Naudojama plačiai

Kulinarijoje salieras suteikia mums labai plačias galimybes, nes ši daržovė naudojama visa - nuo lapų iki šaknų. Jis valgomas tiek žalias, tiek ir termiškai apdorotas. Šakniavaisį galima sutarkuoti ir naudoti įvairioms salotoms, bet galima ir troškinti, virti ar kepti. Jis šiek tiek primena bulvę, todėl gali ją pakeisti sriubose bei daržovių troškiniuose, salierą galima ir kepti kaip bulvę.

Saliero stiebų dedama į salotas, padažus ir sriubas, be to, iš jų spaudžiamos sultys. Jie tokie pat aromatingi kaip petražolės ir krapai. Jo šakniavaisiai taip pat labai aromatingi ir šiek tiek aštroki, tad bet kuriam patiekalui suteikia nepakartojamą skonį. Tačiau reikia būti atsargiems naudojant jį su kitomis daržovėmis ir vaisiais, mat saliero skonis yra labai intensyvus. Troškinyje tarp daugybės įvairių daržovių jis nepajėgs “žaisti komandoje”, o trauks antklodę į save.

Iš prieskonių su salieru puikiai dera ciberžolė, kuri pabrėžia jo aromatą ir nebando nukonkuruoti. Be to, ji suteikia salierui gražią auksinę spalvą. Galima paprasčiausiai iškepti saliero riekutes, pabarstyti druska bei ciberžole ir turėsime puikų garnyrą.

Šiame augale gausu kalio, cinko, geležies, magnio, kalcio bei fosforo. Taip pat vitaminų C, B, E ir provitamino A. Salieras padeda sumažinti nuovargį ir depresiją, jis žvalina, prisotina energijos, pakelia nuotaiką. Be to, jis padidina darbingumą, padeda sumažinti įtampą ir stresą bei įveikti nemigą. Salieras jaunina organizmą – jis valo toksinus, tuo būdu sulėtindamas senėjimo procesus.

Padeda numesti svorio

Viena svarbiausių saliero savybių – organizmo valymas. Jis pasižymi švelniu vidurių laisvinamuoju poveikiu, stimuliuoja skrandžio sulčių gamybą, taip pagreitindamas virškinimo procesą ir išvalydamas skrandį bei žarnyną nuo maisto liekanų.

Salieras pagerina medžiagų apykaitą ir padeda atsikratyti antsvorio, mat jam suvirškinti išeikvojama daugiau kalorijų nei gaunama. Nutukimo profilaktikai reikėtų gerti po du arbatinius šaukštelius saliero sulčių per dieną. Galima jų išgerti ir daugiau, tik nereikėtų viršyti pusės stiklinės. Šios sultys maišomos ir su kitomis, pavyzdžiui, kopūstų, morkų ar obuolių.

Verta žinoti:

Net yra dietų, kurių pagrindas – salierų sriuba. Paprastai jos trunka vieną ar dvi savaites. Laikantis tokios dietos, galima valgyti ir kitas daržoves bei vaisus, truputį pieno produktų - ir net mėsos. Tokiu būdu per savaitę galima numesti iki penkių kilogramų. Saliero dietų bei iš jo virtų sriubų variantų yra gana daug, bet visų jų svarbiausia savybė yra svorio kontrolė.