Sportiniai krūviai skirstomi labai įvairiai. Pagal fizinio aktyvumo rūšį sportuojantys žmonės renkasi tai, kas jiems atrodo tinkamiausia. Turintys tikslą sustangrinti raumenis ar užsiauginti raumeninės masės renkasi fitneso ar kūno dizaino treniruotes. Trenerės Dalios Vengrytės patarimai.
© Shutterstock nuotr.

Esi pradedantysis ar pažengęs?

Mėgstantys ritmą, judesį, šokį ar siekiantys mažinti riebalinę kūno masę lanko įvairiausių stilių aerobikos, Zumbos, bėgimo, dviračių treniruotes. Norintys ne taip aktyviai, bet ne mažiau efektyviai pasirūpinti savo išvaizdą ir sveikata lankosi kalanetikos, Pilateso ar jogos užsiėmimuose.

Be abejonės, galima rinkis ir kelias rūšis, įvairiai jas derinti tarpusavyje. Taip gaunama ne tik įvairovė, nugalimas monotoniškumas, bet ir pasiekiamas didesnis efektyvumas. Tiek sportuojantiems namuose, tiek besilankantiems sporto klubuose pasiūla išties gausi.

Dažnai treniruočių rūšys besimankštinantiems savarankiškai ar sporto klubuose būna suskirstytos ne tik pagal fizinio aktyvumo rūšis ar numatomus rezultatus, bet ir nurodoma ar mankštos skirtos pvz. besilaukiančioms, po gimdymo, jaučiantiems nugaros skausmus ir t.t. Tuomet viskas atrodo lyg ir aišku, belieka pasitikėti treneriais ar pateikiama video medžiaga.

Dažniausiai video būna nurodomas intensyvumas, rūšis, paskirtis ar treniruotė skirta pradedantiesiems ar pažengusiems. Tačiau kada sportuodami jau galime save laikyti pažengusiais? Palankius sporto klubą ar savarankiškai mankštinantis tris mėnesius, pusmetį, metus? Jumis besirūpinantis treneris tinkamai parinks pratimus jus stebėdamas. O kaip nusistatyti savo pažengimo lygį patiems?

Išsikeliame tikslą, pasirenkame mankštinimosi būdą ir stebime rezultatą, juk pradėjome sportuoti vedini kažkokio tikslo, taigi stebime ar artėjame diena iš dienos tikslo link ir kaip jaučiamės jo siekdami. Paprasta, tiesa? O kas slypi pažvelgus giliau?

Rezultatai būna trumpalaikiai ir ilgalaikiai. Taigi nesvarbu, ar tikslas sulieknėti, padidinti raumenų masę ar atsikratyti nugaros skausmų ar tiesiog pailsėti, atsipalaiduoti. Matydami, kad artėjame tikslo link, turime paklausti savęs ar tikslą pasiekę sugebėsime išlaikyti norimą formą, rezultatą ar trokšdami greito rezultato nežalojame sveikatos. Juk pirmiausiai norime būti sveiki, energingi, darbingi ir laimingi, tiesa? Reguliarumas, saikas ir sveikas protas geri vedliai siekiant bet kokio tikslo, ypač jei kalbame apie sveikatą ir ilgalaikį rezultatą.

Pradedantysis dažniausiai tiesiog mechaniškai atlieka pratimus, nes viskas yra nauja, dar nėra aišku, kaip viską atlikti teisingai, atrodo per daug daug informacijos. Darant reguliariai, atlieka juos vis geriau, bando suformuoti naują, naudingą įprotį.

Vėliau atlikdamas pratimus jau suvokia, kad neužtenka vien kartoti pratimus, reikia dar ir stebėti savo kvėpavimą ir savijautą, tuomet atitinkamai didinti ar mažinti krūvį. O pažengęs jau sugeba teisingai atlikdamas pratimus suderinti kvėpavimą su judesiu ir netgi geba sutelkti mintis, koncentruoti visą dėmesį į tai ką daro.

Sutrikęs kvėpavimo ritmas, pratimų atlikimas uždusus, neaprūpinant raumenų pakankamu deguonies kiekiu, raumenų drebulys ir nuolatinis skausmas po treniruočių, chaotiškos mintys nukreiptos ne į tai ką veikia sportuojantis asmuo, tikrai nėra tie požymiai kurie rodo, kad jau esame pažengę ir einame teisinga kryptimi.

Taigi stebėkite save besimankštindami ir patys nuspręskite, kiek esate pažengę savo sportinėje veikloje.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šiurpi vienos šeimos istorija: išžudė šeimą ir apsigyveno su seserimi (278)

Stropus ir gabus abiturientas iš darbščios ūkininkų šeimos, tačiau kartu – ir negailestingas,...

Apie Lietuvą kalbėjo su ašaromis akyse: kodėl kai kurie emigrantai negrįžta (421)

„Jūs neįsivaizduojate, kaip pasiilgstame Lietuvos. Visi, kad ir ką sakytų, visi visu 100...

Naktinis reidas Vilniuje: didžiausi pažeidėjai – BMW ir „Audi“ vairuotojai (75)

Sekmadienio naktį Vilniuje kelių policija vėl surengė reidą . Vidurnaktį jis prasidėjo žiede...

18-mečio debiutas Pjongčange: lietuvis aplenkė beveik pusę varžovų (12)

Ankstyvą sekmadienio rytą Pjongčango žiemos olimpinėse žaidynėse debiutavo 18-metis kalnų...

16 metų tikro košmaro: ryte kūnai būdavo ištempiami lauk (175)

Po metų, kai jos tėvas su dviem jo broliais buvo rasti nušauti, sovietų valdžia atėjo Jevgenijos...

Dar 12 nacionalinės „Eurovizijos“ dalyvių rungėsi dėl jūsų simpatijų: pusei jau užtrenktos durys (393)

Pirmasis eurovizinių atrankų etapas jau praeityje – iš pusšimčio dalyvių liko vos 24....

Klaipėdoje minios žmonių susirinko į miesto aikštes ir skverus (112)

Pagrindinis šalies uostamiestis šeštadienį ūžia. Čia tęsiasi ketvirtasis „ Šviesų...

NBA Visų žvaigždžių fiestoje – Bookerio tritaškių liūtis ir Mitchello triumfas dėjimų konkurse gražiausių dėjimų video

Stipriausia pasaulio krepšinio lyga tęsia šiuo metu Los Andžele vykstantį šventinį Visų...

Amžinos vasaros kurortas vilioja atostogomis ant Raudonosios jūros kranto (29)

Eilate, Izraelio pietiniame kurorte prie Raudonosios jūros, jau turbūt yra pabuvoję nemaža dalis...

Atidžiai peržvelgusi vaikų vadovėlius tiesiog nustėro: tai – realus atvejis (760)

Viešai pristatyta nepanorusi būti filologė, humanitarinių mokslų daktarė, šiuo metu auginanti...