Visuomenė dažnai bando primesti savo laimės, gyvenimo prasmės suvokimą, todėl vaduotis iš tų pančių, kaip voratinklio gijų, tenka per kiekvieną šeimos susiėjimą.
Moteris
© Shutterstock

Per šventes giminaičiai vienišų moterų, arba susituokusių, bet neturinčių vaikų, nepailsdami klausinėja, kada gi šios ruošiasi jų susilaukti. Turbūt kiekvienam yra tekę matyti kokią tetulytė, kuri vis nepraleidžia progos paklausti, kada kokia jauna giminaitė pagaliau susiras vyrą ir pradės gimdyti vaikus. Ir turbūt visi esame matę, kokios nepasitenkinimo minos jas aplanko, kai išgirsta atsakymą ne "kada tik tu liepsi, tetule", o "aš neplanuoju turėti vaikų".

Šiandien tikrai daugėja moterų, kurios vis drąsiau kalba apie tai, kad nenori vaikų. Tai ilgas ir sudėtingas tokio pasirinkimo suvokimo procesas, tačiau pateisiname moteris, kurios nusprendžia netapti motinomis. Kuo esame tolerantiškesni ir pakantesni kito nuomonei, sprendimui bei pasirinkimui, tuo visi drauge esame laimingesni.

Pabandėme pasidomėti, kodėl moterys apsisprendžia neturėti vaikų. Tokio pasirinkimo motyvai gal ir ne kiekvienam priimtini, bet argumentai padeda geriau suprasti apsisprendimo priežastis. Įvairiose pokalbių svetainėse šia tema diskusijų taip pat netrūksta, todėl atrinkome pačias popoliariausias, gimdyti nenorinčių moterų, nuomones, pasisakymus ir apibendrinome gana ne trumpą sąrašą priežasčių...

Nemeluoti sau. Tai, manau, didžiausia žmogaus asmeninės laimės sąlyga. Tik labai aiškiai įvardinęs, ko nori, o ko - ne, galėsi sėkmingai atlikti savo misiją Žemėje. Nors matau, kaip draugės myluoja, čiūčiuoja ir visai lepina savo kleckus, man šis vaizdas nesukelia jaudinamų emocijų. Jis mane veikia lygiai taip, kaip ką tik prasiskleidęs gėlės žiedas, kaip su siūlų kamuolių dūkstantis kačiukas.

Motinystė - gražu. Tačiau patirti šio jausmo nenoriu. Kažkodėl pumpuojama, kad moteris privalo būti mama, nes kitaip jos misija yra niekinė. Visiškai nesutinku. Neturėdama vaikų, moteris gali visuomenei ir mylimam žmogui duoti dar daugiau.

Gyvenimo būdas. Jei aš pati žinau, kad mano gyvenimo būdas kliudytų būti gera motina, kodėl turėčiau gimdyti vaiką vien todėl, kad mane prievartauja visuomenė? Ar ta visuomenė tą vaiką paskui augins? Ne. Jei aiškiai žinau ir jaučiu, kad motinystės geno manyje nėra, kodėl turėčiau įkaitu paversti vaiką? Kam auginti nelaimingą pilietį, vėliau priekaištausiantį man, kodėl jį išleidau į pasaulį?

Egoizmas. Jei tiksliai žinau, kad vaikų nenoriu, tai nesu egoistė, gyvenanti vien tik sau. Jei būtų taip, užsidaryčiau vienuolyne. Tačiau daugelis mano pažįstamų būtent tokiais epitetais apipila bevaikes šeimas. Netgi sako, kad be vaikų šeima - ne šeima, kad ta pora nelaiminga, kad vaikai juos dar labiau suartintų. Kas apsiėmė teisę spręsti, kaip man gyventi?

Vaikai - meilės vaisius. Tai dar vienas mitas, spendžiantis spąstus moteriai (vyrui - irgi). Jeigu sutuoktiniai neturi vaikų, jie yra arba nevaisingi, arba egoistai. Kitokio vertinimo nėra. O gal tai sąmoningas, pasvertas dviejų žmonių sprendimas? Gyveni ne su visuomene, o su žmogumi. Ir jei esi laimingas, neprivalai tai visuomenei atsiskaityti. Net jei ir nelaimingas, visuomenei nerūpi tavo bėdos.

Kokios motinos reikia vaikui? Rūpestingos, mylinčios, atsidavusios. Aš gyvenime turiu kitokių norų bei siekių. Nenoriu, kad mano vaikas augtų tokioje atmosferoje - kad skirčiau jam tik tiek laiko, kiek jo liko nuo darbo, pomėgių, draugų. Mano negimęs vaikas nusipelno dėmesingesnės mamos.

Karjera. Mane vos ne verčia apsivaikuoti, tačiau ta pati visuomenė kuo puikiausiai kala prie kryžiaus moterį, kurį po gimdymo praėjus dviem mėnesiams grįžta į darbą. Ar tokia motina yra gera? Ar pelnytai garbiname tą, kuri puikiai (?!) sugeba suderinti karjerą ir motinystę? Man atrodo, kad motinystė yra šventa. Numesti kūdikį kaip šuniuką ir skirti jam dėmesio pripuolamai yra iškreipta geros motinystės samprata.

Galėčiau pasigimdyti vaiką ir auginti". Bet tokios moterys man atrodo dar didesnės egoistės, nei bevaikės. Jos atima iš vaiko galimybę augti su tėvu, galimybę perimti harmoningos, sveikos, tradicinės šeimos santykių modelį. Be to, tokioms moteris vaikas dažnai yra būdas pabėgti nuo vienatvės, taip pat galimybė išreikšti savo meilę ir švelnumą. Juk moterys turi tokių jausmų. Ar tai - ne ego tenkinimas? Galima mylėti vaikus vaikų namuose, giminaičius, kam būtinai gimdyti? Meilė - labai plati sąvoka, ji pasireiškia visaip.

Baimė. Bijau auginti, nes negalėsiu būti tokia gera, kokia norėčiau. Visos baimės ir kompleksai iš vaiksytės, ir aš jų turiu daug. Mano mama nebuvo itin šilta, mano gyvenimu bei pomėgiais nesidomėjo. Jai buvo svarbu, kad tik dukrelė nepadarytų gėdos - gerai mokytųsi, nebūtų paleistuvė, žodžiu, užaugtų geru žmogumi. Bet to maža. Išmokau tik pataikauti kitų norams, net savųjų dorai nepažinusi.

Pavydas. Silpnumo akimirką mano bičiulės-motinos prisipažįsta, kad man pavydi. Laisvės, laiko, kelionių, miego, kad galiu save realizuoti. Jokiu būdu joms neprikaišioju, kodėl gimdė. Pamėginu padėti suprasti, kad visi su vaikais užgriuvę sunkumai yra laikini.

Romantiškoji pusė. Prisiklausiau istorijų kaip kūdikio spurdėjimas po širdimi mano gyvenimą apverstų 180 laipsnių kampu, kaip atsakomybė už kitą žmogų mane padarytų švelnesne ir moteriškesne asmenybe, kaip mano gyvenimas įgautų prasmę. Tačiau tai TŲ žmonių tiesa. Aš gerbiu jūsų pasirinkimą, bet jūs gerbkite ir mano. Juolab, kad niekam juk blogo nedarau.

Ar pritariate šioms moterų mintims?

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Įspėja apie pavojų – vieno gyvūno kaime gali nelikti (51)

Miškuose masiškai gaišta šernai, afrikinis kiaulių maras (AKM) artėja prie Žemaitijos....

Šiurpi tragedija du brolius paliko be užuovėjos ir mamos (55)

Savaitgalį vieną vilniečių šeimą ištiko baisi tragedija: gaisro metu sudegė visas jų...

Teisėsauga atlieka tyrimą dėl galimos stambaus masto korupcijos Santaros klinikose papildyta SAM komentaru (268)

Teisėsauga trečiadienį pranešė atliekanti tyrimą dėl galimos stambaus masto korupcijos...

Po Rusijos samdinių žūčių – skandalas Dūmoje: įtraukti labai rimti žaidėjai (96)

Kremliaus pastangos nuslėpti netekčių karinėse pajėgose mastą pastaraisiais metais tapo ypač...

„Eurovizinėse“ atrankose – skandalas: kaltina sukčiavimu balsuojant (49)

Pirmadienio rytą LRT paskelbė balsavimą ir suteikė progą į atrankas grįžti dviem antrojo...

Manėte, kad šalta? Pasakė, kokia bus pavasario pradžia (116)

Besiskundžiantiems pastarųjų dienų šalčiais stebintys orų prognozes gerų naujienų neturi. Ne...

Farmacijos sektoriaus laukia trys naujovės: pokytį pajus visi (1)

Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerij os pateiktam Farmacijos įstatym o...

„Whirlpool“ visame pasaulyje atšaukia šimtus tūkstančių virdulių (8)

JAV buitinės technikos milžinė „Whirlpool“ paskelbė visame pasaulyje atšaukianti 310...

Karas bepiločiams orlaiviams: siūlo numušinėti virš karinių teritorijų skrendančius dronus (13)

Vyriausybė trečiadienį pritarė pataisoms, kurios leistų numušti bepiločius orlaivius, be...

Smogs arktinis speigas: svarbiausi patarimai, kaip ryte nelikti be automobilio (180)

Ketvirtadienio naktį atšals iki 10–15, šiauriniuose rajonuose – iki 18 laipsnių, dieną...