aA
Namo numeris, gimimo data, telefonas, amžius, atlyginimas, asmens kodas – atidžiau pažvelgus, visą žmogaus gyvenimą lydi skaičiai. Tiksliai apčiuopiamos reikšmės puikiai charakterizuoja bet kokį objektą. Tačiau materialinė skaičių išraiška – dar ne viskas.
© Shutterstock nuotr.

Prietaringieji kinai

Dauguma kultūrų nuo seno skaičiams teikia ypatingą reikšmę. Ne išimtis ir kinai. Tai, kad šiai tautai skaitmenys išties prasmingi, įrodo ir 2008 m. surengta olimpiada. Kinai neatsitiktinai pasirinko būtent tokią datą. Jų kultūroje skaičius 8 – sėkmės ir laimės ženklas. Negana to, olimpiados atidarymas vyko rugpjūčio mėnesį (8-tas metų mėnuo) 8 dieną 8 val. 8 min. ir 8 sek. vakare. Manyta, kad tai padės jų sportininkams iškovoti kuo daugiau pergalių. Sutapimas ar ne, bet 2008 m. olimpiadoje būtent kinai pelnė daugiausia aukso medalių.

Atsekti, kodėl ir kaip susiklostė tam tikros kinų skaičių reikšmės, nepaprasta. Kinija gali pasigirti labai ilga kultūros istorija. Tačiau ši tauta itin prietaringa. Štai kodėl kinai ypatingą dėmesį skiria netgi tam tikru laiku ištariamiems žodžiams. Būtent lingvistika galėjo lemti ir susiformavusias skaičių reikšmes. Kinų kalboje daug homonimų – žodžių, kurie atitinkamai ištarti įgauna kitą prasmę. Taip skaičiai be pirmapradės reikšmės įgyja ir papildomų konotacijų.

0 simbolizuoja amžiną ciklą

Tai dviprasmiškas skaičius, kuris reiškia nieką ir absoliučiai viską. Anot kinų, norint suvokti nulio prasmę, reikia bent akimirkai įsivaizduoti, kad nieko aplinkui nėra ir niekas nieko neturi. Beprotybė? Galbūt... Tačiau nulis būtent toks ir yra. Jis žymi tuštumą, kartu ir begalinį potencialą. Apvali forma skaičiui suteikė ir amžinumo, beribės erdvės, pradžios bei amžino ciklo simboliką. Nulis tarsi apibrėžia erdvę, bet joje nieko nėra. Kai kur šis skaičius siejamas su dieviškumo pradu.

1 reiškia lyderystę

Geriausiai šį skaičių apibūdina frazė – „Vienas gimdo du“. Tai egzistencinis skaitmuo, kuris apeliuoja į sąmoningumą. Vienetas yra pradžia, jis visada turi būti pirmas, už jo rikiuojasi visi kiti. Tad kinams tai inicijavimo, pradžios, koncepcijos skaičius. Be to, jis pasižymi stipria vyriškąja Jang energija. Todėl siejamas su lyderyste, laimėjimu, veržlumu, ėjimu į priekį, augimu ir potencialu. Vienetas priskiriamas Žiurkės Zodiako ženklui ir neretai laikomas vyriškumo simboliu.

2 įprasmina pusiausvyrą

Jeigu vienetas laikomas skaičių sistemos tėvu, t. y. vyriškuoju pradu, tai dvejetas atstovauja moteriškajai pusei. Jis spinduliuoja In energiją ir įprasmina pusiausvyrą. Kinų numerologijos sistemoje ir apskritai filosofijoje dvejetas užima išskirtinę vietą. Viskas sukasi būtent apie šį skaičių. Tos pačios kosminės energijos – In ir Jang – yra dvi, daoizmo pagrindas yra dvilypio prado idėja.

Tačiau iš kitos pusės – tai silpnas skaičius, nes yra dualus. Jį galima skaidyti ir taip silpninti. Visgi čia pat atsiranda ir mitozės (ląstelės dalijimasis) simbolika. Dalijamas dvejetas sudaro du vienetus, t. y. dvi atskiras individualybes. Dvejetas taip pat atstovauja Jaučio ženklui, o fengšui praktikoje – šiaurės, šiaurės rytų kryptims.

3 įkūnija šeimą

Šis skaitmuo laikomas pirmuoju vieneto ir dvejeto sąjungos palikuoniu. Dėl šios priežasties trejetas visada siejamas su gyvenimu, palikuoniais ir gimdymo šventumu. Šis skaičius įkūnija šeimą. Be to, kinų kultūroje dažnai minimas ir didysis trejetas – dangus, žmonija bei žemė. Kai kur šis skaičius reiškia kalbėjimo ir supratimo dovaną. Kūriniuose po trejetu dažnai slypi kelio iš nežinios į nušvitimą simbolika – jis įprasmina metamorfozę. Šis gyvybės, tolerancijos ir taktiškumo skaitmuo priskiriamas Tigro ženklui ir rytų bei šiaurės rytų kryptims.

4 – saugumo simbolis

Tai globos, struktūros ir kolektyvo skaičius. Kinų filosofijoje jis taip pat simbolizuoja Žemę. Ketvertas susijęs su pagrindiniais taškais, kuriuose įsikūrusios ypatingomis galiomis apdovanotos būtybės: drakonas, vienragis, liūtas ir feniksas. Tai dvasiniai kosmoso tvarkos saugotojai. Jie palaiko pasaulio stabilumą.

Taigi ketvertas simbolizuoja saugumą. Tačiau remiantis lingvistika kai kuriuose kinų dialektuose keturi skamba panašiai kaip mirtis. Todėl kai kuriose teritorijose ketvertas laikomas nelaimingu skaičiumi, simbolizuojančiu mirtį ir nelaimes. Dėl šios priežasties kai kuriuose kinų pastatuose nėra ketvirto aukšto.

5 neša sėkmę

Tai sėkmės simbolis, užimantis ypatingą vietą kinų filosofijoje, mituose ir kraštotyroje. Penketas – tai dvejeto (In) ir trejeto (Jang) sąjunga. Tiek dvejetas, tiek trejetas – sėkmingi skaičiai, todėl penketas įgauna dar stipresnių galių. Kinų kultūroje yra 5 elementai (medis, ugnis, žemė, metalas ir vanduo), 5 grūdai (sojos, kviečiai, ryžiai, soros, kanapės), 5 palaiminimai (turto, laimės, ilgaamžiškumo, sėkmės ir klestėjimo). Visa, kas daroma penketo ritmu, lydi Aukščiausiojo palaiminimas ir sėkmė. Šis skaitmuo taip pat priklauso drakono ženklui ir atstovauja rytų, pietryčių kryptims.

6 globoja verslą

Šis skaičius kinų kultūroje apgaubtas kosmoso švytėjimu. Jis atstovauja ilgaamžiškumui ir dangaus galioms. Žmogus pasižymi penkiais fiziologiniais pojūčiais, o šeštasis apibūdinamas kaip nuojauta. Tad šešetas – mistinis skaitmuo, turintis ezoterinių galių. Be to, apibrėžia laiką – Kinijoje para skirstoma į šešias dalis. Taigi šešetas kinų kultūroje simbolizuoja gyvenimo paslaptis, dangaus galią, atsakomybę, sklandumą ir gebėjimą reaguoti. Jis globoja verslą. Tai – laimingas Gyvatės ženklo skaitmuo.

7 simbolizuoja protą

Tai – užbaigto ciklo skaitmuo. Kiekviena Mėnulio fazė trunka 7 dienas. Tad keturi etapai suformuoja užbaigtą ciklą. Galbūt dėl to daug švenčių, ceremonijų ir festivalių Kinijoje vyksta septintą dieną. Tai laikoma tinkamiausiu laiku įamžinti ar įgyvendinti svarbius įvykius. Be to, šis skaičius apima 4 (Žemės simbolį) ir 3 (dangiškąjį atributą), suteikdamas gamtos bei laiko sąjungos simboliką. Kinams septynetas yra didingesnis, dieviškesnis konstruktas. Jis taip pat simbolizuoja protą, sąmonę ir mintis. Septynetas priklauso Arklio ženklui.

8 rodo dvasinį tobulėjimą

Tai įtraukiantis skaitmuo, kuris gali susidėti iš kelių prieš jį buvusių skaičių kombinacijų. Todėl jis simbolizuoja pusiausvyrą. Pasak vienos legendos, pirmieji Žemės gyventojai buvo 8 nemirtingieji. Jie įveikė įvairius iššūkius ir vystydamiesi tapo pažangiomis dvasinėmis būtybėmis. Todėl šis skaitmuo įgauna ir apšvietimo, nemirtingumo, antgamtiškumo reikšmę. Vietiniai taip pat tiki, kad aštuonetas rodo dvasinį tobulėjimą ir bet kokių tikslų pasiekimą. Šį skaičių galima apibūdinti fraze – „Viskas įmanoma“. Kinai ypač mėgsta aštuonetą, nes jį sieja su klestėjimu.

9 – ilgaamžiškumo simbolis

Jeigu kiekvienas pirminis ir nedalomas skaičius Kinijoje siejamas su vis sudėtingesnėmis bei didesnėmis žiniomis, tai devynetas stovi ant aukščiausios pakopos. Ne veltui ant kinų imperatoriaus drabužio vaizduojami devyni drakonai. Šis skaitmuo simbolizuoja ilgaamžiškumą, laimę ir sėkmę. Devynetas reiškia pasiekti aukščiausią kosminį pasitenkinimą. Tai pakilimas į filosofinį ir dvasinį lygmenis, kurie atveria ezoterikos bei nematerialaus pasaulio duris. Devynetas taip pat priklauso Beždžionės ženklui ir atstovauja vakarų bei pietvakarių kryptims.

Laimingi ir nelaimingi skaičiai

Kinai neabejoja, kad vieni skaičiai neša sėkmę, o kiti gali prišaukti nelaimių. Laimingiausiais skaitmenimis laikomi: šešetas, aštuonetas ir devynetas. Nereikėtų stebėtis, kad Kinijoje važinėja daug automobilių, ženklintų būtent šiais skaičiais. Arba pasitaiko telefono numerių, kuriuose taip pat pasikartoja skaitmenys 6, 8 ir 9. Kinai pasiryžę plačiai atverti pinigines ir už sėkmingą numerį sumokėti netgi papildomai. Ypatingas dėmesys skiriamas ir tam tikroms skaičių sekoms, kurios atitinkamai skambėdamos įgauna prasmę, galinčią traukti sėkmę, turtus arba gerovę.

Tačiau šalia laimingų skaitmenų yra ir tų, kurių kinai itin vengia. Labiausiai – ketverto, nes jis siejamas su mirtimi. Štai kodėl daug kur nėra ne tik 4 namo aukšto, bet ir 14 arba 24. Butas ar patalpos, kurios paženklintos šiuo skaičiumi, gali būti labai pigios. Kinų prietaringumas dėl ketverto toks stiprus, kad veikia net ekonomiką.

Ši tauta pasidavė ir kai kuriems Vakarų valstybių tikėjimams. Pavyzdžiui, skaičiaus 13-os baimei. Tad atkeliavus į Kiniją ir kylant liftu iš 12 aukšto galima pakliūti tiesiai į 15. Taigi vietos gyventojai stengiasi padaryti viską, kad nesėkmės juos aplenktų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po daugelio metų aplankė Gariūnus: tokias kainas mieste sunkiai rasi (376)

Ilgus metus Gariūnuose nesilankiusi Aistė apniukusį šeštadienį nusprendė netysoti namie, o...

20 metų jauniau atrodanti moteris išklojo savo paslaptį: tereikia valgyti kelis produktus dvidešimtukas (55)

Elizabeth Peyton-Jones – 49-eri, bet ji atrodo lyg būtų 30 m. amžiaus. Natūropatė, žolininkė,...

Geidžiamas darbdavys Vilniuje samdiniams leidžia itin daug: įvaizdžiai privers gardžiai pasijuokti (25)

Vilniuje įsikūrusi IT sprendimus visame pasaulyje teikianti įmonės „ Tesonet “ yra esantys...

Kas nutinka, kai alkoholis ir narkotikai nustoja veikti: 25 metus vartojęs vyras neturi ko slėpti (2)

„Kai būdamas 12 metų pirmą kartą pasigėriau, iškart nusprendžiau, kad tai bus mano gyvenimo...

Kėdainiuose apsilankęs Kirilenka prakalbo apie FIBA „langų“ sabotažą (11)

Tarptautinės krepšinio federacijos ( FIBA ) sumanyta pasaulio čempionato atrankos varžybų sistema...

„Putino liudininkai“: 2012-aisiais prasidėjo tikros nesąmonės (285)

Vitalijaus Manskio dokumentinis filmas „Putino liudininkai“ – viena iš svarbiausių...

Po žinių apie sniegą – patikslinta sinoptikų prognozė: nemalonumai užklups netikėtai (42)

Sekmadienio dieną Lietuvos padangė bus debesuota. Nedideli pragiedruliais pasirodys kai kuriose...

Lori Anne Allison – vienintelė moteris, sugebėjusi nutempti Johnny Deppą prie altoriaus: kas ji ir kodėl apie ją nekalbama? (13)

Gerokai anksčiau, nei suvaidino kapitoną Sparrow ar policininką Tomą Hansoną, Johnny‘is Deppas...

Įsidėmėkite šiuos patarimus: štai ko nedaro stiprias asmenybes išugdantys tėvai (9)

Ką daryti, kad vaikai užaugtų stipriomis ir savimi pasitikinčiomis asmenybės, prirašyta...

Žaidėjus išteisinęs ir sirgaliams dėkojęs Jankauskas: tai jau kelia neviltį specialiai iš Ploješčio (123)

Ploješčio miesto tuščios stadiono tribūnos nesukliudė antrąkart rumunams įveikti Lietuvos,...