Kalėdos ir Naujieji metai nevirs pinigus ryjančiu drakonu, jei išlaidas planuosime iš anksto ir apgalvotai. Apie tai šnekamės su Julita Varanauskiene, SEB Banko analitike, šeimos finansų eksperte.
Kalėdos
© Corbis/Scanpix

Kaip suplanuoti šeimos biudžetą, kad per šventes jis nepatirtų mirtino smūgio?

Kalėdinės dovanos: norai = galimybės
Julita Varanauskienė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Manau, kad sunkmetis išmokė tuos, kurie ekonominio augimo laikotarpiu buvo atleidę vadžias, vengti neracionaliai išlaidauti. Kita vertus, šventės lieka šventėmis, jos net ir sunkiu metu yra laukiamos, planuojamos.

Ruošimasis iš anksto ir planavimas padeda išvengti daugelio netikėtų pirkinių. Dar reikėtų neužmiršti bendravimo su kitais švenčių dalyviais: šeimos nariais, giminėmis, draugais... Visi kartu turėtų pasirinkti priimtiniausią šventės scenarijų ir numatyti jam įgyvendinti reikalingą išlaidų sumą.

Išeičių gali būti įvairių: suneštinės vaišės, sprendimai dėl išlaidų dovanoms, pavyzdžiui, Kalėdų Senis ateina tik pas vaikus, suaugusiesiems galima rengti dovanų loteriją, kurioje kiekvienas gaus po dovaną, tuomet ir nupirkti reikės tik vieną, dovanoti vieną dovaną visai šeimai, keistis dovanėlėmis ir t. t.

Yra žmonių, kurie taupo visus metus, o per šventes leidžiasi be saiko išlaidauti. Kaip save sudrausminti?

Tie, kurie taupo šventėms visus metus, o paskui tą tikslingai sutaupytą sumą išleidžia, turi saiką. Juos riboja sutaupyta suma. Tai, ko gero, ir yra pati geriausia drausminanti priemonė. Kada tinkamiausias laikas tai daryti? Kaip sakoma, roges ruošk vasarą, tad neprašausime ir Kalėdoms pradėję taupyti vos vasaros atostogoms pasibaigus. Svarbiau nei ankstyvas pasiruošimas yra neišleisti daugiau, negu numatyta (ar turime piniginėje tam tikslui). Skolintis šventei tikrai nereikėtų. Ypač Kalėdoms.

O jei vis dėl to neturime kitos išeities? Kokį skolinimosi būdą geriausia pasirinkti?

Jeigu išsiversti niekaip nepavyksta, tai geriau skolintis, negu tą mėnesį nemokėti už butą. Tai – ne išeitis, o savęs apgaudinėjimas. Nesusiviliokite greitaisiais kreditais, nes teks mokėti didžiules palūkanas. Verčiau skolinkitės iš artimų draugų ar giminių. Nedideles sumas neilgam laikotarpiui protinga skolintis naudojantis mokėjimo kortelių kredito limitu. Pasirinkimą turi lemti tai, kaip greitai sugebėsite pinigus grąžinti.

Ar reikia susidaryti griežtą išlaidų planą? Kas jame turėtų būti numatyta?

Neturėtų tas planas būti labai griežtas (maistui tiek, gėrimams – tiek, stalo papuošimui – dar tiek), nes pradėjus nukrypti nuo savo pasiruošto plano vienoje vietoje, toliau jo nesilaikyti kils vis daugiau pagundų. Pradėti reikėtų nuo bendros sumos, kurią galime skirti, o vėliau padalyti didesnėmis išlaidų grupėmis – dovanoms, pramogoms (maistas šiuo atveju priskiriamas prie pramogų).

Tada reikėtų kartu su šeimos nariais išspręsti „optimizavimo uždavinį“: norus suderinti su galimybėmis. Galbūt teks susitarti dėl mažesnių išlaidų dovanoms, o gal, užuot gurmaniškai vakarieniavus ir per Kalėdas, ir per Naujuosius, pasirinkti vieną šventę. Statistika rodo, kad katalikiški kraštai sunkmečiu mieliau atsisako daiktų (dovanų), protestantiški – šurmuliuojančių, tviskančių puotų.

Kaip pirkti dovanas: iš anksto, o gal laukti prieššventinių akcijų?

Dovanas reikėtų planuoti iš anksto. Ir tuomet ne tik laukti paskutinių prieššventinių akcijų, bet ir patiems aktyviai ieškoti informacijos. Kitaip tariant, daryti rinkos tyrimą. Jei iš anksto žinosime informaciją apie prekės kainą (ne akcijos metu), tuomet galėsime įvertinti ir šventines nuolaidas.
Kita vertus, mažesnių kainų ir geresnės kokybės galima ieškoti ne tik prieš šventes ir ne tik tradicinėse parduotuvėse. Internete galima palyginti kainas, perskaityti kitų pirkėjų atsiliepimus ir netgi pigiau nusipirkti.

Užsienyje neseniai buvo atliktas tyrimas, kokios dovanos laukiamiausios. Paaiškėjo, kad tai – dovanų čekiai. Čekiai ir pinigai – praktiškiausios dovanos, tačiau Kalėdos ne ta šventė, kada jas tinka dovanoti. Neužmirškime, kad tai šeimos šventė, tad nereikėtų per daug išplėsti apdovanojamųjų rato. Be to, šia proga užtenka ir simboliškų dovanų.

Kaip sutaupyti maisto produktams ir apskaičiuoti, kiek jiems protinga išleisti?

Viską lemia turimi pinigai. Kuo labiau esame jų ribojami, tuo anksčiau reikėtų pradėti ruoštis. Paprastai šeimininkės, kurios maistą gamina pačios, iš anksto pagalvoja apie patiekalus arba turi savo tradicinius, numano, kiek jiems išleis, ir pagal tai sudaro valgiaraštį, taip pat pagamina maisto tiek, kiek reikia, kad vėliau netektų išmesti.

Iš anksto pirkti šventėms verta nebent tada, kai turime pavaišinti gausų būrį svečių. Tada galėtume pasinaudoti maisto ekonomijos principu: perkant didesnį kiekį ne prieššventinio šurmulio metu galima ir pasiderėti (jei perkame ne prekybos centre...).

Deficito laikai, kai žirnelius ir majonezą reikėjo pirkti liepos mėnesį, praėjo. Tačiau atidėti visko paskutinei minutei irgi nereikėtų – tuomet gresia ilgos eilės, sugaištas laikas, skubotas maisto ruošimas, neapgalvotos išlaidos ir per daug pripirktų produktų arba pusgaminiai, kuriuos teks valgyti visą savaitę...

Skaičiuoti patarčiau taip: vienam žmogui namuose ruošiamai vakarienei turėtų užtekti 50 litų (vidutiniškai tiek asmeniui kainuoja ne ypač gurmaniška vakarienė kavinėje ar restorane). Dar vertėtų gerai pagalvoti, kiek maisto gali suvalgyti vienas svečias, pagal tai pirkti produktus. Dažnai prigaminame per daug, persivalgome. Nepamirškime: Kūčių stalas turi būti kuklus, patiekalų 12, o skrandžiai ne guminiai.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Galingiausią žmogų Sovietų Sąjungoje pažadino skambutis, šis sureagavo ne iškart: pasekmės buvo tragiškos (147)

Ankstyvą 1986 m. balandžio 26-osios rytą įvyko viena didžiausių atominių katastrofų...

Palangos bare gavusi sąskaitą nustėro (339)

„Jei nebūčiau pastebėjusi, būčiau tiesiog sumokėjusi daugiau nei reikia, nes padavėjas nei...

Naktinės linksmybės Palangoje: Jonines nurungė priešvestuvinis šėlsmas (9)

Joninių išvakarėse J. Basanavičiaus gatvę užliejusioje minioje buvo galima pastebėti ne vieną...

Kraupiais nusikaltimais pažymėta Vilniaus vieta, kur siautė mokytoju troškęs tapti maniakas (78)

Sostinėje esančio Pasakų parko pavadinimą žino net ir kitoje Lietuvos pusėje gyvenantys...

Kritikus apraminę vokiečiai tikisi lemtingo lūžio, švedus įsiutino nepagarba: būta „tam tikrų“ gestų (25)

Vokietija vaikščiojo labai plonu ledu ir pasaulio čempionus nuo kuklaus taško su Švedija skyrė...

Joninių laužai Kernavėje skelbia: dienos ima trumpėti (13)

Kur švęsti Jonines? Į šį klausimą vienintelį atsakymą žinantys kasmet traukia į Senąją...

Išvardijo, kokios ligos tyko vakarėlių užkandžiuose (5)

Koks vakarėlis, jei ant stalo nėra padėto didžiulio dubens traškučių ir užtepėlių jiems?...

Dramatiška vokiečių pergalė išsaugo pasaulio čempionų kailį incidentas po rungtynių (439)

Šeštadienio vakarą futbolo sirgalių dėmesį kaustė žūtbūtinė titulą ginančių vokiečių...

Atmetęs dar vieną pasiūlymą iš už Atlanto Jasikevičius nesiblaškys – lieka „Žalgiryje“ (305)

Po istorinio sezono su Kauno „Žalgiriu“ 42 metų Šarūnas Jasikevičius vos kelias dienas...

Septyni Europos nykštukai, kuriuos aplankysite per septynias dienas (15)

Nejaugi nenorėtumėte pasigirti kokią nors valstybę išmaišę skersai ir išilgai? Misija...