Žala akivaizdi
„Į mane kreipiasi žmonės patyrę UV spindulių žalą – ji gali atsirasti ir dėl soliariumų, ir dėl deginimosi saulėje. Dėl soliariumų kreipiasi apie 5 proc. pacientų, bet dėl ilgalaikių UV spindulių žalos – kone kas antras. Būtų sunku išskirti, kurie atvejai būna paveikti būtent soliariumo, tačiau atsakymas vienas – be reikalo svilinti odą yra blogai“, – sako E.Jankuvienė.
Per daug besideginant galima ne tik padaryti milžinišką neigiamą poveikį odai, bet ir ateityje sulaukti vėžio diagnozės.
„Dažniausiai pasireiškia pigmentacijos pakitimai, išsausėjusi, greičiau senstanti oda. Ultravioletiniai spinduliai prasiskverbia giliai į odos sluoksnius ir pažeidžia elastino ir kolageno skaidulas. Šios medžiagos yra atsakingos už odos elastingumą, todėl pažeista oda praranda stangrumą ir yra labiau linkusi raukšlėtis. Taip pat odoje sukeliamas oksidacinis stresas, susiformuoja laisvieji radikalai, kurie paveikia odos ląsteles. UV spinduliai sukelia ir DNR pažeidimus, o tai gali privesti prie vėžio rizikos. Taip pat silpninamas odos imunitetas, ji tampa mažiau atspari įvairioms infekcijoms. Ir, aišku, UV spinduliai pažeidžia odos barjerą, oda lengviau praranda vandenį ir tampa linkusi sausėti“, – aiškino gydytoja dermatologė.
Specialistė atkreipė dėmesį, kad soliariumuose UV spindulių dozė yra šiek tiek didesnė nei besideginant saulėje, tačiau žala yra vienoda.
„Jeigu duočiau patarimus, kaip reikėtų išvengti didelės UV spindulių žalos, tai būtų tas pats, kaip sakyti rūkymo priklausomybę turinčiam žmogui: rūkyk mažiau kenksmingas cigaretes. Įdegį galima gauti kur kas sveikesniais alternatyviais būdais, pavyzdžiui, galima naudotis savaiminio įdegio priemonėmis“, – komentavo gydytoja dermatologė Eglė Jankuvienė.
Blogiausias scenarijus – vėžys

„Nuėję į soliariumą penkioms minutėms vieną kartą per mėnesį, nepasieksime jokio rezultato. Tai kokia tokios procedūros nauda? Kad išgautų ir palaikytų įdegį kai kurie žmonės į soliariumą turėtų eiti kiekvieną savaitę. Visgi aš, kaip gydytoja, privalau perspėti neiti į soliariumus“, – teigė specialistė.
Norintiems atgaivinti odą po drastiškos procedūros, rekomenduojama užtikrinti odos sluoksnių drėgmę.
„Pirmiausia, UV spindulių žalai sumažinti galima naudotis antioksidantais, pavyzdžiui, gintaro rūgšties injekcijomis. Tai yra labai geras radikalų turintis antioksidantas, kuris galėtų neutralizuoti oksidacinį stresą, kurį sukelia UV spinduliai. Taip pat rekomenduočiau dažniau atlikti biorevitalizaciją – gilų odos drėkinimą. Šią procedūrą reikėtų atlikti kartą per metų ketvirtį. Svarbios ir procedūros, kurios skatina odą susigrąžinti kolageną, mat dėl UV spindulių oda netenka elastino, skaidulų, kurios yra labai reikalingos mūsų odos jaunatviškumui išlaikyti“, – komentavo E.Jankuvienė.
Kuo šviesesnis gymis, kuo labiau žmogaus oda yra linkusi degti raudonai, tuo pavojingiau lankytis soliariumuose.
„Rizika didėja ir jei žmogus turi mėlynas akis, šviesius plaukus. Pirmo tipo žmonėms soliariumų procedūros kenks kur kas labiau nei trečio ar ketvirto tipo žmonėms, kurių oda yra atsparesnė UV spindulių pažeidimams. Pirmo ir antro tipo žmonėms soliariumai tikrai gali sukelti vėžinių odos pakitimų. Tamsesnio gymio žmonėms rizikos išlieka, odos vėžiu suserga tiek trečio, tiek ketvirto tipo žmonės“, – sakė gydytoja dermatologė.
Pas dermatologą – kasmet

„Pasakymas, kad apsilankius soliariumuose kils mažesnė žala vasaros sezono metu, yra dažnai girdimas mitas. Tiesa, kad oda bus labiau adaptuota UV spinduliams, bet tokios profilaktikos negaliu niekaip rekomenduoti. Aš iš principo esu už šviesios odos kultą. Reikia prisiminti, kad įdegusi oda, nors ir atrodo sveikesnė, yra ne sveikatos požymis. Sveika oda yra neįdegusi oda. Ji visada išliks jaunesnė, sveikesnė ir atrodys gražiau. Aš nesideginu ir saugau savo odą, todėl man gaila, kai žmonės save taip sendina pomėgiu degintis“, – kalbėjo E.Jankuvienė.
Jos teigimu, įvairiausių pažeidimų gali atsirasti net ir nesideginant – oda paveikiama net ir apsirengus atviresniais drabužiais itin saulėtą dieną. „Moterų melanoma dažniau išsivysto kojose, nes moterys mėgsta kojas palikti atviresnes. Vyrams dažniau nukenčia nugara ir liemuo. Tai įvyksta net specialiai nesideginant, o tiesiog dėvint atviresnius drabužius.“
E.Jankuvienė komentavo, kad melanomos rizika didėja atsiradus rimtiems nudegimams iki pūslių – šios žaizdos jau yra kritinio poveikio ženklas: „Reikėtų griežtai, jokiais būdais neleisti sau, vaikams, tėvams nudegti taip smarkiai, kad atsirastų pūslės. Jeigu atsiranda ryškių UV spindulių padarinių, rizika sirgti išauga labai stipriai.“
Ji perspėjo, kad suvokus deginimosi žalą pagerinti situaciją jau būna per vėlu – UV spindulių poveikis pasilieka visam gyvenimui.
„Daug kas nežino, bet UV spindulių poveikis kaupiasi visą gyvenimą. Jei UV spinduliai padaro žalos, įprastai tai būna negrįžtama žala. Ypač, jeigu atsiranda pakitimų DNR lygmeniu, situacijos pataisyti neįmanoma. Taip yra ir su pigmentacijomis, jas galima sumažinti kuriam laikui, bet jos vis tiek sugrįš. Oda sugeba iš dalies atsistatyti, bet žala jau buvo padaryta“, – aiškino E.Jankuvienė.
Gydytoja visiems rekomenduoja bent kartą per metus pasitikrinti odos darinius dermatoskopiniu būdu. „Tai yra puiki galimybė susikurti odos apgamų žemėlapį ir sekti kiekvieną apgamą bei stebėti jų kaitą. Jeigu pastebima, kad įvyko koks nors pakitimas, rekomenduojama iš karto susisiekti su gydytojais“, – teigė pašnekovė.
Verta žinoti
NVSC specialistai primena, kad soliariumu neturėtų naudotis I ir II odos tipo savininkai, daug apgamų, strazdanų turintys asmenys, taip pat tie, kurie praeityje buvo stipriai nudegę saulėje. Soliariumo paslaugos nerekomenduojamos ir besilaukiančioms moterims, piktybinių odos pakitimų turintiems, taip pat odos vėžiu sirgusiems asmenims. Visas sąrašas būklių, kada reikėtų atsisakyti soliariumo, turėtų būti pateiktas apsilankius soliariume.