aA
Nusprendus sportuoti mėgėjiškai neretai kyla daug klausimų, nuo ko reikėtų pradėti ir kaip tą daryti saugiai. Apie tai kalbėdamas garsus sporto medikas Dalius Barkauskas laikosi gana kategoriškos nuomonės – dabar itin madingi sporto klubai tikrai nėra pats geriausias pasirinkimas renkantis fizinio aktyvumo rūšį.
Dalius Barkauskas
© Alfredas Pliadis

Ne ta sporto šaka

Ilgamečio Lietuvos olimpinės rinktinės gydytojo pastebėjimu, viena iš didžiausių klaidų kalbant apie mėgėjiškai sportuojančius žmones yra ta, kad pasirenkama netinkama sporto šaka. „Pavyzdžiui, antra religija mūsų krašte laikomas krepšinis nėra fizinio aktyvumo rūšis. Norint jį žaisti, jau reikia būti fiziškai pasirengus“, – kalbėjo specialistas.

„Kasdien sėdint aštuonias devynias valandas biure staiga nusprendžiama įveikti Vilniaus maratoną. Iš to didelės naudos tikrai nebus, nes mūsų kūnas, nors ir turi daugybę adaptacinių mechanizmų, kad galėtume ilgai bėgti, propaguojant pasyvią gyvenseną, nėra pasiruošęs ilgam bėgimui. Taigi jį reikėtų iš naujo tam ruošti“, – sako sporto medikas Dalius Barkauskas.

Pasak jo, nusprendus įveikti triatloną, pirmiausia reikia atsakyti į klausimą, ar motyvacija tiek stipri, kad asmuo galės tam skirti pakankamai laiko.

„Visi maksimalūs tikslai pasiekiami, bet jie reikalauja laiko, pastangų, net materialinio indėlio. Jei neplanuojama pakeisti gyvenimo būdo, toliau eiti miegoti antrą valandą nakties, ištisai sėdėti prie kompiuterio, absurdiška būtų svajoti įveikti triatloną. O jei siekiama kompensuoti neigiamus pakitimus, kurie atsiranda ilgai sėdint, galbūt visiškai užteks išeiti prasivaikščioti, padaryti lengvus sąnarių paslankumo pratimus“, – patarė gydytojas.

Sporto klubai – nenatūralu

Kaip optimalų variantą fiziniam aktyvumui palaikyti nemažai žmonių šiandien renkasi sporto klubus. Vis dėlto, anot D.Barkausko, šis dabar vyraujantis fizinio pasirengimo modelis visiškai nesusijęs su sveiku kūnu ir gera savijauta.

„Šis modelis daugiau ateina iš kultūrizmo, kada yra treniruojamos atskiros raumenų grupės. Tai yra kūno linijoms gerinti skirtas sportavimo būdas. Jis yra saugus, bet tikrai nėra sveikas ir natūralus.

Tikrai galima diskutuoti, kokia yra nauda, jei aštuonias valandas prasėdėjęs žmogus vėliau persėda ant treniruoklio, – svarstė sporto medikas. – Be to, dažniausiai atėjęs į sporto salę žmogus gauna standartinį pratimų rinkinį, kuris neva tinka visiems. Bet taip nėra. Juk kaip ir bendro fizinio parengimo pratimai bėgikui bus vienokie, tinklininkui bus kitokie, o mėgstančiam futbolą – dar kitokie.“

Pirmiausia siekti emocinės naudos

Jei jau žmogus nusprendė gyventi sveikiau, labai svarbu fizinio aktyvumo rūšį nesirinkti vadovaujantis požiūriu „reikia“. Ši veikla pirmiausia turi teikti pasitenkinimą ir malonumą. Todėl svarbu fizinio aktyvumo priderinti pagal savo charakterį, darbo pobūdį.

„Pavyzdžiui, jei flegmatiką ar melancholiką nusiųsime į sportinės aerobikos salę, jis jausis ne savo vietoje, tą patį bus galima pasakyti ir ekstravertą, choleriką nuvedus į jogos klasę. Mūsų emocinis tipas turėtų apspręsti mūsų pasirinkimą“, – kalbėjo D.Barkauskas.

Garsus sporto medikas: per daug pasitikime savimi, treneriais ir sporto klubais
© Shutterstock

Specialisto konsultacija

Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad ne mažiau svarbu prieš pradedant sportuoti įvertinti sveikatos būklę ir pasikonsultuoti su profesionalu. „Tik labai svarbu, kad tai būtų žmogus, kuris supranta sportą. Problema, kad šiandien daug žmonių pasitiki vadinamaisiais ekspertais, kurie kartais patys nelabai žino, ką daro. Bet kuriuo atveju žmogus turėtų išlikti pakankamai kritiškas. Juk niekas kitas nei jis pats savo kūno geriau nepažįsta“, – kalbėjo gydytojas.

Į sporto mediką kreiptis jis patarė, jei žmogus yra mažai arba apskritai nejudėjęs. „Šis specialistas padėtų bendrai įvertinti, kokios būklės yra jūsų kūnas. Jei judate daug, bet jaučiate, kad kažkas negerai, galbūt pakaktų kineziterapeuto konsultacijos. Po to jau eitų treneris, bet vėlgi svarbu, kad jis suprastų kūno fiziologiją, anatomiją, ne vien tai, kaip kelti ir nuleisti svarmenį“, – aiškino D.Barkauskas.

Verta žinoti

Žaidžiant krepšinį statistiškai dažniausiai pasitaiko blauzdinio pėdos sąnario – čiurnos raiščių – traumos, futbole dėl avalynės ypatybių dažniau pasitaikančios yra kelio sąnario traumos ir raumenų patempimai (jie būdingi ir krepšiniui). Viskas priklauso nuo fizinio pasirengimo, bet tinklinis, tenisas yra ganėtinai saugios sporto šakos.

Kalbant apie ištvermės sporto šakas – maratoną, triatloną, vyraujančios traumos – perkrovos arba mikrotraumatizmo reiškiniai, kai tam tikros struktūros dėl to, kad yra nuolatos perkraunamos, ilgainiui pakinta ir atsiranda skausmas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gabrielius Landsbergis trims kandidatams išsiuntė kvietimus dalyvauti TS-LKD rinkimuose atnaujinta 13.53 (221)

Tėvynės Sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) pirmininkas Gabrielius...

Tragiškai žuvusio modelio artimieji Ričardo Piniko atsiprašymo nebelaukia: atskleidė jo melą ir ėmėsi nepatogaus ginklo (109)

Lapkričio 23-iąją tragiškai žuvusio modelio Dovilės Didžiūnaitytės artimieji tikina iki šiol...

„Maximos“ vadovė po susitikimo su Skverneliu: užsidarytų ne tik maisto parduotuvės (37)

Trečiadienį įvykęs premjero Sauliaus Skvernelio ir prekybos centrų atstovų susitikimas nebuvo...

Rusijos žurnalistas įspėja: dviejų generolų pastangos jau davė vaisių (182)

Didelio masto karui su Vakarais Rusija pasirengusi ne prasčiau nei 1981 metais, įsitikinęs...

Siūlo išviešinti VSD atsakymus: balsuojant - keistas „valstiečių“ elgesys papildyta (11)

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) siūlo išviešinti atsakymus į...

Pusė ministrų kabineto sulaukė VTEK dėmesio (1)

Gauto pranešimo ir viešosios erdvės informacijos pagrindu Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (...

Kauno klinikų pacientai nebegalės skųstis maistu: kardinaliai pakeista maitinimo sistema (32)

Siekiant užtikrinti kokybišką ir sveiką maistą Kauno klinikose, pakeista pacientų maitinimo...

Skvernelis nepatenkintas: prekybos centrų laukia nelengvi laikai (531)

Trečiadienį premjeras Saulius Skvernelis susikvietė didžiųjų prekybos centrų atstovus. Po...

Užsakytas tortas valgytojams sugadino vestuvinę nuotaiką (20)

Laukėme sugrįžtančio sūnaus ir jo žmonos . Jie susituokė Anglijoje, ta proga jų prašymu...

Kaip išplėsti savo namų erdvę nieko negriaunant ir daug neinvestuojant

Gyvenate nedideliame būste ir norite jame kažką keisti? Mes galime jums padėti....