aA
Romualdą (70 m.) (aut. past. – tikrieji vardas ir pavardė redakcijai žinomi) jau dvylika metų kamuoja šlapimo nelaikymo problema. Už operaciją, galinčią padėti išgydyti šį sutrikimą, pacientas sumokėti neišgali, tad kiekvieną dieną yra priverstas nešioti higieninius įklotus.
Vyras pas gydytoja
© Shutterstock nuotr.

Pasaulio sveikatos organizacija pripažįsta, kad šlapimo nelaikymas yra ne tik medicininė, bet ir socialinė problema: šia liga sergantys vyrai vengia dėvėti šviesius drabužius, nejaukiai jaučiasi tarp žmonių, išgyvena dėl nemalonaus kvapo, nuolat bijo, kad šlapimas pratekės ir jų gėdą pamatys aplinkiniai.

Įveikus onkologinę ligą diskomfortas visam gyvenimui

„Šlapimo nelaikymas atsirado iš karto po prostatos vėžio operacijos. Iki tol tokių problemų nebuvo. Reikėjo pratimais lavinti raumenį. Kurį laiką tai dariau, bet nemačiau, kad kas nors keistųsi, todėl nustojau. Apie galimybę operuotis sužinojau tik vėliau, tačiau gydytojas įspėjo, kad ji kainuos. Todėl tam ir nepasiryžau. Norinčių arba galinčių tokią operaciją darytis yra daugiau, nei mūsų sveikatos sistemos galimybės leidžia. Visą parą turiu nešioti higieninius įklotus, – pasakojo Romualdas.

Šlapimo nelaikymas pasireiškia judant, lenkiantis, sėdint. Per tiek metų pacientas neturėjo kitos išeities kaip tik priprasti prie tokio diskomforto – ir keliavo, ir po kalnus vaikščiojo, ir dviračiu važinėjo. Vyras tikina, kad tokios veiklos metu tiesiog būtina dažniau keisti įklotą arba jį gerai prisitaikyti pasirinkus tam tikrą dydį ir formą.

Netinkamai pasirinkus, Romualdui netgi yra tekę naudoti polietileninius maišelius, į kuriuos įdėdavo įklotą, baimindamasis nemalonaus pratekėjimo. Gyvenimo kokybė turint tokį sutrikimą gerokai prastesnė.

„Įklotai nemažai kainuoja, o man jų reikia gana daug. Jie kompensuojami tik sunkiems ligoniams.

Per parą man reikia trijų įklotų, o kai kuriais atvejais, peršalus, daugiau geriant, judant, gali prireikti ir keturių“, – apie kasdienybę atvirauja vyras.

Prieš pusmetį Romualdas naktį dar visiškai išlaikydavo šlapimą, bet pastaruoju metu sutrikimas paūmėjo – pacientą šlapimo nelaikymas ėmė kamuoti ir naktį. Viskas priklauso nuo to, kiek vyras miega, kokia naktis, ar jis vartojo skysčius prieš miegą.

Medikamentų gydytojai jam nerekomendavo, tik kasdienę priežiūrą – įklotus. Romualdas prisipažino be jų neįsivaizduojantis gyvenimo.

Vienintelis būdas kiek pašvelninti būklę yra specialūs pratimai. „Visiškai neaišku, kaip pratimus daryti. Tai ne tas pats kaip rankos pirštus lankstyti, blauzdos raumenį ar bicepsą lavinti, reikia pajusti vidinius organus ir raumenis, gebėti juos įtraukinėti. Gal man trūko kantrybės ir juos reikia kelis metus kartoti? Gal vertėtų iš naujo pabandyti?“, – apie specialios mankštos naudą svarsto pacientas.

Interviu

Kauno klinikų Urologijos klinikos, Onkourologijos ir Transplantologijos sektoriaus vadovas, gydytojas urologas prof. dr. Daimantas Milonas:

– Papasakokite, kas vyrams sukelia šlapimo nelaikymą?

– Šlapimo nelaikymas dažniausiai susijęs su tam tikromis intervencijomis, gydymo komplikacijomis, nesėkme po operacijos. Vyrams šlapimo nelaikymas dažniausiai susiformuoja dėl prostatos vėžio atliekamų operacijų. Iš karto už prostatos yra šlaplės raukas, natūraliai operacijos metu jo nervacija ir kraujotaka yra šiek tiek sutrikdamos – nuo to priklauso funkcijos išsibalansavimas. Šlapimo nelaikymas susiformuoja 5-15 procentų onkologinių ligonių.

Kaip moterims šlapimo nelaikymas atsiranda savaime, vyrams taip nutinka išties labai retai. Nebent tai gali būti susiję su neurologinėmis stuburo problemomis, pavyzdžiui, dėl stuburo traumos, kitų ligų pasekmėmis, vėlyva prostatos išvešėjimo stadija, kai šlapimas užsilaiko pūslėje ir atsiranda savaiminis uždegimas.

Jeigu tai nesusiję su operaciniu gydymu, šlapimo nelaikymas gali pasireikšti naktį dėl to, kad pūslėje persikaupia šlapimo ir šlaplės raukas naktį nefunkcionuoja taip gerai kaip dieną, nereaguoja į dirgiklius ir praleidžia šlapimą. Po intervencijos išorinis raukas, laikantis šlapimą, gali būti pažeistas ir nesusitraukinėti pakankamai, kad visiškai uždarytų šlaplę. Pavyzdžiui, pakėlus ką nors įsitempia pilvo raumenys, atsiranda didesnis spaudimas pilvo ertmėje, nepakanka rauko jėgos ir taip išbėga šlapimas.

Kas gali padėti susitvarkyti su šiuo diskomfortą keliančiu sutrikimu?

– Jeigu nelaikymas yra nedidelio laipsnio ir vyrui pakanka vieno dviejų įklotų per dieną, jam gali padėti fiziniai pratimai. Pacientai po operacijos apmokomi, kaip juos atlikti. Mankštos efektyvumas pasireiškia per pirmus dvejus metus, vėliau efektas yra itin menkas. Pagrindinis gydymas – operacinis. Reikia pakelti šlaplę, esančią netoli šlapimo pūslės, į viršų, nes tik tokiu būdu prie rauko atsiranda papildomas mechanizmas, padedantis jam susitraukinėti. Tokios operacijos sėkmingos beveik devyniasdešimčia procentų.

Jeigu šlapimo nelaikymas yra absoliutus, tada pošlaplinio raiščio nepakanka ir geriau dėti dirbtinį rauką. Deja, ligonių kasos raiščio nekompensuoja, o jo kaina – apie pusantro tūkstančio eurų, nors pati operacija kainuoja tris šimtus. Pas mus tokių išoperuotų žmonių yra itin mažai, nes tai pakankamai didelė suma. Negalintys sau to leisti pacientai turi susitaikyti su šia problema ir nešioti įklotus.

Svarbu rinktis kokybiškus, nes natūralu, kad tokio žmogaus judėjimas, aktyvumas ir socialinės veikla yra apriboti.Jis jaučia diskomfortą dėl pratekėjimo baimės ir šalia nebūsiančio tualeto. Todėl nukenčia gyvenimo kokybė. Medikamentinio gydymo veiksmingumas neprilygsta operacijai, galima tikėtis tik trumpalaikio poveikio.

Ar sprendžiamas šis visiško operacijos kompensavimo klausimas?

– Mes iš kitų valstybių išsiskiriame tuo, kad negalime su valdžia susitarti dėl šlaplinių raiščių kompensavimo. Šis klausimas keliamas jau daugiau nei penkerius metus ir vis dar neturime jokio normalaus atsakymo. Sveikatos apsaugos ministerija atsako, kad tai turi užtikrinti ligoninė. Tačiau tai, ką moka ligonių kasos ligoninei už tą operaciją, yra kelis kartus mažesnė suma, nei operacijos sąnaudos.

Nei viena gydymo įstaiga nenori „eiti į minusą“. Per keturiolika metų klinikose mes išoperavome apie 2500 vyrų. Tai tikrai nėra milžiniški kaštai – žinoma, per visą Lietuvą susidarytų daugiau. Kaip bebūtų, ligoniams šių operacijų efektas būtų labai geras.

Pavyzdžiui, dabar turime pusantro šimto žmonių, kuriems tikrai reikėtų gyvenimo kokybę pagerinsiančios operacijos. Vis tiek organizmas sensta, raumenys ir raukas silpnėja, tai jeigu problemos iš karto po operacijos nebuvo, ji gali atsirasti, o jeigu visgi buvo, tai šlapimo nelaikymas tik paūmėja bėgant metams.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos strateginėje zonoje atsivėrė pavojingas kelias (60)

Prieš porą savaičių, kai dangus buvo ganėtinai saulėtas, o oro sąlygos buvo santykinai...

Lietuva užsienio akimis: darbuotojai emigruoja, bet pensininkai lieka (327)

Kad nepatirtų ekonominio nuosmukio, rytinėms ES narėms teks susigrąžinti išvykusius darbuotojus...

Rimvydas Valatka. Išgirsti popiežių Pranciškų pavergto proto šalyje (578)

Kodėl pavergto proto? Juk popiežius Pranciškus aiškiai pasakė, kad „ši tauta iš tiesų...

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Kremlius prognozuoja neišvengiamą karą su Vakarais (774)

Susiskaldžiusi Europa , stagnuojančios JAV ir drąsus daugiapolis pasaulis, kuriame Kremlius...

Iš CSKA – į „Žalgirį“: Westermannas grįžta į Kauną Leo komentaras (14)

Kauno „Žalgiris“ surado ilgai ieškotą patikimą atakų organizatorių. Į Kauną po sezono...

Bastys: man reikia mandato, kad galėčiau tarnauti su nauja priesaika (99)

2017 metų gruodį prieš pat Kalėdas Konstitucinis Teismas paskelbė, kad Seimo narys Mindaugas...

Velionės laidotuvės virto farsu: kur pagarba mirusiajam ir artimiesiems? (62)

Rugsėjo 9 dieną laidojome kaimynę ir daugiavaikę mamą, kuri buvo užauginusi 7 vaikus.

Finansų planavimo programėlės – išmanus būdas taupyti (6)

Finansų ekspertai sako, kad tarp turtuolio ir vargšo paprastai būna vienas esminis skirtumas –...

Baigėsi popiežiaus vizitas Lietuvoje: miniai žmonių – išskirtinis gestas linkėjo tapti vilties švyturiu, atnaujinta 19.00 (1387)

Popiežius Pranciškus sako, kad skaudžią istoriją išgyvenusi Lietuva gali tapti vilties švyturiu...

Tikrieji žmogaus teisių gynėjai nepamena Gražulio nuopelnų (252)

Petro Gražulio paskyrimas į Žmogaus teisių komitetą ne tik sulaukė 16 tūkst. parašų,...