Skirtingi sveikatos specialistai vieningai sutinka, jog miego sutrikimai yra rimta sveikatos problema. Ištirta, jog žmonės kurie susiduria su miego problemomis, yra dažniau linkę naudoti mažas alkoholio dozes prieš miegą užmigimo palengvinimui. Kita vertus, sutrikusio miego priežastis gali būti piktnaudžiavimas alkoholiu.
© Shutterstock nuotr.

Skirtingi sveikatos specialistai vieningai sutinka, jog miego sutrikimai yra rimta sveikatos problema. Ištirta, jog žmonės kurie susiduria su miego problemomis, yra dažniau linkę naudoti mažas alkoholio dozes prieš miegą užmigimo palengvinimui. Kita vertus, sutrikusio miego priežastis gali būti piktnaudžiavimas alkoholiu.

Miegas yra biologiškai motyvuotas elgesys. Miego trukmė, pozos, ir poreikis yra nulemtas biologinių veiksnių, ir skiriasi tarp gyvūnų veislių. Miego metu, smegenys aktyviai išskiria arba slopina tam tikrų medžiagų išsiskyrimą. Alkoholio vartojimas prieš miegą ar vakare, paskatina tų cheminių medžiagų išsiskyrimą kurios palengvina užmigimą, bei gilina pirmąją miego fazę, turintiems miego sutrikimų asmenims. Bet, praėjus maždaug 4 val nuo alkoholio vartojimo, kai organizmas baigia alkoholio metabolizmą, pasireiškia neigiama alkoholio vartojimo pusė – budrus paryčių miegas ar ankstyvas nubudimas.

Studijos atliktos JAV parodė, jog apie 30 proc. bendros populiacijos žmonių, 18-45 m. amžiaus, naudoja alkoholį prieš miegą, kaip pagalbinę priemonę. Ar tai yra tiesus kelias į alkoholizmą?

JAV mokslininkai nesenai atliko tyrimą, kuriame dalyvavo dvi grupės: asmenys kurie kenčia nuo nemigos, tačiau neturi depresijos ar alkoholio vartojimo sutrikimų, ir kita grupė, normalūs, miego sutrikimų ir alkoholio problemų neturintys, to paties amžiaus asmenys. Dvi naktis, 30 min. prieš miegą jiems buvo duodama užkoduota taurė – alkoholis arba jo pakaitalas.

Jie buvo informuoti, atkreipti dėmesį į gėrimus ir jų poveikį. Vėliau jų buvo klausiama, kokį gėrimą jie norėtų pasirinkti sekančią naktį. Rezultatai parodė, jog asmenys kurie turėjo nemigą, pasirinko vartoti 2-3 standartinių vnt. (SV) alkoholio dozės gėrimus prieš miegą. Toks pasirinkimas nebuvo būdingas normaliai grupei, atvirkščiai, jie rinkosi vartoti placebo gėrimus, ir visiškai vengė alkoholio prieš miegą.

Taigi kyla klausimas, kaip alkoholis veikia miegą. Ištirta, jog normaliems asmenims (be miego sutrikimų), alkoholis daro labai lengvą, arba neturi efekto, lėtų bangų miegui pirmąją pusę nakties. Tačiau kas nutinka asmenims su nemiga? Jiems būdingas žemas, lėtų bangų miegas, palyginus su normaliais, ir alkoholis iš tiesų normalizuoja jų pirmąja miego fazę. Kitaip sakant, alkoholis jiems yra efektyvi priemonė užmigti. Tačiau čia, ir slypi rizika. Problema kyla dėl to, jog per 6 naktis atsiranda tolerancija alkoholiui, t.y. vis didesnės alkoholio dozės yra reikalingos, norint pasiekti pirminį alkoholio sukeltą poveikį.

Atlikti išsamūs tyrimų rezultatai patvirtina, jog alkoholio vartojimas prieš miegą savigydos tikslais, ne tik sutrigdo miego neurobiologiją, bet ir paskatina alkoholizmo išsivystymą. Ir atvirkščiai, asmenims kurie susiduria su miego sutrikimais po alkoholio piktnaudžiavimo, yra didesnė rizika išvystyti alkoholizmą, be to, tai gali nulemti sunkesnes gydymo ir atkryčio prognozes.

Faktai apie miegą

Nemiga yra paplitusi tarp 75 proc. aktyviai vartojančių alkoholį asmenų.
Sunkesnės nemigos formos nurodo didesnes psichosocialines problemas – sunkesnį įsidarbinimą, konfliktus šeimoje, smurtą, nusikalstamumą.

Nemiga paūmina psichologines problemas – mažina pasitikėjimą savimi, savivertę, bei didina nerimą, impulsyvumą, depresiškumą ir beviltiškumo jausmus.

Parengta pagal progressinmind.elsevierresource.com

http://psichika.eu
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Valstiečių gretose – kalbos apie šantažą: teks eiti lauk (480)

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis...

Rinkosi tarp būsto Vilniuje ir saulėtame Ispanijos kurorte: kaina ta pati (51)

Siekdami pabėgti nuo kaulus smelkiančio šalčio ir dažnų liūčių, lietuviai vis labiau ieško...

Vilniuje nuo meningokokinės infekcijos mirė vaikas (53)

Vilniuje, Santaros klinikose , šeštadienį nuo meningokokinės infekcijos mirė vaikas.

Naujas savivaldybės pavadinimas kiršina dvi etnines grupes (2)

Tikėtina, kad Lietuvoje atsiras nauja savivaldybė. Jei dabartinei Klaipėdos rajono savivaldybės...

Netikėti pasiūlymai verslui: kaip daryti pinigus iš paprasčiausių dalykų (1)

Kaip šiukšlės tampa konkurenciniu pranašumu, meilė gamtai ir aplinkai – verslo idėja, o kokoso...

Gyvai / FIBA Europos taurės turnyro ketvirtfinalio rungtynės: „Juventus“ - „Sidigas“

FIBA Europos taurės turnyro ketvirtfinalio rungtynės: „Juventus“ - Avelino „Sidigas“....

Gyvai / Baltijos krepšinio lygos pusfinalio rungtynės: „Pieno žvaigždės“ - „Šiauliai“ (16)

Baltijos krepšinio lygos pusfinalio rungtynės: „Pieno žvaigždės“ - „Šiauliai“....

Suskaičiavo, kiek Lietuvos ūkiuose laikoma kupranugarių ir meškų (1)

Lietuvos ūkiuose legaliai laikomi ne tik tokie neįprasti gyviai kaip šernai, sraigės ar kiti,...

DELFI išbando: lengvas ir greitas kiaušinių marginimo būdas ryžiais

Kūrybingi žmonės ieško vis naujų velykinių kiaušinių marginimo būdų, kad šventės stalą...

Dėl buvusio šnipo apnuodijimo Maskva pereina į puolimą (244)

Maskva kaltina Didžiąją Britaniją „rusofobija“ ir „salos mentalitetu“ – tai naujausia...