Vitamino C šaltinis
Pasak Ž. Antonovos, medaus sudėtis išties panaši į cukraus. Todėl „saldųjį auksą“ ji pataria vartoti saikingai. „Apytiksliai keturi penktadaliai medaus – cukrai. Medus taip pat kaip cukrus turi būti valgomas ribotu kiekiu – maždaug iki trisdešimties gramų – du arbatinius šaukštelius – per dieną, – sako gydytoja ir priduria, kad tai jokiu būdu nenubraukia gerųjų medaus savybių.
„Medus nuo cukraus skiriasi tuo, kad turi vitaminų. Jį rinktis žymiai geriau negu cukrų. Šis produktas vertinamas dėl daugiau nei trisdešimties jame esančių mineralų, mikroelementų. Ypač daug antioksidantų. Atskirai paminėti vertėtų vitaminą C – medus yra puikus jo šaltinis.“ Tiesa, medų galima ir sugadinti. „Nepatartina medaus dėti į karštą, tik ką užpiltą arbatą. Vitaminas C yra labai jautrus karščiui, jame praranda savo savybes. Tokiu atveju negauname to, ko tikimės“, – pastebi dietologė.
Medus gali būti nepamainomas pagalbininkas virtuvėje. „Verta turėti omenyje, kad medaus reikia naudoti mažiau nei cukraus, nes jis gerokai saldesnis ir didelį jo kiekį sudaro vanduo. Beje jis gali būti naudojamas ir gaminant mėsos patiekalus, kaip padažas jis tinka patiekalams pagardinti. Svarbu taip pat atsižvelgti į gaminimo būdą: kepant ant atviros ugnies, labai aukštoje temperatūroje medaus teigiamos savybės „išgaruoja“.
Rekomendacijos vaikams
Liaudies medicinoje medus vartojamas ir kaip maistas, ir kaip vaistas, ir kaip kosmetikos produktas. Bandyta juo ir skausmą malšinti, ir žaizdas, votis dezinfekuoti. Graikai tikėjo, kad medus gali pailginti žmogaus gyvenimą. Laukinių bičių medų kopinėjo ir valgė jau pirmykščiai žmonės.
Gydytoja vardija mediciniškai įrodytas šio produkto geradarystes: „Medus mažina oksidacinį stresą organizme ir apsaugo nuo širdies bei kraujagyslių ligų. Taip pat turi priešuždegiminį, priešmikrobinį poveikį. Mokslininkai tiria medaus deoksidacinį poveikį vėžiui, metastazėms. Pripažinta, kad vaikams jis slopina kosulį. Ypač jeigu yra vartojamas prieš miegą. Tuomet vaikas naktį mažiau kosti, palengvinamas jo miegas, – ne tik patarimais dalijasi dietologė, bet ir perspėja mamas. – Reikėtų atkreipti dėmesį, kad vaikams iki metų medus nėra rekomenduojamas dėl galimų botulino sporų. Vaikų virškinamasis traktas yra labai jautrus. Žinoma, medaus turėtų vengti jam alergiški. Jeigu nesate tikri, ar vaikas nėra alergiškas, iš pradžių reikėtų medaus duoti vos šiek tiek.“
Svarbu, kad būtų natūralus
Dažnai manoma, kad geras medus būtinai turi būti tirštas ir tąsus. Ž. Antonova patikina, kad sukietėjęs produktas nebūtinai siunčia signalą, jog yra nekokybiškas: „Medaus susicukravimas – natūralus procesas, jeigu produktas yra natūralus.“ Renkantis reikia atkreipti dėmesį, kad jis būtų natūralus, o ne „medaus gaminys“. „Jeigu medus yra dirbtinis, jis, deja, neturės tokio poveikio sveikatai“, – teigia pašnekovė.
Šiandien nuo medaus pasiūlos gali ir galva susisukti. Liepų, kiaulpienių, aviečių, rapsų, dobilų, grikių, pievų... Ž. Antonova pastebi, kad pastaruoju metu ypač propaguojamas iš Naujosios Zelandijos gabenamas manuka medus, kurį bitės surenka tik iš ten augančio manuka krūmo. Tačiau gydytoja nesiima medaus rūšių lyginti tarpusavyje pagal gerąsias savybes, nė vienos rūšies netituluoja kaip geriausios. „Manau, kad tai daugiau skonio pasirinkimas“, – sako ji.
Verta žinoti
Jeigu perkate medų ne parduotuvėje, bet bijote likti apgauti, specialistų tikinimu, turėtumėte atkreipti dėmesį į šiuos dalykus: šviežias medus visada bus skystas. Laikui bėgant, dauguma medaus rūšių susikristalizuoja. Tad žiemos laikotarpiu kitokio medaus ir nevertėtų tikėtis. Skystas medus paprastai būna vasarą. Jeigu šaltuoju metų laiku perkate skystą medų, jis tikrai bus pašildytas, praradęs naudingąsias savybes. Jei medus nesubrandintas, jis gali pradėti rūgti, sluoksniuotis. Derėtų atkreipti dėmesį į medaus išvaizdą. Jeigu medaus masėje matyti horizontalūs sluoksniai, gali būti, kad tai – mišinys įvairaus medaus arba labai skysto. Pirkėjas turėtų suabejoti tokio medaus kokybe.
Top naujienos
Rusijos planams žlugus ryškėja nauji: po trijų karo mėnesių neabejoja – pokyčiai negrįžtami
Beprasmė Rusijos karinės agresija Ukrainoje tęsiasi jau lygiai tris mėnesius. Politikai ir...
Valstybė kapituliavo prieš Jurijaus Borisovo tvirtovę: štai kuo baigėsi kelis metus vykusi kova (15)
Su Rusija siejamo nušalinto prezidento Rolando Pakso bendražygio ir verslininko Jurijaus Borisovo...
Kissingeris: Ukraina turi atiduoti dalį savo žemių Rusijai Podoliakas: jis ir Lietuvą atiduotų (20)
Buvęs Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) valstybės sekretorius Henry Kissingeris pareiškė, kad...
Januška įspėja apie galimą klaidą, kurią ištaisyti bus labai sunku: Kremlius tą žino ir stebi (3)
Lietuvos diplomatas, Nepriklausomos valstybės atkūrimo akto signataras Albinas Januška feisbuke...
Karas Ukrainoje. Ukraina: Severodoneckas šluojamas nuo žemės paviršiaus, ten sprendžiamas šalies likimas (1)
Pasak Ukrainos gynybos ministerijos atstovo Oleksandro Motuzianyko, Rusijos puolimas Ukrainoje...
23 m. šiaulietis sukūrė verslą, kuriam nereikia reklamos: tokias paslaugas Lietuvoje mažai kas gali pasiūlyti
Šiaulietis Deividas Bilius dievina motociklus ir benzino kvapą. Vos 23-ejų vaikinas savo aistrą...
Ar įvyks generalinis remontas „Žalgiryje“?
„Mūsų tikslas, turint tokią komandą ir žiūrint į komplektaciją, yra kovoti dėl Eurolygos...
„Stinger“, sprogimas ore ir... Viskas“: dėl rusų generolo žūties tildomi komentatoriai
Danguje virš Ukrainos žuvo į atsargą išėjęs Rusijos karinių oro pajėgų (dabar – oro ir...
Prekyba su Rusija: dalis Lietuvos verslininkų net ir vykstant karui skubėjo užsipildyti sandėlius
Šių metų kovą, vykstant karui Ukrainoje, importas iš Rusijos į Lietuvą padidėjo 55 proc....