aA
Festivalio „Mados infekcija“ organizuojančios agentūros „Sick Service“ vadovas Mindaugas Morkūnas Londoną išvydo kitomis akimis – Lietuvoje laimėjęs Britų Tarybos skelbtą konkursą „International Young Fashion Entrepreneur“ (IYFE) jis lankėsi Londono mados savaitės metu vykusioje stažuotėje: „Visa savaitė buvo viena didelė ir neįkainojama patirtis, kupina įspūdžių ir susitikimų su žmonėmis, kurių be Britų Tarybos pagalbos galėtum prašyti susitikti mėnesių mėnesiais“.
Iškaba Londone
Iškaba Londone
© Asmeninio archyvo nuotr.

„International Young Fashion Entrepreneur“ - tai kasmet kūrybinių industrijų atstovams Birtų Tarybos organizuojamas konkursas, kurio laimėtojai iš skirtingų šalių savaitei keliauja į D. Britaniją susitikti su šios šalies atitinkamos industrijos profesionalais, - paaiškino Mindaugas. - 2010-ieji buvo pirmieji metai Lietuvoje, kuomet konkursas buvo skelbiamas mados sektoriuje.

Pristačiau projektą apie tai, kaip mūsų renginių agentūra pastaruosius 4 metus augino festivalį „Mados infekcija“, kokių planų turime ateičiai ir... laimėjau konkursą. Londone savaitę praleidau su panašiais laimėtojais, mados verslo atstovais iš Turkijos, Bangladešo, Libijos, Rusijos, Indijos, Šri Lankos bei Filipinų.

Per savaitę turėjome 12 susitikimų Londone ir 3 susitikimus Notingeme. Taip pat turėjome vieną dieną, kurios metu specialiai sudarytai komisijai pristatinėjome savo šalyje plėtojamą veiklą bei ateities planus. Komisija išrinko vieną nugalėtoją, kuris laimėjo 5000 svarų bendradarbiavimo projektui kartu su Londono Bitų Tarybos ofisu įgyvendinti. Apdovanojimų ceremonija vyko pagrindinio Londono mados savaitės podiumo patalpose (Somerset House) – čia nugalėtojui prizą įteikė vogue.com redaktorė Dolly Jones“.

Neįkainojama patirtis

Mindaugas Morkūnas
Mindaugas Morkūnas
© P.Gasiūno nuotr.

Anot M. Morkūno, visa savaitė buvo viena didelė ir neįkainojama patirtis, kupina įspūdžių ir susitikimų su žmonėmis, kurių be Britų Tarybos pagalbos galėtum prašyti susitikti mėnesių mėnesiais: „Niekas juk neorganizuoja kursų, kaip rengti mados savaitę, kaip plėtoti jos idėją, o čia mes susitikinėjome su žmonėmis, kurie verda mados industrijoje jau kelis dešimtmečius ir klausinėjome jų visko, nesukdami galvos, kurie klausimai yra mandagūs, o kurie gal jau ir nebe labai“.

Tarp labiausiai įsiminusių - susitikimas su „London Development Agency“ ir „British Fashion Council“, kurios atsakingos už „London Fashion Week“ organizavimą bei D. Britanijos mados industrijos skatinimą.

„Londono miesto vystymo agentūra pasakojo, kaip jie bendradarbiauja ir remia Londono mados savaitę: miesto valdžia trims metams surado pagrindinę buveinę renginiui, kuris vyksta įspūdingo dydžio meno ir parodų galerijoje „Somerset House“, esančioje kitoje Temzės pusėje priešais garsiąją Londono akį; iš Londono biudžeto remiamos įvairios Londono mados savaitės sritys, pvz., tarptautinė rinkodara, įspūdinga šio renginio svetainė internete, jaunų dizainerių konkursai ir kt. programos, padedančios dizaineriams pradėti ir tęsti savo veiklą.

Kitas įdomus dalykas, tai, kad Londonas finansuoja kelias darbo vietas žmonių dirbančių su renginio rėmėjais, taip siekiant ilgainiui pritraukti vis didesnį biudžetą iš privačių rėmėjų bei mažinti miesto dotacijas, nekenkiant renginio kokybei ir rezultatams.

Tuo tarpu „Mados infekcija“ pastaruosius dešimt metų už renginio patalpas moka privačių rėmėjų pinigais ir savo vietą po Vilniaus saule randa tik Šiuolaikinio meno centro bei Nacionalinės dailės galerijos vadovų iniciatyvos ir geranoriškumo dėka.

Londono mados koledže dalyvavau paskaitoje apie žvaigždžių įtaką mados pasauliui ir apie ekologišką madą. Tik kitą dieną pastebėjau, kad pernelyg dėmesingai klausęs šių temų, vienoje auditorijoje palikau savo skėtį, - juokėsi Mindaugas.

Anot jo, įspūdį paliko ir susitikimas su Britanijos rūbų parduotuvių tinklo „Topshop“ atstovais.

"Savo parduotuvėse jie išskyrė specialią erdvę pavadinimu „Edit“, kurioje kas 6 savaites pristatomos nedidelės įvairių šalių dizainerių kolekcijos pardavimui. Tai nėra itin pelninga veikla, tačiau tokia misija vykdoma norint išsiskirti iš kitų, būti pranašesniais ir galinčiais pasiūlyti ne tik masinę, bet ir išskirtinę vienetinę produkciją. Tikiuosi, kad šią tendenciją kada nors pastebės ir Lietuvos mažmenininkai, - vylėsi M. Morkūnas, susitikęs ir su organizacijomis „UK Fashion Exports“ bei „Centre for Fashion Enterprise“.

"Jos veikia kaip tam tikri verslo inkubatoriai, padedantys dizaineriams atsistoti ant kojų ir tęsti savo veiklą, transformuojant ją į reguliarų mados verslą. Beje, vienas iš iki šiol jų globojamų dizainerių yra Jean-Pierre Braganza, kuris 2005 metais viešėjo „Mados infekcijoje“ – teigė M. Morkūnas.

„British Council“ Londono biuro sudarytai komisijai buvo pristatytas ir festivalis „Mados infekcija“. Anot M. Morkūno, renginys buvo įvertintas teigiamai, nors ir yra mažytis, lyginant su bet kuria mados savaite: „Tiek komisijos nariai, tiek kolegos iš kitų šalių maloniai nustebo, jog visos rodytos kolekcijos yra labai kokybiškos, kaip ir renginio scenografija, apšvietimas ir pan. Papildomai kaip pavyzdžius pristačiau Agnės Kuzmickaitės, Giedriaus Šarkausko ir Giedriaus Paulausko kūrybą“.

M. Morkūnas atvirai kalbėjo, kad buvo aptarti ir festivalio trūkumai, vizijos, koks jis galėtų ir turėtų būti ateityje: „Gavau tiesioginę rekomendaciją susitikti su mados renginių prodiuseriu, dirbusiu su tokių dizainerių parodymais, kaip Vivienne Westwood, Hussein Chalayan, Ashish; prodiusuojančiu Šanchajaus mados savaitę; visas Britanijos mados mokyklas vienijantį renginį „Graduate Fashion Week“ ir naujų dizainerių paieškos renginį „Vauxhall Fashion Scout“, kuriame šiemet pagrindinį prizą pirmą kartą laimėjo lietuvė Rasa Abramavičiūtė“.

Mados virusas Londone

Kokia atmosfera tvyrojo Londone, čia vykstant mados savaitei?

„Gatvėse buvo daug žmonių, kurie labai įdomiai atrodė, akivaizdu, kad jiems tai buvo ta savaitė, kuomet savo apranga buvo galima parodyti, kas esi, - įspūdžiais dalinosi M. Morkūnas. - Skirtingai nei pas mus, Londone gražūs ir madingi žmonės neriečia nosies, o kaip tik yra labai draugiški, šilti, mielai pozuoja gatvėje praeiviams, norintiems juos nufotografuoti, pataria, kur ir kaip greičiau surasti vieną ar kitą vietą mieste“.

Visgi anot M. Morkūno, renginių scenarijus skiriasi: „Ten lauki prieš renginį 45 minutes, kol pakliūsi į podiumo salę, tada šou trunka viso labo 10-15 minučių, tada per 10 minučių visi gražiai „išlydimi“ į gatvę ir bėga į kitus renginius. Jokių aptarinėjimų. Tačiau sutemus mieste prasideda gausybė after-party vakarėlių, kuriuos rengia skirtingi dizaineriai, ir ten vėl susitinki dieną matytus žmones, aptari patirtus įspūdžius“.

Londono mados savaitė: I dalis; II dalis

M. Morkūnui teko stebėti dizainerių dueto Aminaka Wilmont ir iš Turkijos kilusio, Londone 14 metų gyvenančio dizainerio Bora Aksu kolekcijos pristatymus. Tačiau kolekcijų vertinti jis nesiima: „Tai nėra mano kompetencija. Kalbant apie renginius, akivaizdu, kad techniškai „Mados infekcija“ tikrai yra aukšto lygio. Jeigu dar mūsų festivalio infrastruktūrą galėtume perkelti, pvz., į Katedros aikštę, tai būtų labai panašu į Londono ar Berlyno mados savaitės pagrindinio podiumo vietą visomis prasmėmis.

Skirtumas tik tas, kad mūsų festivalį daro bene penkis ar daugiau kartų mažesnė komanda ir mes neturime nei 5% tokio valdžios palaikymo kaip Londone ar Berlyne, kad galėtume sėkmingai plėtoti „Mados infekcijos“ tarptautinius ryšius ir skatinti žiniasklaidos bei kitų svečių iš užsienio turizmą. Bet per ateinančius 10 metų tikrai daug kas keisis į gerą pusę. Pamatysite...“

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Krizės akivaizdoje dramatiški pokyčiai reitinguose: išryškėjo keli favoritai (458)

Koronaviruso krizės akivaizdoje dramatiškai augo Vyriausybės reitingai. Taip pat maždaug dvigubai...

Ne visi verslai išgyvena juodžiausias dienas: išsilaiko be valstybės paramos, priima naujus darbuotojus (44)

Kol dalis įmonių savo darbuotojus varo neapmokamų atostogų, fiksuoja prastovas ar net atleidžia...

Užfiksuotas 14-as mirties nuo koronaviruso atvejis Lietuvoje (95)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien Respublikinėje Panevėžio ligoninėje...

Vieno valstiečio reputacijai gelbėti skubiai pakeista viena iš karantino nuostatų (1178)

Tam, kad bent iš dalies būtų galima teisiškai pateisinti Seimo nariui, „valstiečiui“ Dainiui...

Grįžta barterinė ekonomika: kiaušiniai mainomi į tualetinį popierių (15)

Nuo kovo pradžios gatvių sankirtose ir prie gyventojų namų vartų kaip grybai po lietaus vienas po...

Pritrūkus darbo Lietuvoje, pasiūlymų dairosi užsienyje: įspėja, kad visiems jų neužteks (165)

Lietuvos įdarbinimo agentūros jau ruošiasi vasaros sezonui. Atstovai pasakoja, kad lietuviai ir...

Pirmąją savaitės pusę orai bus saulėti, sausi ir šilti (11)

Pirmadienio dieną mūsų šalies orus lems anticiklonas. Diena bus saulėta, plonų debesų pasirodys...

Koronavirusas fiksuotas ir zoologijos sode: užsikrėtė tigrė (11)

Niujorko Bronkso zoologijos sode COVID-19 infekcija diagnozuota tigrei, kuri, kaip manoma,...

Profsąjungos įvardijo, su kokiais sunkumais šiuo metu susiduria vairuotojai: neišmokėti atlyginimai, eilės pasienyje (15)

Lietuvos vairuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Jovita Jančauskienė teigia, kad daliai...

|Maža didelių žinių kaina