Medicinos mokslų daktaras, žmogaus neurologijos ir fiziologijos profesorius iš Turino universiteto medicinos mokyklos (Italija) Fabrizio Benedetti teigia, kad placebas aktyvuoja tuos pačius mechanizmus, kaip ir tradiciniai vaistai.
© Fotolia

„Aš 20 metų tyrinėju skausmą ir priėjau prie stebėtinos išvados: placebas aktyvuoja tuos pačius mechanizmus, kaip ir tradiciniai vaistai. Medicininis preparatas – tai molekulė, kuri įvedama į organizmą ir veikia kai kurias chemines reakcijas. Tai paskatina neuronų pokyčius, tad sumažėja skausmo sindromas“,– sako F. Benedetti.

Kas vyksta, kai gydytojas duoda pacientui fiktyvų vaistą, neturintį jokio poveikio? Lūkesčiai, susiję su vaisto vartojimu, „įjungia“ eilę fiziologinių mechanizmų: aktyvuojasi sutelktinis smegenų branduolys (lot. nucleus accumbens), padidėja dopamino gamyba, taip pat išskiriama daugiau opioidinių peptidų, pasižyminčių nuskausminamuoju poveikiu, rašoma zdr.ru.

Skausmas yra sensorinė ir emocinė patirtis, kuri labai priklauso nuo psichologinių asmenybės savybių. Todėl vartojant placebą psichosomatinių veiksnių visuma nulemia tuos pačius neuronų pokyčius, kaip ir vartojant vaistus.

Neseniai Oksfordo ir Pietų Hamptono universitetuose atliktų tyrimų duomenimis, 97 proc. gydytojų bent vieną kartą davė savo pacientams placebą. Ir šį faktą galima lengvai paaiškinti. Bendravimas su specialistu, apžiūros procesas, tipiška gydytojo kabineto aplinka – visa tai formuoja vadinamąjį terapeutinį ritualą. Placebo poveikis aiškinamas ir pasitikėjimu gydytojo figūra, „prasmės efektu“ – nesąmoningu jausmu, kad tai, kas vyksta, yra reikšminga. Frazė: „Dabar duosiu jums nuskausminančių vaistų ir viskas praeis“ savaime veikia raminančiai.

„Deja, teigiamą placebo poveikį pajunta tik 7–15 proc. pacientų. Mano stebėjimų duomenimis, ypač gerai placebas veikia nerimauti linkusius žmones, kuriems būdingi stiprūs emocijų svyravimai, arba tuos, kuriems nuolat reikia patvirtinimo arba motyvavimo. Dar – žmones, kankinamus dirglios žarnos sindromo", – pastebi F. Benedetti.

Įdomu tai, kad kartais pastebimas neigiamas placebo efektas – nocebo: pacientai pradeda jausti šalutinį poveikį, kurio tikimasi iš preparato.

Šiuo atveju mechanizmai požievinėse smegenų struktūrose veikia atvirkščiai proporcingai: neigiami lūkesčiai sustiprina cholecistokinino aktyvumą ir deaktyvuoja dopaminą. Tai dar vienas pavyzdys to, kaip sudėtinga psichinė veikla sugeba paveikti organizmo fiziologiją.

„Kartą po mano paskaitos apie placebą į mane kreipėsi šamanai ir magai, siūlydami kaip placebą naudoti jų žoleles ir amuletus. Faktiškai jie pasiūlė tapti jų reklaminiu agentu: juk man tas pats, ką naudoti – saldintą vandenį ar stebuklingą spygliuočių užpilą. Be abejo, aš atsisakiau", – prisimena profesorius.

Bet daugumos gydytojų nuomone, pateisinama bet kokia procedūra, skatinanti teigiamą lūkestį ir stiprinanti tikėjimą gydymu. Juk vienas iš veiksmingiausių placebo poveikių – nerimo mažinimas. Todėl raginimas mąstyti pozityviai yra pagrįstas mediciniškai: taip jūs duodate smegenims signalą stoti jūsų pusėn.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Parduotuvės vadovas apie krentančius pardavimus: kažkas jaučiasi, bet nežinau tik kas (25)

Tiek Lietuvoje, tiek Europoje kalbama, kad šiuo metu yra ekonominis pakilimas.

Kraupios pliušiniais žaislais nuklotos vaikų kapinės: ten patekus norisi sukalbėti visas maldas, kurias moki (10)

Ilgas žvyrkelis. Šalia jo – sena, medinė, išvirtusi tvora. Aplink matosi kelios trobelės,...

Šio diktatoriaus tironija sunkiai protu suvokiama: po masinės egzekucijos prancūzams trūko kantrybė prabangiose vilose – kraupūs radiniai (81)

Centrinė Afrikos Respublika ( CAR ), nepaisant neapsakomai gausių gamtinių išteklių, išlieka...

Kremliaus logika: baugina JAV bombonešiais Lietuvoje, bet pasienyje griaudi rusų bombos (690)

Kodėl NATO sąmoningai kursto įtampą pasienyje su Rusija ? Kodėl Lietuvoje JAV ir...

Rimvydas Valatka. Paskutiniai neribotos valstiečių arogancijos metai? (564)

Ko neatimsi iš Karbauskio, tai arogancijos ir fantazijos. Priešingai nei dauguma jo į Seimą...

Baigėsi festivalis „Karklė“: didžiausi gerbėjai jau laukia kitų metų Papildytos nuotraukų galerijos (30)

Tris dienas trukusiame festivalyje „ Karklė Live Music Beatch 2018“ nuskambėjo paskutinis šių...

Justino Jankevičiaus nebelieka „Kitokiuose pasikalbėjimuose“: šiandien mes sukame skirtingais keliais (3)

„Kitokių pasikalbėjimų“ kūrėjas Mantas Bertulis socialiniame tinkle „Facebook“...

Papasakojo apie gyvenimą Lietuvos rojaus kampelyje: jis visai kitoks, nei mato turistai (12)

Kopos, miškas, iš vienos pusės Kuršių marios , iš kitos – jūra, gaivus oras. Atrodytų,...

Turgelių gyventoja: mes meldėmės, o jie atėjo kaip šėtonai (6)

Emilio Vėlyvio surežisuotas reklaminis šou per Žolinę Turgelių bažnyčioje papiktino...

Garsus japonų zen vienuolis: žmonės nevertina gėrio, todėl jų kūnas ir protas serga (5)

Žmogus legenda. Taip kalbama apie dzenbudistų meistrą iš Japonijos Taigen Shodo Harada Roshi....