aA
Dvylikametė Agnieška Toločko nuo gimimo prikaustyta prie vežimėlio. Nors vaikščioti niekada negalės, vilnietė pasiryžo šokti. Ne tik namie prieš veidrodį, bet ir prieš pilną salę žmonių, kurie sulaikę kvapą seka kiekvieną jos judesį. Neseniai valso sūkuryje Agniešką su partneriu Eriku žiūrovai išvydo „Gintarinės poros“ konkurso scenoje.
Pilvo šokis
Pilvo šokis
© Corbis/Scanpix
Sunku rasti partnerį

Šokti nesunku. Sunkiausia vežimėlyje sėdinčiai Agnieškai patekti į repeticijų salę. Du kartus per savaitę ji vežimėliu keliauja į antrą sostinės Naujininkų vidurinės mokyklos aukštą.

Paprastai mergaitei padeda į repeticijas atlydintys tėvai. „Kol dar Agnieška buvo mažesnė, ir viena susitvarkydavau. Dabar darosi vis sunkiau“, – prisipažino mergaitės motina Beata Toločko. Tačiau ji net negalvoja, kad dėl to ji galėtų neleisti dukters į šokių aikštelę.

Su keturiolikmečiu Eriku Pacevičiumi Agnieška šoka Vilniaus neįgaliųjų sportinių šokių klube, kuriam vadovauja choreografas Arnoldas Riekumas. Šiuo metu klube tėra dvi poros. Būtų daugiau, tačiau neįgaliesiems labai sunku susirasti partnerį. Agnieškai tiesiog pasisekė.

„Šokti norėjau jau labai seniai, tačiau neturėjau su kuo. Kai man paskambino ir paklausė, ar norėčiau šokti su Eriku, nedvejojau nė minutės“, – prisiminė antrus metus repeticijas lankanti mergaitė. Šalia stovinti mama papasakojo, kad dukrai apie galimybę šokti neužsiminė, kol nebuvo visiškai tikra, jog Erikas sutiks. Ne todėl, kad jis būtų bijojęs šokti su neįgalia mergaite, o todėl, kad turi mažai laisvo laiko. Vaikinas sportinių šokių klubą kitoje mokykloje lanko jau aštuonerius metus. Neįgalūs žmonės Eriko netrikdo, nes jo tėvas po automobilio avarijos taip pat sėdi invalido vežimėlyje.

„Tiesą pasakius, nėra didelio skirtumo, ar šokti su sveikaisiais, ar su neįgaliaisiais. Judesiai tie patys, galbūt tik ritmas lėtesnis“, – gūžtelėjo pečiais vaikinas. Jis prisipažino, kad dėl įtempto repeticijų grafiko kartais nukenčia mokslai.

Muzika išsklaidė drovumą

Per pokalbį Agnieška buvo labai drovi, tačiau vos užgrojus muzikai jos laikysena pasikeitė. Ištiesė nugarą, veide atsirado šypsena, vežimėliu ji lengvai darė sukinius. O mama nuo jos nenuleido akių. Vėliau moteris prisipažino, jog kartais baiminasi, kad dukra šokdama nesusižeistų. Gimusi su stuburo naviku mergaitė buvo operuota jau dešimt kartų. Prieš dvejus metus jos stuburas sutvirtintas metaliniais strypais. Tačiau po ilgų diskusijų gydytojai vis dėlto leido šokti.

„Ji negali staiga pasisukti ar atlikti greitų judesių. Man vis atrodo, kad jai skauda, tačiau Agnieška tikina, kad jaučiasi puikiai“, – sakė B.Toločko. Nors ir labai rūpinasi dukra, namie jai nenuolaidžiauja.

„Agnieškos nelepiname. Jeigu liepiu susitvarkyti kambarį, reiškia, kad ji turės tą padaryti. Netgi šliaužte, jeigu reikės“, – griežtai nukirto mama. Mokytojas A.Riekumas jai pritarė. Jis tikino, kad neįgalūs vaikai turi išmokti savimi pasirūpinti.

„Jeigu vaikui nuo pat mažumės kalama į galvą, kad jis nieko negali ir privalo leisti viską už jį padaryti kitiems, jis niekada taip nieko ir neišmoks“, – sakė mokytojas. Jis prisiminė dar vieną savo mokinį, kuris šokti veržėsi netgi negalėdamas pakelti rankų.

Svajoja apie naują vežimėlį

Tačiau vien noro ir ryžto šokti neužtenka. Netgi sveikiems sportiniai šokiai yra brangus malonumas. O neįgalieji, be specialių drabužių ar mokesčio už pamokas, dar turi įsigyti ir tinkamą vežimėlį. Sportinis šokiams pritaikytas vežimėlis kainuoja apie 10 tūkst. litų. Deja, Agnieškai jis kol kas yra nepasiekiama svajonė.

„Šį vežimėlį nupirkome už 6 tūkst. Teko atsisakyti visų papildomų dalių, kurių kiekviena kainavo po kelis šimtus litų. Dabar šokti ji gali, tačiau su savo vežimėliu neišmoks judesių, kurie būtini norint dalyvauti tarptautiniuose konkursuose“, – atsiduso B.Toločko. Ji prisipažino, kad dukrai būtinai reikia naujo vežimėlio, nes šiuo tenka važinėti ne tik į repeticijas, bet ir visur kitur.

„Tai tas pats, kaip sveikam žmogui turėti vos vieną porą batų. Vežimėlis brangus, nuolat bijome, kad į mechanizmus nepatektų smėlio, kuris gali jį sugadinti“, – nuogąstavimais pasidalijo B.Toločko.

Per repeticiją Erikas ir Agnieška šoko valsą. Netgi nepatyrusiam žiūrovui buvo aišku, kad pagrindinis krūvis tenka vaikinui, kuris yra tarsi pagrindinis variklis.

„Sveiki šokėjai privalo visų pirma išmokti, kad vežimėlyje esančio žmogaus judesiai labai skiriasi. Kadangi Erikas pats puikiai moka valdyti vežimėlį, šią dalį galėjome praleisti. Todėl dabar esame taip toli pažengę“, – džiaugėsi A.Riekumas.

Akivaizdi nauda sveikatai

Neseniai Agnieška ir Erikas dalyvavo „Gintarinės poros“ konkurse Kaune. Tiesa, su kitais šokėjais nesirungė, tiesiog atliko parodomąjį šokį. Scenos nebijanti mergaitė prisipažino, kad žmonių reakcija visada būna panaši – jie labai nustemba, kad neįgalieji gali taip grakščiai šokti.

„Su Eriku šokau ir savo mokykloje Jeruzalėje. Susirinko visi mano draugai, nes nė vienas iki šiol nebuvo matęs žmogaus, šokančio vežimėlyje“, – pasakojo Agnieška. Mokytojas A.Riekumas jai pritarė. Jis dar ir dabar prisimena pirmą neįgaliųjų šokį prieš aštuonerius metus.

„Tuomet „Gintarinėje poroje“ pasirodė du neįgalūs vaikinai su sveikomis partnerėmis. Žiūrovai plojo atsistoję. Tada sunkiai valdžiau ašaras. Tokie pasirodymai yra proga neįgaliesiems parodyti, kad jie ne tik egzistuoja, bet ir nori dalyvauti visose gyvenimo srityse“, – pasakojo A.Riekumas.

Šokiai neįgaliesiems ne tik suteikia galimybę keliauti ar bendrauti, bet ir yra naudinga sveikatai. Agnieška jau dabar jaučia treniruočių naudą. Sustiprėjo rankos ir pilvo raumenys, pasitaisė laikysena.

„Sportas naudingas visiems. Žmonės ne tik sustiprėja fiziškai, bet ir įgauna drąsos, nori dalyvauti ir kitoje veikloje“, – sakė A.Riekumas. Šokių pamokas mergaitė lanko porą kartų per savaitę. Prieš svarbius pasirodymus treniruojasi ir sekmadieniais. Visai neseniai ji pradėjo lankyti ir lauko teniso treniruotes. Ją pakvietė Eriko tėvas, kuris yra neįgaliųjų sporto klubo „Draugystė“ pirmininkas.

Vienintelis klubas šalyje

Vilniaus neįgaliųjų sportinių šokių klubas šiuo metu vienintelis toks Lietuvoje. Tiesa, panašius užsiėmimus choreografas A.Riekumas organizuoja ir sostinės „Versmės“ vidurinėje mokykloje. Ji pritaikyta neįgaliesiems, todėl čia šokti kartais susirenka net aštuoni vaikai. Visų šokių choreografiją mokytojas kuria pats, tiek mišrioms, tiek neįgaliųjų poroms.

„Kadangi esame vieninteliai šalyje, mūsų laimėjimai yra visos Lietuvos laimėjimai. Trūksta lėšų pasiruošti rimtiems tarptautiniams konkursams, tačiau keliaujame nemažai“, – pasakojo A.Rikumas. Šią vasarą Erikas ir Agnieška važiuos į renginį Budapešte (Vengrija). Mokytojas tikisi, kad paaugę šokių jie nemes.

„Mano pirmieji šokėjai susilaukė vaikų arba pasidavė savo šeimos spaudimui ir pasitraukė. Todėl kad klubas nemirtų, būtina nuolat ieškoti ryžtingų vaikų, kurie nebijo pasirodyti visuomenėje. Norinčių šokti gal būtų ir daugiau, tačiau jiems labai trūksta informacijos“, – atsiduso A.Riekumas.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Klaipėdoje gyventojai savaitgalį susidūrė su papildomu alkoholio draudimu

Jau ir taip nemažai ribojimų dėl alkoholio prekybos pateikusi valstybė pripratino žmones vakarais...

Meilės diena Ignalinos vicemerui baigėsi policijos areštinėje: traukiasi iš užimamų pareigų (107)

Girtutėlis darbo metu už nuosavo automobilio vairo sulaikytas Ignalinos rajono savivaldybės...

Graužinienė į dienos šviesą traukia naują „tulpių pašto“ istoriją: gerbiamieji, įrodymai laukia jūsų (252)

Buvusi Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė šventinį vasario 16–osios savaitgalį ne vieną...

Nustebino policijos elgesys: apie KET pažeidimą pranešęs vyras per plauką negavo baudos pats (30)

Kelių eismo taisykles ( KET ) pažeidžiančio automobilio vairuotoją pastebėjęs vilnietis Lukas...

Naktinės linksmybės Vilniaus klube baigėsi košmaru: įtariama, išžaginta ir sumušta 18-metė (203)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai skubėjo į pagalbą...

Unikalus gamtos pažinimo takas Dzūkijoje: nuo civilizacijos nutolęs kampelis turistus sutinka ypač patraukliai

Pažintinių takų specialiai niekas neslepia, tačiau taip jau susiklosto, kad vieni susilaukia...

Prancūzai perspėja JK neturėti iliuzijų: kibsime vieni kitiems į gerkles (9)

Prancūzija perspėjo Jungtinę Karalystę (JK) dėl sunkios kovos su ES derybose dėl prekybos po...

Stovyklos išvakarėse – pasikeitimai Lietuvos rinktinės sudėtyje

Likus dienai iki Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės stovyklos pradžios, įvyko korekcijos komandos...

Nauja Rusijos ir Turkijos kaktomuša: kaip ciniškas ambicijų karas gali atsiliepti NATO (209)

Nuo tariamos draugystės iki neslepiamos neapykantos ir konflikto – vos vienas žingsnis. Tai per...

Gyvai / Krepšinio zona su Kleiza: finalinis KMT akordas ir visa tiesa apie skyrybas Vilniuje (1)

Pirmadienį 13 val. 30 min. DELFI TV eteryje – laida „ Krepšinio zona “. Svečiuose –...

|Maža didelių žinių kaina