Juk kartais lengviau pakentėti, nei keliauti į polikliniką, laukti ilgose eilėse pas gydytojus, ypač tuomet, kai net neįsivaizduojame, kokios pasekmės gali būti. Kojų mėšlungis - vienas iš tų simptomų, į kuriuos dažniausiai numojame ranka.

Vienkartinis kojų mėšlungis nėra pavojingas. Daugeliui sutraukia kojas maudantis šaltame vandenyje ar bėgiojant. Tačiau jei jis nuolatos kartojasi miegant ar tuomet, kai būnate atsipalaidavusi - nereikėtų užmerkti akių.

Juk tai vienas iš akivaizdžiausių venų varikozės simptomų. Priešingai nei dauguma įsivaizduoja, venų varikozės metu venos nebūtinai turi būti išryškėjusios. Kartais kojos atrodo visiškai įprastai, todėl mėšlungis gali būti tuo simptomu, kuris leis laiku užkirsti kelią ligai.

Venų varikozė arba kitaip tariant venų išsiplėtimas gali būti kur kas pavojingesnis nei dauguma mano. Kai venos stipriai deformuojasi, kraujas lėčiau prateka ir kartais užstringa, todėl susiformuoja kraujo krešuliai. Jei toks krešulys pajudės link plaučių arterijos ir ją užkimš, pasekmės bus tragiškos. Tačiau nereikia būti labai pesimistiškiems, nes venų varikozę nesunku išgydyti, o dar lengviau - jos išvengti, svarbiausia - laiku imtis veiksmų.

Kaip užkirsti kelią mėšlungiui

Pati populiariausia kojų mėšlungių priežastis - magnio trūkumas organizme. Šis mikroelementas labai svarbus nervinių impulsų perdavimo raumenų ląstelėms procese. Mėšlungį gali sukelti ir kalcio bei vitamino D trūkumas. Todėl vertėtų gerti papildus, kuriuose pagrindinė sudedamoji dalis yra magnis.

Tiesa, ta, kad venų varikozė neatsiranda per naktį. Kraujagyslių sienelės kinta palaipsniui, taigi jei prevencinių priemonių imsitės laiku, ligą nesunkiai sustabdysite.

Ankstyvoje ligos stadijoje be kojų mėšlungio galima pastebėti dar kelis simptomus: kojos pradeda nutirpinėti, greitai pavargsta, ant šlaunų susidaro mažyčiai kraujagyslių voratinkliai. Jei venos dar neiškilo į paviršių, imkitės šių prevencinių priemonių:

Jei dirbate tokį darbą, kuriame ant kojų stovėti reikia ilgiau nei 4 valandas, tai sukelia papildomas apkrovas venoms. Kad žala būtų mažesnė, kas 15-20 minučių stenkitės perkelti svorį tai ant vienos, tai ant kitos kojos.

Jei dirbate tokį darbą, kuriame reikia sėdėti ilgiau nei 7 valandas, taip pat turėtumėte pasirūpinti savo venomis. Bent 5 minutes per valandą išeikite pasivaikščioti. Ne pastovėti, o pasivaikščioti.

Aukštesnė nei 5 cm batelių pakulnė sulėtina kraujo pratekėjimą venomis. Tai smarkiai paveikia venų sieneles: jos praranda elastingumą ir plečiasi. Batelius su aukštesne nei 6 cm pakulne galima dėvėti ne ilgiau nei 3 valandas per dieną. Žinoma, per šventes galima šiek tiek ir pasikamuoti, bet nevarginkite kojų kiekvieną dieną.

Venų varikozę sukelti bet koks sportas, tačiau tai nereiškia, kad sporto reikia visiškai atsisakyti. Tiesiog jei jaučiate, kad jūsų kojos kenčia, atsisakyti per didelių fizinių krūvių ir rinkitės vaikščiojimą, plaukimą ar šokius.

Nuo per didelio saulės ir šilumos kiekio venos išsiplečia, taigi jei norite visą dieną būti paplūdimyje ir apsaugoti savo kojas, nejudant deginkitės ne ilgiau nei pusę valandos, tuomet 10 minučių pasivaikščiokite pakrante ir 10 minučių pasimaudykite. Temperatūros kontrastas pakels venų tonusą.

Šaltas vanduo venų sieneles sustiprina, o karštas - priešingai. Taigi vonią pakeiskite į šiltą dušą.

Papildomas svoris taip pat kenkia venoms, todėl jei turite viršsvorio, susirūpinkite savo mityba ne tik dėl venų, bet ir dėl bendros sveikatos.

Venų sieneles silpnina ir cigaretes bei alkoholis. Ir šiuo klausimu nėra "saugių dozių".