aA
Remiantis Lietuvos vėžio registro duomenimis, Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 17 tūkst. naujų vėžio atvejų. 2011 metų Lietuvos vėžio registro duomenimis, burnos ertmės ir stemplės vėžiu sirgo netoli 400 žmonių, didžiajai daliai vėžys buvo diagnozuotas vėlyvojoje stadijoje.
© Shutterstock nuotr.

Kad ir kaip negatyviai atrodytų šie skaičiai, medikai visuomet akcentuoja: svarbu, kad bet kokio tipo vėžys būtų diagnozuotas kuo anksčiau ir laiku pradėtas gydymas. Vėžys nėra nepagydoma liga, vėžys dažniausiai yra uždelsta liga, ir dėl to tampa nepagydoma.

Ką daryti, kad liga būtų diagnozuojama kuo ankstesnėje stadijoje? Kaip neuždelsti ir laiku pradėti gydymą? Kalbamės su Kauno klinikos „Bendrosios medicinos praktika“ odontologijos skyriaus gydytoja, burnos, veido ir žandikaulių chirurge Jurgita Grabauskiene.

- Gydytoja, kokie yra pirmieji požymiai, rodantys, kad burnoje galime turėti navikų?

- Pagrindiniai simptomai yra šie:

Negyjanti žaizdelė burnoje;
Gumbelis burnoje ar gerklėje;
Balta ar raudona dėmė ant dantenų, liežuvio ar burnos ertmėje;
Neįprastas kraujavimas, skausmas ar aptirpimas burnoje;
Sunkumas ar skausmas kramtant ar ryjant;
Patinęs žandikaulis,
Pasikeitęs balsas.

- Kokie žmonės turi didesnę riziką susirgti šia liga?

- Burnos vėžys dažnesnis tarp vyresnio amžiaus žmonių. Dažniau serga vyrai. Nustatyta, kad rūkalių ir mėgstančių gerti alkoholį, o ypač mėgstančių ir rūkyti, ir vartoti alkoholį rizika susirgti burnos vėžiu nepalyginamai didesnė, nei nerūkančių ir nepiktnaudžiaujančių alkoholiu.

Vėžiui burnoje išsivystyti reikšmės turi nevisavertė mityba, vitaminų, ypač A ir E stoka maiste, bloga burnos ertmės ir dantų higiena, netinkami, dantenas spaudžiantys dantų protezai, persirgtos virusinės ligos.

Taip pat šios ligos išsivystymui įtaką daro šie rizikos faktoriai:

Bloga burnos ertmės ir dantų higiena,
Netinkami, dantenas spaudžiantys dantų protezai,
Persirgtos virusinės ligos.
Paveldimumas
Saulės apšvieta
Bloga burnos higiena
Profesiniai veiksniai

- Kaip diagnozuojami burnos ertmės navikai?

- Pirmiausiai gydytojas odontologas apžiūri visą burnos ertmę veidrodėliu, aptikus burnos ertmėje pakitusią vietą čiuopia pirštais, gilesniems burnos audiniams apžiūrėti naudojamas endoskopas. Diagnozės nustatymui atliekama biopsija-burnos navikinio audinio tyrimas mikroskopu.

Jei diagnozuojamas burnos ertmės vėžys, ligos stadijai nustatyti dažnai atliekami rentgenografiniai, ultragarsiniai tyrimai, kompiuterinė tomografija. Diagnozuojant burnos ertmės navikus, kaip ir bet kokio kito tipo onkologines ligas, labai svarbūs yra išsamūs diagnostiniai tyrimai, ir, be abejo, gydytojo patirtis. Čia net mažiausia klaida ar netikslumas gali nulemti tolimesnį paciento gyvenimą.

Labai dažnai pacientams sudėtinga patekti pas profesionalius medikus, nes valstybinėse ligoninėse yra didžiulės eilės, tiek pas specialistus, tiek kalbant apie diagnostikos priemonių prieinamumą. Pacientai prisiregistruoja pas gydytoją ir laukia 4, 5 ar dar daugiau mėnesių savo eilės, o tada... kartais jau būna per vėlu.

Liga gali būti jau pažengusioje stadijoje, su išplitusiomis metastazėmis... O gydytojui belieka klausti, kur pacientas buvo anksčiau. Todėl pacientams, ypač priklausantiems anksčiau paminėtoms rizikos grupėms, būtina reguliariai apsilankyti pas gydytoją ir atlikti tyrimus. Kad nereikėtų stovėti eilėse ir po to išgirsti, kad liga yra jau 4 stadijoje, bent jau profilaktiškai galima atvykti pasikonsultuoti į dideles privačias klinikas. Čia ir eilės nedidelės, ir visa moderni aparatūra prieinama pacientui.

Pasikartosiu dar kartą: vėžys nėra nepagydoma liga, vėžys dažniausiai yra uždelsta liga, ir dėl to tampa nepagydoma.

- Kokia yra burnos ertmės onkloginių ligų profilaktika ir gydymas?

Profilaktika :

- Pirminė – tai vėžio rizikos veiksnių įvardijimas, siekiant pašalinti juos iš žmogų supančios aplinkos ir iš jo gyvensenos. Užkertamas kelias ligai atsirasti.

Antrinė – laiku diagnozuotos ikinavikinės ligos, jų gydymas bei stebėjimas.

Tretinė – šia profilaktika siekiama sumažinti galimybę vėžiui recidyvuoti. Tinkamai koreguojant sirgusiųjų vėžiu mitybą, taikant chemoprofilaktiką, mažinama galimybė ligai atsinaujinti.

Chemoprofilaktika – tai pastangos natūraliomis ar sintetinėmis priemonėmis sustabdyti ląstelių supiktybėjimą.

Gydymas priklauso nuo naviko vietos, dydžio, ligos stadijos, paciento amžiaus ir bendros sveikatos būklės. Taikytini šie gydymo metodai:

Monoterapija – tai toks gydymas, kada galima radikaliai išgydyti naviką panaudojus tik vieną specifinio gydymo metodą. Tai gali būti gydoma tik chirurginiu būdu, spinduliniu ar chemoterapiniu.

Monoterapija, kaip radikalus gydymas, taikoma vėžiui gydyti tik esant ankstyvai jo stadijai.

Kombinuotas – tai toks gydymas, kada siekiant gauti radikalų poveikį naudojami du pagrindiniaigydymo metodai pagal iš anksto sudarytą gydymo programą. Dažniausiai gydoma chirurginiu ir spinduliniu būdu, arba spinduliniu kartu su operaciniu, chemoterapiniu kartu su spinduliniu, chemoteraoiniu ir operaciniu ir kt.

Kompleksinis – tai toks gydymas, kada panaudojami visi trys specifiniai gydymo metodai pagal iš anksto sudarytą gydymo planą – chemoterapinis, spindulinis ir operacinis. Metodų seka gali būti įvairi.

Onkologinių ligų bijoti nereikia, reikia kaip tik jas laiku diagnozuoti, gydyti ir toliau gyventi visavertį gyvenimą. Spaudoje, žiniasklaidoje ne kartą girdime daug sėkmingų istorijų, kuomet pacientai „susidraugauja“ su liga ir gyvena visavertį gyvenimą. Arba iš viso- nugali ligą. Svarbus yra teigiamas paciento nusiteikimas, bendradarbiavimas su gydytoju.

Tačiau svariausias dalykas, padedantis užbėgti ligai už akių yra ankstyva ligos diagnostika ir pasitikėjimas gydytoju. Lietuvoje mes labai bijome vėžio diagnozės. Tokią neigiamą suvokimo tendenciją įtakoja anksčiau paminėtieji atvejai, kai pacientai po pusę metų laukia eilės pas gydytojus ir po to patys nukenčia.

Pusę metų gyvena nežinioje, ir dažnai save psichologiškai „pribaigia“. O ir fiziškai liga progresuoja. Dažnai taupydami pinigus prarandame brangiausią turtą – sveikatą ir savo gyvybę. Pacientai turi suprasti – vėžio diagnozei brangiausias yra laikas. Tai laikas, per kurį onkologinė liga plinta, progresuoja, metastazuoja.

Burnos ertmės navikai – ne išimtis. Tad jei priklausote anksčiau minėtoms rizikos grupėms, arba norite užbėgti burnos ertmės navikams už akių – geriausias sprendimas pasitarti su gydytoju ir atlikti tyrimus. Jei Jums atrodo, kad dar turite laiko ir nueisite pas gydytoją „artimiausiu metu“ o ne „rytoj“, visuomet pagalvokite apie žmones, kuriems esate reikalingi gyvi: apie vaikus, tėvus, mylimąjį.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pažintis socialiniame tinkle: kaip vos iš kelių žinučių suprasti, kad viskas baigsis blogai (61)

„Tinder“, „Facebook“ ir kiti socialiniai jau kurį laiką yra kone populiariausia platforma...

Vieta, apie kurią lietuviai galėjo tik pasvajoti: paslaptingas kino teatras, kur leidžiama daugiau nei įprastai (14)

Sostinėje įsikūrė nauja vieta, apie kurią anksčiau net nesvajojote, kad tokia gali būti. Po...

Nepaklausė medikų ir šiandien džiaugiasi dešimtmečiu sūnumi: nuvykus į klinikas, nėštumą siūlė nutraukti (13)

Ką reiškia rankose laikyti nė kilogramo nesveriantį kūdikį, niekaip nesupras tie, kas to...

Laukiantiems didžiųjų metų švenčių – puikios žinios: galite turėti 11 laisvadienių (11)

Kalėdos ir Naujųjų metų sutikimas šįmet gali tapti itin įsimintinas. Ypač tiems, kurie yra...

Gėrimo, šildžiusio Pirmojo pasaulinio karo karius, paskutinė stotelė – Indijoje (3)

Gerą šimtmetį šeimos savo vaikus Indijoje girdė salyklo skonio pieno gėrimais, kurie, kaip kad...

„Hugo Boss“ griebiasi šiaudo: taisys juos persekiojusias mados pasaulio klaidas

„ Hugo Boss AG“, sekdama Ispanijos drabužių parduotuvių tinklo „Zaros“ savininkės...

Reforma iš vidaus: prabilo apie ligoninėse apgyvendinamus paimtus vaikus, dėl kursų metamus darbus ir pareigūnų patyčias (497)

Iš nesaugios aplinkos paimtų vaikų apgyvendinimas ligoninėse, budinčių globotojų trūkumas,...

Buto pirkimas miesto centre: ekspertė išvardijo didžiausius privalumus (24)

Mes gyvename amžiuje, kai informacijos srautai kasdien tik didėja ir tam, kad neatsiliktume, turime...

Ar iš tiesų kaime sunku rasti darbo? (20)

Skurdas, nedarbas, alkoholizmas – tokiais žodžiais dažnai apibūdinamas šiandieninis Lietuvos...

Po 30 metų į Lietuvą grįžusi moteris atvira: nuskurusiame sovietiniame mieste esama šio to nauja (170)

„Iš Lietuvos su meile“. Taip savo straipsnį, publikuotą svetainėje „Roads &Kingdoms“,...