinius preparatus visuomenė mažiau išsivysčiusiose šalyse renkasi dėl palyginti nedidelės jų kainos, sintetinių vaistų neprieinamumo, tuo tarpu ekonomiškai stipriose valstybėse vertinamas augalinių preparatų saugumas ir veiksmingumas.
Kodėl fitoterapija veikia
Fitoterapinių preparatų veiksmingumas labai priklauso nuo sudėtyje esančių skirtingų augalų kombinacijų, nuo to, kaip augalų sukauptos medžiagos veikia viena kitą, koks jų kokybinis ir kiekybinis santykis. IPB direktorė teigia, kad gydantis fitoterapiniais preparatais jų sudėtinės medžiagos (įvairūs flavonodai, taninai, saponinai, kt.) veikia tam tikras žmogaus organizmo ląsteles, organus ir tokiu būdu padeda kovoti su liga.
„Gaminant fitoterapinius preparatus naudojamos žaliavos, dažniausiai išgautos iš viso augalo ar jo lapų, žiedų, šaknų, kitų dalių. Tokiu būdu pagamintuose natūraliuose ekstraktuose išsaugomos visos augalo kaupiamos medžiagos, kurios, veikdamos sinergiškai, padidina jų efektyvumą ir sumažina šalutinių poveikių riziką. Pavyzdžiui, priešuždegiminiuose fitoterapiniuose preparatuose esančios medžiagos slopina uždegimą sukeliančius faktorius ir pavartojus juos išnyksta odos paraudimai, susilpnėja uždegimo sukelti skausmai, temperatūra“, – apie augalinių preparatų naudą pasakoja K. Golovanova.
Tačiau specialistė atkreipia dėmesį, kad fitoterapinių preparatų veikimas gali pasireikšti po kelių dienų ar savaičių, tad rekomenduojama stebėti savo savijautą ir preparatus vartoti pasitarus su gydytoju, vaistininku ar fitoterapeutu.
Top naujienos
Jaunuoliai žiaurią egzekuciją surengė dėl cigarečių ir pinigų: vienišą senolę kraujo klane rado kaimynas (119)
Akmenės rajone, Paeglėsių kaime vienai gyvenančiai senolei jaunuolių pora surengė protu...
Mirė grupės „Roxette“ lyderė Marie Fredriksson (92)
Mirė praeityje itin garsios švedų grupės „Roxette“ lyderė 61-erių Marie Fredriksson ,...
Lukašenka nori galutinai sudėti taškus ant „i“ dėl Rusijos
Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka antradienį pranešė Minske susitiksiantis su...
Klaipėdoje rastos negyvos mergytės tyrimas: porą prašoma suimti, įtariamas smurtinis nusikaltimas (15)
Klaipėdoje mirusios vos 2,5 mėnesių mergytės pirminių mirties priežasties atsakymų iš...
Šarūnas Jasikevičius su šeima jau laukia Kalėdų: papuošti eglės viršūnę kopėčių neprireikė (3)
Vos tik kalendoriuje išvystame gruodžio mėnesį – aplink staiga pakvimpa Kalėdomis. Prisikviesti...
Plinta internete: unikalus Šilutės „sekretas“ atspindi miestelio praeitį
Penktadienį Šilutėje, Lietuvininkų gatvėje, įmontuotas išskirtinis kūrinys – „ sekretas...
Autoserviso meistras papasakojo, kaip prižiūrėti automobilį, kad jį būtų galima brangiai parduoti (10)
Automobilio būklei didelę įtaką turi tiek automobilio eksploatacija, tiek priežiūra. Tačiau...
Ekspertai įspėja: nesupratę šių veiksnių, nesuprasime, kur juda Vakarų pasaulis (62)
Kas laukia Europos artimiausiais metais? Transatlantinę vienybę drebina nesutarimai dėl NATO, JAV...
3 jūrų gėrybių receptai: medumi marinuotos krevetės, česnakinė tilapija ir užkandis su juodaisiais ikrais
Žuvis ir kitos jūros gėrybės turėtų būti neatsiejama valgiaraščio dalis. Mitybos specialistai...