aA
Dar garsiausio senovės Graikijos gydytojo Hipokrato įvertintas gydymas jojimu pripažįstamas daugybėje šalių, o dabar jis populiarėja ir Lietuvoje.
© Shutterstock nuotr.

Ypač džiaugiasi vaikai

„Gydymas žirgo judesiu teigiamai veikia tiek sveiko, tiek sergančio žmogaus kūną“, – pabrėžė Šiaulių universiteto Socialinės gerovės ir negalės studijų fakulteto Sveikatos studijų katedros lektorė kineziterapeutė Jurgita Rutkienė, užsiėmimus vedanti hipoterapijos centre Kurtuvėnuose (Šiaulių raj.).

Pasak jos, hipoterapija labai naudinga sveikatai, nes jos metu atliekamas ne vienas pratimas, o visas judesių kompleksas, kuris veiksmingas gydant įvairias negalias turinčius žmones. Taip pat sėdintis balne žmogus į smegenis gauna identiškus impulsus kaip ir žingsniuodamas, todėl žirgas gali padėti mokytis taisyklingos eisenos.

Taikydami hipoterapiją specialistai visada pastebi ryškius organizmo pokyčius: pagerėja laikysena, pusiausvyra, orientacija, judesių koordinacija, taip pat – galvos, liemens kontrolė, eisena tampa taisyklingesnė, laisvesnė. Ritmingi judesiai koordinuoja nervų ir raumenų sistemos darbą.

„Be to, žirgas stipriai veikia ir emociškai. Jei kineziterapijos salėje žmogus į mankštą žiūri kaip į sunkų darbą, tai hipoterapijos metu, pavyzdžiui, ypač vaikai labai džiaugiasi procesu, jaučia malonumą bendraudami su arkliais. Su tokiu nusiteikimu lengviau pasiekti gydomųjų tikslų“, – pastebėjo J.Rutkienė.

Pastebima, kad stiprėjant kūnui didėja ir vaiko pasitikėjimas savimi, savarankiškumas.

Svarbus žirgo būdas

Gydymo jojimu efektyvumą nulemia pagrindinis terapijos „įrankis“ – žirgas. Tačiau pašnekovė tikino, kad užsiėmimams gyvūno veislė didelės svarbos neturi.

Pagrindinis žirgo atrankos kriterijus hipoterapijai – meilė žmogui, santūrus elgesys visose situacijose. Terapijai netinka ne tik temperamentingas, bet ir baikštus, žmogumi nepasitikintis žirgas.

„Net jei vaikas po papilve prabėgtų, arklys neturi sureaguoti. Tai svarbu, nes pacientas gali turėti elgesio ir emocijų sutrikimų. Dažnai arklys būna reikiamo charakterio, tačiau netinkamos išvaizdos.
Pavyzdžiui, jo turi būti tiesi nugara ir pan. Vaikų gydymui renkamės žemesnius, suaugusiųjų – sunkesnius arklius“, – pasakojo J.Rutkienė.

Tinka ne visiems

Hipoterapijos užsiėmimai praktikuojami esant tokiems sutrikimams, kaip Dauno sindromas, cerebrinis paralyžius, įvairios nervų sistemos ligos, raumenų distrofija arba jų tonuso pakitimai, po galvos traumų, turintiems regos negalią.

J.Rutkienės pastebėjimu, dažniausiai tenka dirbti su vaikais, bet pagalbos kreipiasi ir suaugusieji (su išsėtine skleroze, po galvos traumų, insultų). Tačiau jų srautas yra kiek mažesnis.

Visgi svarbu nepamiršti, kad ši terapija pati savaime jokių stebuklų nepadarys ir visiškai tokių sunkių ligų išgydyti nepadės. Hipoterapija – tai gydymo proceso dalis, galinti palengvinti komplikacijas, užtikrinti efektyvesnę reabilitaciją.

„Mes tiesiog padedame pasiekti aukštesnius funkcinius tikslus, geriname gyvenimo kokybę. Vienas žmogus, pavyzdžiui, po mikroinsulto laiku pradėjęs dirbti gali nebejausti jokių ligos pasekmių, o kitas tuo tarpu gulėti patale“, – sakė kineziterapeutė.

Tačiau šio gydymo būdo negalima taikyti, jei žmogus yra alergiškas žirgams, serga nekontroliuojama epilepsija, ūmia infekcine liga (tai galioja bet kokiai sporto šakai). Šie užsiėmimai netinka ir sergantiems hemofilija, trečio laipsnio skolioze, esant pažengusiai osteoporozei.

„Nors šiandien jau niekas neabejoja hipoterapijos veiksmingumu – ji, kaip gydymo būdas, įteisinta praktiškai visoje Vakarų Europoje, tokios procedūros pacientams dažnai sunkiai prieinamos dėl jų kainos. Tad dėl platesnio šios terapijos taikymo laukiame ir palankių vėjų valdžios koridoriuose“, – viliasi J.Rutkienė.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Saldi pirmoji pergalė: „Žalgiris“ privertė pasiduoti „Real“ ekipą (233)

„Žalgirio“ berniukai tampa vyrais: prisimenant Šarūno Jasikevičiaus frazę prieš savaitę...

„Barakudų“ sostinėje darbuojasi ir lietuvės: suvilioti turtuolį darosi vis sunkiau (245)

Jeigu vieniša mergina, ar kelios merginos prie baro geria tik vandenį ir nieko daugiau – iš karto...

„Sodra" įspėja, už kokį elgesį išmokų už ligą galite negauti ir dar teks grąžinti (40)

Pastaruoju metu visuomenėje pasklido gandas: jei susirgsite ir išsiimsite nedarbingumo pažymą, „...

Šaro planą gyręs Grigonis: su tokiu treneriu – visada didelės galimybės (3)

Pirmosios pergalės Eurolygoje paieškas Kauno „Žalgiris“ (1/2) baigė ketvirtadienį ir tą...

Brandžiu žaidimu pasidžiaugęs Jasikevičius: įveikėme ne bet ką – didesnio stimulo būti negali (9)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai pergalių sąskaitą 2019-2020 m. Eurolygoje atidarė efektingai....

Turkija stabdo karinius veiksmus Sirijoje (138)

JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as ketvirtadienį pranešė, kad Turkija ir JAV pasiekė susitarimą...

„Žalgirio“ lyderį išskyręs „Real“ vairininkas – apie gautą pamoką ir degančias Šaro auklėtinių akis (4)

Tituluota ir puikiai sezoną pradėjusi Madrido „Real“ ekipa Kaune buvo priversta nuryti karčią...

Daug nervų kainavęs „Brexit“ – finišo tiesiojoje: pagrindinės susitarimo sąlygos ir kompromisai (19)

„Sąžininga ir pagrįsta“ – taip Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas ir...

Antro balsavimo atveju Pranckietis žada kreiptis į teismą: tai yra neteisėtas veiksmas, bet jie jį daro (188)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis žada kreiptis į Konstitucinį teismą, jeigu valdantieji...

Politikų diskusija su bankininkais ir prekybininkais – kalbasi, kaip kurčias su aklu (45)

Seime registruoti siūlymai įvesti bankų turto ir prekybos tinklų apyvartos mokesčius....