12
Kitas

Toliau

Priežastys, kodėl visada esate pavargę.

Ne tik miego trūkumas sekina jūsų jėgas. Nereikšmingi dalykai, kuriuos darote (ar nedarote), gali jus išvarginti tiek protiškai, tiek fiziškai, paversdami įprastą dieną tikra kankyne. Šiame straipsnyje ekspertai atskleidžia tiek dažniausiai pasitaikančius blogus įpročius, kurie gali priversti jus jaustis pavargusiais, tiek paprastus patarimus, leidžiančius jums susigrąžinti jėgas.

1. Praleidžiate treniruotę, kai jaučiatės pavargę.

Treniruotės praleidimas, siekiant sutaupyti energijos, iš tikrųjų atneša tik žalos. Gruzijos universiteto atliktame tyrime sėslūs, tačiau visais kitais atžvilgiais sveiki suaugusieji, pradėjo sportuoti 3 kartus į savaitę, treniruotėms skirdami po 20 minučių, ir iš karto pasidžiaugė, kad jaučia mažesnį nuovargį, o po 6 savaites trukusių treniruočių pranešė, kad jaučiasi turį daugiau energijos.

Reguliari mankšta suteikia daugiau jėgų, didiną ištvermę, padeda efektyviau veikti širdies ir kraujagyslių sistemai bei aprūpina mūsų organizmą deguonimi ir maistingomis medžiagomis. Taigi, kai kitą kartą jus apniks mintys apie poilsį ant sofos, geriau tai iškeiskite bent į jau į greitą pasivaikščiojimą – tikrai to nepasigailėsite. 

2. Negeriate pakankamai vandens.

Nors ir nežymus vandens kiekio sumažėjimas jūsų organizme gali turėti neigiamos įtakos jūsų energijos lygiui, teigia dietologė Amy Goodson. Dehidratacija sukelia kraujo tūrio sumažėjimą, todėl kraujas tampa tirštesnis. Dėl šios priežasties širdis pumpuoja kraują ne taip efektyviai ir raumenys bei organai yra lėčiau aprūpinami deguonimi ir maistingomis medžiagomis.

3. Suvartojate per mažai geležies.

Geležies trūkumas gali sukelti vangumą, dirglumą, silpnumą ir negalėjimą susikoncentruoti. „Tai priverčia jus jaustis pavargusiais, nes jūsų raumenys ir ląstelės yra aprūpinamos mažesniu deguonies kiekiu,“ teigia A. Goodson.

Norėdami sumažinti riziką susirgti anemija, padidinkite suvartojamos geležies kiekį: valgykite daugiau liesos jautienos, daržinių pupelių, sojų varškės, kiaušinių (įskaitant ir trynį), tamsiai žalių lapinių daržovių, riešutų bei žemės riešutų sviesto ir tuo pačiu metu stenkitės suvartoti kuo daugiau maisto, turinčio daug vitamino C (vitaminas C gerina geležies įsisavinimą).

Nepamirškite – geležies trūkumas gali atsirasti dėl sveikatos problemų, taigi jei aptikote simptomų, rodančių, kad jums trūksta geležies, turėtume apsilankyti pas gydytoją. 

4. Esate perfekcionistas.

Siekis tapti tobulu – kas, pripažinkime, nėra įmanoma – verčia jus dirbti daug sunkiau ir ilgiau nei reikia, teigia Irene S. Levine, Niujorko universiteto medicinos mokyklos psichiatrijos profesorė.

„Nusistatote sau visiškai nerealius tikslus, kuriuos yra sunku ar netgi visiškai neįmanoma įgyvendinti, ir galiausiai liekate savimi nepatenkinti.“ I. S. Levine pataria nusistatyti savo planams terminą ir stengtis jį įgyvendinti. Laikui bėgant suprasite, kad papildomas laikas iš tikrųjų neprisidėjo prie jūsų darbų pagerinimo. 

5. Iš adatos priskaldote vežimą.

Jei viršininkui jus pakvietus į netikėtą susirinkimą, iš karto manote, kad jus atleis iš darbo, ar nedrįstate sėsti už motociklo vairo, nes bijote patekti į avariją – reiškias esate linkę viską paversti tikra katastrofa. I. S. Levine teigia, kad toks nerimas gali jus paralyžiuoti ir išsekinti psichiškai.

Vos pastebėję, kad jūsų galvoje sukasi tokios mintys, giliai įkvėpkite ir paklauskite patys savęs, kiek realu, kad blogiausias scenarijus tikrai nutiks. Buvimas lauke, meditacija, mankšta ir rūpesčių pasidalijimas su draugu gali padėti geriau susidoroti su nerimu ir į pasaulį žvelgti realiau.

6. Nevalgote pusryčių. 

Maistas jūsų kūnui suteikia jėgų, o jums miegant kūnas ir toliau vartoja tai, ką suvalgėte per pietus, taip nuolatos užtikrindamas kraujo pumpavimą ir aprūpindamas organizmą maistingomis medžiagomis. Taigi pabudus ryte, jums vėl reikia suteikti savo kūnui energijos. Jei praleisite pusryčius, likusią dienos dalį būsite vangūs.

„Pusryčių valgymas prilygsta laužo užkūrimui jūsų kūne, kai yra pagreitinama medžiagų apykaita,“ teigia A . Goodson.

Ji rekomenduoja pusryčiams rinktis patiekalus, į kurių sudėtį įeina neskaldyti grūdai, liesi baltymai ir gerieji riebalai. Gerais pusryčių pavyzdžiais galėtų būti avižiniai dribsniai su baltymų milteliais ir trupučiu žemės riešutų sviesto; tirštas gėrimas (smoothie), pagamintas iš vaisių, baltymų miltelių, lieso pieno ir migdolų sviesto; ar kiaušiniai su dviem riekelėmis kvietinės skrudintos duonos ir liesu graikišku jogurtu. 

7. Valgote daug nesveiko maisto

Maistas, kurio sudėtyje yra labai daug cukraus ir parastųjų (greitųjų) angliavandenių, pasižymi aukštu glikemijos indeksu (GI), nurodančiu, kaip greitai angliavandeniai padidina cukraus kiekį kraujyje. A. Goodson teigia, kad nuolatinis cukraus kiekio padidėjimas ir sumažėjimas jūsų kraujyje dienos bėgyje sukelia vangumą.

Norėdami palaikyti pastovų jo kiekį, kartu su maistu vartokite liesus baltymus ir pilno grūdo maisto produktus. Geras pasirinkimas yra vištiena (kepta orkaitėje ir be riebalų) su rudaisiais ryžiais; lašiša su saldžiosiomis bulvėmis; ar salotos su vištiena ir vaisiais.

12
Kitas

Toliau

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (19)