aA
„Šuo – gyvenimui, ne vien Kalėdoms“ (angl.: A dog is for life, not just for Christmas), – ne kartą girdėtas posakis. Jo autorė yra britė Clarissa Baldwin. Žurnalistė, garsi gyvūnų teisių gynėja, praeityje žinomas modelis...
Šuo
© S.Valujevos nuotr.

Gyvoji dovana

Artėja didžiosios metų šventės. Ne vienuose namuose maža širdelė nerimsta, kad tik Kalėdų senelis perskaitytų laišką ir padovanotų šuniuką. Šįkart tikrai turėtų padovanoti! Vaikiškų svajonių nenumaldo tėvų gąsdinimai, kad teks valyti augintinio balutes. Ir net vyresni vaikai negirdi liūdnos tiesos: beglobių gyvūnų padaugėja po švenčių ir prasidėjus vasaros atostogoms. 

Daugiau kaip 35 metus Gyvūnų globos organizacijos „Dog Trust“ (Didžioji Britanija) veikloje dalyvaujanti, o pastaruoju metu jos vykdomąja direktore dirbanti, Clarissa Baldwin retoriškai klausia: „Gyvūnas nėra dovana, loterijos objektas ar konkurso prizas. Jis yra gyvas padaras. Turi širdį. Jaučia skausmą. Išgyvena stresą. Ar savo vaikams įteikdami meilės dovaną, gyvą padarą, nepadarysite meškos paslaugos?“

Šventėms pasibaigus, pakili nuotaika kažkur išgaruoja. Belieka pareigos. Rimta pareiga rūpintis naujuoju augintiniu. Būtent ji ir pasirodo esanti per sunki tiems, kas iš anksto nepasirengė. Į gyvūnų prieglaudas atgabenę nepatinkančius augintinius šeimininkai pateikia absurdiškų pasiteisinimų: įsivaizdavome kitokio dydžio, jo keistas žvilgsnis, jis graužia batus. Pastaruoju metu dar priduria, kad trūksta lėšų.

Nors ir labai gaila, globos netekusių gyvūnų daugėja ne vien mūsų krašte, bet ir ekonomiškai stipresnėse šalyse. Vien „Dogs Trust“ organizacijos prieglaudos per metus priglaudžia 16 tūkst. šunų.S.Valujevos nuotr.

Už ar prieš?

Sakykime, vaikų ketinimai auginti šunį yra rimti. Nepaisydami nieko, dar kartą visi ramiai apsvarstykite svarbiausius dalykus: kokio dydžio šunį pirksime, kad ir jam, ir mums pakaktų namuose erdvės; kokios veislės augintinis labiausiai tiks pagal temperamentą ir prigimtį; ar mūsų šeimoje tikrai nėra alergiškų žmonių; ar turime lėšų jo išlaikymui, veterinarinei priežiūra; jeigu neveisime, ar pasiryšime sterilizuoti; ar žinome gyvūnų globos įstatymus ir gyvūnų teises; sutinkame paženklinti augintinį ir mokėti priklausantį mėnesinį mokestį; turime kas juo pasirūpins atostogų metu; žinome, kad šunys gyvena 14-16 metų, todėl esame pasiryžę karšinti ir slaugyti susirgusį augintinį. Beje, turit susitaikyti ir su tuo faktu, kad iš jūsų namų visam laikui išsidangins ideali švara.

„Svarbiausia neskubėti, – įsitikinusi vilnietė veterinarijos gydytoja Vaida Valašimaitė. – Prieš šventes žmones apima dovanų karštligė. Ilgai nesvarstę, nepasitarę su specialistais, šunų veislyne rezervuoja šuniuką. Mielas pūkuotukas: tiks! Bus vaikams draugas. O vėliau pasirodo, kad šuns temperamentas, dydis ir visa kita tarsi perkūnas iš giedro dangaus. Ir gyvūnas tampa našta“.

Veterinarijos gydytoja nėra kategoriškai prieš, kad tėveliai dovanotų vaikams gyvūnus. Ir jai kažkada tėvai leido turėti augintinį, kuris tapo savotišku kelrodžiu renkantis veterinarės profesiją. Ji ir dabar augina du šunis ir vorą paukštėdą, o laisvalaikiu dalyvauja kinologų rengiamose parodose ir gilinasi į šunų psichologiją. Jos atveju gyvoji dovana, gauta ankstyvoje vaikystėje, pataikė į dešimtuką.

Kad nesužalotų...

Prieš Kalėdų seneliui atnešant gyvąją dovaną, būtina pamokyti vaikus svarbiausių elgesio taisyklių. Mokyklose to nemoko, teks pasirūpinti patiems. Atkreipkite dėmesį į iškalbingą faktą: šunys daugiausia sužaloja 5-9 metų vaikus. Dažniausiai sužaloja galvą, kaklą, rankas – tai visuomenės sveikatos specialistų sukaupta statistika. Ir dar, vaikus sužaloja ne pašaliniai, bet šeimos arba gerai pažįstami šunys.

Patyrę kinologai teigia: tėvai dresuoja šunis manydami, kad to pakanka. Tačiau auklėjimas turi vykti dviem eismo juostomis – reikia auklėti ir šunis, ir vaikus. Neerzink šuns, nelipk ant letenos, netrukdyk miegančio arba ėdančio,– vaikai kaip daugybos lentelę turi iškalti svarbiausias bendravimo su gyvūnu taisykles. Ir šuo taps puikiu žaidimų draugu, bet niekada – žaisliuku. Tarp jų užsimezgęs ryšys bus toks gilus, kad, būdami brandaus amžiaus, jie graudins, prisiminę savo vaikystės šunį...

Nesigėdykime klausti ir ieškoti atsakymų. Jeigu šunų veislyne ne viską sužinojome, užsukime į kiekviename mieste įsikūrusį šunų mylėtojų klubą, dresūros aikštelę. Naudingos informacijos gausu ir internete.


S.Valujevos nuotr.

Pirmosios dienos: nesusipratimų virtinė

Tinkama šuns socializacija, štai kas svarbu. Pats reikšmingiausias – pirmasis šuniuko gyvenimo pusmetis. Jeigu tuo metu jis eina iš rankų į rankas, grąžinamas į veislyną ir vėl kažkieno nuperkamas, jam padaroma didelė žala.

Ką daryti Kalėdų seneliui, norinčiam tesėti savo pažadus? Juk šventinis rytas neišvengiamai artėja. Galbūt jums iš anksto pavyks rezervuoti šunelį veislyne, o pasiimsite jį po švenčių? Po eglute vaikučių tegu laukia šuns antkaklis, pavadėliai, knyga apie auginimą – garantas, kad ta diena vis dėlto išauš.

Mūsų krašte nėra tradicijų aukoti gyvūnų prieglaudoms, bet šventinis gerumo laikotarpis kaip tik ir yra tas metas. O gal apsilankymas gyvūnų prieglaudoje paskatins pasirinkti globos laukiantį padarėlį.

Kodėl nepatartina įsigyti gyvūną per pačias šventes? Pirmomis dienomis naujuose namuose šuniukas patiria stresą. Nauji kvapai, nepažįstami daiktai, svetimi žmonės – jokio saugumo! Švenčių šurmulys naujuose namuose taip baugina, kad susijaudinęs jis tesugeba daryti balutes. Svečių vaikai niurko ir tampo mažį, spaudžia pilvą, kiša pirštus į nasrus. Kažkas apšeria saldumynais.

Šeimininkai užsiėmę tik svečiais. Niekas nemato, kaip triukšmingi vaikai žaidžia su naujuoju įnamiu. Šuo, apimtas panikos, pirmąkart savo gyvenime kanda pirmam pasitaikiusiam žmogui. Už šią „agresiją“ brutaliai baudžiamas. Tai tik žiupsnelis to, kas gali atsitikti. Pirmomis dienomis šuniuko ir vaikų bendravimas apskritai turėtų būti ribotas, bet išeina atvirkščiai.

Mažą šunelį ypač gąsdina naujovės, užgriuvusios tarsi lavina. Tarp kitko, ir suaugę šunys bijo petardų arba fejerverkų triukšmo, ką kalbėti apie mažo šuniuko baimes. Jam net dulkių siurblys yra pavojingas pabaisa.

„Blogiausiu atveju atiduosim šunelį tėvams į kaimą“,– užgesus šventiniams fejerverkams, atsidūsta naujieji šeimininkai. Ar garbaus amžiaus tėvai pajėgs susitvarkyti su jaunu, energingu, bet elgsenos sutrikimų jau turinčiu šunimi? Dar blogiau, jeigu šunytis pateks į perpildytą prieglaudą, bet dar baisiau, jeigu gyvoji Kalėdų dovana bus išmesta į gatvę.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mirė Jonas Mekas papildyta (8)

Trečiadienį mirė žinomas lietuvių kilmės menininkas Jonas Mekas .

„Ryto“ popieriai prastėja: ar atpirkimo ožys Vilniuje – tik vienas? (39)

Vidinių dramų purtomas Vilniaus „Rytas“ per savaitę pralaimėjo visas trejas žaistas rungtynes...

Du „valstiečių“ skyriai iškėlė ne Skvernelį: siūlys rinktis slaptu balsavimu papildyta (302)

Du „valstiečių“ skyriai partijos kandidatu į prezidentus iškėlė ne Saulių Skvernelį. Kauno...

Biržų meras švedams neleidžia kelti kojos į miestą: ne mes juos ėjome grobti ir žudyti patikslinta (547)

Biržų miesto meras Valdemaras Valkiūnas, sužinojęs, kad Švedijos ambasada ruošiasi rengti...

Pietūs Vilniuje už 3 eurus: į tokią vietą koją kelti baisu, bet didelė porcija atėmė žadą (151)

Nors retai skaitau komentarus, o ypatingai anoniminius, po savo pietų pertraukų apžvalgomis, bet...

Vis dar čia? Kaip „Brexit“ atidėjimas gerokai apsunkintų gyvenimą Briuseliui (1)

Nacionalistai – nuo Italijos iki Vengrijos – ruošiasi kovoti Europos Parlamento (EP)...

7 šių metų interjero tendencijos: kaip žinoti, kuri tinka būtent jums (2)

Prieš rinkdamiesi stilių pagalvokime, kas tokie esame ir ko norime. Taip galėtume pavadinti vieną...

Spūstys Vilniuje: eismą sutrikdė 5 automobilių avarija

Trečiadienį Vilniuje, Geležinio Vilko g., susidūrė 5 automobiliai. Pranešama, kad dėl eismo...

Nepagražintas Kubos veidas – už nepriklausomybę, revoliuciją ir vietinių skurdą (7)

Jau pats straipsnio pavadinimas daug kam gali pasirodyti netinkamas ir atgrasus, todėl visai...

Didžiausios pūgos Lietuvos istorijoje: tikras pragaras, kuris šiandien kirstų dar stipriau (36)

Šiųmetė žiema lietuviams priminė, kas yra tikrasis šaltasis metų laikas. Pūgos ir dideli...