aA
Grožis yra daugiau nei užfiksuoja nepažįstamojo akis. Tai patvirtina trys atlikti tyrimai, kuriais stengtasi išsiaiškinti, kokią įtaką nefiziniai bruožai daro žmonių supratimui apie išvaizdą.
© Shutterstock nuotr.

Per tyrimus, kuriais stengiamasi įvertinti fizinį grožį, žmonėms dažniausiai rodomos nepažįstamųjų nuotraukos ir klausiama, kurie gražiausi. Šių tyrimų rezultatai rodo, kad fizinis grožis labai priklauso nuo veido simetriškumo – pavyzdžiui, akys turi būti vienodo dydžio ir formos. Figūra laikoma gražia tuomet, kai moterų liemens – klubų santykis yra 0.7, o vyrų – 0.9.

„Atlikta daugybė tyrimų apie tai, koks liemens – klubų santykis yra tobuliausias ar kokius veido bruožus žmonės laiko gražiais. Tai sukėlė didelį visuomenės susidomėjimą,“ – sako Viskonsino–Madisono universiteto antropologijos fakulteto garbės narys ir Binghamtono universiteto profesorius Kevin Kniffin.

Nors tyrimai padėjo išsiaiškinti, kokius gražius bruožus pastebi žmogaus akis iš primo žvilgsnio, yra aiškinamasi, kokios ne fizinės savybės po tam tikro laiko leidžia manyti, kad žmogus yra gražus.

Kitaip tariant, žmonės į išvaizdą reaguoja kitaip, kai žino tas žmogaus savybes, kurių nežino nepažįstamieji, sako Kniffin. kokią įtaką grožio supratimui daro nefizinės žmogaus savybės. Anot evoliucijos teorijos, daugelis gyvūnų, tarp jų ir žmonės, susižavi tais, kurie pasižymi išgyvenimui ir giminės pratęsimui užtikrinti reikalingais bruožais.

Kalbant apie žmones, „dviejų žmonių santykiuose yra svarbios tiek vidinės savybės – bendradarbiavimas, atsidavimas, drąsa, darbštumas, intelektas ir t.t. , – tiek ir fiziniai faktoriai – lygi oda, simetriški bruožai,“ – sako Wilson. „Taip išeina, kad nefiziniai faktoriai turėtų būti įtraukti į nesąmoningą grožio supratimą.“

Norėdami nuodugniai ištirti, pagal ką vienas kitą pažįstantys žmonės sprendžia apie partnerio grožį, Kniffin ir Wilson atliko tris tyrimus. Juose dalyvavo vienas kitą pažįstantys žmonės ir nepažįstamieji. Visuose tyrimuose buvo prašoma žmonių įvertinti fizinį grožį ir nefizines savybes – tokias kaip garbingumas ar talentas. Nepažįstami žmonės vertino tik fizinį grožį.

Pirmame tyrime žmonės turėjo įvertinti mokyklos baigimo nuotraukoje įamžintus nepažįstamuosius. Viena iš nuotraukų buvo tyrimo dalyvio klasės nuotrauka. Antrame tyrime koledžo sporto komandos nariai bei nepažįstami žmonės vertino kiekvieną komandos narį. Trečiame tyrime vienas kitą vertino vasaros archeologinės ekskursijos nariai. Jie tai darė pirmą susitikimo dieną bei po 6 pažinties savaičių.

„Visi trys tyrimai patvirtino, kad nepažįstamiesiems nežinomi bruožai (ar žmogus mėgstamas aplinkinių, gerbiamas, draugiškas) turėjo didelės įtakos fizinio patrauklumo įvertinimui,“ – sako Wilson.

Tyrimų rezultatai buvo patvirtinti iliustratyviais pavyzdžiais. Viena vidutinio amžiaus moteris, daugelį metų nemačiusi savo buvusio klasės draugo, jį įvertino kaip bjaurios išvaizdos ir charakterio. Sporto komandos tyrime tingus bičiulis buvo apibūdintas kaip nepatrauklus, o lyderis – kaip gražus žmogus.

Tuo tarpu jų nepažįstantys tyrimo dalyviai abu juos įvertino kaip vienodai fiziškai patrauklius. Po 6 savaičių buvimo kartu archeologijos stovykloje, žmonių supratimas apie fizinį grožį keitėsi priklausomai nuo susiformavusių santykių.

Šiuolaikiniame pasaulyje esame atakuojami žurnalų, televizijos ir reklamų žinutėmis apie fizinį patrauklumą. Tačiau tyrimų išvadose teigiama, kad žmonių grožio supratimui įtakos turi ir kiti dalykai.

Kniffin tikisi, kad šie tyrimai padrąsins vartotojus permąstyti kosmetinių operacijų vertę, ypač jei jos rizikingos. Straipsnio pabaigoje tyrėjai pateikia patarimą: „Jei norite atrodyti gražesnis, tapkite vertingesniu socialiniu partneriu.“ Pažiūrėkite, kokios įtakos tai turėjo Abraomui Linkolnui. „Jis buvo laikomas tokiu pabaisa, kad kartą neištvėrė pasakęs: „Jei būčiau dviveidis, ar rodyčiau šį savo veidą?“ „Žmonės pamilo jo fizinius bruožus – ne todėl, kad jie būtų gražūs, bet už tai, kokie tikslai po jais slypėjo,“ – sako Wilson.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (7)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (173)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

„Mirusios“ trenerių draugystės fone Valančiūnas pažvelgė į skaudžiąją NBA realybės pusę

Kyle‘as Lowry ir Jonas Valančiūnas kartu sudėjus praleido net dvylika metų tobulėdami savo...

Cukriniu diabetu suserga ne tik nutukę ir pasyvūs žmonės: Aistė papasakojo, kaip 18 metų gyvena su šia liga (2)

Kas antras pasaulyje diabetu sergančiųjų žmonių nežino, kad turi šią ligą. Lietuvoje...

Ekstremali situacija kelyje: greitosios pagalbos dispečerių konsultacija priminė siaubą (5)

Noriu pasidalinti nutikimu, įvykusiu pirmadienį kelyje Kaunas – Vilnius . Sakyčiau, liūdni dėl...

Didžioji Lietuvos nelaimė: ar demografinę duobę padės užpilti statybininkai iš Ukrainos? (290)

Lietuvoje nebeliko ir 2,8 mln. gyventojų – liūdnai skelbia statistikos duomenys. Kiti...

Užkalnis. Kaip apsupti save protingais žmonėmis (133)

Kodėl reikėtų taip elgtis? Su kvailiais artimoje aplinkoje juk lengviau? Jie mažiau kritiški,...

Guogos pastaba „Žalgiriui“: pirmoje vietoje turi būti rinktinė (81)

Vilniaus „Ryto“ klubo oficialiai svetainei interviu davęs klubo prezidentas Antanas Guoga...

Namas – tarsi įgyvendinta svajonė: užburiantys pakrantės vaizdai leidžia jaustis kaip amžinose atostogose (1)

Yra labai nedaug vietovių, kurios turi didelei aglomeracijai būdingą tankumo, aukštos kokybės...