aA
Bronchų astma paprastai vargina visą gyvenimą. Tačiau tėveliams nereikėtų iškart išgyventi, jeigu ši diagnozė įrašoma jų mažylio ligos istorijoje – ankstyvame amžiuje du iš trijų vaikų astmą išauga.
Astmos diagnozė vaikui – dar ne nuosprendis
© Shutterstock nuotr.

Susargdina ir infekciniai alergenai

Astmos – lėtinės kvėpavimo takų uždegiminės ligos – atsiradimą ir raidą lemia labai daug veiksnių. Kaip ir visoms alerginėms ligoms didžiausią įtaką daro paveldimumas. Tačiau ne mažiau svarbūs yra ir išoriniai alerginę reakciją sukeliantys faktoriai: žiedadulkės, dulkių erkutės, maistas, gyvūnai, cheminės ir kitos medžiagos.

Astminį bronchitą gali sukelti ir infekcija – vadinamieji infekciniai alergenai. Būtent infekcijos sukeliami bronchų spazmai paprastai siejami ne su tikrąja, o išaugama astma.

„Dažniausiai tokių susirgimų padaugėja, kai vaikas patenka į kolektyvą, pradeda eiti į darželį ar mokyklą. Infekciją atneša ir vyresni broliukai ar sesutės, tuomet pradėti sirgti gali ir kelių mėnesių vaikas“, – teigia Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės gydytoja vaikų pulmonologė dr. Sigita Petraitienė.

Bronchų astmą padėtų atpažinti tokie simptomai kaip sausas neproduktyvus kosulys, krūtinėje gali girdėtis tarsi švokštimo garsas, tokiam vaikui beveik kiekviena sloga baigiasi bronchitu su spazmu – obstrukciniu bronchitu.

Išaiškėja tik vyresniame amžiuje

„Kai vienerių, dvejų ar trejų metų vaikui atsiranda pirmieji astmą leidžiantys įtarti požymiai, joks tyrimas nepadės išsiaiškinti, ar tai – jau tikrosios ligos pradžia, ar tik reakcija į infekciją“, – pabrėžė vaikų gydytoja.

Ji pridūrė, jog nors vaikas gali ir nesirgti tikrąja astma, astminio bronchito diagnozė (arba vadinamoji nepatikslinta astma) vis tiek įrašoma jo ligų istorijoje. Tačiau dėl to tėveliams tikrai nereikėtų labai nuogąstauti.

„Juk gydomas yra vaikas, o ne diagnozė. Astma – kaip didelis skėtis, po kuriuo gali slėptis daug panašių ligų. Tad diagnozė reikalinga tik tam, kad vaikas galėtų gauti simptomus sėkmingai padedančių slopinti vaistų, kurie yra skiriami ir astmai gydyti“, – kalbėjo S.Petraitienė.
Tik kai vaikui sueina 6–7 metai, paaiškėja, ar jis išaugo iš įtariamos astmos.

Įvertinti alergenų pavojų

Norint išvengti ligos mažame amžiuje pirmiausia svarbu stengtis, jog vaikas nepasigautų virusinės infekcijos. Reikia vengti kontakto su sergančiais asmenimis, laikytis asmens higienos. Itin vertingi yra su motinos pienu gaunami baltymai, kurie didina organizmo atsparumą. Tai padeda išvengti ir pirmųjų galimų astmos epizodų, dusulio.

„Jeigu vaikas turi polinkį alerginėms ligoms, nereikėtų laukti, kol jis susirgs, o jau iš anksto stengtis sumažinti galimus provokuojančius veiksnius. Pavyzdžiui, atitinkamai tvarkyti namų aplinką. Labai dažnas alergenas – namų dulkių erkutės, kurių gausu minkštuose žaisluose, pūkiniuose, vilnoniuose apklotuose, kilimuose, užuolaidose. Taigi pravartu, kad namie kuo daugiau paviršių būtų galima nuvalyti drėgna pašluoste“, – sakė gydytoja pulmonologė.

Specialistė patarė vietoj dvidešimties minkštų žaislų geriau turėti vieną, kuris būtų dažnai išskalbiamas, vietoj užuolaidų rinktis žaliuzes, knygas laikyti uždarose lentynose. Be to, stengtis du tris kartus per dieną vėdinti kambarius.

„Taip pat labai svarbu renkantis, įrengiant gyvenamąją vietą įvertinti, ar nėra pelėsio. Tai – taip pat stiprus alergenas. Apskritai, jei tik įmanoma, reikėtų gyvenimą bandyti planuoti taip, kad galbūt į darželį leisti vaiką kuo vėliau. Mažiausieji serga sunkiausiai, o laikantis tokios prevencijos vaikas gali susirgti žymiai vėliau ir daug lengvesne forma“, – pastebėjo S.Petraitienė.

Verta žinoti

Bronchų astmą galima įtarti, kai per metus pasikartoja 4 obstrukciniai bronchitai. Tikimybę susirgti astma yra didesnė, jei vaikas serga kitomis alerginėmis ligomis (atopiniu dermatitu, alergine sloga). Taip pat, jei specialūs tyrimai jau rodo mažo, ikimokyklinio amžiaus vaiko įsijautrinimą.

Ligos atsiradimui ir paūmėjimams labai daug įtakos turi psichoemocinė vaiko būsena, patiriamas stresas.

Ligos epizodai šiuo metų laiku paūmėja medžių žiedadulkėms alergiškiems žmonėms. Tačiau laiku vykdant prevenciją, iš anksto vartojant vaistus nuo alergijos, erzinančius simptomus įmanoma gerokai sušvelninti ar net jų išvengti.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Apsisprendimo metas: kaip geležinius karantino gniaužtus atlaisvina kitos šalys (24)

Panašu, kad griežtos karantino sąlygos Lietuvoje bus dar sugriežtintos Velykų savaitgalį ir pats...

Ekonomistas išanalizavo, kaip karantino laikosi Baltijos šalys: Lietuva išsiskiria (147)

Ekonomistas išanalizavęs „Google“ paviešintus gyventojų mobilumo duomenis padarė išvadą,...

Pažiūrėkite į savo majonezo indelio etiketę: mokslų daktarė paaiškino, kas ten parašyta (17)

Majonezas yra vienas populiariausių padažų visame pasaulyje. Toks, kokį mes šiandien žinome,...

Paskelbė naujus užsikrėtusių koronavirusu maršrutus: lankėsi parduotuvėje, vairavo ir tarpmiestinį autobusą (8)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ( NVSC ) paskelbė ir atnaujino užsikrėtusiųjų...

Prezidento Gitano Nausėdos tėčiui atlikta širdies operacija (110)

Prezidento Gitano Nausėdos tėvui Antanui Nausėdai Kauno klinikose antradienį buvo atlikta...

Turkijoje gyvenantis Sirijos kurdas Ali apie pabėgimą iš tėvynės: tegul žmonės sužino viską iš pirmų lūpų (15)

Praeitų metų du rudens mėnesius praleidau Gaziantepe (Turkijoje), kur vietinį jaunimą mokiau...

Improvizacijų šou „Gero juoko dozė“. Dramatiška Amerikos bardo M. Nedzinsko mirtis Anykščiuose

Daugiau ištraukų rasite teatro „ Kitas kampas “ „Youtube“ paskyroje Kitas kampas....

Paaiškėjo, kokias subsidijas už prastovas gaus darbdaviai: Seimas patvirtino naująją mokėjimo tvarką (146)

Antradienį Seimas galutinai apsisprendė ir kaip atrodys subsidijos darbo vietas išlaikantiems...

Vokietijoje sunkūs ligoniai nuo koronaviruso bus gydomi eksperimentiniu preparatu (15)

Vokietijoje koronavirusu užsikrėtę sunkios būklės pacientai ateityje galės gauti...

Ikimokyklinio ugdymo įstaigoms – mokytojus į neviltį varančios rekomendacijos: kai kurie gavo raštus eiti priverstinių atostogų (156)

Nuotolinio ugdymo rėmai nelabai tinka ikimokyklinio ugdymo įstaigoms – šitaip nusprendė Lietuvos...

|Maža didelių žinių kaina