aA
Neseniai plačiai buvo aprašomi tyrimai, kurių metu paaiškėjo, kad antidepresantai gali pakeisti ne tik tam tikrų smegenų regionų aktyvumą, bet ir struktūrą. Tačiau antidepresantai – ne vieninteliai vaistai, galintys tai padaryti.
© Shutterstock nuotr.

Pasirodo, hormoninė kontracepcija (atrodo, nieko bendro su nervų sistema neturinti) taip pat gali pakeisti tam tikras vietas, struktūras moters smegenyse.

Kad tinkamą kontracepcijos priemonę pasirinkti svarbu, seniai yra aišku. Ir nors kai kuriose Lietuvos vaistinėse vis dar galima įsigyti kontraceptinių piliulių be recepto, ginekologai ir kiti sveikatos priežiūros specialistai to labai nerekomenduoja. Kodėl? Nes šis preparatas turi būti parenkamas moteriai individualiai. Dėl to, kad skiriasi moterų poreikiai, skiriasi vartojimo motyvai, ir tik tinkamai parinkus kontracepcijos priemonę galima išvengti šalutinio poveikio arba jį sumažinti iki minimumo bei pasiekti didžiausią norimą efektą.

Tinkamas kontracepcijos parinkimas svarbu ir dėl to, kad hormonų pusiausvyros pokyčiai, kuriuos sukelia piliulė, gali moterį paveikti ne tik fiziologiškai, bet ir emociškai ir neurologiškai.

Tačiau nemažiau svarbu yra įsitikinti, ar tikrai hormoninė kontracepcija moteriai būtina, mat sintetiniai hormonai, pasirodo, turi šiokį tokį poveikį smegenų struktūrai ir gali išderinti natūralių hormonų cirkuliaciją.

Žurnale „Human brain maping“ aprašomo tyrimo rezultatai parodė, kad kai kurios piliulės gali paploninti tam tikras smegenų struktūras, ypač specifines sritis žievėje. Ką tai reiškia? Pusiau juokais, pusiau rimtai pasakius – kad vartodamos tam tikras kontraceptines piliules jūs galite būti tiesiog nebe jūs.

Taip yra todėl, kad lytiniai hormonai keliauja po visą kūną. Štai natūralus estrogenas veikia hipokampą, kuris yra atsakingas už ilgalaikę atmintį, orientaciją, navigaciją. Pačiame hipokampe iš cholesterolio gaminami natūralūs moteriški ir vyriški hormonai.

Minėtame tyrime dalyvavo dvi moterų grupės – vartojančios hormoninę kontracepciją ir nevartojančios. Nustatyta, kad tam tikri smegenų žievės regionai, vartojant hormoninę kontracepciją su didesniu sintetinių hormonų kiekiu, laikui bėgant išplonėja. Tiesa, lieka neaišku, ar nutraukus hormoninės kontracepcijos vartojimą šie pakitimai išnyksta.

Beje, tai ne vienintelis tyrimas, atliktas stebint pokyčius smegenyse, kai moteris vartoja hormoninę kontracepciją. Štai prieš penkerius metus buvo atliktas panašus tyrimas, kurio metu paaiškėjo priešingas dalykas – kad tam tikri moters smegenų regionai padidėja. Pavyzdžiui, pilkoji medžiaga.

Tad tam, kad būtų išsiaiškinti tikslūs pokyčiai, reikia atlikti ne vieną ir ne du tolesnius tyrimus, tačiau tikėtina yra tai, kad vartojant hormoninę kontracepciją kažkokie pokyčiai smegenyse vis dėlto vyksta.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (456)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (66)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui  paskelbė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, papildyta 23.22 (80)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva (4)

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (709)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

„Mirusios“ trenerių draugystės fone Valančiūnas pažvelgė į skaudžiąją NBA realybės pusę (8)

Kyle‘as Lowry ir Jonas Valančiūnas kartu sudėjus praleido net dvylika metų tobulėdami savo...

Cukriniu diabetu suserga ne tik nutukę ir pasyvūs žmonės: Aistė papasakojo, kaip 18 metų gyvena su šia liga (35)

Kas antras pasaulyje diabetu sergančiųjų žmonių nežino, kad turi šią ligą. Lietuvoje...

Kunigas savo parapijiečius šiurpino „Porsche“ automobiliu, kurį traukė įkinkyti mažamečiai vaikai (69)

Maltos Gozo salos kunigas, sukėlęs nemenką skandalą savo sprendimu po parapiją pasivažinėti...

Psichologė išskyrė 7 mąstymo įpročius, kurie nėra teisingi, bet daro įtaką mūsų savijautai (12)

Nepaisant patirčių, amžiaus ar statuso, visus žmones retkarčiais aplanko mintys, kurios ne visada...

Skandalingasis rusų milijonierius už dyką atiduoda Kurtinaičio treniruoto klubo akcijas Rusijoje paskelbtas bankrotas (5)

Skandalingais pareiškimais ir elgesiu pagarsėjęs rusų milijonierius Dmitrijus Gerasimenka...