aA
Kiekvienas suaugusysis yra savaip išgyvenęs Kalėdų Senelio praradimą (jo iš tikrųjų nėra) arba atradimą (tai – tik mitas, graži pasaka, kurią taip stropiai stengiamasi paversti realybe). Prieš kiekvienas Kalėdas vis iš naujo savęs klausia: ar jau pasakyti vaikams tiesą? O ką sakyti, jei paklaus?
Vaikas
© Corbis

Uždavinys iš tiesų nelengvas, ypač jei dar patiems norisi tikėti pasakomis arba bent jau žaisti pasaką. Juk taip suaugusieji nejučia grįžta į vaikystę. Jie nori būti geri, o kartais net turėti ypatingų galių – išpildyti savo artimųjų norus ir pageidavimus. O jei pasiseka išpildyti svajonę, tai visagalybės pojūtis garantuotas…

Tačiau racionalus suaugusiojo protas kelia širdy sumaištį skleisdamas abejonę, ar nesupyks vaikai paaiškėjus tiesai, ar tėvai nenuskriaus vaikų per anksti ją atskleidę. Kuris požiūris teisingas? Kodėl turiu meluoti, jei viską darau, kad tik vieni kitiems nemeluotume? Straipsnyje aptarsiu, kas gero ir kas blogo slypi puoselėjant Kalėdų Senelio stebuklą.

Geroji mito apie Kalėdų Senelį pusė

1. Puoselėja atlaidumą, dosnumą ir susitaikymą.

Nepaisydami visų nesutarimų ir konfliktų iki Kalėdų tėvai ruošia dovanėles, užrašo gražiausius linkėjimus. Vaikams, kurie yra labai išdykę ir gauna krūvas pastabų dėl netinkamo elgesio, labai svarbu žinoti, kad jie taip pat yra geri, nes gauna Kalėdų Senio dovanų.

2. Verčia būti dėmesingiems vieni kitiems.

Kai tėvai tikrai nori nudžiuginti savo vaikus šv. Kalėdų rytą, jie stengiasi kuo tiksliau sužinoti, kas jų mažylius nudžiugintų. Atkreipia dėmesį į tai, kuo vaikas džiaugiasi kiekvieną dieną. Atidžiai klausosi, kokios yra jų svajonės ir fantazijos. Nepamiršta pasikalbėti su močiutėmis ar auklėtojomis, kurios daug laiko praleidžia su vaikais.

3. Skatina vaikų ir tėvų kūrybiškumą.

Tikėjimas Kalėdų Seneliu labai teigiamai veikia besivystantį vaiko simbolinį pasaulio suvokimą, vaizduotę, kūrybinį mąstymą. Kai mažylis užduoda konkrečių klausimų, pavyzdžiui, „Kaip Kalėdų Senelis suspėja aplankyti visus vaikus?“, „Kodėl jo balsas toks panašus į Ievutės tėčio?“, galima paversti tai mielu kalėdiniu pokalbiu, aktyviai įtraukiant vaiko išmonę: kaip jam pačiam atrodo ar kaip jis norėtų, kad būtų, kaip jis tai įsivaizduoja. Tai lygiai taip pat skatina tėvelius kūrybiškai tęsti sekamą pasaką.

4. Tai naudinga sveikatai.

Daug teigiamų emocijų suteikia šventės ir pasakos pojūtis. Tai labai naudinga sveikatai, nes stiprėja imuninė sistema, atsparumas neigiamiems aplinkos faktoriams, stresui. Dovanos laukimas stimuliuoja imuninę sistemą, teigiamai veikia vaiko psichiką ir nervų sistemą. Svarbiausia – ne dovanų kiekis, o būtent šventės ir pasakos nuojauta.

5. Skatina šeimos sutelktumo pojūtį.

Su Kalėdų Seneliu siejama ne tik šventė, pramoga, bet ir kuo rimčiausia aiškinimų sistema. Kiekvienoje šeimoje ji – individuali. Čia dažniausiai abu tėveliai būna išskirtinai solidarūs, palaiko vienas kitą (arba tiesiog abu kuria tą patį paslapties veidą). Jei šeimoje yra daugiau vaikų, jie visi skirtingo amžiaus, tai „jau praregėjusieji“ natūraliai įtraukiami į Kalėdų dovanų ruošimą ir paslapties išsaugojimą.

6. Suteikia vilties.

Ką duoda tikėjimas Kalėdų Seneliu? Tėvai dar mažiems vaikams praneša, jog gyvenimas kupinas vilties ir svajonių išsipildymo. Kodėl jie taip daro? Nes patys nenustoja tuo tikėti, net jei yra ne kartą patyrę priešingai – svajonės neišsipildo, nors taip gera buvo jomis tikėti.

Sužinojus, jog to gerojo dėdulės nėra, gyvenimas kuriamas ir toliau. Argi nustoji tikėti? Tikima savo ir kitų žmonių gėriu, kai iki galo suvokiama, jog džiaugsmą mums pirmieji suteikia tėvai.

Tėvai būgštauja, jog vaikai supyks ant jų už melą. Bet ar šie neišgyvena to nuolat? Tėvai iš tikrųjų nė nenutuokia, kada pirmą kartą ant jų supyko ar jais nusivylė jų vaikai. Gal tada, kai vaikui pirmąkart pasakė, jog tuoj grįš, ir nepasirodė „tuoj“ (kai mažajam buvo vieneri, pusantrų, o gal dveji metukai)?

7. Tėvai patys jaučiasi lyg stebukladariai.

Kai tą patį žaidimą žaidžia tėvai ir vaikai, tai jau savaime didelis stebuklas, kupinas džiaugsmo ir laimės. Žaisdami vaikai visuomet lengviau perpranta pasaulio dėsnius ir tiesas. Šį žaidimą organizuoja, kuria suaugusieji, patys kiekvieną kartą atlikdami to stebukladario vaidmenį.

Kai vaikai, kupini smalsumo, laukia Kalėdų Senelio, jų tėvai su palaimintu jauduliu ir džiaugsmo ašaromis akyse stebi, kas vyksta... Patys išgyvena labai jaudinančias akimirkas ir nori būti dar geresni savo vaikams, vienas kitam. Dažną aplanko mintis: „Kaip gera daryti stebuklus.“

Bus tęsinys

Paskutiniame žurnalo "Aš ir psichologija" numeryje skaitykite:

Iš miestiečių gyvenimo. Pokalbis su rašytoja Kristina Sabaliauskaite.
Kiek svarbu bendrauti, kad bendradarbiautum?
Vidinė nėščios moters istorija.
„Už“ ir „prieš“ Kalėdų Senelio mito palaikymą.
Juoktis kartu – tolygu prisipažinti mylint.
Kad kažkas šalia nusijuoktų. Interviu su Algiu Ramanausku-Greitai
Yra žmonių, kurie tiesiog atsisako pirkti.
Ar pasaulyje gyvena tik davėjai ir ėmėjai?
Kiekvienas gyvenimas – neparašyta istorija.
Pasakojimas apie „playback“ teatro terapiją.
Tobulame gyvenimo plane ligos nėra.
Ar psichologai tiki stebuklais?
Apie duoną kasdieninę. Ar šventinę?
Stebuklinga realybė ir stiklinė vandens

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Padėtis virsta nekontroliuojama: kasmet dėl antibiotikų miršta dešimtys tūkstančių pasveikti turėjusių žmonių (23)

Kiekvienais metais Europoje miršta 33 tūkstančiai žmonių dėl bakterinių infekcijų, kurių...

Lietuva – demografinėje duobėje: išgelbės tik darbo imigrantai? (149)

Mažėjantis Lietuvos gyventojų skaičius ir nesustojanti emigracija kelia vis daugiau klausimų,...

Praėjus metams po dingimo Argentinoje aptiktas povandeninis laivas

Argentiniečių povandeninis laivas, prieš metus sprogęs ir dingęs su 44 žmonių įgula,...

Pažadai nesutilpo į mokytojo piniginę: atlyginimų žirklės stulbina (2)

Geresnių laikų mokytojams dar teks palaukti. Iš prognozuoto iki 17 proc. atlyginimų šuolio...

Nobelio premijos laureatas: jau dabar pajutome skonį to, kas mūsų laukia. Gali tapti gerokai blogiau „kyla pavojus JAV demokratijai“ (137)

Garsusis ekonomistas Josephas Stiglitzas atkreipia dėmesį į tris realiausią grėsmę keliančius...

Lemiamos „Žalgirio“ atakos rebusas: kodėl viskas baigėsi plyta, o ne laisvutėlio Milaknio šūviu? pažymiai žaidėjams (109)

„Mes esame tikrai toli nuo savo potencialo, bet žaidžiame dėl pergalių su „Barcelona“,...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Vaikamušių judėjimo aktyvistams: gavote tai, ko nusipelnėte (93)

Dar savaitė, kita ir Lietuvos miestai bei miesteliai pradės varžytuves, kieno įžiebta Kalėdų...

Neįtikėtinas rašytojos Colette gyvenimas: vyras vogė jos talentą, o ši keršijo romanais su jo 16-mečiu posūniu ir kitomis moterimis (1)

Netrukus kelionę po Lietuvos kino teatrus pradės juosta „Koletė“ – dar vienas svarbus...

Jauni Lietuvos gyventojai trykšta optimizmu – atlyginimus tikisi augsiant keleriopai (108)

Lietuvos jaunimas savo ateitį vertina optimistiškai: SEB banko atliktas 18–25 metų gyventojų...

Šeimos tradicija, virtusi spontanišku nuotykiu – kaip keliauti su vaikais ir neišprotėti? (7)

Vieniems šeimos tradicijos yra bendros šventės ar aktyvios veiklos, kitiems jos neatsiejamos nuo...