Ajurvedos mokslas sako, kad kraujo kokybė tiesiogiai priklauso nuo dietos, mūsų virškinimo sistemos ir virškinimo organų sveikatos. Taip pat teigiama, kad kraujo kokybė turi ypatingą reikšmę gražiai ir skaisčiai odai. Nuo ko priklauso gera odos kokybė?
Arancil
© "Les Nouvelles Esthetiques Lietuva"
Šį procesą sudaro keturi pagrindinai principai:

1. Laikydamiesi dietos, turime gauti pakankamai maisto medžiagų, kurios saugotų sveikatą ir savijautą. Ką tai reiškia? Dabar rinkoje yra labai daug pasiūlymų ir rekomendacijų apie tai, kas yra gerai ar tinkama valgyti. Biomedicinos tyrimai padeda nustatyti, kokios maisto medžiagos yra tinkamiausios kiekvienai mūsų kūno daliai, tarp jų ir odai. Ajurveda - seniausia medicina, turi tik jai būdingų dietos režimų kiekvienam negalavimui, ir pataria laikytis dietos, pritaikytos kūnui, aktyvumui ir aplinkai.

2. Mūsų kūnui būtina turėti pakankamai jėgų, kad valgomą maistą suskaidytų į vertingas maisto medžiagas. Šis sugebėjimas yra susijęs su medžiagų apykaita – tai ajurvedoje vadinama agni ar mitybos (virškinimą skatinanti) ugnis.

3. Mūsų kūnas turi turėti pakankamai jėgų pasisavinti, išlaikyti ir panaudoti tas maistingąsias medžiagas, kurias virškinamasis traktas (arba mitybos ugnis) yra mums pateikęs.

4. Mums reikia kuo geriau pašalinti nesuvirškintą maistą ir organizme susikaupusias atliekas. Kad tai būtų padaryta, ketveri pagrindiniai mūsų kūno „vartai“ (storoji žarna, pūslė, plaučiai ir oda) turi būti stiprūs.

Visi ketveri „vartai“ turi veikti labai gerai, kad palaikytų sveikatą ir grožį. Vieną procesą mes galime atlikti geriau negu kitą. Kai kurie žmonės, pasirinkę geresnę dietą, kartais net tampa linksmesni. Jie gali pasirinkti geresnių ir įvairesnių maisto produktų. Kiti, kad ir kokių tikslų turėdami, atrodo, linkę valgyti bet kuriuo dienos ar nakties metu ir jiems neatsitinka jokių nelaimių su maisto pasisavinimu, jie nevemia ir neviduriuoja. Pasitaiko ir tokių, kurie pasigauna lėtinį vidurių užkietėjimą ar kitą kokią virškinamojo trakto ligą. Atrodytų, kad jie nekreipia dėmesio į tai, ką valgo. Jei žmogus valgo nesveiką maistą, jis turėtų skųstis virškinimo sutrikimais ar neiti į tualetą kokią savaitę. Tačiau jo oda gali būti nuostabi. Kaip taip gali būti?

Atsakymas – problemų yra, bet jų nematyti ant odos. Vidurių pūtimas ar vėmimas bei vidurių užkietėjimas yra tik silpno virškinimo požymiai. Žinoma, tai sukels toksinų išsiliejimą iš virškinamojo trakto į kraujo plazmą (rasa). Šie toksinai ima kauptis pačiuose silpniausiuose organuose. Jei tai yra oda, ji bus sausa ar išberta. Jei silpniausia yra ne oda, tai tie patys toksinai keliaus, kol atras silpniausią vietą ir sukels problemų.

Kada oda gali būti silpniausias organas? Yra keli atvejai, tarp jų ir genetinis. (Ar šeimos nariai yra linkę į odos susirgimus?) Pasak ajurvedos, problemų gali atsirasti dėl menkiausios planetų įtakos mūsų gimimo sekundę. Dar yra trečia – stresai ir jaudulys, kurie kasdien mus aplanko. Tai ir emociniai stresai, saulės įtaka, cheminių medžiagų vartojimas ar apsinuodijimas jomis, nevisavertė dieta ir nusilpęs imunitetas. Tai yra sudėtinga ir neaišku. Tačiau toks yra gyvenimas, ir, jei mes tai suprasime, galbūt būsime atsparesni visokiems įkalbinėjimams nusipirkti stebuklingąją ir išganingąją piliulę ar maisto papildus, skirtus nuostabiai odai.

Ajurveda moko, kad net tada, kai oda genetiškai yra silpniausias organas ar yra kitų neigiamų veiksnių, galinčių ją nuvarginti, mūsų dieta ir virškinimo sistema gali juos nugalėti. Todėl dieta ir virškinimo sistema laikomos visų fizinių problemų priežastimi bei yra pirmoji geros savijautos prielaida. Nors yra daugybė subtiliausių gydymo metodų ir procedūrų bei vaistų, kuriuos galime vartoti, norėdami pasveikti, tačiau, nekeisdami kūno fizinės būklės, nepakeisime savo savijautos, vartodami tik subtiliuosius metodus. Svarbiausia būti gerai nusiteikusiems, teigiamai mąstyti ir žinoti, kad esame pakankamai stiprūs įveikti visas negandas.

Grįžkime prie keturių pradinių principų ir pažiūrėkime, kaip geriausiai juos išnaudoti ir su jais dirbti.

Valgyti prieš pat miegą yra nepatartina, nes jūsų virškinimo sistema turi dirbti viršvalandžius, užuot ilsėjusis.

Pakankamai maisto medžiagų

Ajurveda siūlo dietą, kurioje būtų daug sveikų grūdų (40–60%), kokybiškų proteinų, pvz., pupos, liesa balta mėsa ir žuvis (10–20%), daržovių ir vaisių (30 – 50%), riešutų, sėklų, liesų pieno produktų, (gydomųjų) augalų ir prieskonių. Senosios ajurvedos tekstuose nėra tokių terminų kaip „organiškas“, „be hormonų“ ar nėra „biogenetiškai (gyvųjų organizmų)“ perdirbtas. Reikalaujama, kad maistas būtų sveikas ir teikiantis energijos.

Dauguma žmonių mano, kad ajurveda ir yra vegetariška dieta. Ne visada yra taip, nors ajurveda ypač aiškiai pateikia tradicinius augalus ir jų mišinius, kuriuos sunkiai susirgus reikėtų vartoti laikantis dietos, kurioje nėra mėsos. Rafinuotas cukrus, riebalai ir maistas, kuriame yra daug dirbtinių saldiklių bei konservantų, nėra nei maistingas, nei gydantis. Maistas turėtų būti ne tik teikiantis maistingųjų medžiagų, bet ir šviežias, žadinantis apetitą savo išvaizda ir aromatu.

Pakankamai daug jėgų suvirškinti maistą (stiprus agni)

Kai galvojame apie ajurvedos rekomenduojamą maistą, daugelis mūsų atsimena, ką esame matę indų restoranuose, kokie patiekalai ten gaminami. Tikriausiai tai buvo originalu. Dažniausiai maistas tuose restoranuose sūrokas, rūgštokas, gerokais riebesnis ir nėra toks šviežias, koks turėtų būti. Mūsų burnai tai turėtų patikti, tačiau kūnas reaguoja kiek kitaip. Pernelyg sūrų, aštrų ir saldų maistą paprasčiausiai sunku suvirškinti.

Ajurveda mieliau pasirenka maistą, turintį pakankamai prieskonių, kad jie padėtų virškinti ir pasisavinti maistingąsias medžiagas. Kartu su gerai pagamintu, kvepiančiu ir skaniai atrodančiu maistu ajurveda pateikia svarbius valgymo ka ir kad.

Kalbant apie ka, svarbu susikaupti ir galvoti tik apie maistą, kol valgote ramioje ir tvarkingoje vietoje, neskubėdami ir pasigardžiuodami. Pasistenkite viską gerai sukramtyti. Tai suaktyvina seilių liaukų veiklą, kurios padeda suskaidyti maistą. Kiek kartų kramtyti? Vieną kąsnį bent jau 25 kartus. Mažiausiai. Jei nesate sveikas, kramtykite daugiau. Jums tai naudinga. Persivalgymas apsunkina agni (medžiagų apykaitą). Pasijusite lyg laužas, kuriame per daug malkų – užgesite. Persivalgymas gali būti priežastis to, kad jūs, nieko gerai nesukramtę, apkraunate kūną, ir jis nieko negali pasisavinti.

Be to, atsiminkite, kad turi praeiti bent jau dvi valandos tarp užkandžiavimo ir valgymo. Taip jūsų organizmas geriau pasisavins maisto medžiagas, maistas nebus valgomas be naudos.

Galbūt negalite laikytis visų šių taisyklių, galbūt kai kurias iš jų atsimenate tik kartkartėmis. Tačiau kai ką jūs galite atsiminti visada. Amerikiečiai valgydami geria vandenį su ledukais ar gaiviuosius gėrimus. Jie sutrikdo agni ir sutankina riebalus taip, kad tie pasilieka organizme ir jį tukina.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atvežti vaikai suglumino net visko mačiusius: kaip tai galėjo atsitikti? (394)

Apdaužyti malkomis, sukandžioti gyvių, purvini, žaizdoti, apatiški. Tokios būklės į Raseinių...

Komentatorius Čeponis prisipažįsta: gėda, kad prieš sezoną nurašiau „Žalgirį“ (91)

„Turėčiau dabar raudonuoti. Prieš sezoną Eurolygos apžvalgoje „Žalgiriui“ su nemažu...

Donatas Katkus: Tuminas yra konformistas ir turi atidirbti Rusijai (582)

Režisierius Rimas Tuminas yra konformistas, sovietiško teatro vadovas, kuris, norėdamas...

Orai: savaitgalio laukti bus verta (1)

Antroje savaitės pusėje per šalį slinks krituliai: sniegas, šlapdriba. Visgi, orai subjurs...

Lietuviai pagarsėjo ir Slovakijoje: sudaužęs vogtą BMW dėjo į kojas (20)

Slovakijoje esančiame Košicės mieste pareigūnai vaikėsi vogtą BMW automobilį, šiam atsitrenkus...

Kompromisas pagal Urbšį – geriau komisijos imitacija, negu jokios komisijos (61)

Ketvirtadienį Seimas apsispręs, ar sudaryti specialią komisiją, kuri tirtų padėtį šalies...

Didžiausią pasaulyje Šondongo urvą aplankė pirmasis lietuvis: vaizdai užburia (26)

Pasaulio pažinimas keliaujant yra vienas iš didžiausių malonumų. Vieni renkasi didingus kalnus,...

Vaida Kurpienė apie mitus, kuriais metantys svorį dažnai susižavi be reikalo (38)

Net jei savęs ir nelaikote patikliu aukso lobio ieškotoju, ko gero, jums taip pat būtų nesunku...

„Žalgiriui“ duris į ketvirtfinalį galėjęs atverti „Brose“ beviltiškai pralaimėjo Vitorijoje „Unicaja“ įveikė „Barcą“ (14)

Į Madridą išvykę Kauno „Žalgirio“ krepšininkai trečiadienį atidžiai stebėjo Eurolygos...

Ką daryti, jeigu partneriui nejaučiate seksualinio potraukio (27)

Tai dar nereiškia, kad jūsų santykiai pasmerkti. Santykių ir sekso ekspertai sulaukia daug...