aA
Neseniai per visą šalį nuvilnijo skandalas dėl aukštas pareigas užimančios valdžios atstovės pareiškimų, esą Dievas žmoniją baudžia lytiniu keliu plintančia liga už padarytą moralinį blogį.
Protu sunkiai suvokiama tai, ką seniau liepdavo daryti dėl sekso įbaugintiems žmonėms
© Koliažas

Mes jau manėme, kad tokie įsitikinimai išnyko dar Viduramžiais. Deja...

Senovėje dėl žinių stokos tikėta ir dar absurdiškesniais dalykais. Pavyzdžiui, orgazmą žmonės laikė epilepsijos priepuoliu, sifilį gydė nekaltomis mergelėmis, o garsusis Hipokratas ragino susilaikyti nuo sekso, jei nenori susirgti silpnaprotyste.

Hipokrato įspėjimai vyrams

Jeigu ejakuliacija įvyko keliasdešimt kartų, tai nugaros smegenims padaryta neatitaisoma žala, dėl kurios galėjo atsirasti silpnaprotystė.

Taip taip, tas pats dėdė Hipokratas, kuris laikomas medicinos mokslų tėvu, buvo labai stipriai įsitikinęs, kad vyrišką sėklą gamina nugaros smegenys ir (sunku patikėti!) - ji sudaro didžiąją jų dalį. Taigi, vyrus jis labai rimtai įspėjo: jei dažnai mylėsitės ir leisite spermai laisvai lietis, greitai liksite be smegenėlių. Jeigu ejakuliacija įvyko keliasdešimt kartų, tai nugaros smegenims padaryta neatitaisoma žala, dėl kurios galėjo atsirasti baisių sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, silpnaprotystė.

Ne vienas Hipokratas tikėjo susilaikymo svarba ir žinią skleidė visuomenei, tą pačią teoriją patvirtino ir Platonas. Na, o dar vienas tų laikų gudročius, Pitagoro mokinys Alkmeonas, garsus senovės gydytojas ir fizikas, buvo įsitikinęs, kad sėkla gaminama galvos smegenyse ir sudaro didžiąją jų dalį. Orgazmo metu išsiveržiant sėklai kartu su ja dingsta ir žmogaus intelektas.

Lytinio akto, pasibaigiančio sėklos išsiveržimu, tariamas kenksmingumas buvo aiškinamas sėklos ištekėjimu iš organizmo ir kūno trūkčiojimais, kai sėkla išsiveržia. Bet tai tik žiedeliai, ko žmonės prisigalvodavo. Kuo toliau - tuo gražiau...

Protu sunkiai suvokiama tai, ką seniau liepdavo daryti dėl sekso įbaugintiems žmonėms
© DELFI / Kiril Čachovskij

Sekas - sunki, nepagydoma liga

Taip pat buvo manoma, kad sėklos netenkama dėl sunkios ligos (žmonės tada nežinojo, jog ji gaminasi sėklidėse). Naiviai, tačiau stipriai jie tikėjo, kad tai dalis vidaus organų. Sėklai taip pat buvo priskiriama veikla, kurią, kaip dabar jau žinome, atlieka lytiniai hormonai.

Sėkla laikytos bet kokios išskyros iš šlapimtakio, pavyzdžiui, pūliai, susidarantys sergat šlapimtakio specifiniu uždegimu. Žmonės šventai tikėjo, kad bet kokia iš tokių infekcinių ligų (pavyzdžiui, gonorėjos) simptomai atsiranda dėl sėklos ištekėjimo.

Tau epilepsija? Būtina kastracija!

Kūno trūkčiojimai orgazmo ir sėklos išsiveržimo metu buvo laikomi tokiu pat simptomu, kaip ir epilepsinių traukulių priepuolis. Tuo metu gydytojai žinojo, kad ilgalaikė epilepsija sutrikdo psichiką, padaryta išvada, kad ir orgazmas sukelia tokius pat pažeidimus. Taip atsirado įsitikinimas, kad dažnas seksas greitai turės itin liūdnų rezultatų.

Šių pseudomokslinių spekuliacijų rezultatas - bandymas epilepsiją gydyti kastravimu, kuris neva apsaugodavo sergančius epilepsija nuo psichinių ligų.

Nuodėmingasis seksas - tik giminei pratęsti

Viduramžiai įnešė labai mažai naujovių į seksualinio gyvenimo suvokimą iš medicininės ir mokslinės pusių. Kaip ir anksčiau, daugelis buvo įsitikinę, kad lytinis gyvenimas - tai sveikatai pavojingas reikalas. Sustiprėjus religinio pasaulio įtakai žmogaus gyvenime, seksas pradėtas laikyti nešvariu ir nuodėmingu reiškiniu.

Protu sunkiai suvokiama tai, ką seniau liepdavo daryti dėl sekso įbaugintiems žmonėms
© Vida Press

Viduramžiais buvo labai stiprios asketizmo tendencijos, tad ir į lytinio instinkto apribojimą žiūrėta ne tiek kaip į socialinę būtinybę, neišvengiamą žmogaus egzistencijos sąlygą, o kaip į absoliutų moralės idealą. Todėl bet kokio lytinio gyvenimo formos (išskyrus lytinį aktą, kuris skirtas reprodukcijai didinti) buvo laikomos nuodėmingomis ir griežtai draudžiamomis.

Gąsdinimo strategija

Dar XVIII amžiuje pasitaikydavo tokių gydytojų kaip Tisas, kurie medicinos mokslą pritaikydavo sielos išganymui ir sąmoningai iškreipdavo mokslo laimėjimus, jei pastarieji neatitikdavo jų lūkesčių.

Pavyzdžiui, gudruolis Tisas, manydamas, kad nuodėmės baimė nesulaikys žmonių nuo lytinio suartėjimo, o geriausias būdas - gąsdinti siaubingomis ligomis, savo knygose seksą vaizdavo kaip labai nuodėmingą ir pabrėždavo, jog jis siaubingai kenkia sveikatai. Jis net grasino mirtimi. Tisas smulkmeniškai aprašydavo siaubingus vaizdus, kurie, jo nuomone, ištinka įvairiausiomis sekso akimirkomis.

Protu sunkiai suvokiama tai, ką seniau liepdavo daryti dėl sekso įbaugintiems žmonėms
© Fotolia nuotr.

Sergi sifiliu - į lovą įsitempk nekaltą mergelę

Klaidingų požiūrių būta pačių įvairiausių. Tais laikais buvo paplitusi nuomonė, kad nuo sifilio, ypač antros stadijos (kai jis labiausiai užkrečiamas), neva galima išsigydyti intensyviai lytiškai santykiaujant, pavyzdžiui, su nekaltomis mergelėmis. Tokia nuomonė sifiliu sergančius žmones skatino užsiimti atsitiktiniais dažnais lytiniais santykiais, o tai didino ligos plitimą.

Dar visai neseniai būta kitų pačių įvairiausių prietarų. Manyta, kad sekso metu galimos tik kelios pagrindinės pozos, o kitos jau reiškia nukrypimą. Tarp vyrų buvo manyta, kad egzistuoja tam tikras lytinių santykių limitas. Buvo šventai tikinčių, kad per gyvenimą vyrui duota nei daug, nei mažai - 2000 lytinių aktų. Išnaudojęs savo limitą, jis jau neva niekada negalės mėgautis seksu, nes jo lytinė potencija bus sumažėjusi. Tai skatino lytinės neurozės susirgimus.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.5000

Top naujienos

„Didžiojo šeimos gynimo maršo“ dalyviai piktinasi valdžia: vardina skirtingas priežastis, prieš ką reikia kovoti (4468)

Nuo pat ryto šalyje vykstantis „Didysis Šeimos gynimo maršas“, kurio dalyvių automobilių...

Maža juoda dėmelė praneša apie agresyvų vėžį – skausmo galite nė nepajusti (2)

Lietuvoje kasmet nustatoma apie 1800 naujų odos vėžio atvejų, iš jų du trečdaliai moterims ir...

Dalyje savivaldybių – nerimą kelianti padėtis: iš juodojo sąrašo kelio nematyti (16)

Trečiadienį „Reitingų“ žurnalų pristatytuose mokyklų reitinguose buvo įvardytos ne tik...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Palanga ruošiasi turistų antplūdžiui bet kokiu oru – naujienos nustebins net didžiausius kritikus

Pernai vasarą lietuvių antplūdžiu besidžiaugęs pajūris panašaus scenarijaus tikisi ir šiemet,...

Mėsa brangsta – kas vyksta turguose ir kur pirkėjai neskaičiuoja pinigų (16)

Mėsos kainos parduotuvėse šovė į viršų, tačiau žmonės perka ne tik prekybos centruose. Jie...

Užkalnis: kvepalų gynimo maršas iš Lenkijos, arba gėda dėl kainos (44)

Tie, kas pavargo nuo viso pasiruošimo šeimų maršui, kas valė šveitė savo „Volkswagen...

„Didžiojo Šeimos gynimo maršo“ organizatoriai draudimų nepaiso: renginio metu neteisėtai skamba lietuvių autorių dainos LATGA: išanalizavę medžiagą imsimės priemonių (417)

Penktadienį, dieną prieš „Didįjį Šeimos gynimo maršą“, autorinių teisių apsaugos...

Prašė duoti dar 10 minučių, bet neklausė: Izraelis smogė pastatui Gazos Ruože, kuriame dirbo žurnalistai papildyta  (137)

Izraelio aviacija šeštadienį sunaikino 13 aukštų pastatą Gazos Ruože, kuriame buvo Katare...

Artėjant „Eurovizijos“ pusfinaliui lenkų atstovus pasiekė neraminanti žinia: vienam delegacijos nariui nustatytas COVID-19

„Gegužės 15 dieną vienam Lenkijos delegacijos nariui atvykus į „Eurovizijos“ dainų konkurso...