– Kokiais simptomais, kokiais požymiais remiantis pacientui diagnozuojamas vidurių užkietėjimas?

– Vidurių užkietėjimas kiekvienam pacientui pasireiškia skirtingai, individualiai. Pirmiausia norėčiau akcentuoti, kokiais atvejais vidurių užkietėjimas nediagnozuojamas: jei žmogus tuštinasi nuo trijų kartų per parą iki trijų kartų per savaitę. Jei tuštinamasi rečiau kaip tris kartus per savaitę, be to, jei tuštinimasis yra sunkus, išmatos – kietos konsistencijos, jau galima konstatuoti minėtą sveikatos sutrikimą. Bristono išmatų skalė vidurių užkietėjimą būtent ir apibūdina tokiais požymiais – išmatos yra atskiri, kieti, į riešutus panašūs gabalėliai. Pacientai dažniausiai nurodo būtent tokius skundus – retą tuštinimąsi kietomis išmatomis. Gydytojas pirmiausia surenka anamnezę – kada pacientą pradėjo varginti tuštinimosi sutrikimai, kokios konsistencijos išmatos, tikslinamasi, galbūt kažkokie veiksniai tam galėjo turėti įtakos ir panašiai.

– Kokie veiksniai gali lemti vidurių užkietėjimą?

– Jų gali būti įvairių: gal tuštinimasis sutriko po patirtos traumos; gal po to, kai žmogus susirgo, tarkime, cukriniu diabetu ar kokia nors virškinamojo trakto liga, hemorojumi; gal buvo diagnozuota išangės įplėša. Pasitaiko, kai sveikas vidutinio amžiaus žmogus daug keliauja, todėl nori nenori keičiasi aplinka, o tai irgi gali turėti įtakos vidurių užkietėjimui. Kaip žinia, storosios žarnos veikla yra intensyviausia ryte, o jei tuo metu vyksta posėdžiai arba žmogus skuba į lėktuvą, tuštinimąsi tenka sulaikyti, ir tai jau neigiamai atsiliepia žarnyno veiklai.

– Ar yra tam tikri kriterijai, atsižvelgint į kuriuos nustatoma, ar pacientas serga lėtiniu vidurių užkietėjimu, ar tai tik laikinas sveikatos sutrikimas?

– Taip, yra Romos diagnostiniai kriterijai, tai yra tam tikras algoritmas. Pagal jį vidurių užkietėjimui diagnozuoti būtinai reikalingi bent du simptomai: kietos išmatos, įsitempimas, nepilno išsituštinimo, blokados jausmas ir rečiau nei trys išsituštinimai per savaitę (kartais pacientai pažymi, kad simptomams palengvinti tuštinantis net prireikia manualinės intervencijos). Tokiais simptomais skundžiasi net apie 80 proc. pacientų, kurie į gydytoją kreipiasi dėl vidurių užkietėjimo, taigi problema yra išties nemenka. Dauguma pacientų pabrėžia, kad jiems nerimą kelia kietos konsistencijos išmatos nei retesnis kaip 3 kartai per savaitę tuštinimasis. Statistika skelbia, jog vidurių užkietėjimo paplitimas tarp suaugusių asmenų siekia 20 proc., vadinasi, tokios sveikatos bėdos vargina kas penktą gyventoją. Dažniau skundžiasi moterys (ypač nėštumo metu ar po gimdymo), taip pat – vyresnio amžiaus žmonės (vyresni nei 55 metų).

Rūta Petereit

– Kokias pasekmes gali sukelti nuolat varginantis vidurių užkietėjimas? Kodėl reikia šį sveikatos sutrikimą nedelsiant gydyti?

– Jei nuolatinis vidurių užkietėjimas – sunkus tuštinimasis, kietos išmatos, nepilno išsituštinimo jausmas – tęsiasi ilgiau nei 6 mėnesius ar net metai iš metų, gali išsivystyti rimtos komplikacijos: hemorojus, kurio anksčiau nebuvo, įvairios rektalinės fistulės, storosios ar tiesiosios žarnų uždegimai. O pati pavojingiausia komplikacija yra storosios žarnos vėžys. Noriu atkreipti dėmesį, kad tai jokiu būdu ne vien vyresnio amžiaus žmonių sveikatos problema – rizika susirgti storosios žarnos vėžiu dėl užsitęsusio vidurių užkietėjimo pastaraisiais metais yra smarkiai išaugusi ir vidutinio amžiaus – maždaug 45 – 55 metų gyventojų grupėje. Vyresniems žmonėms tokia rizika kyla ir dėl papildomų veiksnių – antrinių ligų, dėl kurių tenka vartoti įvairius medikamentus, galinčius paskatinti vidurių užkietėjimą.

– Kokie ligonių vartojami vaistai gali paskatinti vidurių užkietėjimą?

– Labai daug tokių vaistų yra! Dažniausiai tai įvairūs analgetikai, taip pat antacidai, antihipertenziniai vaistai; kai kurie kalcio papildai, dažnai vartojami diuretikai, geležies be kosulį slopinantys preparatai, antihistamininiai vaistai, antidepresantai ir taip toliau. Kaip minėjau, gydytojui labai svarbu nustatyti vidurių užkietėjimo priežastį – pirmiausia ir reikia išsiaiškinti, kokius vaistus žmogus vartoja, ar tie vaistai galėjo paskatinti vidurių užkietėjimą. Tokiais atvejais rekomenduojama aptarti su gydytoju dėl vaistų parinkimo ir alternatyvos kitais, nes kiekvienas pacientas yra individualus.

– Kaip gydomas vidurių užkietėjimas?

– Yra du gydymo būdai – nemedikamentinis ir medikamentinis. Kalbant apie pirmąjį būdą, reikia pabrėžti, jog žmonės tvirtina viską žinantys – ko vengti, ką vartoti. Tačiau noriu pabrėžti, kad žinoti nepakanka! Dauguma žmonių nesilaiko rekomendacijų arba, jų laikydamiesi, daro įvairių klaidų. Taigi, pirma, labai svarbu išsiaiškinti, ar pacientas nevartojo vaistų, sukeliančių vidurių užkietėjimą; antra – gyvenimo būdas: fizinis aktyvumas, pakankamas skysčių kiekis ir pakankamas, bet jokiu būdu ne per didelis skaidulinių medžiagų vartojimas. Jei turime omenyje fizinį aktyvumą – ne tiek svarbu reguliariai mankštintis, atlikinėti tam tikrus pratimus, kiek svarbu vaikščioti! Per dieną reikia nužingsniuoti didesnį atstumą – žingsniuoti bent 30 minučių, neskaitant judėjimo buityje, namuose. Idealu, kai nueinama 10 tūkstančių žingsnių, arba 7,5 km. Noriu pažymėti, kad tokio fizinio aktyvumo šiais laikais labai trūksta ne tik vyresniems žmonėms, bet ir jaunimui.

Kalbant apie skysčius – geriausia gerti vandenį. Per parą, ir ypač jei vargina užkietėję viduriai, rekomenduojama išgerti ne mažiau kaip 2 litrus. Nereikia gerti po stiklinę ar puslitrį vienu kartu – gurkšnokite visą dieną! Dabar gajus mitas, kad nereikia valgyti grūdinių produktų, nes kviečiuose esą yra glitimo. Žmonės aklai patiki kaimynų ar draugų patarimais, neįvertina, kokiuose grūduose daugiau skaidulinių medžiagų ir kokios košės yra naudingiausios virškinamajam traktui – renkasi įvairias košes be glitimo, bet jose dažnai yra daug cukraus, kuris žarnyno mikroflorą taip pat veikia neigiamai, taip tik dar paryškindamas nemalonius vidurių užkietėjimo pojūčius.

Dar viena klaida – netinkamas sėklų vartojimas. Taip, sėklos, riešutai yra vartotini, bet reikia nepamiršti, kad sėklose esančios skaidulinės medžiagos turi išbrinkti, o tam ir vėl būtinas vanduo. Jei vandens išgeriama per mažai, žarnyne iš tų sėklų susiformuoja kieti gumulėliai, ir situacija dar labiau komplikuojasi.

Daržoves reikia valgyti įvairių spalvų bent po dvi saujas per dieną. Žiemos sezono metu ypač teigiamai žarnyno mikroflorą veikia raugintos daržovės: kopūstai, agurkai. Vaisių rekomenduojama nepadauginti, nes juose yra daug fruktozės – pakanka dviejų kumščio dydžio vaisių per dieną. Beje, obuoliuose yra pektinų, o šiems išbrinkti irgi reikia vandens. Taigi mūsų organizmas gerai funkcionuos, jei vandenį gurkšnosite visą dieną – tuomet maistinės skaidulos turės galimybę organizme atlikti gerus darbus...

Apibendrinant galima pasakyti, kad gerą savijautą užtikrina trys pagrindiniai dalykai – fizinis aktyvumas, pakankamas skysčių ir skaidulinių medžiagų kiekis.

– Kaip bebūtų keista, vidurių užkietėjimu skundžiasi ir aktyvūs sporto klubų lankytojai. Kodėl?

– Daugeliu atvejų tokie sporto entuziastai daro vieną klaidą – nesilaiko subalansuotos, visavertės mitybos principų, tai yra vartoja per daug baltymų. Kaip žinia, per didelis baltymų kiekis kietina vidurius. Man ne kartą teko padėti pacientams, kurie aktyviai sportuoja, laikosi baltyminės dietos ir vargsta dėl kietos konsistencijos išmatų. Taip nutinka dėl to, kad organizmui trūksta sudėtinių angliavandenių. Pusę skaidulinių medžiagų kiekio žmogus turi gauti iš grūdų, o jei taip nėra, tai padidina riziką išsivystyti vidurių užkietėjimui.

– Jei nepakanka ar neveiksmingos nemedikamentinės priemonės, vidurių užkietėjimą gali padėti įveikti vaistai?

– Vaistai, skirti gydyti vidurių užkietėjimą, skirstomi į kelias grupes. Pirmoji grupė – stimuliuojantys vaistai, kurie skatina žarnų peristaltiką ir sekreciją; antroji grupė – osmosiniai, jie skatina vandens sekreciją jau į patį žarnų spindį. Trečioji grupė – vaistai, didinantys išmatų tūrį ir vandens absorbciją, taigi ir skatinantys žarnyno peristaltiką. Ketvirtoji grupė – išmatas minkštinantys preparatai, o penktoji – vaistai, veikiantys žarnų enterocitų serotonino receptorius. Sisteminėje apžvalgoje buvo įvertintas 21 klinikinis tyrimas, aiškinantis vaistų efektyvumą bei saugumą, ir konstatuota, kad saugu ir efektyvu vidurių užkietėjimą gydyti polietilenglikoliu, natrio pikosulfatu ir bisakodilu. Būtent šitie vaistai yra įtraukti į vidurių užkietėjimo gydymo algoritmą.

– Kuo ypatingas, pavyzdžiui, natrio pikosulfatas?

– Ši veiklioji medžiaga pasižymi tik lokaliu, vietiniu poveikiu – skatina žarnyno peristaltiką ir minkština išmatas. Labai svarbu ir tai, kad prie šio vaisto nepriprantama. Jei keliaujant sutriko tuštinimasis (o tai ypač dažna keliautojų sveikatos problema), todėl juntamas diskomfortas, vargina nemalonūs pojūčiai, tokiems simptomams palengvinti rekomenduojama išgerti šio preparato lašiukų, ir problema bus išspręsta. Tą patį galima patarti ir kenčiantiems nuo hemorojaus, po gimdymo ar operacijų (kai juntama tuštinimosi baimė). Šie lašai puikiai tinka ir žindančioms motinoms, nes preparatas nepatenka į motinos pieną (virškinamuoju traktu praeina nepakitęs). Tai efektyvi ir saugi pagalba sergantiems cukriniu diabetu, nes sudėtyje nėra cukraus. Preparato efektyvumas patvirtintas klinikiniais tyrimais – juo gydyti pacientai pajuto jo teigiamą poveikį – net 90 proc. palengvėjo tuštinimasis, suminkštėjo išmatų konsistencija, susireguliavo tuštinimosi dažnis (pradėjo tuštintis dažniau kaip 3 kartus per savaitę).

– Kaip greitai pasireiškia šio preparato poveikis?

– Šio vaisto poveikis pasireiškia po 6 – 12 valandų, vadinasi, jį geriausia išgerti vakare, po vakarienės. Tuomet vaistas suveiks ryte, kai storosios žarnos motorika yra pati aktyviausia. Tyrimais nustatyta, kad vidurių užkietėjimas dažnam sutrikdo kasdienę darbinę ir socialinę veiklą, o, vartojant natrio pikosulfatą, tokių problemų galima išvengti. Pakanka vakare išgerti pusę rekomenduojamos paros normos (10 lašų), ir ryte pavyks be jokio vargo išsituštinti. Tik, žinoma, negalima pamiršti ir mano anksčiau paminėtų svarbių dalykų – fizinio aktyvumo bei pakankamo skysčių ir maistinių skaidulų kiekio maisto racione.

– Pabaigai trumpai priminkite, kokia yra vidurių užkietėjimo profilaktika.

Tai mano jau minėti pagrindiniai veiksniai: ne tik žinoti, kaip elgtis, siekiant išvengti vidurių užkietėjimo, bet ir tą daryti; nepamiršti gerti pakankamai skysčių; neprisižaisti su baltymais – ne veltui sakoma,jog kas per daug – nesveika...

Kalbėjosi Virginija Grigaliūnienė

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės