aA
Infektologas prof. Alvydas Laiškonis sako, kad sveikata – vertingiausias dalykas. Tačiau įsisukę į darbų ir buities rutiną, apie tai, ko neskauda, net negalvojame.
© DELFI / Andrius Ufartas

Prieš dešimtmetį atsirado pirmosios žmogaus papilomos viruso vakcinos, kurios apsaugo moteris nuo gimdos kaklelio vėžio. Bėda, tik ta, kad kol kas dar reta moteris pasinaudoja galimybe pasiskiepyti. Medikai gi ragina labiau save mylėti ir saugoti.

Medikai pripažįsta jog skaudžiausia, kai jaunai, vos dvidešimt šešerių ar dvidešimt aštuonerių metų merginai, diagnozuojamas gimdos kaklelio vėžys, o apie vakcinas ji nebuvo nė karto girdėjusi.

Neaplenkia nė vieno

Med. dr. Žana Bumbulienė sako, kad žmogaus papilomos virusu (ŽPV) užsikrečia praktiškai visi. Tiesa, dažniausiai organizmas su juo sugeba susidoroti, bet maždaug dešimtadaliui žmonių ŽPV užsilieka ir po kelerių metų apie save gali pranešti gimdos kaklelio, išangės ar lytinių organų vėžiu. Pasak medikės, šio viruso tipų yra daug: vieni sukelia estetinį diskomfortą, pavyzdžiui, karpas, kiti – kur kas piktesni: turi įtakos onkologinių ligų susiformavimui.

„Žmogaus papilomos virusai skirstomi į mažos ir didelės rizikos. Pavyzdžiui, didelės rizikos viruso tipų, kurie gali lemti vėžines ir ikivėžines ligas, yra penkiolika. Tačiau ne visi jie veikia vienodai: vieni yra labiau paplitę, kiti – mažiau“, – sako dr. Ž. Bumbuienė.

Nors dažnai akcentuojama, jog šiuo virusu galima užsikrėsti lytinių santykių metu, realybė tokia, kad virusui plisti gali pakakti ir odos kontakto su oda ar bučinio. Tiesa, tai nereiškia, kad dėl to iš karto susirgsite vėžiu.

„Žmogaus papilomos virusu užsikrečiama, kai jis patenka į pamatinį gleivinės sluoksnį. Pavyzdžiui, lytinių santykių metu patyrus mikrotraumą, virusas gali nueiti į gilesnį sluoksnį ir užkrėsti“, – sako dr. Ž. Bumbulienė.

Panevėžio ligoninės onkoginekologė Stasė Melaikienė sako, kad pasitaiko atvejų, kai moterys ŽPV painioja su ŽIV, nors šie virusai neturi nieko bendro.

„Mano nuomone, visuomenei trūksta informacijos apie gimdos kaklelio vėžį ir apie kitas onkologines ligas, kurioms atsirasti įtakos turi žmogaus papilomos virusas. Reikia nuolat ir daug kalbėti apie tai, net ir tuomet, kai atrodo, jog visi viską žino. Šiuo metu skiepijantis yra galimybių apsisaugoti nuo kelių minėto viruso tipų, gaila tik, kad jomis nepasinaudojame“, – apgailestauja S. Melaikienė.

Apie neišnaudotas galimybes

Nuo pernai rugsėjo pirmosios vienuolikos metų amžiaus mergaitės skiepijamos keturvalente ŽPV vakcina nemokamai. Tiesa, medikai pastebi, kad kol kas aktyvumas nėra toks didelis, kokio norėtųsi. Statistikos duomenimis, tokio amžiaus mergaičių Lietuvoje yra beveik 13 tūkst., tačiau per keturis mėnesius paskiepyta vos 3 tūkst. mergaičių.

„Gavusi duomenis nustebau, kodėl toks mažas aktyvumas Klaipėdoje. Duomenys rodo, kad kažką darome ne taip. Žinoma, gydytojai ginekologai gana retai susiduria su tokio amžiaus mergaitėmis. Jų sveikata ir profilaktiniais sveikatos patikrinimais rūpinasi pediatrai, todėl peršasi išvada, jog gydytojams galbūt trūksta informacijos“, – svarsto Klaipėdos krašto akušerių – ginekologų draugijos pirmininkė ginekologė Geda Holcmann.

Savo ruožtu infektologas profesorius Alvydas Laiškonis sako, jog nemaža visuomenės dalis yra gana neigiamai nusiteikusi visų vakcinų atžvilgiu. „Kad ir kiek kalbame apie vakcinas, susidaro įspūdis, jog didelė visuomenės dalis tokiai informacijai yra tiesiog atspari. O kalbai pasisukus apie vakciną nuo gimdos kaklelio vėžio, niekas netiki, kad onkologinę ligą gali sukelti virusas, nors už šį atradimą buvo įteikta Nobelio premija“, – sako prof. A. Laiškonis.

Šiaulių krašto akušerių ginekologų draugijos pirmininkė ginekologė Daina Ligeikienė pastebi, kad ten, kur aktyviai dirba ginekologai ir šeimos gydytojai, paskiepytų mergaičių skaičius kur kas didesnis. „Klinikoje, kurioje dirbu, kartu su kolegėmis šeimos gydytojomis, nemažai diskutavome, ieškojome priimtiniausių būdų, kaip informaciją pateikti. Rezultatas – pasiekti neblogi skiepijimo rodikliai. Jaunoms moterims kiekvieno vizito metu užsimenu apie galimybę pasiskiepyti. Per prievartą nė vienos neverčiu, tik raginu bent pasidomėti. Reikia pripažinti, kad aktyviausiai vakcinomis domisi tos moterys, kurios šeimoje yra susidūrusios su gimdos kaklelio vėžiu. Nors pasitaiko ir labai sąmoningų, kurios domisi medicinos naujovėmis“, – teigia D.Ligeikienė.

Ginekologė G. Holcman sako, kad jaunoms moterims ar merginoms dažnai atrodo, kad vėžys joms negresia. „Gimdos kaklelio vėžys yra jaunų moterų liga. Vizito metu, kai kalbi su jauna mergina ar moterimi, matai, jog ji pateikiamai informacijai abejinga. Bet tik tol, kol aptinkami kokie nors pakitimai“, – sako G. Holcman.

Medikai pripažįsta jog skaudžiausia, kai jaunai, vos dvidešimt šešerių ar dvidešimt aštuonerių metų merginai, diagnozuojamas gimdos kaklelio vėžys, o apie vakcinas ji nebuvo nė karto girdėjusi. „Tokiomis akimirkomis visada pagalvoju, jog tokia jauna moteris viso to galėjo išvengti“, – sako S. Melaikienė.

Apie geriausius pasirinkimus

Šiuo metu rinkoje yra trijų rūšių vakcinos: dvivalentė, keturvalentė ir pati naujausia – devyniavalentė. Medikai ragina mamas, auginančias dukras, nelikti abejingoms.

„Nemokamai vienuolikos metų mergaitės skiepijamos dėl kelių priežasčių. Pirma, jų imuninis atsakas virusui kur kas geresnis, nes didesnė tikimybė, kad virusas dar nepatekęs į organizmą, antra, yra ir ekonominė nauda.

Skiepijant tokio amžiaus mergaites reikia dviejų vakcinos dozių, o vyresnėms mergaitėms ir moterims reikia jau trijų. Moksliškai įrodyta, kad kuo mergaitės paskiepijamos anksčiau, idealiausia iki lytinių santykių pradžios, tuo imuninis atsakas geresnis. Nereikia galvoti, kad žmogaus papilomos virusas sukelia tik gimdos kaklelio vėžį. Jis lemia daug vėžio rūšių, pavyzdžiui, išangės, išorinių lyties organų. Dėmesys į gimdos kaklelio vėžį buvo atkreiptas dėl to, kad jis pasaulyje labai paplitęs“, – sako dr. Ž. Bumbulienė.

Pasiteiravus prof. A. Laiškonio, kuo gi tarpusavyje skiriasi vakcinos, gydytojas aiškina, jog štamais. Paprasčiau sakant, skiriasi ŽPV virusų, nuo kurių apsaugo, tipų skaičiumi. „Visos vakcinos turi du pagrindinius žmogaus papilomos viruso tipus – 16 ir 18, kurie, moksliškai įrodyta, yra atsakingi už gimdos kaklelio vėžio atsiradimą. Dvivalentėje ir keturvalentėje vakcinose esantys minėtieji du tipai yra didelės rizikos ir labiausiai paplitę, sukeliantys ne tik gimdos kaklelio bet ir kitus vėžius.

Tiesa, keturvalentėje vakcinoje, be šių dviejų, yra ir dar du mažos rizikos tipai, kurie sukelia kandilomas ir karpas. Devyniavalentėje yra visi šie išvardinti tipai bei papildomi dar penki didelės rizikos tipai, kurie turi įtakos ne tik gimdos kaklelio, bet ir kitų vėžių ligų atsiradimui. Taigi, kuo vakcinoje daugiau ŽPV viruso tipų, tuo ji plačiau apsaugo, tuo ji vertingesnė“, – dėsto prof. A. Laiškonis.

Gydytojos D. Ligeikienės teigimu, mergaitės nemokamai skiepijamos keturvalente vakcina, tačiau medikė nė neabejoja, jog netolimoje ateityje bus skiepijamos naujausia ir kur kas platesne vakcina. „Patys pikčiausi viruso štamai net keli, tačiau 16, 18 yra labiausiai paplitę Europoje. Kaip dažnai sakau, žmogaus papilomos viruso šeimyna yra labai didelė ir, jei vakcina apima daugiau tų narių, tiksliau, juos neutralizuoja, vadinasi, galime įgyti kur kas platesnį imunitetą“, – sako D. Ligeikienė.

Onkoginekologės S. Melaikienės teigimu, kiekvienai vyresnei mergaitei, merginai ar moteriai ji rekomenduotų rinktis devyniavalentę vakciną. Ne tik dėl to, kad tai naujausias produktas, nors mokslininkai jau pradeda kurti ir keturiolikavalentes vakcinas, o todėl, kad kol kas ji apsaugo nuo kur kas daugiau ŽPV štamų.

Apie ekonominę naudą

Pasak medikų, onkologinės ligos, tiksliau, jų gydymas, ypač tais atvejais, jei ji pažengusi, kainuoja brangiai. Turbūt ne kartą yra tekę girdėti istorijas, kai vaistams ar moderniam gydymui apmokėti žmonės parduoda savo turtą. Statistiniais duomenimis, kasdien nuo gimdos kaklelio vėžio miršta viena moteris. Skaičiuojama, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose gimdos kaklelio gydymas kainuoja apie 26 tūkst. JAV dolerių, o vakcina – batelius, suknelę, na, gal dar ir šalį, jei prasidėjęs išpardavimas.

Kai prieš kelerius metus gimtadienio proga nuo mamos gavau dovanų skiepą nuo gimdos kaklelio vėžio, kaip ir kiekviena dvidešimt šešerių mergina, skaitydama atviruką šiek tiek nusivyliau. Pirma mintis buvo: už šią sumą man išeitų gražūs raudoni bateliai ir suknelė... O dabar išleisiu kažkam, kas man gal ir iš viso negresia. Tik po kelerių metų supranti, kokia yra nematoma ta mamos dovana ir kaip jos meilė bando apginti nuo to, ko dar nėra, bet galbūt gali būti...

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaupimą pensijai sustabdė tūkstančiai: ką planuoja likusieji? (115)

Maždaug kas dešimtas apklaustasis nurodė toliau planuojantis nebekaupti II-oje pensijų pakopoje,...

Memfis turi naują didvyrį: karjeros rungtynes sužaidęs Valančiūnas parklupdė 57 taškus pelniusį Hardeną (52)

„Šiandien mūsų komanda buvo smarkiai išretinta traumų. Tačiau galų gale tai buvo nesvarbu,...

Neįminta prezidento rinkimų mįslė: kam nukeliaus Matijošaičio balsai (233)

Vasario mėnesį „ Spinter tyrimai “ atlikta visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad, jei...

„Žalgiriu“ besididžiuojantis Jasikevičius: žinote, tie vyrukai tikrai turi charakterį specialiai Krepšinis.lt iš Tel Avivo (47)

Kauno „Žalgiris“ karnavalinę šios savaitės žydų nuotaiką kaip reikiant pagadino: svečiai...

Krentantį „Boeing“ išgelbėjo ne tarnybos metu skridęs pilotas (41)

Kai oro linijų „ Lion Air “ lėktuvo įgula visomis išgalėmis stengėsi suvaldyti krentantį...

Tokio pavasario Lietuvoje laukėme ilgai – savaitgalį mėgausimės šiluma (7)

Ketvirtadienio naktį, nešinas nedideliais krituliais (daugiausia lietumi), per Lietuvą keliaus...

Moteriškos paslaptys: liga, kurios priežasčių dažnai nežino net gydytojai

Neretai apie sveikatą susimąstome tik tuomet, kai ji pablogėja. Tuomet pradedame galvoti, ką...

Ėmėsi baisiausio Lietuvos kelio remonto – iki rudens ribos eismą Molėtų plente (26)

Kelias A14, arba plentas nuo Vilniaus iki Molėtų, neretai pavadinamas baisiausiu Lietuvos keliu....

Guoga apie sprendimą nebesitraukti iš politikos: gulėjau lovoje ir pajutau tuštumą (359)

Naujausias Antano Guogos statymas – Centro partija. Kur ir kodėl dingo pažadai trauktis iš...

Meile nepilnametei garsėjančio Elono Peniko „gražuoliuko“ etiketė nežeidžia, bet jo nuotraukos gali apgauti (70)

Ištreniruoto kūno nuotraukomis ir romantiška draugyste su nepilnamete, socialinių tinklų...