aA
Man 40. Didžiąją gyvenimo dalį dirbu buhalteriu, tad atmintimi niekuomet nesiskųsdavau. Dabar, ar vasara kalta, ar kitos problemos ėmė kamuoti: negaliu sukoncentruoti dėmesio, mintys vis „nuplaukia“ kažkur kitur. Nebeprisimenu, kur pasidėjau raktus nuo buto, kartais net sunku pasakyti, ką valgiau pusryčiams. Ar turėčiau dėl to sunerimti? Kaip grįžti „į senas vėžes“?
Tadas
© Shutterstock nuotr.

Pataria Antakalnio poliklinikos šeimos gydytojas Dargiris Beresnevičius

Esate tikrai jaunas, todėl tokių sutrikimų lyg ir neturėtų būti. Bet kuriuo atveju reikėtų peržvelgti įprastą veiklą. Kiek valandų miegate. Rekomenduotinas laikas nuo 6 iki 8 ar 9 valandų. Didesnis ar mažesnis skaičius galėtų būti kenksmingas.

Kitas klausimas - mityba. Galbūt tam tikrų vitaminų trūkumas galėtų lemti minėtus sutrikimus. Reikėtų prisiminti, kad rekomenduotina daugiau valgyti vaisių daržovių, gerti pakankamą kiekį (apie pusantro litro per parą) vandens.

Tiek pasyvus, tiek aktyvus rūkymas toksiškai veikia galvos smegenis. Toksinės medžiagos, kurių cigaretėje yra daugiau nei trys tūkstančiai, skatina trombų susidarymą, sutraukia galvos smegenų kraujagysles, todėl nukenčia daugelis procesų, įskaitant ir atmintį.

Tiek dideli vienkartiniai kiekiai, tiek nuolatiniai maži kiekiai alkoholio taip pat toksiškai veikia galvos smegenis, sukelia atminties sutrikimus. Rekomendacijos paprastos. Stenkitės nevartoti. Deja, nėra saugios, ar leistinos alkoholio dozės, visos jos yra toksiškos. Jeigu jau neišeina kitaip, stenkitės vartoti kuo rečiau ir kuo mažiau.

Paprastas patarimas, kaip stiprinti atmintį, galėtų būti fizinio aktyvumo didinimas. Sportas, ypač teikiantis malonumą, ne tik gerina nuotaiką, stiprina širdį, bet ir padeda stiprinti atmintį. Kita veikla galėtų būti kryžiažodžių sprendimas, užsienio kalbų, eilėraščių mokymasis, skaitymas. Įrodyta, kad skaitantys knygas žmonės daug rečiau ir vėliau suserga demencija (stipriu atminties sutrikimu) negu neskaitantys.

Esant aukštam kraujo spaudimui, blogėja smegenų kraujotaka. Patarčiau įsigyti ar pasiskolinti kraujospūdžio matavimo aparatą ir ilgesnį laiką stebėti (galima ir užsirašyti) pastarojo parodymus. Esant aukštesniam nuolatiniam spaudimui galbūt tai reikėtų koreguoti vaistais ar kitomis priemonėmis.

Tačiau jeigu stebite, kad minėtos priemonės neduoda rezultatų, ar atmintis stipriai blogėja, patarčiau kreiptis į šeimos gydytoją. Pastarasis atliks reikalingus tyrimus, kurių tikslas rasti galimą atminties sutrikimo priežastį, kurią galima koreguoti.

Rekomenduoti tyrimai - bendras kraujo, cukraus ir cholesterolio, skydliaukės hormonų, folio rūgšties, vitaminų B12, D kiekio kraujyje tyrimai, taip pat tam tikrų infekcijų žymenų (ŽIV, sifilio, hepatitų B bei C, Laimo ligos ir kitų). Deja, didžioji dalis minėtų tyrimų yra valstybės nekompensuojami. Tačiau investicijos į savo sveikatą visada atsiperka.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žydų bendruomenė ir intelektualai lieka neišgirsti – Vilniaus meras nesiryžta lupti Lietuvos gynėjų (2)

Po kelių dienų bus minimos Vilniaus geto sunaikinimo 75-osios metinės. Kaip Lietuva turi elgtis su...

Bedarbiui buvusiam Seimo nariui šyptelėjo netikėta sėkmė (90)

Raseinių rajono savivaldybės taryboje neseniai susiformavusi naujoji valdančioji dauguma...

Kiemą iškniso ir dingo: neįmanoma net išeiti iš laiptinės (18)

Socialiniame tinkle „Facebook“ tauragiškiai įvedė naują madą – apie problemas praneša...

Pabaisos nekaltais veidais: žinomas JAV gydytojas su mergina įtariamas slapta apsvaiginęs ir išniekinęs tūkstančius moterų (16)

Chirurgui iš Kalifornijos ir jo merginai įtariami dviem seksualiniais nusikaltimais . Tyrėjai...

STT paskelbė statistiką apie gimines savivaldybėse: reakcija stulbinanti (208)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) birželį paskelbė analizę, kuri rodo, kad beveik penktadalis...

Štai kaip reikia laimėti loterijose – ekonomistas, „nulaužęs“ sistemą ir laimėjęs gausybę loterijų, atskleidė savo sėkmės formulę (8)

Yra keturis kartus didesnė tikimybė būti nutrenktam žaibo nei laimėti loterijoje. Tačiau tokia...

Į Lietuvą atvykę italai smarkiai nustebo: manėme, kad čia visi vilki treningus ir mušasi (90)

Tą rytą prieš skrydį mano draugai italai , Pietro ir Simone, net nesudvejoję, apsiavė...

Po kritikos bangos – svarbus Theresos May pareiškimas dėl „Brexit“ (7)

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May trečiadienį atsakė į Europos Sąjungos kritiką jos...

Ko neparodė TV kameros: po viešo Gražulio atsiprašymo sekė kitas susitikimas, po kurio palangiškė negali ramiai miegoti (221)

Nuo pat pirmosios skandalo dienos žinomas politikas Petras Gražulis ir palangiškė Birutė...

Ypatingą albumą pristačiusį Vladą Kovaliovą sveikino būrys žinomų draugų (14)

Trečiadienio vakarą atlikėjas Vladas Kovaliovas savo kolegas ir bičiulius pakvietė į savo...