Oda – didžiausias žmogaus organas. Ir nors jūs manote, kad žinote apie ją viską, tai toli gražu nėra tiesa.
© Shutterstock nuotr.

Odos gyventojai

Bet kuriuo metu jūsų odą savo namais laiko apie trilijonas skirtingų bakterijų ir parazitų. Šį skaičių sudaro apie 1 tūkst. skirtingų rūšių padarų. Labiausiai šiems gyviams patinka rankų dilbių oda, tačiau dažnai jie „apsistoja“ ir už ausies esančiuose odos lopinėliuose.

Jautrumas

Prisilietimams jautrūs receptoriai, esantys ant delnų, pirštų, lūpų, liežuvio, spenelių bei varpos gali pajusti mažesnį nei 20 mh. slėgį. Tai reiškia, kad oda pajaučia net ir vieno plauko prisilietimą bei perduoda signalą smegenims.

Lietaus žmogus

Žmogaus oda – visiškai nepraleidžia vandens. Be šios odos savybės šiluma ir saulė priverstų garuoti organizmo drėgmę tol, kol susitrauktumėte kaip razina. Tačiau ir pačią odą reikia saugoti nuo išsausėjimo. Mat saugodama organizmą, oda atiduoda savo drėgmę, tad pravartu ją drėkinti veido kremu ar aliejumi.

Odos spalvos kitimas

Šiuolaikiniai žmonės evoliucionavo ir pasikeitė per 200 tūkst. metų, kai buvo aptikti rytų Afrikoje. Baltos odos žmonės egzistuoja tik apie 20 – 50 tūkst. metų. Žmonijos oda ėmė šviesėti tada, kai mūsų protėviai pradėjo migruoti į šiaurę ir šaltesnius kraštus. Tuomet žmogus po truputį prarado melanino, tamsinančio odos atspalvį, pigmentą.

Nusibraukite dulkes

Apie milijardą tonų Žemės atmosferoje esančių dulkių – iš tiesų yra mirusios odos ląstelės. Tyrimai rodo, kad apie 50 proc. namuose esančių dulkių taip pat – negyvos odos ląstelės.

Sunki našta

Oda, ne tik didžiausias žmogaus organas. Kartu ji ir sunki kasdien nešiojama našta. Jei esate 85 kilogramus sveriantis vyrukas, jūsų Adomo kostiumas sveria apie 17 kg (arba 15 proc. jūsų svorio). Per metus jūs netenkate apie 4 kg odos.

„Linksmieji palydovai“ – grybeliai

Pasiruoškite faktui, nuo kurio susigarbanos net jūsų kojų pirštai. Ant vieno žmogaus kojų tarpupirščio odos gyvuoja apie 14 rūšių įvairių grybelių. Po kojų nagais jų dar daugiau. Grybeliai atsiranda ir veisiasi ten, kur yra keratino – baltymo, iš kurio sudaryti jūsų plaukai, oda ir nagai.

Ilga kelionė į paviršių

Naujos tviskančios odos ląstelės neatsiranda iš niekur. Ląstelės susikuria epidermyje ir apie penkias savaites keliauja į odos paviršių, kol ten pakeičia senąsias.

„Kandančios“ patalynės erkutės

Negyvos jūsų odos ląstelės sukuria puikią aplinką patalynės erkutėms, įsikuriančioms pagalvėse ir antklodėse. Tačiau nekaltinkite jų kandžiojimųsi. Iš tiesų, patalynės erkutės nesikandžioja. Tai alerginė reakciją, kurią jūsų odai sukelia erkučių išmatos.

Stora oda

Senų ląstelių sluoksnis odos paviršiuje vadinamas suragėjusiu sluoksniu. Ant kojų padų šis sluoksnis maždaug dešimt kartų storesnis nei ant akių vokų. Nuospaudos, atsirandančios net ant storiausio odos sluoksnio yra organizmo bandymas apsisaugoti. Jei oda trinama ir patiria spaudimą vienoje vietoje, ten netrukus susidaro pūslė, turinti apsaugoti odos paviršių nuo stipresnio pažeidimo.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vienas įtakingiausių Lietuvoje prezidentas Valdas Adamkus: turiu tik vilties, kad mes Trečiojo pasaulinio karo nesulauksime (45)

Kitą savaitę Vilniuje rengiamoje prezidento Valdo Adamkaus tarptautinėje konferencijoje rinksis...

„Danske Bank“ visiškai nutraukia veiklą Lietuvoje (33)

Į pinigų plovimo skandalą Baltijos šalyse įsipainiojęs Danijos bankas „ Danske Bank “...

Incidentas prie Didžiosios Britanijos parlamento: įvykio vietoje – kelios dešimtys ginkluotų pareigūnų yra sužeistų (34)

Londone automobiliui antradienį pramušus užtvaras prie Didžiosios Britanijos parlamento pastato ir...

Kubilių Karbauskio pasisakymas tiesiog „sujaudino“: ačiū už tokį interviu (175)

Atostogaujantis konservatorius Andrius Kubilius sureagavo į valstiečių-žaliųjų lyderio Ramūno...

Rąstinio namo gyventojas prašosi pagalbos: sėdžiu ir girdžiu, kaip graužia mano namą (179)

Rąstiniame name gyvenantis Ignas kreipėsi į redakciją su pagalbos prašymu. Vyras skundėsi, kad...

Besilaukianti Ineta Stasiulytė filmuodamasi filme išsireikalavo ypatingų sąlygų: vaikelio vardas pateks net į filmo titrus (10)

Naujos, vos pradėtos filmuoti komedijos „Tarp mūsų, mergaičių“ aktorius pateko į...

Meteorologai įspėja: Lietuvoje prognozuojamas smarkus lietus, škvalas, perkūnija (9)

Antradienį Lietuvoje galimas smarkus lietus, škvalas, perkūnija, įspėja Hidrometeorologijos tarnyba.

Buvusios Baltųjų rūmų padėjėjos viešinami garso įrašai didina Trumpo problemas Trumpo paskyroje – įžeidimų salvės (63)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį įsitraukė į aštrų ginčą su savo buvusia...

Stilistė Agnė Gilytė: yra ne viena priežastis, kodėl mano garderobas gana ramių spalvų (2)

Mano pradžioje nedrąsus, o po to audringas santykis su lūpų dažais prasidėjo maždaug 2014 m....