aA
Jei kai kurie iš jūsų įsivaizduodavote lietuvių literatūros klasikę Juliją Beniuševičiūtę-Žymantienę, visiems geriau žinomą kaip Žemaitę (1845-1921), suvargusią ir prie balanos palinkusią skarotą kaimo moterėlę, po šio straipsnio turėtumėte nusivilti. Iš tiesų rašytojos gyvenimas buvo neįtikėtinai spalvingas. Kaip ir jos asmenybė. Žemaitė mokėjo kelias užsienio kalbas, ištekėjo „iš reikalo“ ir buvo pametusi galvą dėl 30 metų jaunesnio vyro, kuris vedė rašytojos dukrą.
Žemaitė
Žemaitė
© wikipedia nuotr.

Pasak Žemaitės biografiją tyrinėjusių žmonių, ši kartą pati yra pasakiusi, kad pradėjo gyventi tik tada, kai nustojo kiaules liuobti.

Savo biografijoje rašytoja užsimena, kad už savo sutuoktinio Lauryno Žymanto ištekėjo iš gailesčio. Tačiau jos gyvenimo tyrinėtojai neabejoja, kad vestuvinę suknelę Žemaitė apsirengė jau laukdamasi pirmagimės. Iš viso su vyro rašytoja susilaukė septynių atžalų.

Kai vyras mirė, ji išvažiavo iš kaimo ir nebenorėjo ten sugrįžti. Buvusi Džiuginėnų dvaro kambarinė po vyro mirties pradėjo visiškai kitokį gyvenimo etapą.

Keletą metų ji pas bičiulę, rašytoją Gabrielę Petkevičaitę-Bitę Puziniškio dvare dirbo ekonome. Čia Žemaitė susipažino su savo gyvenimo meile, dvaro ūkvedžiu dirbusiu jaunu vyriškiu.

Žemaitės paminklas
Žemaitės paminklas
© DELFI / Tomas Vinickas

Neblėstanti meilė žentui

65-erių sulaukusi Žemaitė įsižiūrėjo Konstantą Petrauską, 30 metų už save jaunesnį meilužį. Ekskursijas apie pačias gražiausias Vilniaus meilės istorijas miestelėnams pasakojanti gidė Vida Norkūnienė atkreipia dėmesį, kad ši keista meilė aprašyta ir Žemaitės kūrinyje „Trys mylimosios“.

Jei skaitėte „Tris mylimąsias“ turėtumėte žinoti, kad jos mylimasis tapo jos žentu. Žemaitės mylimasis vedė dukrą Juzefą, su kuria susipažino nešiodamas jai motinos laiškus. Dėl to Žemaitė nepuolė žudytis, atvirkščiai, netgi patarė dukrai tekėti už K. Petrausko, jei tik mylinti. Istoriniai faktai byloja, kad Konstantinas pirmiau piršosi Juzefos dukrai iš pirmosios santuokos, tačiau šiai nesutikus, jis pasirinko motiną. Trumpai tariant, K. Petrauskas vienu metu rėžė sparną apie močiutę, motiną ir dukrą.

Moterų numylėtinis Konstantas žiedelį užmovė ir pačiai Žemaitei. Pirmojo pasaulinio karo metais, savo 70-mečio išvakarėse, rašytoja nusprendė išvykti į Ameriką. Penkerius metus už Atlanto ji rinko aukas. Grįžusi į Lietuvą susirgo ir po kelių mėnesių mirė nuo plaučių uždegimo.

Įdomu tai, kad dukra Juzefa motinos laidotuvėse nedalyvavo. Ar taip ji pasielgė dėl gimdytojos aistringos meilės žentui, nėra žinoma.

Apie spalvingą Žemaitės gyvenimą byloja jos meilės laiškai jaunajam meilužiui. Nors rašytoja prašė sudeginti visus slaptus susirašinėjimus, tačiau Konstantas to nepadarė. Savo meilei Žemaitė rašė iki pat mirties.

Žemaitės aistra jaunesniam vyrui išlindo į viešumą radus jų susirašinėjimo laiškus
Žemaitės aistra jaunesniam vyrui išlindo į viešumą radus jų susirašinėjimo laiškus
© wikipedia nuotr.

Kurti pradėjo 50-ties

Į viešumą lendant vis daugiau Žemaitės biografijos faktų, daugelio įsivaizduojamas skarotos rašytojos įvaizdis atrodo išties apgaulingai. Daugelis ją įsivaizduoja kaip valstietę, tačiau pagal kilmę ji buvo bajoraitė. Be žemių likusių bajorų, tapusių dvaro tarnautojais, dukra.

Žemaitė nebuvo beraštė. Mokėjo netgi prancūzų kalbą ir vykdavo į Rygą žiūrėti spektaklių. Septynis vaikus užauginusi moteris savirealizacijai ryžosi tik sulaukusi brandos. Pirmąją tekstą ji parašė būdama 50-ties.

Būtent tuo metu ir prasidėjo jos naujas gyvenimo etapas. Žemaitė buvo itin aktyvi kovotoja už geresnį kaimo moterų gyvenimą. Ji netgi dalyvavo Pirmajame Lietuvos moterų suvažiavime.

Skarelės neišsižadėjo net Amerikoje

Neatsitiktinai rašytoja nešiojo ir skarelę, kuri buvo neatsiejama paprastos kaimo moters įvaizdžio dalis. Daug kas bandė atpratinti Žemaitę nuo skarelės. Netgi bičiuliai Amerikoje siūlė galvos apdangalą pakeisti stilingomis skrybėlaitėmis. Tačiau Žemaitė buvo užsispyrusi ir neperkalbama, o ilgainiui skarelė tapo jos pačios vizitine kortele.

Kai kurių šaltinių teigimu, Žemaitė turėjo ir žalingų įpročių. Kaip ir daugelis prieškario ir pokario laikų moterų, rašytoja mėgdavo užtraukti dūmą.

Tiesa, gyvenimas Vilniuje nebuvo toks romantiškas, kaip galėjo būti. Kurį laiką Žemaitei teko kęsti skurdą. O dirbant „Lietuvos žinių“ redaktore užkliuvusi cenzūrai rašytoja buvo netgi nubausta ir kelioms savaitėms uždaryta į belangę. Išėjusi į laisvę ji detaliai aprašė savo įspūdžius iš kalėjimo.

Žemaitės paminklas
Žemaitės paminklas
© DELFI / Tomas Vinickas
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(39 žmonės įvertino)
4.5385

Top naujienos

Ar Lietuva jau sutiko su išimtimis dėl Kaliningrado tranzito? Pikti žvilgsniai krypsta į Nausėdą

Netylant kalboms, kad situacija dėl Kaliningrado tranzito krypsta Lietuvai labai nepalankia linkme,...

Po istorinių NATO sprendimų – ne vien džiugesys: kodėl britai jau dabar kalba apie mobilizaciją (2)

NATO šalių vadovai Madride sutarė stiprinti pajėgas Rytiniame sparne iki brigados dydžio. Tokiu...

Naujame dokumente – kitokia EK pozicija dėl tranzito į Kaliningradą: ragina daryti viską, kad jo neliktų (31)

Lietuva vis dar laukia galutinio Europos Komisijos ( EK ) žodžio, stabdyti ar leisti iš Rusijos į...

Šimonytė: tęsime ES sankcijas tranzitui į Kaliningradą, pervežėjai apie tai informuoti

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad Lietuva tęs ketvirtojo Europos Sąjungos ( ES ) sankcijų...

Dėl atakos Kremenčuke – ciniškas Putino pareiškimas pakomentavo karo eigą (6)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paneigė, kad Maskvos pajėgos yra atsakingos už šios...

Karas Ukrainoje. Pirmoji šalis, neskaitant Rusijos, pripažino Donbaso separatistines „respublikas“ pranešama apie sėkmingą ukrainiečių ataką Gyvačių saloje

Maskvos sąjungininkė Sirija trečiadienį pripažino dviejų Rytų Ukrainos separatistinių...

Čmilytė-Nielsen apie Landsbergio statuso įteisinimą: nelabai įsivaizduoju, kas galėtų aštriai prieštarauti papildyta (3)

Seimas ketvirtadienį galutinai spręs dėl valstybės vadovo statuso suteikimo profesoriui Vytautui...

Derybose dalyvavęs Karoblis pateikė savo tiesą apie Kaliningrado tranzito derybas: ar verta tai buvo tokios Rusijos isterijos

Užsienio reikalų viceministras Raimundas Karoblis bandė sklaidyti gandus apie Kaliningrado...

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. Kaip suprasti, kad jūsų gyvūnas perkaito ir kokių žingsnių imtis nedelsiant

Po lietingos ir audringos nakties vėl laukia karšta diena – ne tik žmonėms, bet ir mūsų...

Ernestas Naprys

Palūkanos jau auga, bet bankai už indėlius dar nemoka: pasakė priežastį ir ko tikėtis (10)

Doleriai – 3,6 procento metinių palūkanų. Netgi eurai jau turi metinę kainą – 1 procentas....