Teorija ir realybė

Vienos taisyklės, kaip alkoholis paveiks žmogų, nėra. Viskas priklauso nuo jo organizmo savybių.

“Lietuvoje leistina promilių riba 0,4. Tai reiškia, kad jei žmogaus organizme yra 40 gramų absoliutaus alkoholio, žmogus išgėrė 100 gramų degtinės. Vadovaujantis literatūroje pateiktais pavyzdžiais, 70 gramų degtinės išgėrusiam žmogui (sveriančiam apie 70 kg) sėdus prie vairo gali sutrikti dėmesys. Tačiau ypatingų pakitimų nebus. Tiesa, tokia pati dozė gali visiškai kitaip paveikti alkoholinių gėrimų visiškai nevartojantį žmogų ar labai jauną asmenį”, - teigia Vilniaus priklausomybės ligų centro direktoriaus pavaduotojas Algirdas Mižutavičius.

Įvairios lentelės, kuriose rašoma, kokie pakitimai vyksta žmogaus organizme esant vienokiam ar kitokiam promilių skaičiui, yra daugiau teorinės ir tinka negeriantiems žmonėms. O realybė - visai kitokia.

Dažniausias pasiteisinimas

Kelių policijos pareigūnams, sustabdžiusiems neblaivius vairuotojus, tenka prisiklausyti įvairiausių pasakų ir pasiteisinimų, kai alkotesteris parodo, kad viršyta leistina promilių norma. Pasak, A. Mižutavičiaus, viena populiariausių, jog alkoholio nevartojo, o “pripūtė” todėl, nes gėrė gydytojo paskirtų vaistų.

“Yra buvę net keletas situacijų, kai žmogus dievagojosi, kad vartojo “Bitnerio” balzamo, bet, gink Dieve, ne svaigiųjų gėrimų. Tuomet klausiu, ar išgėrė visą butelį vienu kartu? Neįmanoma viršyti leistinos promilių normos geriant vaistus, net jei juose yra 30 laipsnių spirito” , - aiškina A. Mižutavičius.

Išsiblaivymo metodai

Sklando gausybė prietarų, kaip greitai išblaivėti, kad iš ryto nebesijaustų pagirių. Vieni siūlo valgyti šokolado ar gerti stiprios kavos, kiti - šaltą dušą, treti - gerą smūgį į veidą. Vaistinės lentynos lūžta nuo įvairiausių vaistų pasiūlos. Tačiau specialistų teigimu, per kelias valandas išblaivėti nepadės nei kibirais geriamas mineralinis, nei kava.

“Mitų sklando visokių. Tačiau jei girtumas sunkus, išblaivėti per kelias valandas neįmanoma. Žinoma, yra ir įvairiausių vaistų, kurie padeda skaldyti alkoholį, be to, alkoholis patekęs į organizmą kažkiek sudega. Tokios priemonės padės prablaivėti, kai yra lengvas girtumo laipsnis, vadinamasis ribinis - 0,4 ar 0,5 promilės, bet jei stipresnis - ne. Net ir privačios klinikos, kurios teikia mokamas paslaugas, per kelias valandas tik šiek tiek prablaivina žmogų”, - teigia A. Mižutavičius.

Lietuviški „rekordai“
Nors visi toksikologijos vadovėliai rašo, kad daugiau negu 4 promilės alkoholio kraujyje žmogui yra mirtina dozė, 2000 m. Lietuvos medikams teko blaivinti pilietį, kurio kraujyje buvo 10,2 promilės.

Tai įdomu

Per valandą alkoholio koncentracija kraujyje sumažėja 0,1 promilės.

100 g degtinės yra 0,4 promilės.

Vienoje skardinėje alaus yra 50 g degtinės: jei žmogus išgeria 5 skardines alaus, jau - pusė butelio degtinės. Kai kam tai gali būti labai didelis kiekis.

Jei girtumas yra 1 promilė, už automobilio vairo negalima sėsti mažiausiai šešias valandas. 1 promilė lygi 250 g degtinės. Leistinos promilių ribos vairuotojams

Rusija 0,0
Čekija 0,0
Ukraina 0,0
Lenkija 0,2
Lietuva 0,4
Vokietija 0,5
Prancūzija 0,5
Belgija 0,5
Didžioji Britanija 0,8
Italija 0,8
Kipras 0,9

Robertas Badaras gydytojas - toksikologas

Vos per kelias valandas išblaivinti žmogaus neįmanoma. Tačiau reklama yra visagalė - gali įtikinti bet kuo. Yra nemažai privačių klinikų, kurios reklamuojasi, kad per kelias valandas gali išblaivinti žmogų. Medikai, vykstantis į namus išblaivinti piliečių, yra nesąmonė. Ne vienas po tokių procedūrų atsiduria reanimacijoje. Tokie dalykai turi būti daromi ne namuose, o stacionare. Alkoholis per tam tikrą laiką natūraliai iš organizmo pasišalina pats. Visai kitas dalykas, kai alkoholis vartojimas ilgai.
Tačiau jei padauginote ir jus veža į ligoninę, tai tikrai ne tam, kad prablaivintų. Paprasčiausiai sutrinka gyvybinės funkcijos, kurias reikia atstatyti. Pagreitinti proceso neįmanoma. Tik tiek, kiek metabolizuoja kepenys. O skaldantys mitai yra gajūs, tačiau neturi jokio medicininio pagrindo.