Nuo tada, kai Betliejaus tvartelyje Marija pagimdė kūdikėlį Jėzų, praėjo du tūkstančiai (ir daugiau) metų. Pasaulis keitėsi kaip diena ir naktis. Moterys nesikeitė: jos tebegimdo. Taip, kaip pageidauja pačios ar šalies papročiai.
Naujagimis, kūdikis
© Corbis/Scanpix
Kaip šiandien gimdo pasaulio moterys?

Vakaruose - romantika, Pietuose - vargas

Kiekvienas gimdymas yra kitoks. Ir kartu panašus. Tai lemia moters fiziologija. Visi sveiki gimę kūdikiai rėkia panašiai. Bet jų gimimo sąlygos ir ritualai skirtingi Afrikoje, Azijoje, Amerikoje, Europoje.

Vakarų pasaulyje dauguma vaikų pasaulį išvysta gimdymo namuose ir tik prižiūrimi medikų. Tačiau argi visos motinos skuba į ligonines pasitikti savo džiaugsmo? Vis dažniau atsiranda ieškančių romantikos ir sąsajų su gamta. Vakarietės, turėdamos visas sąlygas gimdyti prižiūrimos ir dar nemokamai gimdymo namuose, pajutusios pirmuosius sąrėmius, bėga į mišką, pasikviečia pribuvėją, panyra į vandenį. Tinka paprasčiausia namų vonia. Ir tai jau nieko nestebina, nebent kelia medikų pasibaisėjimą. Pietų šalyse - kitaip. Čia daugelis moterų neturi galimybės patirti tokią laimę - patekti į gimdymo namus. Dėl skurdo ir vargo jos gimdo tik kaip ir kur gali. Kas vakarietėms kvepia romantika, daugeliui Afrikos moterų yra skurdi tikrovė.

Kada kūdikiai susiruoš keliauti į pasaulį, nuolat klausinėjo prancūzų žurnalistas Gilles de Maistre'as. Trejus metus jis keliavo po pasaulį ir nufilmavo dešimt gimdymų skirtinguose kontinentuose. Neseniai pasirodė jo filmas "Pirmasis riksmas". Gilles sutartu laiku išdygdavo su kamera bet kuriame pasaulio kampelyje.

Indijoje, ant Gango kranto esančiame kaimelyje Benarė, į kurį indai keliauja numirti, žurnalistas filmavo Sunitos gimdymą. Ji neturėjo pinigų ligoninei, tad gimdė visuomeninės tarnybos įrengtoje lūšnelėje. Gimė mergaitė, o tai Indijoje - menkas džiaugsmas. Čia laukiami berniukai. "Viskas, daugiau negimdysiu", - pasakė moteris, kurios vyras kasdien dirba rikša, o ji gatvėse renka, džiovina ir parduoda karvių mėšlą.

Afrikoje, Tanzanijoje ir Nigerijoje, du gimdymai baigėsi skirtingai. Kokoya atsiklaupė savo trobelėje, ji buvo apdengta audeklu. Per šešias gimdymo valandas niekas neišgirdo nė vieno jos šūksnio. Kelios kaimelio moterys, įkišę rankas po audeklu, nieko nematydamos, tik jausdamos, ieškojo pasirodančio vaikelio. Gimė mergaitė! Tanzanijoje tai džiaugsmas, nes ją bus galima gerai ištekinti. Ta proga laimingas tėvas Olesietoijus papjovė karvę ir davė žmonai gerti jos kraujo. Kad kuo greičiau sustiprėtų.

Nigerijoje 25 metų Manė nesuspėjo nuvykti į ligoninę. Keliauti reikėjo dvylika valandų per dykumą. Manė pagimdė dykumoje ant smėlio. Deja, vaikelis buvo negyvas. Tėvas jį palaidojo čia pat, dykumos smėlyje. Manė jautėsi prislėgta, nes pagal Nigerijoje galiojančius papročius ji nesugebėjo gerai atlikti moterystės pareigos.

Amerikietė Vanessa ramiai vaikščiojo po savo išpuoštus namus, ruošė žolelių antpilus, skindama gėlių lapus iš savo sodo. Linksma bendruomenė, kuriai priklausė ir jos draugas, tuo metu grojo gitaromis ir dainavo. Atėjus laikui, Vanessa pasinėrė į baseiną ir pagimdė berniuką. Jokios įtampos, jokios medicininės pagalbos ar įsikišimo.

Meksikietė Pilara nusprendė, kad jos vaikeliui geriausia bus gimti Puerto Vallarta delfinariume. Draugiškai baksnodamas "snapu" į moters pilvą delfinas buvo kartu, iki pasirodė naujagimis.

Šias moteris skyrė etniniai dalykai ir laiko juostos. Tačiau visos jos nešiojo kūdikius. Ir jų laukė tas pats - gimdymas.

Stovėti, gulėti, klūpoti

Kai pirmoji moteris Ieva nusidėjo, Dievas išvijo ją iš Rojaus, palydėdamas žodžiais: "Skausmuose gimdysi vaikus". Tai, kas sieja daugumą gimdančių moterų, ir yra skausmas. Bet šiais laikais galima ir jo atsikratyti.

Epidurinis nuskausminimas leidžia moterims gimdyti be skausmo. Tai įprasta JAV (70-90 proc.), Vokietijoje (90 proc.), Prancūzijoje (50 proc.) ir daugelyje kitų šalių.

Lietuvoje taikant epidurinę nejautrą gimdo 24 proc. moterų. Tačiau ne visos po to jaučiasi gerai. Kai kurios gailisi, kad gimdymas praėjo taip lengvai, tarsi nieko nebuvo, ir jos nepatyrė visų užplūstančių motinystės jausmų. Kad skausmas nėra vien blogis, teigia ir Prancūzijos medicinos akademijos laureatė Laurence Pernoud, išleidusi turbūt vieną populiariausių tarp pasaulio moterų knygą: "Aš laukiuosi vaiko". "Jeigu nebūtų skausmo, moterys gimdytų taksi", - teigia ji. Nors gal ir ne visai taip: kai kurios moterys išmoksta gimdyti be skausmo. O dar kitoms toks supratimas įgimtas.

Dar 1945 metais anglų akušeris Grantly Dickas Readas išleido knygą "Gimdymas be baimės", kurioje aprašė metodą, padedantį gimdyti be skausmo. Jo esmė: kai moteris nebijo gimdymo, jos raumenys neįsitempia ir netrukdo gimti vaikeliui. Prancūzų akušeris Fernandas Lamaze'as išpopuliarino savo garsųjį metodą, kaip moteris gali gimdyti be skausmo. Šis psichoprofilaktinis metodas ir šiandien sėkmingai taikomas visame pasaulyje.

Aišku, malonu, kai moteris gali rinktis - mokytis Lamaze'o metodo, ar gimdyti kitaip. Tačiau tai irgi priklauso nuo šalies. Didžiausias gimstamumas Azijos kontinente yra Vietname. Niekas nesistebi, kai vienoje palatoje gimdymo laukia dvidešimt ar daugiau moterų. Vietnamietė gimdydama turi tyliai kentėti. Taivanyje taip pat prašoma gimdančios moters nešaukti, kad... netrukdytų kitiems kaimo gyventojams. Malaizijoje gimdanti moteris dainuoja.

Gimdymo pozos visame pasaulyje taip pat nevienodos. Malyje moterys gimdo stovėdamos, Šiaurės Afrikoje - atsisėdę, Pietų Amerikoje - klūpant. Tai daroma laikantis svorio jėgos dėsnio - vaikas turi nusileisti laisvai. Vakarų pasaulyje priimtiniausia poza, kai moteris guli ant nugaros, iškėlusi kojas. Kodėl? Kad akušeris ar pribuvėja geriausiai matytų gimdymo eigą.

Besivystančiose šalyse kūdikių mirtingumas iki šiol nieko nestebina. Iš 150 mln. per metus pastojusių moterų 500 tūkst. kūdikių miršta dėl priežasčių, kurias sukelia nėštumas, 50 mln. kenčia dėl rimtų komplikacijų. Didžiausias vaikų mirtingumas Afrikoje - vidutiniškai miršta 89 iš 1000 vaikų.

Vakarų šalyse, kur nėštumas yra atidžiai prižiūrimas medikų, echoskopu stebimas vaisiaus vystymasis, šie skaičiai yra dešimtis kartų mažesni.

Samia laukėsi vienuolika metų

Angelai ir gandrai vaikus atneša senelių pasakose. Bet šiais laikais dar mokykloje vaikai sužino, kaip atsiranda gyvybė. Ten, kur paisoma mokslo žinių. Bet ne visur.

Naujojoje Gvinėjoje vyresnės moterys ištiria subrendusių mergaičių šlapimą ir nustato, ar jos bus vaisingos. Antropologė Doris Bonnet sako, kad dar daug bendruomenių pasaulyje mano, kad moteris apvaisina Aukštesnioji jėga ir dvasios. Vyrų nereikia. Vienoje Papua Naujosios Gvinėjos saloje iki šiol manoma, kad vaikas-dvasia įeina į moters kūną ir be apvaisinimo.

Marokiečiai turi dar įdomesnių prietarų. Kai marokietė Samia su septyniais savo sūnumis apsigyveno Prancūzijoje, vienuolika metų nesusilaukė vaikų. Psichoanalitikui ji atskleidė savo paslaptį: Samia nusprendė, kad jos pilve kūdikis užmigo. Kai jis prisikels, tuomet gims ir bus kaip visi vaikai.

Ritualais apipinti ir kiti gimdymo momentai. Argi svarbu, kur bus placenta ir bambagyslė, jeigu mažasis gimė sveikas ir mama laiminga? Mums nesvarbu. Bet kai kam - labai.

Lotynų Amerikoje, Ekvadore, priimta, kad pribuvėja privalo palaidoti bambagyslę ir placentą per dvi valandas po gimdymo. Kitaip piktosios jėgos spės iš jos priveisti demonų. Indonezijos salų gyventojai placentą ir bambagyslę kartais saugo daug metų - padės, kai vaikui pirmąkart pakils temperatūra. Tai antgamtiški dalykai, būdingi žmonėms, gyvenantiems arčiau gamtos, ir nežinantiems visų medicinos naujovių. Dar ir dabar daugelyje bendruomenių tikima, kad placenta - gimusio vaiko brolis dvynys. Ir kad tarp jų yra glaudus ryšys. Todėl jis negali šiaip sau atsidurti atliekų krūvoje.

Rytoj - pasaulis!

Geriausia mažyliui tuomet, kai jis yra saugus, - motinos įsčiose. Bet ką čia pakeisi? Ateina diena, kai supranti: rytoj - pasaulis. Ir leidiesi į kelionę. Ne visada draugišką ir tavęs laukiančią žmonių planetą. Iš tokio jaukaus būsto mamos pilve!

Tai įspūdingiausia kiekvieno mūsų kelionė. Ir visi ją įveikėme. Nors įspūdžių niekada nepapasakosime. Kad žvarbus pasaulis nenugąsdintų, naujagimiams taip pat šis tas numatyta.

Lietuvoje atvykusi naujagimio pasveikinti tetulė į jo kepurėlę gali įsegti žiogelį - kad pikta pavydi akis nenužiūrėtų. Nepykite ant jos - tai menkniekis, palyginus su kitais ritualais.

Nigerijos gentyse gyvas paprotys suteikiant naujagimiui vardą jį panardinti į... gyvulio vidurius. Kad dar kartą atgimtų su gyvulio jėga, būtų stiprus.

Indijoje pribuvėjos vaiką sūpuoja virš židinio, kuriame smilkomi smilkalai. Taip nugenamos piktosios dvasios.

Lotynų Amerikoje, Gvijanoje, kūdikis nudažomas augaliniais juodais dažais, kad fantomai jo neatpažintų.

Kinijoje naujagimiui uždedama kepuraitė su tigro ausimis, kad jo bijotų piktosios dvasios. Miegančiam vaikui nuaunamas megztas batelis, kad nepabėgtų į kitus pasaulius.

Brazilijoje gimusiam kūdikiui nuskutami galvos plaukai. Tai simbolizuoja jo išsilaisvinimą - atsiskyrimą nuo vadinamųjų moteriškų nešvarumų.

Kai tiek daug senų tradicijų ir jos ne visur primena baltas Kalėdas su saldžiais kūdikiškais sapnais, galime pasidžiaugti, kad gimėme Lietuvoje. Čia gimdyvės ar naujagimio mirtis - retas atvejis.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apskaičiavo, kas bus Lietuvoje po penkerių metų (260)

Gyventojų skaičiaus mažėjimas Lietuvoje tampa grėsmingas. Naujausiais duomenimis, dėl...

Užsieniečių darbas Lietuvoje: kur ir už kiek dirba (69)

Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos, Moldovos darbininkų Lietuvoje kai kurios įmonės laukia...

Kodėl Japonijoje nėra populizmo? (18)

Dešiniojo populizmo bangai besiritant per Europą, Jungtines Amerikos Valstijas, Indiją ir kai...

Mokslininkai išsiaiškino, kokio mikroelemento trūkumas itin svarbus vėžio išgyvenamumui (19)

Neseniai su krūties vėžiu sergančiomis lenkėmis atlikto tyrimo metu atskleista, kad moterys,...

Po paslaptingos modelio žūties Klaipėdos viešbutyje – sukrečiantis pokalbis (143)

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje Lietuvą sukrėtė netikėta merginos žūtis – Klaipėdoje,...

Dvyliktasis Dakaro etapas: ilgiausią išbandymą atlaikė visi Lietuvos ekipažai Juknevičius artėja rekordo link, atnaujinta 06.59 (284)

Išbandymų dieną atlaikė visos Lietuvos komandos. Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis...

Portlande Sabonio pastangos neišgelbėjo „Pacers“ nuo nesėkmės

NBA čempionate ketvirtadienį vakare penkių pergalių seriją siekė pratęsti Indianos „Pacers“...

Kodėl skandinaviškas stilius tampa keiksmažodžiu? (5)

Kai išgirstu ar pamatau žodžius „skandinaviškas stilius“ ar „skandinaviškas interjeras“,...

Kaip lietuviškoje fermoje veikia melžimo robotas ir kodėl karvės jį myli (2)

„Viskas yra robotizuota, ateini į tvartą ir nėra su kuo pasibarti“ – juokauja Žemės ūkio...

Jus stebi ne tik jūsų telefonas ir kompiuteris, bet ir automobilis (9)

Jūsų telefonas jūsų klausosi. Jūsų išmanusis televizorius jus stebi. Jūsų apsilankymai...