Šiuolaikinėje visuomenėje perfekcionizmas dažnai laikomas privalumu. Atrodo, kad būti nepriekaištingu – tai siekti kokybės, atsakomybės ir aukštų standartų. Tačiau kai šis siekis peržengia sveikas ribas, jis tampa vidiniu kankintoju.

Psichologinės perfekcionizmo šaknys

Perfekcionizmas dažnai gimsta vaikystėje, kai meilė ar pripažinimas buvo sąlyginiai – „būsi vertas ir mylimas, jei...“. Vaikas išmoksta, kad norėdamas būti matomas ar mylimas, turi būti nepriekaištingas, neklystantis, visada „geras“. Suaugęs žmogus tuomet ima nuolat įrodinėti savo vertę – darbe, santykiuose, net savo viduje. Perfekcionizmas tampa gynybos mechanizmu nuo gėdos, atstūmimo ir vidinės tuštumos.

Toks žmogus dažnai kovoja su vidiniu kritiku, kuris niekada nebūna patenkintas. Jis neleidžia sustoti, atsipalaiduoti, džiaugtis pasiekimais – nes vis dar „galėjo būti geriau“. Tai sukelia lėtinį stresą, išsekimą, psichosomatinius simptomus, o galiausiai – praradimą savęs.

Astrologinis kontekstas: Lilit Skorpione

Šiuo metu juodasis Mėnulis – Lilit – keliauja per Skorpiono ženklą. Tai aktyvina kolektyvines ir asmenines šešėlines temas, tokias kaip kontrolės poreikis, gėda, emocinis ekstremalumas. Perfekcionizmo šešėlis šiomis dienomis tampa dar ryškesnis – norisi įrodyti, kad esame nepriekaištingi, kad nusipelnome vietos pasaulyje, kad niekas mūsų neįskaudins, jei būsime „pakankamai tobuli“.

Tačiau Skorpiono transformacinė energija taip pat kviečia paleisti – kontrolę, kaukes, įtampą. Dabar kaip niekada svarbu atsisakyti perfekcionistinio spaudimo ten, kur užtenka tiesiog padaryti pakankamai gerai. Ne viskas gyvenime reikalauja 100%. Kartais 70% yra būtent tiek, kiek reikia sveikam balansui.

perfektas

Svarbu ne įrodyti, o pajusti savo vertę

Vertė neegzistuoja per pasiekimus. Ji yra mumyse, nepriklausomai nuo aplinkybių. Kuo labiau bandome ją įrodyti, tuo toliau nuo jos nutolstame. Laikas sustoti, atsigręžti į save ir paklausti – kam aš visa tai darau? Kas mane veda – meilė sau ar baimė būti nepakankamu?

Ką daryti?

Jeigu jauti, kad viduje kaupiasi įtampa, esi pavargęs(-usi) nuo noro viską padaryti tobulai, padėti gali psichosomatikos sesijos.

Šios sesijos padeda:

* susigrąžinti vidinę ramybę,

* atkurti balansą tarp „aš vertas“ ir „noriu įrodyti“,

* pamatyti, kur slypi perfekcionizmo šaknys,

* paleisti senus scenarijus ir leisti sau būti pakankamu žmogumi.

„Tai ne ilgalaikė terapija, o „chirurginė“ pagalba, kai per vieną kartą galima atrasti savigraužos trigerį ir jį neutralizuoti.“ – teigia Viktorija.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją