aA
Dėl savo krūtinės problemų turi ne vien moterys – dažnam vyrui pasireiškia daugiau ar mažiau sumoteriškėjusios krūtys. Vyrai puola ieškoti įvairių sprendimų – tepa kremais, peržiūri mitybą, atsisako alkoholio, intensyviai sportuoja, taip pat bando pamilti kūną tokį, koks jis yra. Nepasiekus norimų pokyčių, gilėja psichologinės problemos, užsiskleidžia savyje, vengia bendrauti su žmonėmis ir dalyvauti socialinėse veiklose.
Vyrai kenčia dėl augančios krūtinės – ši liga vadinama ginekomastija
Vyrai kenčia dėl augančios krūtinės – ši liga vadinama ginekomastija
© Wikipedia.org

Psichologinis diskomfortas dėl išvaizdos

Vyrams, kaip ir moterims, jų išvaizda yra svarbi. Vieni linkę labiau sureikšminti tam tikras išvaizdos detales, kiti nekreipia į tai dėmesio. Pasak psichoterapeuto Andriaus Kalugino, dažniausiai vyrai kompleksuoja dėl veido ypatumų, specifinių kūno formų, plaukuotumo, lytinio organo dydžio ar formos, o neretai ir dėl sumoteriškėjusios krūtinės, kurį nulėmė estrogeno kiekio pokytis.

Brendimo metu berniukai nerimauja dėl savo kūno pokyčių ir mokosi priimti besikeičiančią išvaizdą. Savo kūną priimti būna sudėtinga net ir užaugus, jeigu jis neatitinka įsivaizdavimo, koks turėtų būti. „Dėl savo išvaizdos kompleksuojantys jaunuoliai, tampa uždaresni, turi socialinių ir komunikacinių problemų, sunkiai užmezga romantinius ryšius, vengia kontaktuoti su kitais, nepasitiki savimi ir kitais. Vyresnio amžiaus vyrai susiduria ne su komunikacijos, bet intymaus gyvenimo problemomis: keičiasi požiūris į save, gilėja nepasitikėjimas savimi, atsiranda nerimas, vengiama intymių santykių šviesoje“, – dalinasi A. Kaluginas.

Andrius Kaluginas
Andrius Kaluginas
© Asmeninins albumas

Dažnai pagal išvaizdą vertinama ar žmogus rūpinasi savimi, kokia jo sveikatos būklė. Jeigu žmogus pernelyg apkūnus, gali būti, kad neskiria pakankamai dėmesio mitybai ir aktyviam gyvenimo būdui, tačiau kartais tai būna rimtesnių problemų pasekmė. „Vyrų sąmoningumas savo kūno atžvilgiu būdingas tam tikrais gyvenimo tarpsniais. Vyras, ieškodamas antrosios pusės, stengiasi gerai atrodyti, rūpinasi savo išvaizda, įvairiais būdais maskuoja trūkumus. Tačiau yra daug pavyzdžių, kaip puikiai atrodę vyrai, po vestuvių praėjus keliems metams, apleidžia savo išvaizdą. Aš kaip psichoterapeutas manau, kad tai yra klaidinga ir ydinga, nes kūną reikia prižiūrėti visada. Žmogaus kūnas yra jo namai, kuriame gyvena siela. Todėl šie namai turi būti tvarkingi, o ne apleisti“, – sako A. Kaluginas.

Krūtų pokyčių priežastys

Ginekomastija
Ginekomastija
© Shutterstock


Vyrų pieno liaukų padidėjimas, kurį sukelia liaukinio audinio išvešėjimas, arba kitaip – ginekomastija, kankina apie 40 proc. vyrų visame pasaulyje. Didesnės nei įprastai ar labiau į akis krentančios krūtys gali išsivystyti dėl hormonų pokyčių, patologinių organizmo sutrikimų – sėklidžių, skydliaukės, kepenų ar inkstų funkcijų sutrikimų, navikų, genetikos, kai kurių vaistų vartojimo ar kitų priežasčių.

Gediminas Samulėnas, „Nordclinic“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas, atsiųstame pranešime spaudai pasakoja, kad nemaža dalis pacientų patys prisišaukia šią bėdą: „Yra tokių vyrų, kurie padidėjusios krūtų problemos nebūtų turėję, jei nebūtų vartoję specifinių sporto, maisto papildų. Bet kurie vaistai ar papildai, kurie sukelia tam tikrų hormonų išsiskyrimą, paskatins krūties liaukos augimą ir sukels vadinamąją ginekomastiją.“

Padidėjusi krūtinė – dažniausiai jaunų vyrų bėda, prasidedanti ankstyvame amžiuje, suaktyvėjus hormoninei veiklai.

„Ginekomastija apibūdina krūties liaukos padidėjimą vyriškame kūne. Jeigu liauka padidėja, ji savaime nebesumažės. Ir tai nulems didesnį arba mažesnį krūtų atsikišimą į priekį, vyks krūtinės moteriškėjimas. Be abejo, šios būklės nereikėtų įsivaizduoti kaip visiškai atitinkančios moterišką krūtinę, tačiau vyrų išvaizdai smarkiai kenkia atsikišusi, o kai kuriais atvejais ir pakritusi žemyn krūtinė“, – pasakoja G. Samulėnas.

Gediminas Samulėnas
Gediminas Samulėnas
© Organizatorių nuotr.

Ar sportas sumažins krūtinę?

Sportas tampa neatsiejama daugelio žmonių gyvenimo dalimi. „Dalis vyrų pradeda sportuoti dėl sveikatingumo – nori sutvirtėti ir atletiškai atrodyti. Kita dalis nori išspręsti patirtas psichologines traumas. Pavyzdžiui, jei berniukas mokykloje patyrė patyčias dėl savo nesportiškos išvaizdos, užaugęs jis orientuojasi į kultūristo išvaizdą, nori būti didelis ir raumeningas“, – sako treneris ir fitneso instruktorius Janas Tankevičius.

J. Tankevičius dalinasi savo darbo patirtimi, kad tenka sutikti žmonių, turinčių problemų su viršutinės kūno dalies išvaizda. Su rūbais atrodo, kad formos yra vyriškos, tačiau nusirengus išvaizda netenkina – trukdo sumoteriškėjusios krūtys. Pusę metų aktyviai sportuojant, bet neturint hormonų disbalanso, pavyksta padidinti bendrą raumenų tonusą, ištvermę ir pasiekti raumenų pokyčius krūtinės srityje.

Gydytojas chirurgas G. Samulėnas patikslina, kad ne visais atvejais sportas padeda pakeisti krūtinės formą: „Vyrai pradeda dar labiau sportuoti, siekdami užauginti krūtinės raumenis, kurie padidėtų ir ištemptų atsikišusias krūtis. Sportuoti visada gerai, tačiau ginekomastija atsiranda ne dėl odos pertekliaus, o dėl audinių krūtyse išvešėjimo. Nors raumuo bus didesnis, bet ant raumens išliks liaukos fragmentas, kuris skatins krūtinės atsikišimą.“

Janas Tankevičius
Janas Tankevičius
© Organizacijos nuotr.

Vasarą su treningais

Susidūrus su ginekomastija, pirmiausia rekomenduojama pasitikrinti sveikatą, kreiptis į specialistą dėl echoskopinio ištyrimo, išklausyti endokrinologo nuomonės. Nustačius padidėjusios krūtinės priežastis, kartais vienintelis būdas sugrąžinti plokščią vyrišką krūtinę yra chirurginis.

Pasak gydytojo G. Samulėno beveik kiekvieną dieną tenka konsultuoti pacientus dėl šios problemos: „Kreipiasi ir labai jauni vyrai, kuriems ši estetinė problema neleidžia gyventi normalaus gyvenimo, ir keturiasdešimtmečiai, kurie pavargo gyventi su šia bėda. Valandos trukmės operacija pakeičia išvaizdą ir pašalina daugybę vyriškų kompleksų. Ginekomastijos operacijos metu visiems laikams pašalinama išvešėjusi liauka ir krūtinė suplokštėja. Jeigu liauka yra labai išaugusi, o krūtinė ne tik atsikišusi, bet ir pasmukusi žemyn, operacijos metu atliekamas ir krūtinės pakėlimas.“

Daugėja vos pilnametystės sulaukusių pacientų, kuriuos atveda tėvai, negalėdami matyti kaip stipriai kankinasi jų vaikas. Gydytojas G. Samulėnas pasakoja, kad neseniai turėjo jauną pacientą, kuris net ir vasarą vaikščiodavo su storais sportiniais drabužiais, negalėdavo džiaugtis kelionėmis, neidavo į baseiną, nevažiuodavo su draugais prie ežero, nesilankydavo jokiuose susibūrimuose. Aukštas ir išvaizdus vaikinas, dėl padidėjusių krūtų problemos, slėpėsi po storais rūbais, gyveno tik virtualiame technologijų pasaulyje. Operacijos metu pasiekti rezultatai iškart pakeitė vaikiną: sugrįžo pasitikėjimas savimi, atsirado noras bendrauti, susirasti antrąją pusę ir nebesislėpti nuo gyvenimo.

Operacija, koreguojanti išvaizdą, dažnai išsprendžia didžiulius kompleksus. Būtent tokia ir yra siekiamybė – pašalinti išvaizdos kompleksų „šaknis“. G. Samulėnas dalinasi, kad tikrai įspūdinga matyti, kaip išsilaisvina ir teigiamai pasikeičia asmens mąstymas ir elgsena, kai pakoreguojama, kitiems atrodytų, nereikšminga išvaizdos savybė. Be abejo, dauguma vyrų gali ramiai gyventi su šiek tiek padidėjusia krūtine, tačiau kai kuriems tai yra gilesnių problemų priežastis. Tokiam žmogui palyginus trumpa operacija yra raktas į gyvenimo džiaugsmą ir kompleksų sprendimą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.6364

Top naujienos

Benkunskas įvardijo, nuo kurių Vilniaus gatvių pradės taisyti klaidas (11)

Dešimt metų Vilniaus vicemeru dirbęs 38–erių Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių...

Deklaruotas didesnis dujų suvartojimas neatsipirko: grąžinta mažesnė permoka tiekėjas turi patarimą (1)

Noras patogiau apmokėti komunalines paslaugas gali kartais atsigręžti prieš patį vartotoją....

Skardžius nusprendė trauktis iš LSDP (2)

Parlamentaras Artūras Skardžius ketvirtadienio vakarą išplatino pranešimą, kuriame paskelbė,...

Įtampa Kėdainių ligoninėje prasiveržė ugnikalniu: kaltina vieną medikę (6)

Pranešdama apie ligoninėje pastebėtą esą nederamą Fizinės reabilitacijos skyriaus vedėjos...

Karas Ukrainoje. Ukraina pripažino per klaidą paskelbusi apie Rusijos kariuomenės pasitraukimą iš miesto Chersono srityje (2)

Rusijos kariuomenė gerokai sulėtino savo puolimą prie Bachmuto ir sutelkė pastangas į manevrus...

Nemaloni patirtis parduotuvėje iškėlė skaitytojai klausimą: kiek taip žmonių apgaunama visos Lietuvos mastu? (11)

Savanorių prospekto „ Lidl ” parduotuvėje apsilankiusi kaunietė liko nemaloniai nustebinta....

Haidi Hando, delfi.lv

Erotiniai žaidimai, kuriais galima paįvairinti savo seksualinį gyvenimą: įvardijo populiariausią daugelio fantaziją

„Sąmoningose dominavimo ir nuolankumo praktikose svarbiausia yra nustatyti ribas bei jų paisyti,...

Vytautė Merkytė

Vytautas su šunų pagalba ieško dingusių asmenų ir skenduolių: papasakojo įsimintiniausias paieškas ir koks momentas – skaudžiausias

Tai itin baisus scenarijus, tačiau retkarčiais kai kuriems žmonėms jis tampa realybe – dingo...

Kosminio dėjimo per Gudaitį išbudinta „Barcelona“ įvykdė pirmą sezono tikslą

Šarūno Jasikevičiaus treniruojama „ Barcelona “ (19/10) jau devintą kartą iš eilės pranoko...