aA
Dažnai daugeliui žmonių tenka kovoti su organizmo išdaigomis, kuomet jis reikalauja ko nors saldaus, sūraus ar rūgštaus ir mes šiuos poreikius patenkiname saldumynais, greitu maistu, daug druskos turinčiais produktais.
© Shutterstock

Tačiau kodėl organizmas mums siunčia tokius signalus? Tai padės išsiaiškinti ir patars, kaip su tuo kovoti Kilo.lt mitybos specialistė Greta Bučnytė.

Supraskite, kada atsiranda noras užkandžiauti

Reikia stebėti savo organizmą ir išsiaiškinti, kada norime papildomai užkandžiauti. Ar tai tik nebus tada, kuomet patiriate stresą? Dėl ko nors nerimaujate? O gal būt nuobodžiaujate, jums nėra ką veikti ir dėl to norisi papildomai užkandžiauti. Jeigu panašios situacijos nėra, tai gal būt atėjo metas numatytam valgymui dienoje. Tarp valgymų negali būti ilgesnių laiko tarpų nei 4 valandos.

Kitaip organizmas pradeda badauti ir jis iššaukią didelį alkį, kurio metu paprastos, numatytos maisto porcijos neužtenka ir norisi dar ko nors papildomai užkąsti. Arba iš per didelio alkio atsiranda noras valgyti bet kokį maistą, kuris yra prieš akis. Turite kovoti su savimi, stengtis atsipalaiduoti, stengtis pergyventi stresinę situaciją lengviau, o ne viską kompensuoti netinkamu maistu. Kuomet viską kompensuojame maistu, dar labiau graužiate save, nuotaika tik blogėja.

Reguliariai sportuokite

Sugrįžkime vėl prie temos apie stresą. Kaip ji sumažinti? Sportuokite, išeikite pasivaikščioti. Taip nukreipsite savo mintis bei aktyviai leisite laiką, atsipalaiduosite. O taip pat, gerinsite savo sveikatą.

Subalansuokite savo mitybą

Valgykite per dieną 5-6 kartus. Rinkitės pusryčiams košes, nes jose gausu kompleksinių angliavandenių, kurie suteikia ilgą sotumo jausmą. Priešpiečiams tinka įvairūs vaisiai, riešutai, pietums valgykite subalansuotą patiekalą, kuris atrodytu taip: liesa mėsa ar žuvis+daržovės+kruopos, pavakariams rinkitės daržoves, o iš vaisių tinka tik obuoliai ir greipfrutai.

Vakarienei puikiai tinka liesi baltymai, pavyzdžiui, nesaldūs varškės patiekalai, tuno salotos, įvairios salotos, kiaušiniai, liesa mėsa ar liesa žuvis tik jau su daržovėmis. Valgant dažnai, reguliariai organizmas visada bus pamaitintas, jis nebadaus ir neiššauks netinkamo maisto noro. Tuomet sėkmingai pavyks atsispirti jam ir neprisivalgysite.

Stenkitės valgyti kuo įvairiau, rinkitės įvairiaspalves daržoves.

Gerkite pakankamai skysčių

Skysčiai taip pat labai reikalingi mūsų organizmui. Kas įeina į šią sąvoką skysčiai? O gi paprastas, tyras vanduo ir žalioji, žolelių arbatos, kurios geriamos be cukraus. Skysčiai vaidina labai svarbų vaidmenį mūsų organizme. Jie dalyvauja maisto medžiagų, deguonies pernešime, medžiagų iš organizmo šalinime, kraujo lygio palaikyme, kūno temperatūros reguliavime.

Kaip apskaičiuoti, kiek per dieną mums reikia išgerti skysčių galime labai paprasta formule: 1 kg svorio turi tekti apie 30-34 ml vandens. Taip pat, vandens reiktų atsigerti, kuomet pajaučiame alkį. Toks organizmo siunčiamas signalas dažnai gali reikšti, kad jam trūksta ne maisto, o paprasčiausiai skysčių. Jei atsigėrus vandens alkis nepraeis, tuomet galite valgyti.

Kuo galite pakeisti nesveikus užkandžius

Dažnai ieškome nesveiko maisto pakaitalų, kad būtų kuo sveikiau, tinkamiau. Tikrai daug įvairios informacijos galime rasti internete, tik kaip atsirinkti ją tinkamą. Kaip žinoti kas tikrai yra sveika ir nekenks sveikatai. Aš rekomenduočiau rinktis džiovintus vaisius, tačiau tuos, kuriuose nėra pridėtinio cukraus, puikiai tinka datulės, riešutai, trapučiai su riešutų sviestu. Tik žinoma, šiuos produktus reiktų valgyti tik pirmoje dienos pusėje, nes jų glikeminis indeksas yra aukštas.

Ką rinktis vakare, kuomet norite užkandžiauti? Puikiai tinka trapučiai, bet be jokių pagardų. Taip pat, tinka visos daržovės, tačiau sakysite, kad jie negali atstoti tarkim saldumynų. Vieniems gali, kitiems ne, tad tiems, kurie nenori valgyti „beskonių daržovių“ siūlyčiau pamėginti užkandžiauti mažomis morkytėmis.

Jos yra tokios saldžios, kad puikiai gali pakeisti net saldumynus. O valgant daržoves vakare tikrai negalvokite, kad tai angliavandeniai ir jų negalima valgyti. Taip, tai angliavandeniai, tačiau ne kompleksiniai ir organizme skaidomi palaipsniui. Organizmas net sunaudoja daugiau energijos jas virškindamas nei jos iš daržovių gauna.

Valgykite kuo įvairesnį maistą kiekvieną dieną

Gal būt tas noras užkandžiauti įvairiu maistu atsiranda dėl to, kad organizmo neaprūpinate įvairiomis mineralinėmis medžiagomis ir vitaminais, valgote nuobodų ir monotonišką maistą.

Stenkitės valgyti kuo įvairiau, rinkitės įvairiaspalves daržoves. Taip kiekvieną dieną paįvairinant savo mitybą ji nepabos, o akys matydamos vis kitokį maistą nekryps prie netinkamo.

Apgaukite save

Jei namuose turite saldumynų, kitokio, netinkamo maisto, stenkitės juos padėti į kokią dėžę, paslėpkite kur nors, kad tas maistas nebūtų akių lygyje. Kuomet toks maistas yra akių lygyje jums bus tik sunkiau susivaldyti nepaėmus kokio gabalėlio.

Kuo rečiau matysite tokį maistą, tuo lengviau atprasite nuo noro kažką užkąsti. Išsiugdysite įprotį valgyti tinkamą maistą, tinkamu laiku, dažnai ir papildomai neužkandžiaujant. Tai puiki mintis tiems, kurie turi išsikėlę tikslą sumažinti kūno svorį, o gal būt ir tiems, kurie nori gerinti savo sveikatą. Kaip išvengti šių produktų parduotuvėje? Tiesiog prieš einant į ją pasidarykite sąrašą, ko iš ties Jums reikia. Tai padės ne tik nenusipirkti netinkamo maisto, bet ir sutaupysite pinigų.

Vadovaujantis šiais patarimais galite ne tik sumažinti netinkamo maisto suvartojimą, bet ir galėsite suprasti savo organizmą, kas su juo vyksta ir ko jam tuo metu reikia. Tuo pačiu gerinsite ir sveikatą. Tikrai niekas nesako, kad bus lengva vadovautis šiais patarimais, tačiau turite išmokti kontroliuoti save, išmokti atsispirti pagundoms jei norite gerinti sveikatą ar net sumažinti kūno svorį.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po pragaro Pravieniškėse – šokiruojanti kalinio išpažintis: jie ten kone meldėsi, kad neišgyvenčiau (29)

Pasižiūrėję į Vytautą ir išgirdę jo balsu sunkiai tariamus žodžius nė neįtartumėte, kad...

Profesorius Stukas paaiškino, kodėl būtina valgyti pusryčius: ryte dažnai daroma klaida situaciją tik pablogina (3)

Pasak Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesoriaus Rimanto Stuko , sunku patikėti, bet...

Ką pasakytų Greta Thunberg Indijoje? Čia yra 150 mln. vairuotojų ir tik 8000 nori elektrinių automobilių (18)

Šią vasarą „ Hyundai Motor Co.“ pristatė pirmąjį Indijos elektrinį visureigį...

Ilgiausia apgultis istorijoje: du dešimtmečius siaubo iškentę miestelėnai maro protrūkio laukė kaip išganymo (7)

Osmanų imperijos karo su Venecijos respublika metu Kandijos miestas (dabar – Heraklionas ,...

Istorinis pasiekimas: pirmą kartą kosmose buvo užauginta mėsa

Daugelis žino, kad maistas kosmose yra pakankamai blankus ir skurdus. Tačiau nauja technologija į...

Aukštaitijos sostinė stoja? Darbdaviai jau skaičiuoja susitraukusius pelnus ir pereina į taupymo režimą (174)

Lietuvos ūkio variklis sukasi visu pajėgumu. Pastaraisiais metais augusi ekonomika išjudino ir...

Prostitucijoje išnaudotų lietuvių istorijos sukrėtė net visko mačiusią pareigūnę iš Švedijos: viena jų tapo filmu (148)

Net praėjus daugiau nei dešimtmečiui prostitucijoje išnaudotų lietuvaičių istorijos yra...

Ekspertai: po Lenkijos rinkimų politikoje labiausiai tikėtinas tęstinumas (21)

Lenkijos valdančiajai dešiniųjų pažiūrų partijai „ Įstatymas ir teisingumas “...