aA
Nei maistinių kandžių kiaušinėliai, nei lervos, nei suaugėliai nekelia jokio pavojaus žmonių sveikatai. Žmogui tai – estetinė problema: nemalonu kruopose rasti kirmėlę ar matyti namuose skraidančias maistines kandis.
Kirmelės manų kruopose, DELFI skaitytojos Oksanos nuotr.

Namuose priviso maistinių kandžių. Viską išvalau, išmetu sugedusias kruopas, bet po mėnesio kito vėl tas pats. Didžiausia bėda, kad turiu įtarimą, jog būsiu išvirusi vaikui košę su kirmėlėtomis manų kruopomis. Kadangi kirmėlių buvo nedaug, laiku nepastebėjau. Ar tokios kruopos gali pakenkti žmogaus sveikatai?
Žaneta, 32 m.


Nei maistinių kandžių kiaušinėliai, nei lervos, nei suaugėliai nekelia jokio pavojaus žmonių sveikatai. Žmogui tai – estetinė problema: nemalonu kruopose rasti kirmėlę ar matyti namuose skraidančias maistines kandis.


Maistinės kandies patelė padeda net iki pusės tūkstančio kiaušinėlių. Iš jų apie 60 procentų virsta lervomis, arba kitaip tariant vikšrais, o likusieji – išsiritusių vikšrų maistu. Jei namuose pastebėjote bent vieną kandį, reikėtų imtis priemonių. Visų pirma – atidžiai apžiūrėti spintelėse ir lentynose esančius produktus: kruopas, miltus, dribsnius, saldumynus, džiovintus vaisius, riešutus, džiovintus grybus, sausainius, džiūvėsėlius, arbatžoles, kavą ir net sausą naminių gyvūnų ėdalą. Pažeistuose produktuose pastebimos lervų išnaros, kokonai ir išmatos. Kartais net pačios kandys.

Norint atsikratyti šių nemalonių įnamių, būtina išmesti visus įtartinus produktus. Maistinių kandžių židinys gali būti ir nepradarytose pakuotėse. Kadangi jose būna mikroskopinių skylučių, kurių visiškai užtenka užkratui patekti. Taip pat būtina kruopščiai išvalyti spinteles ir lentynas, kad neliktų pribyrėjusių produktų likučių.

Atsako specialistė


Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė- valstybinė maisto produktų inspektorė Aurelija Drumstienė:

- Kai kalbame apie maistinių kandžių naikinimą, pirmiausia reikia pasirūpinti apsauga, kad jų iš viso neatsirastų. Pirma, visus birius produktus, tai yra kruopas, taip pat sausainius, reikia stengtis laikyti sandariuose induose. Antra, nekaupti didelių atsargų. Pirkti tiek, kiek suvartojate per mėnesį laiko.


Na, o jei jau pastebėjote, kad namuose ėmė skraidyti vadinamieji „ugniukai“ – maistinės kandys, tuomet reikia susirasti šaltinį, kur jos veisiasi. Tuomet sandariai supakuoti į polietileninį maišelį ir išmesti. Taip pat rekomenduojama gerai apžiūrėti visus šalia esančius produktus ir jei kyla bent menkiausias įtarimas, kad jie gali būti užkrėsti, pašalinti.

Tą vietą, kurioje buvo sandėliuojami produktai, reikėtų išvalyti vandens ir acto arba muilo tirpalu. Spintelės paviršius rekomenduojama padengti eteriniais aliejais. Maistinės kandys nemėgsta intensyvių kvapų. Pavyzdžiui, galima panaudoti levandų arba arbatmedžio eterinius aliejus.
Kitą kartą, jei jau perkami didesni kiekiai, būtina iš karto viską sandėliuoti sandariose pakuotėse.

Nei maistinių kandžių kiaušinėliai, nei lervos, nei suaugėliai nekelia jokio pavojaus žmonių sveikatai. Jos gali pakenkti nebent gamybos proceso metu, ruošiant malybos produktus: paveikiama grūdo endosperma. Taip vadinama ta grūdo dalis, iš kurios gaunami aukščiausios rūšies miltai. Grūdai tampa nekokybiški. Žmogui tai – estetinė problema: nemalonu kruopose rasti kirmėlę ar matyti namuose skraidančias maistines kandis. Tad net nepastebėjus ir išvirus košę iš užkrėstų kruopų apsinuodijimo tikimybės nėra.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuvoje – lemtinga diena: renkame valstybės vadovą ir savo atstovus Europos Parlamente iki 16.00 val. iš viso jau balsavo 41,74 proc. rinkėjų; nuolat atnaujinama (1323)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuva renka šalies Prezidentą ir 11 Europos Parlamento narių.

Jei NATO neliktų amerikiečių: tyrimas parodė, ko vertos Europos ambicijos – Lietuvai grėstų okupacija (278)

JAV pasitraukia iš NATO, Europa lieka viena, o Rusija nieko nelaukia ir puola Lietuvą bei Lenkiją....

Savaitgalio nuodėmė: karamelinio tinginio receptas

Dažnai diskutuojant apie desertų gamybą girdime, kad žmonės jų gaminti nemėgsta, nes tai...

Sukrečiantys Černobylio apylinkių tyrimai: be žmonių likusi gamta tiesiog suklestėjo (99)

1986 metų balandžio 26 dieną per techninį bandymą Černobylio atominės elektrinės ketvirtame...

Užkalnio nuosprendis Panevėžiui: gyventojai bus priblokšti (72)

Man atrodo, aš labai gerai mokausi rašyti antraštes. Ryški pažanga. Šiandienai, rinkimų dienai,...

Praeityje rašytos Megha Markle žinutės atskleidžia tiesą apie jos ir Harry pažintį: tai nebuvo nekaltas atsitiktinumas (7)

Senas Meghan Markle bičiulis ir viešųjų ryšių konsultantas Nickas Ede'as sako, jog...

Festivalis Londone virto fiasko: žmonės „alpo, šliaužė ir dejavo“ (12)

Į Londone surengtą festivalį „We Are FSTVL“ atvykusiems žmonėms teko stovėti ilgiausiose...

Lyjant lietui šį miestą galima apeiti nesušlapus: ką pamatyti ir paragauti (1)

Bolonija – šiaurės Italijos regiono Emilija- Romanija pagrindinis centras, įsikūręs prie...

Paskelbė datą, kada daugiau nei pusė naujų automobilių pasaulyje bus elektriniai (20)

Elektriniai automobiliai dabar sudaro tik nedidelę dalį visų pasaulyje parduodamų lengvųjų...

Maksimalus kaupimas pensijai – kas tai yra ir kodėl verta jį pasirinkti? (2)

Lietuvos dirbantieji, kurie iki šiol II pensijų kaupimo pakopoje dalyvavo tik „Sodros“ lėšomis...