aA
Pasak ekspertų, Europos šalių ministrai turėtų jau dabar imtis veiksmų, norėdami padėti būsimosioms Europos Sąjungos (ES) šalims spręsti vis labiau plintančių ŽIV ir AIDS problemą. Konferencijoje, kuri šią savaitę vyks Dubline, bus kalbama apie tai, kad tokios šalys kaip Latvija, Lietuva ir Estija fiksuoja vienus iš didžiausių pasaulyje epidemijos plitimo tempus.
AIDS
AIDS
Ekspertų teigimu, dešimčiai būsimųjų valstybių narių reikės finansinės ir techninės pagalbos, kad jos užkirstų kelią ŽIV ir AIDS plitimui. Jungtinių Tautų (JT) ŽIV/AIDS programai (UNAIDS) vadovaujantis daktaras Peter'is Piot'as (Piteris Pijotas) paragino gerinti prevenciją ir gydymą. Pasak jo, "delsti nėra laiko".

Gegužę ES narėmis taps Kipras, Malta bei aštuonios buvusios socialistinės šalys - Čekija, Slovakija, Lenkija, Lietuva, Latvija, Estija, Vengrija ir Slovėnija.

Rytų Europoje plintančios ŽIV ir AIDS epidemijos pavojus bus aptartas specialioje konferencijoje, į kurią susirinks sveikatos apsaugos ministrai ir ŽIV/AIDS ekspertai. Konferencija vyks šiuo metu ES pirmininkaujančioje Airijoje.

P.Piot'as sakė: "Europos (šalių) ministrai privalo skubiai išplėsti ir įgyvendinti veiksmingas ŽIV prevencijos ir gydymo programas. Atsižvelgiant į tai, kad ES bus didžiausia pasaulyje prekybos sąjunga, turinti daugiau kaip 500 mln. gyventojų, ji pati yra labai suinteresuota neleisti AIDS epidemijai sužlugdyti Europos socialinio ir ekonominio vystymosi".

Rytų Europoje vis labiau plinta ŽIV ir AIDS, o vakarinėje žemyno dalyje vis dažniau susergama kitomis lytiniu būdu perduodamomis užkrečiamomis ligomis. Tai reiškia, kad Vakarų Europoje daugiau žmonių nesisaugo lytinio akto metu, o tai padidina riziką užsikrėsti ŽIV.

Lars'as Kallings'as (Larsas Kalingsas), kuris yra JT generalinio sekretoriaus specialusis pasiuntinys dėl ŽIV/AIDS Rytų Europoje, teigė: "Išsiplėtusi ES ir jos kaimynės gali greitai susidurti su pavojingesne epidemija, jei politikai nepavers savo žodinių įsipareigojimų konkrečiais veiksmais".

Šiam požiūriui pritarė ir Pasaulio sveikatos organizacijos generalinis sekretorius Lee Jong-wook'as (Li Džong Vukas): "Europa negali ginčytis AIDS gydymo klausimu ir gydymo paslaugas teikti tik turtingesnėse šalyse. Teisę į įgydymą turėtų turėti visi, įskaitant sekso verslo darbuotojus ir švirkštus naudojančius narkomanus".

Šiuo metu ŽIV Europoje ir Vidurio Azijoje yra užsikrėtę daugiau kaip 1,5 mln. žmonių, palyginti su vos 30 tūkst. 1995 metais. Didelė dalis užsikrėtusiųjų yra jauni žmonės, kurie vartoja narkotikus ir nesisaugo lytinių santykių metu.

Pasak ekspertų, yra įrodymų, kad vis daugiau kur kas jaunesnio amžiaus žmonių pradeda lytinį gyvenimą ir lytinio akto metu nesisaugo.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Užsienyje gyvenančios lietuvės papasakojo, kiek čia kainuoja vaikų darželiai: apie tokią sumą, kokia – Lietuvoje, net nesvajoja (256)

Sostinėje pakilus valstybinių darželių kainoms, tėvai sujudo. Kai kurie už sausio mėnesį...

Alytaus zonoje – skandalingi įvykiai: naktį, įtariama, sumuštas buvusios „pupytės“ vyras Jakutis (209)

Alytaus pataisos namuose – skandalingi įvykiai: įkalinimoje įstaigoje, įtariama, kiti bausmę...

Po griežtų pareigūno žodžių išprievartautai merginai – atsiprašymas: netoleruoju prievartos bet kokiu pavidalu (27)

Antradienį instagramo paskyroje išprievartautą merginą įžeidęs pareigūnas Livijus S. nutarė...

Tomas Vaitelė

Trumpalaikės šlovės kalvė: jeigu ir laimėsime „Euroviziją“, tai netyčia (10)

Kasmet sausio ir vasario mėnesiai prasideda tuo pačiu: „kokios šiemet bus tendencijos“, „ar...

Šiurpūs pasaulio oro uostai: neįprasti keleivių patikrinimai, flomasteriu rašomi skrydžiai ir tuščias, auksu nulietas terminalas (16)

Ar matėte filmą „Terminalas“? Jo herojus, kurį vaidina Thomas Hanksas, papuola į kvailą...

Ginekologė: vienos vyno taurės motina gali nejausti, bet vaisiui tai – daug rimtesnė žala (8)

Pirmadienį pareigūnai pasidalijo informacija, kad savaitgalį Vilniuje girta moteris pagimdė...

Žinia kavos mėgėjams: ten, kur ji auginama, vietiniai jos net negeria (44)

Viena geriausių pasaulyje kavų auga Kenijoje . Tai žino kavos mylėtojai įvairiose pasaulio...

Intymi šeimos problema varo žmoną iš proto: naktimis norisi rėkt į pagalvę (194)

Aptarkime hipotetinę situaciją. Žmona, kuri tėra 30-ies ir nori aktyviai gyventi romantinį...

Radikalus smalsumas. Prof. Egidijus Rimkus apie klimato kaitą: neaišku, kiek žmonijos išgyvens (1)

Klimato kaita yra faktas, kurį mokslininkai tyrinėja jau keletą dešimtemčių. Profesorius...

|Maža didelių žinių kaina