Medikė ragina rinktis lengvą vakarienę, ją planuoti likus kelioms valandoms iki miego. Gultis į lovą pilnu skrandžiu – prasta mintis.

„Net jei ir nueini miegoti laiku, tuomet miego kokybė susigadinta, tai kenkia virškinimo sistemai. Atsigulate maisto prikimštu skrandžiu – gravitacija savo padaro ir ima kilti rūgštys. Net jei tokios problemos neturite, galite ją išsiugdyti“, – „Žinių radijo“ laidoje „Sveikatos laikas“ pasakojo gydytoja V. Zinkevičiūtė.

Rėmuo

Ji pastebėjo, kad populiarus raginimas prieš miegą nevalgyti, kitaip priaugama svorio. Bet tokia motyvacija kartais nepakankama.

„Žmogus pagalvoja, kad vieną kartą pavalgys ir nieko nebus, nesustorės per daug. Bet iš tikrųjų galima prisidaryti rimtų sveikatos problemų. Kaip paskui jas pataisysi? Teks su rėmeniu visą gyvenimą gyventi“, – įspėjo V.Zinkevičiūtė.

Gydytoja patikslino, kad geriausia nuo maisto susilaikyti 2–3 valandas prieš miegą.

Pusryčiai – per valandą po pabudimo

V.Zinkevičiūtė taip pat pasidalijo patarimais apie kasdienį dienos mitybos ir miego režimą. Pasak jos, geriausia valgyti tris kartus per dieną, tačiau tai gali būti individualu. Jei norisi lengvo užkandžio tarp valgių, jokia tai nuodėmė.

„Jei organizmas siunčia signalą, tai viskas normalu, vadinasi užkandis jums reikalingas. Tačiau bendra rekomendacija yra 3 valgiai. Reikia nepraleisti pusryčių, turėti pietus ir vakarienę“, – pasakojo V.Zinkevičiūtė.

V. Zinkevičiūtė

Pasak jos, rytais geriausia pavalgyti per pirmą valandą nuo pabudimo, tačiau pasitaiko išimčių.

„Labai daug pacientų nejaučia alkio ryte, juos net pykina nuo minties apie maistą. Jeigu jūs negalite valgyti rytais, tai bent šilto vandens išgerkite.

Jokiu būdu negerkite kavos pirmu numeriu. Visų pirma, šiltas arba bent nešaltas vanduo ir tada, jei norite, galite gerti kavą“, – patarė gydytoja.

Geria vandenį

Tiesa, tai nereiškia, kad be maisto galima gyventi iki pietų. Per artimiausias dvi valandas reikėtų pavalgyti.

Kaip išvengti organizmo streso?

V. Zinkevičiūtė pabrėžė, kad žmogaus organizmas labai mėgsta pastovumą. Idealu, jei kasdien atsibusite, pusryčiausite, pietausite ir į lovą vakare gulsite tokiu pačiu metu.

„Rutina emociškai gali ir varginti, bet organizmas labai gerai funkcionuoja, kai kasdien viską gauna tuo pačiu metu, palaikoma balanso būsena“, – teigia gydytoja.

Tačiau ji pabrėžia, kad pokyčiai negali būti staigūs. Ėję miegoti po vidurnakčio staiga neišsiugdysite įpročio užmigti 9 valandą vakaro. Todėl dienos ritmo pokyčiai turėtų vykti palengva. Kitu atveju kyla žalingas stresas.

„Ėjimo miegoti ir kėlimosi laiką keiskite po 15 minučių kasdien. Tai yra maksimumas“, – patarė V. Zinkevičiūtė.

Ji pastebi, kad dažnas daugiau laiko darbui ar pomėgiams skiria miego sąskaita. Visgi gydytoja pabrėžia pakankamo nakties poilsio, kai išmiegama bent 7–8 valandas, svarbą.

miegas

Pastovus miego ritmas leidžia rytais jaustis žvaliai. „Cirkadinis ritmas – žmogaus organizmo būdas reguliuoti ir suprasti dienos ritmą. Dėl cirkadinio ritmo ryte jaučiamės žvalūs, o vakare mieguisti.

Jei kasdien keliatės skirtingu laiku, skiriate 3 valandas pietų miegui, tai cirkadinio ritmo nėra. Dėl to naktį galite ilgai nemiegoti, o ryte sunku išsibudinti. Pas žmogų organizme – chaosas“, – aiškina V. Zinkevičiūtė.

Kai cirkadinis ritmas veikia tvarkingai, organizmas atpažįsta signalus – saulės šviesos kvietimą keltis ryte, o vakarinė prieblanda ir kelionė į lovą sukelia mieguistumo pojūtį, kuris padeda užmigti be didelių pastangų.

Žmogaus organizmas taip pat prisitaiko prie pastovaus pusryčių, pietų ir vakarienės ritmo.

„Savaitę arba dvi pabandykite valgyti tuo pačiu metu. Pamatysite, kad pagal skrandį suprasite, kiek dabar valandų. Pasijutau alkanas – žinau, kad atėjo pietų metas, jau 12 valanda“, – pasakoja V. Zinkevičiūtė.