aA
Nei maistinių kandžių kiaušinėliai, nei lervos, nei suaugėliai nekelia jokio pavojaus žmonių sveikatai. Žmogui tai – estetinė problema: nemalonu kruopose rasti kirmėlę ar matyti namuose skraidančias maistines kandis.
Kirmelės manų kruopose, DELFI skaitytojos Oksanos nuotr.

Namuose priviso maistinių kandžių. Viską išvalau, išmetu sugedusias kruopas, bet po mėnesio kito vėl tas pats. Didžiausia bėda, kad turiu įtarimą, jog būsiu išvirusi vaikui košę su kirmėlėtomis manų kruopomis. Kadangi kirmėlių buvo nedaug, laiku nepastebėjau. Ar tokios kruopos gali pakenkti žmogaus sveikatai?
Žaneta, 32 m.


Nei maistinių kandžių kiaušinėliai, nei lervos, nei suaugėliai nekelia jokio pavojaus žmonių sveikatai. Žmogui tai – estetinė problema: nemalonu kruopose rasti kirmėlę ar matyti namuose skraidančias maistines kandis.


Maistinės kandies patelė padeda net iki pusės tūkstančio kiaušinėlių. Iš jų apie 60 procentų virsta lervomis, arba kitaip tariant vikšrais, o likusieji – išsiritusių vikšrų maistu. Jei namuose pastebėjote bent vieną kandį, reikėtų imtis priemonių. Visų pirma – atidžiai apžiūrėti spintelėse ir lentynose esančius produktus: kruopas, miltus, dribsnius, saldumynus, džiovintus vaisius, riešutus, džiovintus grybus, sausainius, džiūvėsėlius, arbatžoles, kavą ir net sausą naminių gyvūnų ėdalą. Pažeistuose produktuose pastebimos lervų išnaros, kokonai ir išmatos. Kartais net pačios kandys.

Norint atsikratyti šių nemalonių įnamių, būtina išmesti visus įtartinus produktus. Maistinių kandžių židinys gali būti ir nepradarytose pakuotėse. Kadangi jose būna mikroskopinių skylučių, kurių visiškai užtenka užkratui patekti. Taip pat būtina kruopščiai išvalyti spinteles ir lentynas, kad neliktų pribyrėjusių produktų likučių.

Atsako specialistė


Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė- valstybinė maisto produktų inspektorė Aurelija Drumstienė:

- Kai kalbame apie maistinių kandžių naikinimą, pirmiausia reikia pasirūpinti apsauga, kad jų iš viso neatsirastų. Pirma, visus birius produktus, tai yra kruopas, taip pat sausainius, reikia stengtis laikyti sandariuose induose. Antra, nekaupti didelių atsargų. Pirkti tiek, kiek suvartojate per mėnesį laiko.


Na, o jei jau pastebėjote, kad namuose ėmė skraidyti vadinamieji „ugniukai“ – maistinės kandys, tuomet reikia susirasti šaltinį, kur jos veisiasi. Tuomet sandariai supakuoti į polietileninį maišelį ir išmesti. Taip pat rekomenduojama gerai apžiūrėti visus šalia esančius produktus ir jei kyla bent menkiausias įtarimas, kad jie gali būti užkrėsti, pašalinti.

Tą vietą, kurioje buvo sandėliuojami produktai, reikėtų išvalyti vandens ir acto arba muilo tirpalu. Spintelės paviršius rekomenduojama padengti eteriniais aliejais. Maistinės kandys nemėgsta intensyvių kvapų. Pavyzdžiui, galima panaudoti levandų arba arbatmedžio eterinius aliejus.
Kitą kartą, jei jau perkami didesni kiekiai, būtina iš karto viską sandėliuoti sandariose pakuotėse.

Nei maistinių kandžių kiaušinėliai, nei lervos, nei suaugėliai nekelia jokio pavojaus žmonių sveikatai. Jos gali pakenkti nebent gamybos proceso metu, ruošiant malybos produktus: paveikiama grūdo endosperma. Taip vadinama ta grūdo dalis, iš kurios gaunami aukščiausios rūšies miltai. Grūdai tampa nekokybiški. Žmogui tai – estetinė problema: nemalonu kruopose rasti kirmėlę ar matyti namuose skraidančias maistines kandis. Tad net nepastebėjus ir išvirus košę iš užkrėstų kruopų apsinuodijimo tikimybės nėra.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ramanausko-Vanago brolis Albinas: kai mane paleido, iškart supratau, kodėl (322)

Ilgi metai miškuose, tamsiuose, šaltuose ir ankštuose bunkeriuose, sveiku protu nesuvokiami...

Pagrindinių mokesčių trūkumas siunčia rimtą signalą apie Lietuvos ekonomiką (199)

Finansų ministerija skelbia, kad per devynis šių metų mėnesius valstybės ir savivaldybių...

Šimonytė skelbia savo rinkimų programą: apeliuoja į valstybe nusivylusius žmones (242)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) pirminiuose prezidento...

Venckienės sūnus: mama Lietuvą apskundė Jungtinėms Tautoms (91)

Neringa Venckienė pateikė skundą dėl Lietuvos veiksmų Jungtinių Tautų Žmogaus teisių...

Naujausi reitingai: tarp didžiausių konkurentų – ryškus poslinkis (152)

Su valdančiaisiais karo sąlygomis gyvenantys konservatoriai reitingų lentelėje didina atotrūkį...

Kaip atrodo „Tesla“ variklis ir pavarų sistema, kai elektromobilis nuvažiuoja 1,5 mln. kilometrų (4)

Įprasta, kad žvalgydamiesi naudoto automobilio, ridai kreipiame itin didelį dėmesį. Tačiau „...

Sabonį pažeminti bandęs O‘Nealas apsikvailino tiesioginiame eteryje (11)

Į kuriozišką situaciją tiesioginiame JAV nacionalinio transliuotojo TNT eteryje pateko vienas...

Tikroji Lietuvos širdis: pasidairykite, kaip atrodo unikali vieta, kur įžengti draudžiama (14)

Labanoro regioninio parko ekologė ir Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos gamtosaugos...

Pilvo riebalai – pavojus sveikatai: 7 būdai, kaip jų atsikratyti (38)

Esama net keleto priežasčių, kodėl pilvo srityje kaupiasi riebalai. Visų pirma, verta paminėti...

Lietuvių avantiūra – keliaus į Aziją be bilieto atgal

Radijo laidų vedėjas Richardas Jonaitis jau kurį laiką nesiskiria su didžiuliu darbų sąrašu...