Kosulys yra bene dažniausias rudens ir žiemos sezono negalavimas, kuris gali varginti bet kokio amžiaus žmones. Nuo dažno ar ilgo kosėjimo įskausta ne tik gerklę, bet ir visą krūtinę. Dažniausiai sausas kosulys gali atsirasti: pasigavus kvėpavimo infekciją, kaip nervinis tikas ar įkvėpus šalto oro.
Kosulys
© Corbis
Užsikrėtus kvėpavimo takų infekcijomis virusai ir bakterijos pažeidžia kvėpavimo takų gleivinę, sukelia jos paburkimą, dirgina kosulio receptorius. Tačiau sekreto kaupimasis prasideda ne anksčiau negu trečią dieną, todėl pirmąsias dienas kosulys būna neproduktyvus, nieko neatkosima, kitaip tariant "sausas".

Sausu, dirginančiu, bet be skreplių kosuliu dažnai kosti vaikai, šaltą dieną ilgai pabuvę lauke ir pakvėpavę atvira burna. Susirgus virusine kvėpavimo takų liga sausas kosulys taip pat yra vienas pirmųjų ligos požymių. Taip pat toks kosulys yra pirmas ir pagrindinis simptomas sergant kokliušu ar parakokliušu. Lengvas kosulys, prieš miegą atkaklus, rytais atkosint sekreto, kankina sergančiuosius lėtiniu ryklės bei tonzilių uždegimu.

Nuolatinis sausas kosulys vargina nervingus žmones. Jie kosti reguliariai, tam tikrais intervalais, trunkančiais nuo kelių sekundžių iki kelių minučių. Sergant balso stygų uždegimu, kosulys yra lojantis, grubus, balsas prikimęs.

Virusinės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos sukeltas kosulys dažniausiai yra sausas ir trunka apie savaitę. Sausas kosulys išvargina žmogų, neleidžia miegoti, todėl sveikimo procesas būna ilgesnis.

Esant sausam kosuliui, t.y. nieko neatkosint, reikia kosulį slopinti. Šiuo atveju gali padėti kosulį malšinančios priemonės. Patariama vartoti kosulį slopinančių vaistų, kurie ne tik ją stabdo, bet taip pat pagerina kvėpavimą.

Tačiau svarbu žinoti, kad kosulį stabdantys preparatai yra dviejų rūšių: su kodeinu ir be kodeino. Preparatų su kodeinu kosuliui gydyti nepasitarus su specialistu geriau nevartoti, kadangi jie slopina, sukelia mieguistumą ir prie jų priprantama.

Preparatai be kodeino, slopindami kosulio centrus smegenyse, palengvina kvėpavimą, neslopina kvėpavimo centrų, nesukelia mieguistumo, ir, svarbiausia, prie jų nepriprantama. Juos labai patogu vartoti ne tik prieš miegą, bet ir dienos metu, darbe.

Atsikosėjimą gerinančių preparatų vartojimas sauso kosulio metu yra neefektyvus. Užsitęsusio ilgiau nei 3 savaites lėtinio kosulio priežastis dažnai būna bronchų astma, kuriai progresuojant atsiranda švokštimas krūtinėje bei dusulio priepuoliai. Tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją.

Tėveliams į gydytoją nedelsiant reikėtų kreiptis, jei vaikas dūsta, jo kvėpavimas dažnas ir pasunkėjęs, atsiradus kosulio priepuoliui vaikas vemia, dūsta, nors trumpam nutrūksta kvėpavimas ar vaikas kvėpuoja nereguliariai, skrepliuose atsiranda kraujo, vaikas stipriai karščiuoja, jam skauda krūtinę, dažnėja sausas lojantis kosulys, sveikas vaikas staiga pradeda stipriai kosėti, ypač tada, kai įtariama, jog jis galėjo įkvėpti mažą daiktelį ar užspringti žaislo detale.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (4)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (15)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Gyvai / Eurolygos mūšis Bamberge: „Brose“ – „Žalgiris“ (27)

Kauno „Žalgirio“ (11/6) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (98)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Nemalonumų sulaukęs buvęs garsios advokatės žentas: jeigu lemta, nuo kalėjimo nepabėgsi (58)

Dėl baisios avarijos išgarsėjęs buvęs garsios sostinės advokatės žentas Arnas Tumėnas vėl...

Dažniausiai užsienio žiniasklaidoje minimas Lietuvos miestas – iš arti (12)

Atvykus JAV ir kituose žemynuose garsiai Ballų šeimynai, viso pasaulio dėmesys krypsta į...

Aplinkinių nurašyta panevėžiečio idėja virto pragyvenimo šaltiniu: man sakydavo, kad mirsiu badu (15)

„Jeigu tavo namuose nėra katino, tai ką tu myli?“ –rašoma ant Mariaus Dijoko sukurto...

Siaubinga tragedija Kazlų Rūdoje (475)

Kazlų Rūdoje - siaubinga tragedija. Pirmadienį nusižudė mergina, o kitą dieną - ir jos mama.

Siaubinga parduotuvės klaida: pardavė nuodingą žuvį, galinčią sukelti skausmingą mirtį (6)

Gamagoryje (Japonija) per garsiakalbius skamba įspėjimas nevalgyti nuodingos žuvies, kurios penkias...

Vairuotojai įspėjami artėja pūga (17)

Vakare ir naktį eismo sąlygas sunkins snygis ir pustymas. Vairuotojai įspėjami būti atidūs.