Šiaulietei Genovaitei Čekatauskienei (63 m.) jaunystėje diagnozuota įgimta širdies yda pakeitė įprastą gyvenimo ritmą, atėmė dalį darbingumo, bet tai netapo kliūtimi mėgautis kasdienybe, atrasti naujos veiklos.
Kardiograma
© Shutterstock

Pamėldavo lūpos ir veidas

Genovaitę liga užklupo labai netikėtai. Iki 25-erių metų ji nejuto jokių simptomų, savijauta buvo puiki, bet pagimdžiusi dukrelę dar būdama ligoninėje patyrė pirmąjį ligos priepuolį.

„Kai iš gydytojų išgirdau diagnozę – įgimta širdies aortos vožtuvo stenozė – negalėjau patikėti. Juk iki tol niekuo nesiskundžiau, atrodė, buvau sveika“, – pasakojo G. Čekatauskienė.

Tačiau liga nebepaleido iš savo gniaužtų. Nors stipraus skausmo krūtinėje nebuvo, tačiau Genovaitė nuolat jautė didžiulį silpnumą, visiškai neturėjo jėgų, o baisiausia būdavo, kai pamėldavo lūpos ir net visas veidas. Penkerius metus moteris gydyta medikamentais, tačiau galiausiai prireikė operacijos.

„Susiaurėjusią aortos angą operavo Kauno klinikų medikai. Po sėkmingos operacijos išvykdama į namus gydytojo pasiteiravusi, ar man dar kada reikės sugrįžti, išgirdau, jog galbūt galime pasimatyti po penkerių, penkiolikos ar trisdešimties metų. Sakiau, kad noriu atvykti ne anksčiau kaip po trisdešimt metų arba niekada. Mano norai išsipildė – po operacijos praėjo trisdešimt treji metai, o jokios intervencijos į širdį daugiau neprireikė“, – džiaugėsi pacientė.

Po operacijos vieną mėnesį G. Čekatauskienę dar vargino skausmas, silpnumas, tačiau laikui bėgant savijauta ėjo vis geryn ir moteris pamiršo anksčiau ją varginusius priepuolius.

Padeda sveika gyvensena

Nors po operacijos sveikatos būklė buvo žymiai geresnė, Genovaitei teko susigyventi su liga ir jos pasekmėmis – moteriai buvo pripažintas neįgalumas, ir ji negalėjo dirbti visu krūviu.

„Rimto ir sunkaus darbo negalėjau dirbti, bet reikia judėti – širdžiai sveikiau, tai puse etato laiškininke dirbdama dviračiu laikraščius vežiojau, tai dar ką nors susirasdavau savo malonumui, kad neužsisėdėčiau namuose ir geriau jausčiausi“, – sakė G.Čekatauskienė.

Per tuos metus būta visko, tačiau itin didelių sveikatos sutrikimų moteriai neteko patirti. Gyvena ji intensyviai, bet ramiai, stengiasi laikytis gydytojų patarimų – daug juda, vengia stresų, džiaugiasi kiekviena gyvenimo akimirka. Namuose prie Genovaitės lovos stovi svarstyklės ir kraujospūdžio matavimo aparatas – normalus kūno svoris ir kraujo spaudimas – geresnės savijautos veiksnys.
Liga Genovaitei padėjo atrasti naujos veiklos – jau beveik du dešimtmečius ji vadovauja Šiaulių širdininkų klubui, vienijančiam pusantro šimto širdies ir kraujagyslių ligomis sergančių žmonių.
„Kiekvienas žmogus turi atrasti širdžiai mielą užsiėmimą, Reikia tikėti tuo, ką darai, tada ir apie ligas pamiršti“, – tvirtino Genovaitė.

Panašaus likimo klubo nariai bendrauja, dalyvauja įvairiuose kultūros, sporto renginiuose, paskaitas jiems rūpimais klausimais skaito kardiologai, šeimos gydytojai, psichologai, kiti specialistai.

„Negalvoji apie ligas ir nesergi, o aš galvoti neturiu kada, nes turiu pusantro šimto širdininkų, – juokavo G.Čekatauskienė. –

Dabar esu nei sveika, nei ligonis. Kai savijauta pablogėja, einu pas gydytoją, bet širdininkams labai svarbu dvasinis nusiteikimas. Jei pajuntu širdies ritmo permušimus, pabūnu labai rami, išeinu pasivaikščioti, nusiteikiu, kad turiu būti sveika, ir dažnai taip pavyksta suvaldyti negalavimą. Širdininkai turi rūpintis savo sveikata, vengti to, kas kenkia“, – tvirtino Genovaitė.

Specialisto komentaras LSMUL Kauno klinikų Kardiologijos klinikos Konsultacijų ir diagnostikos skyriaus vadovė gydytoja kardiologė doc. dr. Jurgita Plisienė:

- Visos vožtuvinės širdies ligos gali progresuoti iki širdies nepakankamumo. Pacientams, sergantiems įgimta vožtuvine širdies yda – ar tai būtų aortos vožtuvo stenozė, ar mitralinio vožtuvo nesandarumas – gresia ši komplikacija.

Aortos vožtuvo stenozė gali pasireikšti įvairiais simptomais – dusuliu, galvos svaigimu, sąmonės netekimo epizodais, skausmu krūtinėje ir kt. Gydymas taikomas medikamentinis arba operacinis – tai priklauso nuo aortos vožtuvo stenozės laipsnio.

Operacija atliekama, kad pacientas toliau galėtų gyventi visavertį gyvenimą. Gali būti implantuojamas biologinis arba mechaninis vožtuvas. Jei implantuojamas mechaninis vožtuvas, pacientui ligoniui tekti visą gyvenimą gerti kraują skystinančius vaistus – varfariną. Aortos vožtuvas gali būti implantuojamas per kateterį – neatveriant krūtinės ląstos, tačiau šios operacijos atliekamos labai atidžiai atrinktiems pacientams – dažniausiai tiems, kuriems atvira širdies operacija negalima dėl gretutinių ligų.

Visos širdies ligos reikalauja atidžios priežiūros, todėl pacientai ir po operacijos turi vengti rizikos veiksnių, rūpintis savo sveikata.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Feisbuke uraganą sukėlusios karalienių įkvėpėjos ir jos vyro interviu apie turtus kraunančią veiklą ir tikrąjį gyvenimą (19)

Neseniai feisbuke it virusas paplito įrašas, kuriame Rasa Kaktytė kvietė moteris šypsotis,...

Mažoji Lietuva Anglijoje: pūsles ir varginantį darbą kenčia dėl 220 svarų per 3 dienas (34)

Mažoji Lietuva – taip šmaikščiai vadinamas vaisių ir daržovių pakavimo fabrikas Visbiče,...

Edita Mildažytė: esu pakankamai įtakinga, kad galėčiau priimti sprendimus ir vykdyti savo gyvenimo planą taip, kaip noriu (155)

DELFI tęsia įtakingiausiųjų rinkimus, kuriuose – ir didžiausią įtaką turinčios...

Karališkos vestuvių naktys, kurių nesinori prisiminti (12)

Jie ištarė santuokos priesaiką stebint 29 milijonams žmonių, tačiau princo Harry ir Meghan...

Savaitgaliui į namus vykę kariai pateko į avariją: vienas žuvo, keturi sužaloti papildyta (150)

Penktadienį, rugpjūčio 17 d., pavakare, kelio Molėtai–Pabradė 9-ajame kilometre, susidūrus...

Savaitgalio orai: viena diena bus ypač karšta (21)

Sunku patikėti, kad jau greitai imsime skaičiuoti paskutines vasaros dienas ir netrukus pasitiksime...

Skaitytojai dalijasi istorijomis: ką daryti, jei persekioja kelyje? (56)

DELFI skaitytojos istorija apie tai, kaip naktį ją automobiliu persekiojo nežinomas vyras...

Neįprastos vyrų ir moterų charakterio savybės, kurios atrodo seksualios priešingai lyčiai (14)

Seksualumas yra labai susijęs su kūnu. Žmonėms patinka matyti ir liesti kitų žmonių kūnus –...

Į festivalį „Karklė Live Music Beach 2018“ – net ir pėsčiomis (8)

Šiandien, penktadienį, Karklės miestelyje prasidėjo muzikos ir menų festivalis „ Karklė Live...

„Aprangos“ vadovas: turime sakyti atvirai, kad kainos nebus žemesnės (731)

„Nustokime gąsdinti žmones, kad pas mus aukščiausios kainos Europoje. Taip tikrai nėra, bet jos...