Manoma, kad norėdami numesti svorio kasdien turėtumėte išgerti daug vandens, o kai kurie internete pateikiami patarimai rodo, kad jo reikia išgerti iki 4,5 litro. Teigiama, kad vanduo padeda deginti kalorijas ir mažina apetitą, o tai savo ruožtu lemia svorio mažėjimą.

Tačiau, kaip rašo „The Conversation“, remiantis biomedicinos leidinių platformoje „PubMed“ paskelbtais tyrimais, deja, šiems teiginiams pagrįsti yra mažai įrodymų.

1 mitas – vanduo padeda deginti kalorijas

Vieno tyrimo, kuriame dalyvavo 14 jaunuolių, metu nustatyta, kad išgėrus 500 ml vandens, energijos sąnaudos ramybės būsenoje padidėjo apie 24 proc.

Kitame tyrime, kuriame dalyvavo aštuoni jauni žmonės, nustatyta, kad energijos sąnaudos padidėjo tik tada, kai vanduo buvo šaltas, ir tik 4 proc. Abiem atvejais poveikis buvo trumpalaikis, truko tik valandą.

„Taigi, nors moksliškai ir įmanoma, faktinis grynasis sudeginamų kalorijų padidėjimas yra nedidelis. Pavyzdžiui, net jei per dieną papildomai išgersite 1,5 litro vandens, taip sutaupysite tik tiek kalorijų, kiek gautumėte suvalgę riekę duonos“, – pažymima straipsnyje.

2 mitas – vanduo, geriamas kartu su maistu, mažina apetitą

Šis teiginys atrodo pagrįstas, nes jei skrandis bent iš dalies užpildytas vandeniu, jame lieka mažiau vietos maistui, todėl galiausiai suvalgote mažiau.

Tai patvirtina daugybė tyrimų, ypač atliktų tarp vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonių. Dėl šios priežasties žmonės, kurie blogai jaučiasi arba turi prastą apetitą, taip pat neturėtų gerti prieš valgį, nes tai gali sukelti mitybos nepakankamumą.

Viename tyrime, kuriame dalyvavo įvairaus amžiaus žmonės, nustatyta, kad vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės, gėrę vandenį prieš valgį, per 12 savaičių numetė 2 kg, palyginti su žmonėmis, kurie negėrė vandens su maistu. Tuo tarpu jaunesni (21–35 metų amžiaus) tyrimo dalyviai svorio nepriaugo, nepriklausomai nuo to, ar gėrė vandenį prieš valgį, ar ne.

„Yra labai mažai aukštos kokybės įrodymų, kad apetito mažinimas apskritai lemia svorio mažėjimą laikui bėgant“, – pažymima straipsnyje. – Taigi, nors vanduo gali slopinti apetitą, mažai tikėtina, kad dėl to ilgainiui pasikeis svoris.“

Vanduo su citrina.

Pažymima, kad yra gana svari priežastis, kodėl vanduo pats savaime nėra labai veiksmingas reguliuojant apetitą.

„Kai maistas patenka į skrandį, jis suaktyvina tempimo receptorius, kurie savo ruožtu lemia hormonų, pranešančių, kad esame sotūs, išsiskyrimą. Tačiau kadangi vanduo yra skystis, jis greitai pasišalina iš skrandžio, o tai reiškia, kad jis iš tikrųjų nepasotina...

Taigi, net jei jo išgersite valgio pabaigoje, tai nebūtinai pratęs sotumo jausmą“, – rašoma straipsnyje.

Kita vertus, vanduo gali netiesiogiai padėti numesti svorio, nes daug kalorijų turinčius gėrimus, pavyzdžiui, gazuotus gėrimus ir alkoholį, pakeitus vandeniu, galima paprastai sumažinti per dieną suvartojamų kalorijų kiekį, o tai gali padėti numesti svorio.

Šaltinis
Temos
"Vakarų ekspresas"
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės