aA
Nesvarbu, ką valgome, veikiame ar galvojame. Svarbiausia – kuo tikime. Jau daugelį dešimtmečių mokslininkai pripažįsta placebo efektą ir tirdami vaistų poveikį naudojasi juo kaip kontroliniu veiksniu.
© Shutterstock nuotr.

Kaip tikėjimas veikia žmonių smegenis, o šios – sutrikusias organizmo funkcijas, atsakymo ieškoma žurnalo „National Geographic Lietuva“ gruodžio numeryje.

„Brangus placebas veikia geriau nei pigus, firminiuose indeliuose – veiksmingesnis nei generinis. Placebo žvakutės efektyvesnės Prancūzijoje, tuo tarpu anglai palcebą labiau linkę nuryti. Dažnai netikros injekcijos duoda geresnių rezultatų nei tabletės. Tačiau gydymą imituojanti operacija daro didžiausią poveikį“, – konstatuojama naujame žurnalo numeryje.

Labiausiai stulbina, kad placebas veiksmingas net tada, kai žmogus žino, jog yra juo gydomas. Šiuos duomenis dar prie kelerius metus paskelbė Harvardo medicinos mokyklos tyrėjas Tedas Kapčukas su grupe. Dirgliosios žarnos sindromą turintys ir 21 dieną placebą gavę žmonės jautėsi daug geriau, palyginti su tais, kurie negavo nieko, nepaisant to, kad simptomų palengvėjimą jautusieji buvo iš anksto įspėti, kad gaus placebą, ir vėliau jiems apie tai buvo priminta.

Skirtingi mokslininkų tyrimai rodo, kad tikėjimu pagrįsto gydymo sėkmę lemia ne vien geras siužetas, t. y. itin tikroviškas „spektaklis“, bet ir aktyvios klausytojo pastangos, svarbu, kad dalyvis įsivaizduojamą realybę sugebėtų pajusti kaip tikrovę. Sujungę turinį su vaizduote, gauname stulbinamų rezultatų, tai patvirtina Maiko Pauletičiaus atvejis.

Gydymo efektyvumu vaistus pralenkia placebas
© National Geographic Lietuva


Stanfordo universiteto tyrimo metu Maikas Pauletičius tikėjo, kad jam buvo atlikta operacija Parkinsono ligos simptomams palengvinti. Iš tiesų jam buvo atlikta gydymą imituojanti operacija. Nepaisant to, vyras jautėsi daug geriau.

Būdamas vos 42 metų M. Pauletičius susirgo ankstyva Parkinsono liga. Gydytojų prognozės buvo liūdnos – jam pranašavo, kad po 10 metų jis nebepaeis, nepastovės ir nebesugebės pavalgyti. Vyras daugybę metų grūmėsi su liga ir depresija, kol galiausiai kreipėsi į naujus genų terapijos metodus tiriančią bendrovę. Eksperimentinio gydymo procedūros metu paciento kaukolėje virš kiekvieno smegenų pusrutulio buvo pragręžiamos dvi angos ir tiesiai į tikslinę smegenų sritį sušvirkščiama vaistų, sakoma pranešime spaudai.

Po tokios operacijos M. Pauletičiaus sveikata neapsakomai pagerėjo. Gydytojai negalėjo patikėti tokiu gydymo poveikiu, tačiau po keleto metų eksperimentinį gydymą taikiusiai ir tyrimą vykdžiusiai bendrovei paskelbus rezultatus paaiškėjo, kad gydymas nepasiteisino. Tad kaip pasveiko M. Pauletičius? Pasirodo, jam buvo atlikta netikra, gydymą imituojanti operacija, per kurią chirurgas paciento kaukolėje pragręžė duobutę, kad šis manytų, jog operacija iš tikrųjų buvo atlikta. M. Pauletičius buvo gydytas placebu.

Gydymo efektyvumu vaistus pralenkia placebas
© National Geographic Lietuva

Baltimorės Merilando universiteto placebo specialistė Luana Koloka su grupe atskleidė dar vieną šį paslaptingą poveikį sukeliantį veiksnį – mūsų mintis apie kitų žmonių patirtą skausmą. Eksperimento metu dalyviai buvo sąlygoti jausti stipresnį karščio dirgiklį, jei tuo pat metu ekrane matė veidą su kančios išraiška, nors dirgiklis buvo švelnus.

Placebą gydymui taiko ir gydytojas Kristoferis Spevakas, dirbantis su veteranais ir iš mūšio lauko atvežtais sunkiai sužeistais kariais, kuriems būtina palengvinti ar numalšinti ilgalaikį skausmą. Per pirmąjį susitikimą su pacientais gydytojas nekalba apie traumas ar sveikatos istoriją – jis prašo papasakoti apie save. Vieni prisimena, kad vaikystėje už namo augo eukaliptas, kiti – kad mėgo mėtinius ledinukus.

Kai K. Spevakas išrašydavo opioidinius skausmą malšinančius vaistus, kaskart gerdamas tabletę pacientas privalėdavo įkvėpti eukaliptų aliejaus ar suvalgyti mėtinį saldainį, kuris turėjo sustiprinti vaisto poveikį. Ilgainiui gydytojas mažindavo vaistų dozę ir palikdavo tik garsus ar kvapus. Reikiamų vaistų paciento smegenys galėjo gauti iš organizmo „vaistinės“.

Gydymo efektyvumu vaistus pralenkia placebas
© National Geographic Lietuva

„National Geographic Lietuva“ gruodžio mėnesio numeris

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kaip lietuvis ruošiasi transformuoti didžiųjų iššūkių drebinamą NATO? (27)

Būrio vadas, vieno didžiausio tarptautinio banko viceprezidentas, viceministras, o dabar vienas...

Lietuviai atsakė, kokį nekilnojamo turto mokestį mokėtų (20)

Gyventojai sako nepritariantys visuotiniam nekilnojamo turto (NT) mokesčio įvedimui ir tikina, kad...

Artinasi žiema: jau šią savaitę prasidės orų permainos (18)

Pirmadienio dieną Lietuva pateks į šiltąjį ciklono sektorių. Padangė išliks debesuota, tik...

Vertingi Sujetos patarimai mitybai: jais pasinaudoję būsite kur kas sveikesni

Jeigu žmogus per visą parą negali surasti nei vienos valandos sportui – kažkas tikrai yra labai...

Sunkios ligos kamuojamas Jurgis atsidūrė beviltiškoje padėtyje: nežinau, ką man reiks pasakyti savo dukrai (168)

„Laivas skęsta, bet mane išmetė pirmąjį“, – laidoje „ DELFI diena “ sakė cukriniu...

Justinas Jarutis – atvirai apie alkoholio sukeltas bėdas ir psichologo pagalbą: po visko man būdavo žiauriai gėda

Dainininkas, roko grupės „ Freaks on Floor“ lyderis Justinas Jarutis džiaugiasi sėkminga...

Macronas ir Merkel įtraukti į naują šaltąjį karą (1)

„Technologinis suverenumas“ yra vienas iš šiais laikais madingesnių terminų, reiškiantis...

Šis pasaulio pabaigos lėktuvas turėjo atlaikyti net atominę ataką, tačiau jį pražudė – paukštis (2)

Štai kaip atrodo tikrų tikriausia gėda. JAV laivyno vadinamasis pasaulio pabaigos lėktuvas, esą,...

Kiek degalų per valandą sunaudodavo sovietiniai traktoriai (2)

Daugelis prisiekusių automobilistų, prisimindami gūdų sovietmetį, būtinai atkreipia dėmesį į...

3 priežastys, kodėl visada reikia išskalbti naujus drabužius

Iš parduotuvės parsinešėte naują suknelę, kelnes ar apatinį trikotažą. Nepatingėkite prieš...