aA
Skirtingi sveikatos specialistai vieningai sutinka, jog miego sutrikimai yra rimta sveikatos problema. Ištirta, jog žmonės kurie susiduria su miego problemomis, yra dažniau linkę naudoti mažas alkoholio dozes prieš miegą užmigimo palengvinimui. Kita vertus, sutrikusio miego priežastis gali būti piktnaudžiavimas alkoholiu.
© Shutterstock nuotr.

Skirtingi sveikatos specialistai vieningai sutinka, jog miego sutrikimai yra rimta sveikatos problema. Ištirta, jog žmonės kurie susiduria su miego problemomis, yra dažniau linkę naudoti mažas alkoholio dozes prieš miegą užmigimo palengvinimui. Kita vertus, sutrikusio miego priežastis gali būti piktnaudžiavimas alkoholiu.

Miegas yra biologiškai motyvuotas elgesys. Miego trukmė, pozos, ir poreikis yra nulemtas biologinių veiksnių, ir skiriasi tarp gyvūnų veislių. Miego metu, smegenys aktyviai išskiria arba slopina tam tikrų medžiagų išsiskyrimą. Alkoholio vartojimas prieš miegą ar vakare, paskatina tų cheminių medžiagų išsiskyrimą kurios palengvina užmigimą, bei gilina pirmąją miego fazę, turintiems miego sutrikimų asmenims. Bet, praėjus maždaug 4 val nuo alkoholio vartojimo, kai organizmas baigia alkoholio metabolizmą, pasireiškia neigiama alkoholio vartojimo pusė – budrus paryčių miegas ar ankstyvas nubudimas.

Studijos atliktos JAV parodė, jog apie 30 proc. bendros populiacijos žmonių, 18-45 m. amžiaus, naudoja alkoholį prieš miegą, kaip pagalbinę priemonę. Ar tai yra tiesus kelias į alkoholizmą?

JAV mokslininkai nesenai atliko tyrimą, kuriame dalyvavo dvi grupės: asmenys kurie kenčia nuo nemigos, tačiau neturi depresijos ar alkoholio vartojimo sutrikimų, ir kita grupė, normalūs, miego sutrikimų ir alkoholio problemų neturintys, to paties amžiaus asmenys. Dvi naktis, 30 min. prieš miegą jiems buvo duodama užkoduota taurė – alkoholis arba jo pakaitalas.

Jie buvo informuoti, atkreipti dėmesį į gėrimus ir jų poveikį. Vėliau jų buvo klausiama, kokį gėrimą jie norėtų pasirinkti sekančią naktį. Rezultatai parodė, jog asmenys kurie turėjo nemigą, pasirinko vartoti 2-3 standartinių vnt. (SV) alkoholio dozės gėrimus prieš miegą. Toks pasirinkimas nebuvo būdingas normaliai grupei, atvirkščiai, jie rinkosi vartoti placebo gėrimus, ir visiškai vengė alkoholio prieš miegą.

Taigi kyla klausimas, kaip alkoholis veikia miegą. Ištirta, jog normaliems asmenims (be miego sutrikimų), alkoholis daro labai lengvą, arba neturi efekto, lėtų bangų miegui pirmąją pusę nakties. Tačiau kas nutinka asmenims su nemiga? Jiems būdingas žemas, lėtų bangų miegas, palyginus su normaliais, ir alkoholis iš tiesų normalizuoja jų pirmąja miego fazę. Kitaip sakant, alkoholis jiems yra efektyvi priemonė užmigti. Tačiau čia, ir slypi rizika. Problema kyla dėl to, jog per 6 naktis atsiranda tolerancija alkoholiui, t.y. vis didesnės alkoholio dozės yra reikalingos, norint pasiekti pirminį alkoholio sukeltą poveikį.

Atlikti išsamūs tyrimų rezultatai patvirtina, jog alkoholio vartojimas prieš miegą savigydos tikslais, ne tik sutrigdo miego neurobiologiją, bet ir paskatina alkoholizmo išsivystymą. Ir atvirkščiai, asmenims kurie susiduria su miego sutrikimais po alkoholio piktnaudžiavimo, yra didesnė rizika išvystyti alkoholizmą, be to, tai gali nulemti sunkesnes gydymo ir atkryčio prognozes.

Faktai apie miegą

Nemiga yra paplitusi tarp 75 proc. aktyviai vartojančių alkoholį asmenų.
Sunkesnės nemigos formos nurodo didesnes psichosocialines problemas – sunkesnį įsidarbinimą, konfliktus šeimoje, smurtą, nusikalstamumą.

Nemiga paūmina psichologines problemas – mažina pasitikėjimą savimi, savivertę, bei didina nerimą, impulsyvumą, depresiškumą ir beviltiškumo jausmus.

Parengta pagal progressinmind.elsevierresource.com

http://psichika.eu
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kitų metų biudžeto projektas: suplanuoti 3 nauji mokesčiai (11)

Vyriausybė parengė 2020 metų biudžeto projektą. Jame atsidūrė daug diskusijų sukėlę 3...

Karbauskis: po vakar dienos man sunku apie tai šnekėti papildyta (160)

„Išsityčiojo iš demokratijos“, – taip neeiliniame posėdyje vykusį balsavimą vertino...

Prakalbo apie žemės kainų burbulo sprogimą: padėtis panaši, kaip buvo su butais prieš 10 metų (157)

Ūkininkai prakalbo apie tai, kad keletą metų iš eilės mažėjant ūkių pelningumui pradėjo...

Andrius Navickas – apie tai, kaip konservatoriai rengiasi perimti valdžią į savo rankas (155)

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai ( TS – LKD ) šiuo metu išgyvena naują...

Dramos dėl Pranckiečio posto atomazga – politikų aistros liejosi feisbuke (10)

Antradienį Seimas pagaliau surengė balsavimą dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio...

Milžiniškas gaisras Alytuje: įvykio vietoje – įspūdingos ugniagesių pajėgos, liepsnoja didžiulis plotas evakuojamas reabilitacijos centras (140)

Bendrasis pagalbos centras pranešė, kad Alytuje , Pramonės g. , dega pastatas. Ugniagesiai...

Nubaustas ūkininkas ir politikas, kurio ūkyje žuvo darbininkas

Ankstyvą šių metų pavasarį skaudi nelaimė įvyko ūkininko bei Plungės rajono savivaldybės...

Po precedento neturinčios kovos dėl posto Seime – naujausi reitingai ir žmonių nusivylimas (222)

Naujausios apklausos rodo, kad precedento neturinti kova dėl Seimo pirmininko posto turėjo įtakos...

5 būdai padėti jūsų tėvams ir seneliams išvengti apgavysčių internete

Internetas – erdvė, prieinama visiems, nepaisant rasės, socialinio sluoksnio, amžiaus, pomėgių...

„Ne geležinis“ „Ryto“ įžaidėjas moka skolą už parduotą vasarą: dar įsibėgėsiu (4)

Didžiąją dalį lemiamų minučių ketvirtame rungtynių su Belgrado „Partizan“ kėlinyje...