aA
„Reikia tau rūpintis ne tik Nielsu“, „Tau tiktų vaikiukas“, „Nėra nuostabesnio jausmo, nei būti mama“. Tokiomis užuominomis mane vis dar terorizuoja aplinkiniai.
© Shutterstock nuotr.

Vienoms moterims vaikai yra siekiamybė, gyvenimo prasmė, besąlygiškos meilės išraiška, tačiau yra ir tokių, kurios sąmoningai atsisako patirti motinystės džiaugsmą.

Beje, galiu tik spėti, kad tokių moterų vis daugėja - jos žino tiksliai, ko nori gyvenime, žino argumentus ir savo apsisprendimą. Kodėl?

Anksčiau vyras vesdavo moterį, kad susilauktų drauge palikuonių, pratęstų giminę. Negalinti pagimdyti vaiko moteris buvo laikoma brokuota, nevisaverte. Moters paskirtis - gimdyti. Tačiau dabar į tai žiūrima kitaip.
Dabar ir vyrams nėra būtinybės turėti vaikų. Tarkim, jis jų turi iš pirmosios santuokos, o dabar gyvena su moterimi, kuri neplanuoja turėti vaikų. Čia jų požiūriai sutampa, todėl konfliktui dėl vaikų (turėjimo ar ne) jokio pagrindo nėra.

Pamėginkime išsiaiškinti, kokios priežastys lemia, kad moteris nusprendžia nesusilaukti vaikų.

Finansai

Labai dažnai būtent jie, tiksliau - jų trūkumas, prasta materialinė padėtis - pasėja mintį, kad vaiką bus auginti sudėtinga. Argumentas „Dievas davė dantis, duos ir duonos" neveikia, nes vaikui linkite visaverčio, oraus gyvenimo, gero išsilavinimo, o ne vargingų dienų su maisto davinio paskirstymu savaitei ir nuolatinio rūpesčio, ar pavyks šį mėnesį išgyventi. Ir motinos, jus mėginančios atversti argumentu, kad vaikai - džiaugsmas, kažkaip neįtikina, nes suvokiate, kad vaikui nelinkite vargingo likimo.

Neturi motinystės instinkto

Pasirodo, 6-7% moterų neturi to instinkto. Jos mano, kad nėra prasmės gimdyti vaikų, jei nejaučia jiems meilės. Juk yra moterų, kurios ir svetimus gaudžia, čiūčiuoja, o kitos gali tik iš tolo vaikais gėrėtis, tačiau nenori jų nei imti ant rankų, nei pakutenti ar galvos jiems paglostyti. Tokia tiesa, neturime teisės smerkti ar perlaužinėti tokių moterų.
Dar yra ir kita pusė - gal kaip tik atvirkščiai: suvokdama, kad negalės vaikui duoti, ko jam būtinai reikia, tokia moteris ir negimdo, nenori suluošinti vaiko bei savo gyvenimo. Juk tikėtis stebuklo - kad pagimdžius užgims ir meilė liaunai būtybei - gali būti per skaudi prabanga.

Karjera

Itin dažnai moteris nusprendžia neturėti vaikų dėl susiklosčiusių aplinkybių. Tie metai, kai ji buvo itin vaisinga, kai jos organizmas galėjo išnešioti ir pagimdyti sveiką kūdikį, buvo skirti darbui. O jei ir pamąsto apie kūdikį, suvokia, kad jau per vėlu. Todėl nusprendžia visai negimdyti.

Baimė pagimdyti nesveiką kūdikį

Toks jausmas gali aplankyti ir jaunystės metais, ir brandžiame amžiuje. Kai karjera padaryta, kai sukurtas materialinis pagrindas, atsitokėjama, kad jau tau - 35-37 metai. Moteris aiškiai suvokia riziką gimdyti pirmagimį, sulaukus tokių metų, todėl sąmoningai apsisprendžia net nemėginti.
Pagimdyti nesveiką kūdikį arba nesusitvarkyti su užgriuvusia našta bijo apie 8% bevaikių moterų.

Neturi auklėjimo įgūdžių

Kai kurios moterys tiesiog pasuoja, manydamos, kad vaikų auklėjimas - ne vien gyventi ir užkrėsti savo pavyzdžiu. Tai visas mokslas, menas, pedagogika, žodžiu, reikia labai daug žinių, kad išugdytum asmenybę. Tačiau yra pavyzdžių, kai moterys, kurios jaučiasi bejėgės, mamomis išmoksta būti tik augindamos vaiką. Kartu su vaiku tobulėja ir pati mama, jos įgūdžiai. Ir tokios moterys sugeba išleisti į gyvenimą puikias atžalas!

Skausmo baimė

Apie 15% bevaikų moterų kaip priežastį neturėti vaikų nurodo gimdymo skausmų baimę. Prisižiūrėjusios filmų bei prisiklausiusios draugių pasakojimų, jos tiesiog paniškai bijo, kad joms beprotiškai skaudės. Nuskausminamosios procedūros neįtikina.

Nestabilumas arba partnerio nebuvimas

Tačiau juk ir ne visi vyrai gimsta, turėdami tėvystės instinktą. Tokių tikrai daugiau nei moterų be motinystės instinkto! Tačiau vyrai vis dėlto kažkaip sugeba įsitraukti į šeimos reikalus (gal todėl, kad atsakomybės daugiau tenka moteriai?). Užtat moteris labai kritiškai vertina vyrą bei jo sugebėjimus, nes žino, kad auginant vaiką, tėvas bus labai reikalingas. Todėl motinystės džiaugsmo atsisako sąmoningai - netiki partneriu, jo sugebėjimu būti geru tėvu. Arba laukia tinkamesnio gyvenimo palydovo... O jei ir sutinka, dažnai būna per vėlu gimdyti.

„Gyvenimas - tai kančia"

Daugelis moterų nesijaučia esančios laimingos, todėl nenori paleisti į pasaulį ir vaiko - kad šiam nereiktų vargti taip, kai jai. Psichologai mano, kad tokios moterys turi labai rimtų psichologinių problemų, kurias reikia spręsti. Pasikeis požiūris, mąstymas, gal ateis laikas ir vaikams.

„Iš vaikų nesulauksi dėkingumo"

Bevaikės moterys, ypač tos, kurioms priekaištavo motina, kad „dukra nedėkinga", irgi užsisklendia ir nusprendžia neturėti vaikų. Ką ir besakyti - tikėtis dėkingumo už tai, kad pagimdei, tai taip naivu! Jei gimdysite tik tam, kad vaikas pasirūpintų jumis senatvėje, kad padėkotų už tą vargą ir rūpestį, tai esate paklydusi moteris. Jūsų lūkesčiai tik nuves į nusivylimą. Kai bus pakoreguotas mąstymas, gal metas ateis ir kūdikiui.

Egoizmas

Daliai moterų vaikai atrodo ne gyvenimo patirtis ar prasmė, o našta, kuri neleidžia normaliai gyventi. Vaikai varžys jos norą keliauti, ribos laisvalaikį, pomėgius, pagaliau - namuose niekada nebus ramu! Psichologai mano, kad taip mąsto infantilūs žmonės. Juk vaikai tikrai netrukdo, o tik praturtina gyvenimą, suteikia jam naujų spalvų, apie kurias net neįtarėte. Taip, gyvenimas pasiekeičia, tačiau nebūtinai į blogąją pusę.

Vaikystės patirtis

Jei moteris augo daugiavaikėje šeimoje ir augino brolius bei seseris, buvo mamos dešinioji ranka, ji tisiog per anksti suaugo ir atsivalgė motinystės duonos. Tikėtina (nedidelis procentas), kad užaugusi ji norės gyventi be vaikų, nes tai jos gyvenime JAU buvo. Aišku, labiau galimas variantas, kai daugiavaikėje šeimoje augusi moteris ir pati trokšta turėti daug vaikų.

Baimė prarasti partnerį

Moteris gali nenorėti vaikų, nes bijo pokyčių. Jei gyveno su vyru bevaikiai 5-8 metus, taip įprato prie savo gyvenimo ritmo, ritualų, kasdienybės. Moteris labai aiškiai suvokia, kad visa ta iliuzija pradings, reikės mokytis gyventi iš naujo, o aukoti nusistovėjusį gyvenimą nebenori.
Pagaliau suvokia, kad vaikui reikės laiko, todėl bijo prarasti partnerį - kad šis nesijaustų nuskriaustas, nestokotų dėmesio. Todėl moteris renkasi stabilų dabartinį gyvenimą ir nejudina vandens.
Tačiau tai irgi gana infantilus požiūris. Gal vyras kaip tik išeis pas tą, kuri augina tris vaikus ir trykšta kitokia laime... Gyvenime nuo nieko neapsidrausi, nėra jokių garantijų. Tiek vaiku, tiek sprendimu neturėti vaiko vyro nesulaikysi.

***

Išties, kai pasiklausai, tai priežastys dažniausiai - psichologinės. Vargingesnėje šeimoje užaugęs vaikas dažnai būna jautresnis ir išmintingesnis už gimusį su aukso siūlais siuvinėtais marškinėliais. Beveik kiekvieną išvardintą priežastį būtų galima lengvai sukritikuoti. Tačiau - jei moteris nusprendė neturėti vaikų, geriau visuomenė pasitengtų ne auklėti ją, ne smerkti, o gerbti jos norą. Tegu verčiau užsiima tomis moterimis, kurios peri vaikus kaip viščiukus ir skandina juos srutų duobėse ar pakelės degalinėse.

O svarbiausia tiesa - moteris privalo būti mylima ir laiminga; daugiau ji niekam ir nieko neprivalo. Net jei nepatyrė motinystės džiaugsmo, gal ji meilę atiduoda sūnėnams,  dukterėčioms, kaimynų vaikams ar mažiukams našlaitėliams vaikų namuose. Tačiau - ir tai ji neprivalo atsiskaityti, kaip ir ką daro, kaip kompensuoja tą savo sprendimą neturėti vaikų. Jei vienas gyvena palapinėje, o kitas rūmuose, nebadykite pirštais to, kuris palapinėje - gal jis žymiai laimingesnis.
Daugiau supratimo, mielosios. Leiskite bevaikėms būti laimingoms ir nepirškite savo laimės suvokimo. Gal giliai širdyje jūs pati pavydite jai laisvės, gyvenimo su mažesnėmis pareigomis ir nesugadintais nervais dėl vaikų...

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prezidentiniai reitingai: pirmąjį trejetą vejasi naujas kandidatas (273)

Iki šalies vadovo rinkimų likus mažiau nei dviem mėnesiams, prezidentinių reitingų lentelėje...

Vidas Rachlevičius. Prezidento rinkimai: neklausinėkime kandidatų niekų (18)

Lietuva tarsi beviltiška romantikė ir naivuolė gyvena nuolatinio laukimo, nusivylimų ir naujos...

Mauricas: valdžia kovojo su maisto kainomis, bet atpigo visai kitos prekės (60)

„Luminor“ banko analitikai nusprendė pagerinti Lietuvos ekonomikos augimo prognozę –...

Pernai bankai kaip reikiant pasipildė kišenes: uždirbo daugiausiai nuo 2007-ųjų (113)

Didžiąją pelno dalį pernai bankams sukrovė paskolos, o pelnas buvo didžiausias nuo 2007-ųjų, -...

Aleksandras Ivanauskas-Fara įveikė tymus: negalėjo miegoti, akyse tvyrojo migla (8)

Dainininkas ir „ Rondo “ grupės lyderis Aleksandras Ivanauskas - Fara praėjusią savaitę...

Skvernelio atsakas Grybauskaitei: pagaliau viešai prisipažino, ką visą laiką darė (591)

Premjeras Saulius Skvernelis antradienį apkaltino prezidentę Dalią Grybauskaitę apsunkinus...

Putino cenzūra pasiekė visiškai naują lygį (65)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įstatymą, draudžiantį platinti visuomenei...

Vilniaus rajone įrengtas lankytojų dar neatrastas pažintinis takas: kitur to nerasite (2)

Jei ne pažintinių takų paieškos, apie šią vietą, tikriausiai, niekada nebūčiau sužinojęs,...

Rolandas Mackevičius: jei šiandien nerasite savo vaikui laiko, po kelerių metų jis jau siųs jus labai toli (14)

„Oi, aš vaikų norėjau nuo 24 metų, tai man tėvystė tikrai nėra iššūkis“, – atvirauja...

Įspėja vairuotojus: magistralėje – stumbrų banda (5)

Lietuvos automobilių kelių direkcija antradienio rytą išplatino įspėjimą vairuotojams.