aA
„Artimiesiems buvo pasakyta, kad man liko gyventi neilgai. Tačiau vienas brangiausių žmonių - sesuo dvynė pasakė, kad nepasiduos ir ieškos visų kelių, kad aš pasveikčiau“, - sako Biržuose gyvenanti Ramunė Čigienė, kuriai buvo nustatyta kepenų venų trombozė. Neretai pacientams, kurie suserga šia reta ir sudėtinga liga, vienintelis išsigelbėjimas - kepenų transplantacija.
Jau buvo „nurašyta“ kaip beviltiška ligonė, bet įvyko stebuklas
© Shutterstock nuotr.

Negalėjo nei vaikščioti, nei gulėti

„Visą laiką žinojau, kad turiu bėdą. Tikėjau, kad mane gydo profesionaliai, bet nesupratau ligos sudėtingumo. Atsimenu, kuomet pablogėjo sveikata, klausiau Santariškių klinikų profesoriaus Jono Valantino, ar ši liga yra plačiai žinoma, nes ji man nebuvo girdėta, ir per kiek laiko nuo jos pasveikstama. Profesorius pasakė, kad gali būti du variantai: arba žaibiška ligos forma ir tuomet žmogus iš karto numiršta, arba lėtinė forma, kuri, leido suprasti, labai sunkiai gydoma arba yra nepagydoma. Tuomet supratau, kad sergu pakankami reta ir sudėtinga liga“, - pasakoja 48-erių Ramunė.

Prieš kelerius metus kepenų venų tromboze sergančios moters būklė itin pablogėjo.

„Pradėjo kauptis skysčiai pilve, skaudėjo kepenų srityje, dešinėje pilvo pusėje. Buvo sunku ir vaikščioti, ir gulėti. Po mėnesio gydymo buvau „nurašyta“ kaip beviltiška ligonė. Artimiesiems pasakyta, kad man liko nedaug laiko gyventi. Tuomet sesuo nuvyko į Kauno klinikas, sužinojusi, kad šią ligą jau daug metų sėkmingai gydo Kauno gydytojai“, - prisimena moteris.

Netrukus pacientė atsidūrė Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikoje, kur prasidėjo ilgas gydymo kelias. „Tikėjimas, kad man pavyks išsikapstyti, suteikė vidinių ir dvasinių jėgų“, - pasakoja Ramunė.

Išvengė kepenų transplantacijos

Moteriai per plauką pavyko išvengti kepenų transplantacijos.
„Man nebuvo baisu išgirdus apie transplantaciją, jausmas toks, tarsi tai būtų su manimi nesusiję. Bet, kai normalizavosi inkstų funkcija, paaiškėjo, jog kepenų persodinimo neprireiks ir mane išbraukė iš transplantacijos sąrašo.

Noriu padėkoti visiems klinikų gydytojams, kurie rodė begalinį supratimą ir leido šalia būti mano dvynei sesei. Artimųjų palaikymas ligoniui - didžiulė dovana, nes tai dar vienas faktorius, kuris padeda greičiau sveikti.

Mano sesė po operacijos dvi savaites slaugė mane, net miegojo toje pačioje palatoje.

Buvau nusilpusi: per du tris gulėjimo lovoje mėnesius atrofavosi kojų, rankų raumenys, negalėjau net apsiversti be pagalbos, o kur dar į šoną įstatytas drenas, valgymas, gamtiniai reikalai... Visko neįmanoma surašyti. O sesei slaugant aš per savaitę atsisėdau, antrą savaitę atsistojau ir ėmiau vaikščioti. Tai buvo stebuklas. Niekada neužmiršiu to jausmo, kai nuėjau, gydytojai leidus, į dušą. Atrodė, kad nusiploviau viską, kas buvo susikaupę per sunkų laiką“, - sako pacientė.

Moteris turi nuolat vartoti kraują skystinančius vaistus ir tikrintis sveikatą.

„Dabar jaučiuosi gerai, aišku, kas pusmetį, kas tris mėnesius lankausi Kauno klinikose, kur man nuolat atliekami tyrimai. Jeigu grįžusi iš ligoninės dirbau puse krūvio - esu direktoriaus pavaduotoja ikimokyklinėje įstaigoje, dabar darbuojuosi visu krūviu, turiu visuomeninės veiklos“, - sako miesto bendruomenės pirmininke esantis moteris.

Komentuoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos vadovas prof. habil. dr. Limas Kupčinskas

- Sakykite, kuo pavojinga kepenų venų trombozė ir kaip ji pasireiškia?

- Tai yra pakankamai reta liga. Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikoje yra stebima dvidešimt pacientų, sergančių kepenų venų tromboze. Šios ligos esmė tokia, kad kepenys turi savotišką ir gana sudėtingą kraujotaką: jas kraujas nuteka dviem keliais – per kepenų arteriją ir vartų veną, o išteka vienu – per tris kepenų venas. Daliai žmonių, kurie dažniausiai turi genetinę predispoziciją padidintam kraujo krešėjimui, gali pasireikšti trombozės iš trijų venų.

Kojų venų trombozes visi žinome, tai yra dažna ir santykinai mažiau pavojinga patologija. O kepenų venų trombozė gali pasireikšti ūmia ir gyvybei pavojinga arba lėtine forma. Kraujas, kaip minėjau, iš kepenų išteka pro tris venas. Jeigu trombai susiformuoja visose trijose, sutrinka kraujo nutekėjimas ir kepenys padidėja, kamuoja stiprūs skausmai, pilve kaupiasi skystis ir formuojasi ūminis kepenų funkcijos nepakankamumas.

Ligonis gali numirti, jeigu nesiimama atitinkamų priemonių. Lėtinės ligos formos atveju, kai būna sutrikęs kraujo krešėjimas ir kartojasi trombozės epizodai, gali užsikimšti viena iš trijų venų arba pasireiškia dalinė trombozė. Lėtinė ligos forma primena kepenų cirozę ir sukelia labai panašias komplikacijas.

- Įprasta manyti, kad kepenų ligas dažniausiai sukelia piktnaudžiavimas alkoholiu...

- Alkoholis, kuris yra pati dažniausia kepenų pažeidimo ir kepenų cirozės priežastis, šios retos ligos susiformavimui didelės reikšmės neturi. Ja keturis kartus dažniau serga moterys negu vyrai. Dažniausia vidutinio amžiaus. Kaip minėjau, padidėjęs polinkis į kraujo krešėjimą – viena svarbiausių priežasčių. Kai kurių vaistų, ypač kontraceptinių priemonių arba estrogenų po menopauzės vartojimas, irgi gali tapti predisponuojančiu faktoriumi, nes estrogenai taip pat gali sukelti kepenų venų trombozę.

Jeigu ligos eiga ūminė, kai užsikemša visos trys venos, svarbi ankstyva ligos diagnostika, nes apie šią ligą vidaus ligų ir kitų specialistų gydytojai yra nepakankamai gerai informuoti. Susirgusios moterys, kadangi labai padidėja kepenys ir pilve kaupiasi skystis, neretai pagalvoja apie onkologinę, ypač moteriškų genitalinių organų piktybinę ligą. Pacientės patenka arba į onkologijos, arba į ginekologinius skyrius. Ultragarso aparatu, jeigu įtariama kepenų venų trombozė, patyrusiam specialistui nėra sudėtinga nustatyti diagnozę.

- Kokie yra šiuolaikiniai kepenų venų trombozės gydymo būdai?

- Kauno klinikose pirmieji Baltijos šalyse įdiegėme transjugulines porto kavalines kepenų šuntavimo procedūras. Per kaklo kraujagysles praeinama iki kepenų venų ir manipuliuojant (tai jau yra intervencinių radiologų aukščiausias meistriškumas) kepenyse suformuojama nauja (dirbtinė) kraujagyslė. Padaromas kanalas ir įvedama nauja kraujagyslė, kartu atkuriama kraujotaka ir kraujas gali pratekėti pro kepenis. Tai tikrai yra labai sudėtinga procedūra. Kitas variantas – atlikti skubią kepenų transplantaciją, bet trūksta donorų.

Jeigu ligos forma lėtinė, kuri primena besivystančią kepenų cirozę ir gali būti su ja supainiojama, šiuolaikiniai metodai (pradedant nuo ultragarso, baigiant kompiuterine tomografija) irgi leidžia diagnozuoti šią ligą. Jeigu liga laiku nediagnozuojama ir laiku negydoma, vienintelė išeitis gali būti kepenų transplantacija. Tačiau vėlgi – jeigu lėtinė ligos forma dar nėra visiškai užleista, dirbtinės kraujagyslės sukūrimas leidžia atkurti kepenų kraujotaką ir išvengti kepenų transplantacijos. Po to visą likusį gyvenimą tokie ligoniai turi vartoti kraujo krešumą mažinančius vaistus ir reguliariai tikrinti kraujo krešumo slopinimo efektyvumą, būti reguliariai stebimi, ar liga nesikartoja.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Po Estijos nusikalstamo pasaulio „krikštatėvio“ nužudymo – chaosas: nieko panašaus dar nebuvo (65)

Kodėl po Estijos nusikalstamo pasaulio „krikštatėviu“ vadinamo Nikolajaus Tarankovo mirties...

Tokios krizės automobilių prekeiviai dar nematė: pirkėjų nė kvapo (71)

Dėl koronaviruso paskelbtas karantinas paralyžiavo visą Lietuvos verslą, bet automobilių prekyba...

Orai: per Lietuvą keliaus audros debesys (4)

Sekmadienį virš Rytų Žemaitija nusidrieks kontrastingas atmosferos frontas. Vakariniuose rajonuose...

Priversta saviizoliuotis iš Norvegijos grįžusi lietuvė: man aiškiai parodė, kad esu emigrantė ir antrarūšė budulė (693)

Karantinas Lietuvoje šiuo metu yra labai sušvelnintas, o nuo birželio 1 d. buvo ir išplėstas...

COVID-19 sirgęs vyras apibūdino ligos pradžią: net nejuto, kad smarkiai karščiuoja (135)

„Įprastai, kai turi temperatūros, jauti šaltkrėtį, nuovargį, o šįkart to nebuvo“, –...

Statė namą sau, bet neliko nepastebėtas didelio koncerno: lietuvio būsto idėja sulaukė pasisekimo (197)

Tomui Petrauskui – 26-eri, tačiau jis šiandien savomis rankomis stato modulinius ekologiškus...

Tragedija, pakeitusi fechtavimosi sportą: olimpinis čempionas mirė nuo lūžusios rapyros dūrio į akį (45)

Šiuolaikiniame fechtavimosi sporte traumos – didelė retenybė: kostiumai ir kaukės patikimai...

Bedarbio statusas: kaip mokėti PSD ir kokių naujų išmokų tikėtis jau netrukus (96)

Vienuoliktą karantino savaitę Užimtumo tarnyba „suskaičiavo viščiukus“. Karantininės...

Kruvinas vakaras Kroatijoje: Golubickui lūžo žandikaulis – reikalinga operacija (1)

Atnaujintas Kroatijos futbolo čempionatas itin prastai prasidėjo 20-mečiui saugui iš Lietuvos...

Paulius Jurkevičius. Kava su sviestu ir kiti klausimai daktarui (113)

Vieni jį dievina. Kiti keiksnoja. Vieni giria jo profesijos išmanymą. Kiti be gailesčio...

|Maža didelių žinių kaina