aA
Romualdą (70 m.) (aut. past. – tikrieji vardas ir pavardė redakcijai žinomi) jau dvylika metų kamuoja šlapimo nelaikymo problema. Už operaciją, galinčią padėti išgydyti šį sutrikimą, pacientas sumokėti neišgali, tad kiekvieną dieną yra priverstas nešioti higieninius įklotus.
Vyras pas gydytoja
© Shutterstock nuotr.

Pasaulio sveikatos organizacija pripažįsta, kad šlapimo nelaikymas yra ne tik medicininė, bet ir socialinė problema: šia liga sergantys vyrai vengia dėvėti šviesius drabužius, nejaukiai jaučiasi tarp žmonių, išgyvena dėl nemalonaus kvapo, nuolat bijo, kad šlapimas pratekės ir jų gėdą pamatys aplinkiniai.

Įveikus onkologinę ligą diskomfortas visam gyvenimui

„Šlapimo nelaikymas atsirado iš karto po prostatos vėžio operacijos. Iki tol tokių problemų nebuvo. Reikėjo pratimais lavinti raumenį. Kurį laiką tai dariau, bet nemačiau, kad kas nors keistųsi, todėl nustojau. Apie galimybę operuotis sužinojau tik vėliau, tačiau gydytojas įspėjo, kad ji kainuos. Todėl tam ir nepasiryžau. Norinčių arba galinčių tokią operaciją darytis yra daugiau, nei mūsų sveikatos sistemos galimybės leidžia. Visą parą turiu nešioti higieninius įklotus, – pasakojo Romualdas.

Šlapimo nelaikymas pasireiškia judant, lenkiantis, sėdint. Per tiek metų pacientas neturėjo kitos išeities kaip tik priprasti prie tokio diskomforto – ir keliavo, ir po kalnus vaikščiojo, ir dviračiu važinėjo. Vyras tikina, kad tokios veiklos metu tiesiog būtina dažniau keisti įklotą arba jį gerai prisitaikyti pasirinkus tam tikrą dydį ir formą.

Netinkamai pasirinkus, Romualdui netgi yra tekę naudoti polietileninius maišelius, į kuriuos įdėdavo įklotą, baimindamasis nemalonaus pratekėjimo. Gyvenimo kokybė turint tokį sutrikimą gerokai prastesnė.

„Įklotai nemažai kainuoja, o man jų reikia gana daug. Jie kompensuojami tik sunkiems ligoniams.

Per parą man reikia trijų įklotų, o kai kuriais atvejais, peršalus, daugiau geriant, judant, gali prireikti ir keturių“, – apie kasdienybę atvirauja vyras.

Prieš pusmetį Romualdas naktį dar visiškai išlaikydavo šlapimą, bet pastaruoju metu sutrikimas paūmėjo – pacientą šlapimo nelaikymas ėmė kamuoti ir naktį. Viskas priklauso nuo to, kiek vyras miega, kokia naktis, ar jis vartojo skysčius prieš miegą.

Medikamentų gydytojai jam nerekomendavo, tik kasdienę priežiūrą – įklotus. Romualdas prisipažino be jų neįsivaizduojantis gyvenimo.

Vienintelis būdas kiek pašvelninti būklę yra specialūs pratimai. „Visiškai neaišku, kaip pratimus daryti. Tai ne tas pats kaip rankos pirštus lankstyti, blauzdos raumenį ar bicepsą lavinti, reikia pajusti vidinius organus ir raumenis, gebėti juos įtraukinėti. Gal man trūko kantrybės ir juos reikia kelis metus kartoti? Gal vertėtų iš naujo pabandyti?“, – apie specialios mankštos naudą svarsto pacientas.

Interviu

Kauno klinikų Urologijos klinikos, Onkourologijos ir Transplantologijos sektoriaus vadovas, gydytojas urologas prof. dr. Daimantas Milonas:

– Papasakokite, kas vyrams sukelia šlapimo nelaikymą?

– Šlapimo nelaikymas dažniausiai susijęs su tam tikromis intervencijomis, gydymo komplikacijomis, nesėkme po operacijos. Vyrams šlapimo nelaikymas dažniausiai susiformuoja dėl prostatos vėžio atliekamų operacijų. Iš karto už prostatos yra šlaplės raukas, natūraliai operacijos metu jo nervacija ir kraujotaka yra šiek tiek sutrikdamos – nuo to priklauso funkcijos išsibalansavimas. Šlapimo nelaikymas susiformuoja 5-15 procentų onkologinių ligonių.

Kaip moterims šlapimo nelaikymas atsiranda savaime, vyrams taip nutinka išties labai retai. Nebent tai gali būti susiję su neurologinėmis stuburo problemomis, pavyzdžiui, dėl stuburo traumos, kitų ligų pasekmėmis, vėlyva prostatos išvešėjimo stadija, kai šlapimas užsilaiko pūslėje ir atsiranda savaiminis uždegimas.

Jeigu tai nesusiję su operaciniu gydymu, šlapimo nelaikymas gali pasireikšti naktį dėl to, kad pūslėje persikaupia šlapimo ir šlaplės raukas naktį nefunkcionuoja taip gerai kaip dieną, nereaguoja į dirgiklius ir praleidžia šlapimą. Po intervencijos išorinis raukas, laikantis šlapimą, gali būti pažeistas ir nesusitraukinėti pakankamai, kad visiškai uždarytų šlaplę. Pavyzdžiui, pakėlus ką nors įsitempia pilvo raumenys, atsiranda didesnis spaudimas pilvo ertmėje, nepakanka rauko jėgos ir taip išbėga šlapimas.

Kas gali padėti susitvarkyti su šiuo diskomfortą keliančiu sutrikimu?

– Jeigu nelaikymas yra nedidelio laipsnio ir vyrui pakanka vieno dviejų įklotų per dieną, jam gali padėti fiziniai pratimai. Pacientai po operacijos apmokomi, kaip juos atlikti. Mankštos efektyvumas pasireiškia per pirmus dvejus metus, vėliau efektas yra itin menkas. Pagrindinis gydymas – operacinis. Reikia pakelti šlaplę, esančią netoli šlapimo pūslės, į viršų, nes tik tokiu būdu prie rauko atsiranda papildomas mechanizmas, padedantis jam susitraukinėti. Tokios operacijos sėkmingos beveik devyniasdešimčia procentų.

Jeigu šlapimo nelaikymas yra absoliutus, tada pošlaplinio raiščio nepakanka ir geriau dėti dirbtinį rauką. Deja, ligonių kasos raiščio nekompensuoja, o jo kaina – apie pusantro tūkstančio eurų, nors pati operacija kainuoja tris šimtus. Pas mus tokių išoperuotų žmonių yra itin mažai, nes tai pakankamai didelė suma. Negalintys sau to leisti pacientai turi susitaikyti su šia problema ir nešioti įklotus.

Svarbu rinktis kokybiškus, nes natūralu, kad tokio žmogaus judėjimas, aktyvumas ir socialinės veikla yra apriboti.Jis jaučia diskomfortą dėl pratekėjimo baimės ir šalia nebūsiančio tualeto. Todėl nukenčia gyvenimo kokybė. Medikamentinio gydymo veiksmingumas neprilygsta operacijai, galima tikėtis tik trumpalaikio poveikio.

Ar sprendžiamas šis visiško operacijos kompensavimo klausimas?

– Mes iš kitų valstybių išsiskiriame tuo, kad negalime su valdžia susitarti dėl šlaplinių raiščių kompensavimo. Šis klausimas keliamas jau daugiau nei penkerius metus ir vis dar neturime jokio normalaus atsakymo. Sveikatos apsaugos ministerija atsako, kad tai turi užtikrinti ligoninė. Tačiau tai, ką moka ligonių kasos ligoninei už tą operaciją, yra kelis kartus mažesnė suma, nei operacijos sąnaudos.

Nei viena gydymo įstaiga nenori „eiti į minusą“. Per keturiolika metų klinikose mes išoperavome apie 2500 vyrų. Tai tikrai nėra milžiniški kaštai – žinoma, per visą Lietuvą susidarytų daugiau. Kaip bebūtų, ligoniams šių operacijų efektas būtų labai geras.

Pavyzdžiui, dabar turime pusantro šimto žmonių, kuriems tikrai reikėtų gyvenimo kokybę pagerinsiančios operacijos. Vis tiek organizmas sensta, raumenys ir raukas silpnėja, tai jeigu problemos iš karto po operacijos nebuvo, ji gali atsirasti, o jeigu visgi buvo, tai šlapimo nelaikymas tik paūmėja bėgant metams.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Melaginga naujiena apie Nausėdą ir branduolinius ginklus – tik pradžia: taikiniu galite tapti ir jūs (130)

JAV valstybės sekretorius Mike’as Pompeo sveikina prezidento Gitano Nausėdos siūlymą Lietuvoje...

Lietuviai švęsti pradėjo per anksti: išleidžia daugiau nei uždirba (37)

„Taigi turime labai įdomią situaciją, kai žmonės išleidžia daugiau negu uždirba, o...

Nustebinusi „Žalgirio“ pergalė, po kurios pulti į euforiją būtų klaida laida „Krepšinio zona“

Aštuoniomis pergalėmis iš eilės visuose frontuose šį sezoną atidaręs Madrido „Real“...

Nausėdos krikštas ES vadovų susitikime: ką suprato ir ko išmoko? (11)

„Tikrai labai įdomu, tikrai labai įvairūs žmonės, labai įvairūs stiliai, įvairūs...

Lukašenka perspėjo apie pavojus Baltarusijos suverenitetui (15)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka penktadienį pabrėžė, kad jo šalis nori likti...

Rudenį eismo įvykių sumažėja atėjus žieminių padangų sezonui – siūlo jas keisti anksčiau (22)

Nors žiemines padangas vairuotojai turėtų susimontuoti iki lapkričio 9-osios, tačiau dargana bei...

Lietuvos darbdaviai – šykščiausi Europoje: patys darbuotojai kalti, kad nėra gerų algų (385)

Lietuvos darbdavių nenorą ženkliau pasidalinti uždirbamu pelnu specialistai paaiškina derybų...

Netyla kalbos apie Rasos Arlauskienės ir gerokai jaunesnio atlikėjo Petro Daunio santykius: įrodymas – ir paviešinti kadrai? (8)

Jau kuris laikas netyla kalbos, kad žinoma renginių organizatorė Rasa Arlauskienė vis dažniau...

5 priežastys, kodėl Briuselis patenkintas nauju susitarimu su Johnsonu (1)

Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinė Karalystė (JK) pasiekė susitarimą, kuriam pritarė Europos...

Gaisro Alytuje pasekmės: reabilitacijos centro patalpose aptikta sveikatai ypač pavojingų medžiagų (45)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos ( NVSC ) teikia...