aA
Nušalau kojas, kelius ir šiek tiek rankas. Avėjau rudeninius batus, kelnes, tačiau vakare prie –12 teko kiek paėjėti namo ir grįžtant jau jaučiau nemalonius pojūčius: nebejaučiau kojų pirštų, grįžusi pamačiau, kad ir šlaunys, keliai paraudę. Išsigandau. Pradėjau šildyti galūnes po antklode, užsidėjau šiltas kojines, išgėriau arbatos. Kažkur lyg buvau skaičiusi, kad negalima nušalusių kojų kišti į karštą vandenį – taip galima nudegti. Ar tai tiesa? Kaip patartumėte atšildyti nušalusias kojas ar rankas namų sąlygomis, bet nepakenkiant sveikatai?
Milda, 30 m.
Nušalimas
Nušalimas
© Shutterstock

Atsako Respublikinės Šiaulių ligoninės gyd. ortopedas traumatologas Alfonsas Šapalas:

– Nušalus ar pajutus skausmus po kontaktų su žema temperatūra, žmogus pats pamato, kas vyksta su jo kūnu. Dažniausiai nušąla nuo šalčio neapsaugotos kūno dalys: rankos, veidas, nosys. Taip pat tos galūnių vietos, kurios suspaustos – kojų pirštai. Jei žmogus atėjęs į šiltą patalpą pajaučia, kad jam peršti, bado, galūnės pabalusios, paraudusios, tai – jau nušalimo požymiai. Kaitinti nušalusių galūnių karštame vandeny nerekomenduočiau, nes tai gali paskatinti kraujo krešulių susidarymą. Atšildymas turėtų vykti kambario temperatūroje. Galima galūnes kišti į vandenį, bet jis turėtų būti drungnas.

Gydant nuožvarbas rekomenduotini tepalai (vazelino pagrindu arba kosmetiniai higieniniai) – jie suminkština odą, pagerina kraujotaką. Toliau, žinoma, viskas priklauso nuo nušalimo gylio. Tai paaiškėja dažniausiai po kelių dienų, pavyzdžiui, jei atsiranda pūslės, nedelsdami kreipkitės į medikus! Tai jau yra gilesnių audinių pažeidimas! Jeigu pašalimas tik paviršinis, kaip jau minėjau, reikia tik atšildyti galūnes. Atsiradus nuožvarboms, galima komplikacija – ilgalaikis jautrumas žemai temperatūrai.

Didžiausia klaida, kurią pastebiu, – žmonės neskuba kreiptis pagalbos dėl nušalimų. Būna pralaukia ir kelias savaites, tiesa, tai dažniausiai asocialūs žmonės. Tačiau apskritai norėčiau paraginti nedelsti, jei pastebite iššokusias pūsleles – tai jau antrojo laipsnio nušalimo požymis. Šiukštu nepradūrinėkite jų, nes galite užkrėsti žaizdą! Jei tai būtų paprastas nušalimas (nuožvarba), paraudimas pašildžius turėtų išnykti. Tiesa, iš pradžių būna gana sunku nustatyti, kaip stipriai žmogus nušalo – pūslės atsiranda po kiek laiko, tas nušalusias vietas reikia stebėti.

Nušalimas
Nušalimas
© Shutterstock

Nušalusių galūnių amputavimas – kraštutinis atvejis. Amputuojamos visiškai nušalusios, pajuodusios vietos – žmogus nieko nebejaučia, nes jo audiniai nebegyvi. Taip dažnu atveju atsitinka benamiams, gyvenantiems landynėse. Beje, pasisaugoti nušalimų reikėtų visiems – esant minus 10 ir daugiau laipsnių šalčio, nušalti nesudėtinga, o pasekmės būna įvairios ir kartais, deja, nepageidaujamos. Ne paslaptis, kad nušalusi oda dar ilgai išlieka jautri šalčiui, o visiškai regeneracijai kartais gali prireikti net dvejų trejų metų.

Verta žinoti

Šalčio profilaktika

  • Avėkite šiltą avalynę (pvz., UGG batus, jie šilti, pagaminti iš avikailio). Taip pat atkreipkite dėmesį į patogumą – suspausti kojų pirštai ypač greitai „pagauna“ šaltuką.
  • Jei lauke kausto –10 ir daugiau laipsnių šaltukas, po kelnėmis moterys turėtų dėvėti pėdkelnes.
  • Naudokite apsauginius kremus nuo šalčio.
  • Lūpas tepkite riebiu vazelinu.
  • Dėvėkite kepurę, pirštines – kaip minėjo medikas, nepridengtos išsikišusios kūno vietos nušąla pirmiausia.
Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
4.3077

Top naujienos

Ekspertas: jei Rusija apsisprendžia, tai klausimas ne mėnesių, o savaičių (111)

Praėjusią savaitę vyko ne vienas pokalbis tarp Vakarų ir Rusijos. Nepaisant to, Jungtinės...

Rusijos dujų tranzito planas neleidžia Europai atsikvėpti (2)

Rusija išlaiko įtampą Europos gamtinių dujų rinkoje, nes iš šalies preliminarių vasario...

Į Lietuvą atkeliauja nauja vakcina nuo COVID-19: dėl savo išskirtinumo daliai žmonių ji bus priimtinesnė

Jau šių metų vasario antroje pusėje Lietuvoje nuo koronaviruso bus galima skiepytis nebe...

Baltieji rūmai: Rusija gali pulti Ukrainą bet kuriuo metu (210)

Baltieji rūmai antradienį pareiškė, kad Rusija yra užsimojusi surengti karinį puolimą prieš...

D+Roma Macijauskaitė

„Mantinga“ generalinis direktorius – apie tai, kokia ateitis laukia įmonės darbuotojų ir kuo Marijampolė nėra prastesnė už Vilnių (1)

Jau dvejus metus prie duonos, užkandžių ir šaldytų gaminių bendrovės „ Mantinga “ vairo...

Pasiruoškite įvykiui danguje: šiąnakt pro Žemę praskries milžiniškas asteroidas; paskelbta, kur galima stebėti gyvai (11)

Jau šiandien pro Žemę saugiu atstumu praskries asteroidas 1994 PC1, o jo priartėjimą bus galima...

D+Agnė Keizikienė

Po aistringų naktų ginekologams iš intymių vietų tenka traukti ir dešras, ir vynuoges: gydytoja papasakojo apie dažniausias traumas sekso metu

Įsivaizduokite – aistringas vakaras, jūs ir jis, žvakių šviesa, jis nubloškia jus ant lovos,...

Infliacija stebina: tai buvo sparčiausias kainų augimas nuo tų laikų, kai įvestas litas (8)

Pirmaisiais Nepriklausomybės metais infliacija Lietuvoje buvo kosminė. Ji siekė ir tūkstantį...

D+Edmundas Jakilaitis

Geniali operacija, kuri padėjo Lietuvai „atvaduoti“ Klaipėdos kraštą (1)

Šįkart pokalbyje „Apie karybą“ žurnalistas Edmundas Jakialitis su Vilniaus universiteto karo...