Pastaruoju metu pastebėjau, jog pėdos kauliukas pastebimai išsišovė, kartais jį skauda (ypač tada, kai tenka daugiau laiko praleisti ant kojų). Ar aukštakulniai gali būti šios bėdos priežastis? Ar reikia kreiptis į medikus, o galbūt galiu kažką padaryti pati? Labai bijau, nes girdėjau, kad šią problemą gydytojai sprendžia tiesiog nupjaudami kauliuką – tokią operaciją darė mano močiutei. Patarkite!
Elena
© Shutterstock nuotr.

Atsako gydytojas traumatologas Giedrius Kvederas

Kaip ir visa kita, mūsų pėdų forma ir polinkis sirgti tam tikromis ligomis yra paveldima. Dalis žmonių neturi jokių pėdų bėdų, nepaisant kaip ir kokią avalynę avėtų. Vis dėlto tam tikri išorės veiksniai gali keisti pėdos formavimąsi, sudaryti sąlygas įvairioms deformacijoms atsirasti. Paprastai tariant, sugadinti galima viską. Kita vertus, aukštakulniai dažniausiai nėra ligos priežastis, o tik suteikia palankias sąlygas jai formuotis.

Moterys šia liga serga dažniau, to priežastis galėtų būti madinga, tačiau nelabai draugiška pėdoms avalynė. Vyriškų aukštakulnių mados protrūkį jau nedažnas ir prisimena, deja, fatališkos moters įvaizdis ant žurnalo viršelio iki šiol yra neatsiejamas nuo „batų-žudikų“. Besiskundžiančių liga moterų dažnėja ir su amžiumi.

Dažniausiai skundžiamasi, jog batai nutrynė kauliuko sritį, pavaikščiojus atsiranda maudimas. Jei kas sako, jog nebetinka praėjusio sezono batai, nebūtinai yra tik įnoriai. Nykščio krypimas progresuoja lėtai, todėl gali būti, jog pavasarį rudeniniai batai gali tapti ankšti. Pėdos deformacija ištampo batus: kuo toliau, tuo sunkiau tampa rasti tinkamą avalynę.

Geriausias gydymas – profilaktika. Daugelį patarimų, kaip prižiūrėti pėdas, galima rasti viešojoje erdvėje, tačiau čia apstu ir nesąmonių. Venkite radikalių patarimų, stebuklingų tepalų ir panašiai. Jei abejojate, geriau kreipkitės į gydytoją. Kreipkitės patarimo, jei atsirado nauji nusiskundimai, požymiai paūmėjo, skausmas pasikeitė.

Klausti, ką daryti, kai jau niekas nepadeda, nėra pats geriausias variantas, tačiau tai – gana dažna praktika. Neoperacinis (konservatyvus) gydymas, deja, negali ištiesinti piršto, tačiau yra veiksmingas esant įvairiems uždegimams.

Lietuviai - kantri tauta, tad dažnai kreipiasi, kai jau labai blogai. Kentėti iki paskutinių tikrai negalima. Didelės deformacijos gydymo rezultatai blogesni. Kai jau nykštys yra iškrypęs, be operacijos jo, deja, neištiesinsi. Operacijos indikacija – skausmas. Ji neatliekama tik dėl kosmetinių tikslų. Juokauju, kad visų pirma reikia pabandyti batus pritaikyti prie pėdos – tik nepavykus to padaryti, operuoti ir pėdą taikyti prie bato. Operacijos apimtis priklauso nuo deformacijos ir jos dydžio.

Operacijos metu nepakanka pašalinti atsikišusią kaulo dalį, atliekamos įvairios oseotomijos, koreguojama ašis, fiksuojami kaulai, tvarkomi minkštieji audiniai. Tačiau operacija viskas nesibaigia – svarbu pooperacinis periodas. Kauliuko korekcines operacijas geriau suplanuoti iš anksto, rasti tinkamą laiką, kai ramiai bus galima skirti daugiau dėmesio sau, kai kas nors padės buityje.

Operacijos metu neskauda, taikomi įvairūs nuskausminimo būdai, parenkami pagal ligonio poreikius, o taip pat ir užtikrinantys saugumą. Kaulo gijimo terminas 6-10 savaičių, tačiau kai kuriais atvejais leidžiama koją minti anksčiau. Specialios mankštos, odos priežiūra, įvairios priemonės, gerinančios kraujotaką, padeda greičiau pasveikti.

Visgi niekas nesiūlo operacijos atsiradus pirmiems nusiskundimams. Reikia nustatyti priežastis, kurios sukėlė paūmėjimą. Be negailestingos avalynės yra įvairių būklių, didinančių pėdos pirštų apkrovas ir deformaciją. Izoliuotas nykščio iškrypimas būna gana retai. Priklausomai nuo priežasties, lydinčios patologijos, skiriasi ir gydymas. Beje, šiuos niuansus gali nustatyti tik specialistas.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Nacionalinio vėžio instituto direktorius pataria, kas padės išvengti onkologinių ligų: 12 paprastų žingsnių (136)

Likdamas ištikimas bendrai Europos Sąjungos dvasiai norėčiau pasiūlyti savo idėją Lietuvai...

Laisvadienių kuriozai: jei pasiimsite 3, turėsite 10, ir tai ne vienintelė gera žinia (54)

Šių metų pabaiga pradžiugins netikėta galimybe – jei pasiimsite tris laisvadienius, ilsėtis...

Naktį eismo sąlygas sunkins plikledis (4)

Pirmadienio pavakarę šalyje oro temperatūra nuo 1 iki 4 laipsnių šilumos.

Šalia Danės upės gyvenančius žmones pasiekė baugus perspėjimas: nevaldomai kyla vanduo (10)

Klaipėdai naktį iš sekmadienio į pirmadienį išvengus potvynio, vis dar gresia kur rimti...

Pradėtas tyrimas dėl leidinio „Naisių žemė“ (76)

Nuo 2013 m. leidžiame laikraštyje „ Naisių žemė “ pilna politinės reklamos, tačiau jame...

Seibutis – apie sprendimą, padėjusį atgaivinti karjerą: širdis tabalavo (6)

Epizodinių vaidmenų atlikėjas, reikalingas tik ginantis – toks Renaldas Seibutis buvo...

Skandalingasis gydytojas pranešė, kad jam pavyko persodinti galvą negyvėliui (40)

Garsusis italų chirurgas Sergio Canavero paskelbė apie sėkmingai atliktą žmogaus galvos...

Gwen Stefani prakalbo apie negyjančias širdies žaizdas: ilgą laiką negalėjau to suprasti (1)

„Aš negalėjau niekada suprasti, kodėl man gyvenime taip daug kartų dužo širdis“, –...

Ilgam išnuomotas Palangos kempingas

Palangos (Nemirsetos) kempingas įgavo koncesininką – buvo pasirašyta trišalė sutartis tarp...

Seksualiausias mados šou: „Victoria's Secret“ apatiniu trikotažu pasipuošusios manekenės gniaužė kvapą (5)

Pirmadienį Šanchajuje nugriaudėjo jau 22-ejus metus rengiamas „Victoria's Secret“ kolekcijos...